SEO Blog

Wordpress

WordPress Nedir?

WordPress nedir WordPress, PHP ile yazılmış çevrimiçi, açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma aracıdır. Ancak inek-olmayan konuşmasında, bugün var olan en kolay ve en güçlü blog ve web sitesi içerik yönetim sistemi (veya CMS).

wordpress WordPress Nedir?

WordPress’i kimler kullanıyor?

Web’de yayınlamak için WordPress kullanıyorsanız, iyi bir şirketsiniz. Birçok ünlü blog, haber bültenleri, müzik siteleri, Fortune 500 şirketleri ve ünlüleri WordPress kullanıyor.

Örneğin, Mashable ve TechCrunch gibi ünlü bloglar WordPress’te. The New York Times’ın blogları ve CNN’in canlı kişilik blogları gibi haberler de WordPress kullanıyor.

WordPress’i kimin kullandığını merak ediyorsanız, WordPress site vitrinine gidin ve web sitelerine güç vermek için WordPress kullanan iyi bilinen sitelerin ve ünlü kişilerin sayısından etkileneceksiniz.

WordPress Ne İşe Yarar 

WordPress Ne İşe Yarar (Nedir): Temelde bir internet sitesi kurma mantığı şöyle işler; önce siteniz için bir hosting ve domain alırsınız. (bkz: hosting ve domain nasıl alınır) Bu adımlar kurulacak her türlü internet sitesi için (e-ticaret, forum, haber, blog, firma, ilan vs. ) aynıdır ve sabittir. (bkz: internet sitesi nasıl kurulur)

Ardından ise aldığınız bu hosting ve domain üzerine sitenizi kurarsınız. Farklılık gösteren kısım ise bu noktadan sonra başlar. Sitenizi tasarımsal ve işlevsel olarak inşa etmek için kodlama bilmeniz gerekmektedir.

İşte wordpress sizden istenilen bu gereksinimi ortadan kaldırır. Size kodlama veya herhangi teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme olanağı sağlar. Tıklamalar ile sitenizi kurabilir ve yönetebilirsiniz.

Hosting ve domain aldıktan sonra (Bu iki adım her türlü farklı kurulum yönetimi için aynı ve ortak adımlardır) site kurulumu için dünya üzerinde onlarca hatta yüzlerce farklı yöntem vardır. İşte, wordpress’te onlardan sadece bir tanesidir.

Ancak aa yüzlerce yöntem varmış, daha ne sistemler vardır diye düşünmeyin çünkü şu anda dünya üzerinde var olan tüm sitelerin (milyonlarca) %30’una yakını wordpress alt yapısı ile inşa edilmiştir.

Nerede ise 3’te 1’i ! ki bu rakam her geçen gün de artmaktadır.

WordPress en büyük internet devrimlerinden biridir. Abartmıyor, gerçekten öyle ! Nasıl ve neden bir devrim;

Önceden ( wordpress olmadan önce) sistem şöyle işliyordu: Kişiler insanlığa veya topluma bir faydam dokunsun diye bir internet sitesi kurup bilgi birikimini, uzmanlığını insanlar ile bir maddi amaç gütmeden paylaşmak istedikleri zaman ya kodlama bilmeleri ya da kodlama bilen birine bu siteyi kurması için ücret ödemeleri gerekiyordu.

Tabi ki bu işin teknik zorluğu ya da ücretleri insanların aklında büyük soru işareti yarattığı için de çoğu kişinin bu hayalleri sadece düşüncede kalıp, hayata geçmiyordu.

Hayata geçmeyen her düşünce de bilginin toplum ile paylaşılamamasına ve en nihayetinde de dolaylı olarak insanlığın ilerlemesine engel oluyordu.

İşte, wordpress’in de devrim yarattığı nokta da tam olarak bu nokta oldu. Yani tüm bu teknik zorluğu veya site kurmak için insanların başkalarına ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırması. Teknik zorluklar ortadan kalkınca da insanların kolaylıkla site kurması ile birlikte internetteki bilgi paylaşım ivmesi muazzam bir artış gösterdi.

Aslında wordpress’i, youtube’un yazı odaklı bilgi-içerik üretimine olanak sağlayan versiyonu olarak düşünebilirsiniz. İnternette bir video yayımlamak istediğiniz zaman işiniz ne kadar kolay değil mi ? Videonuzu çekin ve youtube’a yükleyin. Hepsi bu!

Hepsi bu olunca da ortaya milyonlarca hatta milyarlarca görsel bilgi-içerik üretiminin çıkması çok doğal değil mi? İşte wordpress’te yazılı bilgi üretiminin internet ortamında yer alması adına aynı youtube gibi tüm teknik zorlukları ortadan kaldıran bir aracı platform.

WordPress ne yapabilir?

WordPress, çeşitli web siteleri için mükemmel bir web sitesi platformudur. Blog yazmaktan e-ticarete iş ve portföy web sitelerine kadar WordPress çok yönlü bir CMS’dir.

WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitesi türlerinden sadece birkaçı:

  • Blog
  • E-ticaret
  • Haberler
  • fotoğrafçılık
  • Müzik
  • Üyelik

WordPress’i kullanmaya nasıl başlarım?

Şimdi muhtemelen “Nasıl anlarım?” Diye soruyorsunuz.

WordPress ücretsizdir. Evet, doğru -% 100 ücretsiz.

WordPress dan kendiliğinden barındırılan yüklemeler için indirilebilir WordPress.org ya da aracılığıyla barındırılan bir hizmet olarak kullanılabilir WordPress.com .

Peki ne bekliyorsun? Harika web sitenizi oluşturmaya başlamak için bugün WordPress’i edinin.

WordPress’i Özelleştirme

Bir WordPress web sitesini kişiselleştirmek konusunda olasılıklar sınırsız. WordPress temaları ve eklentileri yeni tasarım seçenekleri ve ek işlevler ekleyebilir. Ücretsiz temalar ve eklentiler için WordPress.org sitesine göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonŞİMDİ ARA