HaberlerSosyal Medya

YouTube, Abone Sayısını Göstermeyi Durduruyor

YouTube artık 1000’den fazla abonesi olan kanallar için artık tam abone sayısını göstermeyecek.

Ağustos 2019’dan başlayarak, YouTube bir kanalın numaralarının görüntülendiği her yerde kısaltılmış abone sayımlarını göstermeye başlayacaktır .

Bu değişiklik aynı zamanda YouTube’un API Hizmetlerini kullanan üçüncü tarafları da etkileyecektir.

İçerik oluşturucular, YouTube Studio’daki abone sayısına tam olarak erişebilecek.

Bu neye benzeyecek?

1.000’den az abone olan kanallar için kesin abone sayıları gösterilecektir.

1.000’den fazla abonesi olan kanallar için YouTube, genel abone numaralarını kayan bir ölçekte kısaltır.

İşte bunun anlamı:

  • Kanal 4.300’e ulaşana kadar 4.227 abone “4.2k” olarak gösterilecektir.
  • Kanal 134.000’e ulaşana kadar 133.017 abone “133K” olarak gösterilecektir.
  • Kanal 52.000.000’e ulaşana kadar 51.383.232 abone “51M” olarak gösterilecektir.

YouTube, daha belirli ayrıntıların Ağustos ayından önce doğrudan içerik oluşturucularla paylaşılacağını belirtti.

Şirket bu değişikliğin neden yapıldığından bahsetmedi, ancak YouTube’daki son olayları izleyen herhangi biri muhtemelen doğru bir tahmin yapabilir.

Ayrıntılara fazla girmeden, YouTube topluluğunun diğer kanalların abone sayılarıyla ilgili endişe verici bir saplantı geliştirdiğini söyleyebilirim.

Öyle ki, iki YouTuber’ı beslerken, kullanıcılar diğer kullanıcıların abone sayısının arttığını veya azaldığını gösteren canlı yayınlar kuracaklar.

Belki daha da endişe verici olanı, bu yayınların aynı anda binlerce izleyiciyi çekmesidir.

Kamuya tam abone sayımı yapmamakla, YouTube daha da sorunlu hale gelmeden önce bu saplantıya son vermeye çalışıyor olabilir.

Kısaltılmış abone sayıları, yukarıda belirtilen canlı kanalları, ancak fazladan Ağustos ayına kadar gelmesini sağlayacaktır.

YouTube ürün geliştirme takımı blog sayfasında yayınladığı makalede ‘Her yerde daha fazla tutarlılık sağlamak’ için abone sayılarının Ağustos ayından itibaren yuvarlak sayılarla görüleceğini belirtti.
Makalede, uygulamanın binden fazla abonesi olan kanallar için geçerli olacağı vurgulandı.

Ayrıca, bu kanalların abone sayılarının bilgisayar aracılığıyla YouTube’a girildiğinde farklı, telefon uygulaması ile girildiğinde farklı görünmesinin (örneğin, bazen 133K şeklinde bazen 133,300) de önüne geçilmesinin istendiği belirtildi.

Bu kapsamda, tüm platformlarda şirket örneğin bir hesabın 10.500.000 abonesi varsa bunu 10.000.000 olarak gösterecek.

Bazı kanallar abone sayılarını bu şekilde gösterme imkanına zaten sahip ancak ürün geliştirme takımı bunu daha yaygın ve tek-tip bir uygulama haline getirmek istiyor.

Uygulama, YouTube’dan aldığı verilerle kanalların ne kadar abone kazandığını ya da kaybettiğini gösteren Social Blade gibi web sitelerini işlevsiz kılabilir.

KARAR, ABONE SAYISI BASKISININ ARDINDAN ALINDI

YouTube’un yeni uygulaması, sitenin en çok içerik üreten kanallarına sahip olan Felix “PewDiePie” Kjellberg, James Charles, Tati Westbrook, Jeffree Star ve Turner “Tfue” Tenney gibi bazı isimlerin izleyiciler tarafından abone sayıları artış ya da azalışı üzerinden yoğun şekilde baskı altına alınmalarının ardından geldi.

Bu arada başka sosyal medya platformları da benzer uygulamalar üzerinde çalışıyor. Instagram bir fotoğrafın ne kadar beğeni (like) aldığını göstermeme seçeneğini sisteme eklemeyi değerlendiriyor. Twitter ise retweet ve like gibi kullanıcıların angaje olmalarını sağlayan bazı özelliklerin daha az kullanılmasını sağlayacak uygulamalar hakkında deneyler yapıyor.

YouTube’un abone sayılarını yuvarlayan yeni uygulamasının Ağustos ayında devreye girecek.

Etiketler

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı