GoogleSeoWeb Geliştirme

WooCommerce SEO Dostu Nasıl Yapılır

WordPress için WooCommerce eklentisi, işletmelerin e-ticaret geliri elde etmeleri için güçlü bir kuvvettir.

Ancak, önemli bir trafik olmadan, çevrimiçi mağazanızın başarılı olmak için gereken alıcıların niteliğini ve miktarını elde etmesi imkansız hale gelir.

Bu yüzden, WooCommerce gibi platformları kullanmanız , onu gerçekten işe yarayan güçlü SEO stratejileriyle birleştirmek için önemlidir .

Bu yazıda, ürünlerinizi daha üst sıralara çıkarmak ve daha fazla satış yapmak için WooCommerce SEO’nun nasıl kullanılacağını tartışıyoruz .

Neden WooCommerce?

Ağustos 2018’den itibaren Trends , WooCommerce’in e-ticaret sitelerinin% 22’sinde ve milyonlarca aktif kurulumda çalıştığını belirtti.

WooCommerce, mevcut tek e-ticaret platformu değil. Shopify ve Magento gibi diğer siteler de WooCommerce ile aynı araçların çoğuyla geliyor.

Zorluk, bu ürünlerin eksiksiz yazılım paketleri olmasıdır. Her şeyi platformlarında, WooCommerce’den daha az kişiselleştirerek çalıştırmalısınız.

WooCommerce ile daha fazla kişiselleştirmenizin nedeni, ücretsiz WordPress platformunda çalışması. Makalenin tamamını yukarıdaki üç platformun özellikleri hakkında konuşarak geçirebiliriz, ancak şimdilik, toplumun gücü var. Şimdilik WooCommerce’in arama motoru optimizasyonu ile sağladığı avantajlar hakkında konuşacağız .

Pek çok geliştirici WordPress kullandığından, Yoast SEO ve All in One SEO gibi SEO eklentileri de dahil olmak üzere web sitenizin ihtiyaç duyduğu tüm pazarlama araçlarında size yardımcı olacak daha fazla eklentiniz var .

WooCommerceSEOPlugin WooCommerce SEO Dostu Nasıl Yapılır

Açık kaynaklı WooCommerce platformu daha ucuz ve daha fazla özelleştirme sunuyor. Bu nedenle, bu platformda arama trafiğinizi iyileştirmenize yardımcı olmaya odaklanmak istiyoruz.

WooCommerce 1024x498 WooCommerce SEO Dostu Nasıl Yapılır

Kalite Anahtar Kelime Araştırması ile başlayın

Geçmişte SEO için en iyi anahtar kelimeleri nasıl seçeceğimiz hakkında konuşarak çok zaman geçirdik . Bu nedenle, temel anahtar kelimelere odaklanmak yerine, ürün ve kategori anahtar kelimelerinizden bahsediyoruz.

Kapsamlı bir ürün kataloğuna sahip olmanın avantajı, hedefli arama trafiğini web sitenize yönlendirmek için kullanabileceğiniz çok sayıda anahtar kelimedir.

Hangi ürün adlarının veya varyasyonlarının en fazla trafik çektiğini görmek için SEMRush ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz .

SEMrushWooCommerceSEO 1024x381 WooCommerce SEO Dostu Nasıl Yapılır

10 WooCommerce SEO Stratejileri

# 1. Ürün Açıklaması oluşturun

Kataloğunuzdaki her ürünün bir ürün açıklaması olmalıdır. Açıklama, arama dostu olan ve tüketicilerin ürünlerinizin değerini anlamalarına yardımcı olan her sayfa için kısa ve öz bir içeriktir.

Ayrıca tamamladığınız anahtar kelime araştırmanızı da içermelidir. Sitenize içerik eklediğinizde, ürün içeriğini başka bir web sitesi sayfası veya blog yazısı gibi kullanın.

Not: Mümkünse üretici açıklamalarını kullanmayın. Şirketle olan ilişkinize bağlı olarak, buna her zaman izin verilmez. Ancak, uzun zamandır orijinal içeriği geliştirmek için size yardımcı olabilir.

Aksi takdirde, Google sitenizi yinelenen içerik için çürüterek arama sıralamanızı azaltabilir.

# 2. Sayfa Başlığı Ekle

Sayfa başlığı, site içi arama trafiğini sürmenin en kritik bileşenlerinden biridir. Google snippet’inin tepesidir ve hem ürün hem de kategori sayfalarını açıklar.

Ürününüzü satın almak için alıcının döngüsünde potansiyel müşterileri ilerletmek için tam ürün adını kullanabilirsiniz. Sayfa başlığı ile başlar.

Öte yandan, bir kategori sayfası ile daha geniş bir net atmak isteyebilirsiniz. Belki daha fazla arama trafiği üreten bir anahtar kelime teriminiz vardır, böylece web sitenizde daha fazla müşteri yakalayabilirsiniz.

Örneğin, bir bisiklet e-ticaret sitesi “Dağ Bisikleti” gibi bir kategori sayfasına ve “Dağ Bisikleti Aşırı Yarış Modeli” gibi belirli bir ada sahip bir ürün sayfasına sahip olabilir.

Sayfa başlığınızda anahtar kelimeler kullanın, ancak açıklayıcı bir başlığın hem arama motorlarına hem de kullanıcılara yardımcı olacağını unutmayın.

3.. Ekmek kırıntılarını ayarla

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Google, web sitelerini sıralama sıralamasında anıtsal bir değişim yaptı. Geri bağlantılara baktıkları geleneksel bir modelden bir siteye, anahtar kelimeleri daha tecrübeli bir model için kullandılar.

Şimdi, hız ve kullanım kolaylığı gibi şeyler arama motoruna daha fazla önem veriyor. Yardım etmenin bir yolu, kullanıcıların e-ticaret sitenizde istedikleri ürünleri bulma yollarını anlamalarını kolaylaştırmaktır.

Ekmek kırıntıları fikri, Hansel ve Gretel’in kurgusal hikayesinden geliyor. Web siteniz, kullanıcıların nerede olduklarını ve gerektiğinde nasıl geri döneceklerini bulmalarına yardımcı olmak için bir kırıntı izi bırakıyor.

WooCommerce’dan en iyi şekilde yararlanmak için, yalnızca e-ticaret eklentisine güvenmemeniz gerekir. Yoast SEO, WooCommerce kullanıcıları için en iyi kırıntı seçeneklerinden birine sahiptir.

Jet.ComBreadcrumbs WooCommerce SEO Dostu Nasıl Yapılır

4.. Basit Site Gezintisi

Web sitenize ekmek kırıntıları yerleştirdikten sonra, tüm sitenin navigasyonunu ele almanın zamanı gelmiştir.

Bir e-Ticaret mağazasındaki mal miktarı büyük ölçüde değişse de, ortalama, tipik siteniz için yaklaşık 500 ila 2.000 ürün arasındadır. Bu nedenle, navigasyonu ziyaretçiler için olabildiğince basit hale getirmek için arama çabalarınızın başarısı için çok önemlidir.

Onsuz, şaşkın ziyaretçiler sitenizi daha hızlı terk eder. Bu, daha yüksek hemen çıkma oranları ve sitede daha az zaman demektir. Bunlar, Google’ın web sitenizin deneyimini ölçmek için kullandığı iki önemli ölçümdür.

Gezintiyi kullanımı basitleştirerek başlayın. Birkaç üst düzey sayfaya erişebilmeli. Çok fazla bağlantı ve insan bunalmış.

Google’ın sitenizi taramasına yardımcı olmak için daha fazla bağlantı eklemeniz mi gerekiyor? Sonra onları altbilgiye ekleyin. Bu şekilde, Google’ın siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve onu insanlar için okunaklı tutmasına yardımcı olacak kaliteli bilgiler sağlarsınız.

Son olarak, mağazanıza bir arama çubuğu eklemek isteyebilirsiniz, böylece kullanıcılar sitenizde istedikleri ürünü bulabilirler.

WooCommerce sitenizle çalışan birkaç kaliteli WordPress eklentisi Gelişmiş Woo Search ve Akıllı WooCommerce Search’tür . Her iki eklenti de, WooCommerce kataloğunuzdaki ürünlere dayanarak alakalı anahtar kelimeler, ürün başlıkları, SKU ve kategorileri aramanıza yardımcı olur.

BlissWorld.ComNavigation 1024x318 WooCommerce SEO Dostu Nasıl Yapılır

5.. Açıklayıcı URL’leri kullanın

WordPress gösterge panosunda, web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını değiştirebilirsiniz. En iyi URL seçeneğini seçmek için Ayar >> Permalinks’e gidin.

Yapmak istemediğiniz tek şey sade veya sayısal yapıyı korumak. Bunu yaparsanız, WooCommerce, kalıcı bağlantılarınız için ürün kimliklerini kullanır.

Örneğin, ürününüz 24 ise, kalıcı bağlantı yapısı exampleite.com/?product=24 olacaktır.

Bunun yerine, posta adını veya URL’de /% postname% / ile özel bir yapı kullanın. Ardından web sitenizin yapısı şöyle görünür:

Examplesite.com/product-name

Yukarıdaki ikinci strateji sayfa başlıklarıyla ilgilidir. Gönderiyi ekleyerek, URL yapınız otomatik olarak sayfa başlığını URL’ye ekler. Bu nedenle, SEO yapısını tutarlı tutarsınız.

6.. Benzersiz bir meta açıklaması oluşturun

Çok fazla e-ticaret sitesi, web siteleri için üreticinin meta açıklamalarına güvenmektedir. Genel açıklamaları ilk kez kullanmaya başladığınızda daha rahat olsa da, metin uzun vadede arama trafiğinize ve dönüşümlerinize yardımcı olmaz.

Bunun nedeni meta açıklamasının Google’daki sayfa başlığının hemen altında görünmesidir. İki metin, neden web sitesini ziyaret etmeniz gerektiğini veya göstermemelisiniz.

Bu nedenle, tüm ürün ve kategori sayfalarınız için keskin meta açıklamaları yazmak için biraz zaman harcamak mantıklıdır.

Not: Google, meta açıklamaların boyutunu 160 karakterden 320 karaktere çıkardı. Boyutu iki katına çıkararak, web sitenizi neden ziyaret etmeleri gerektiğine ikna etmeleri için arama yapanlara durumunuzu sunmak size daha fazla gayrimenkul verir.

Mümkün olan en iyi argümanı yapmak için verilen boşluğu kullanın. Google’ın aradığı deneyim arama motorunda başlar. Zayıf ifadeli meta açıklamalar kullanıyorsanız, web sitenizi daha az kullanıcı ziyaret edecektir. Bu, Google’ın başka sitelere tıklama oranlarını daha yüksek göstermek istediğini gösterir.

Yapabiliyorsanız, meta açıklamanıza, ziyaretçilerden daha fazla bilgi edinmelerini, şimdi satın almaları veya benzer bir neden vermelerini isteyen bir harekete geçirme ifadesi ekleyin. Ziyaretçilerin web sitenizi ziyaret etmek için bir nedene ihtiyaçları var.

7.. Resimler için Alt Metin

E-Ticaret sitenizdeki resimler de arama trafiğini artırabilir.

Buna başlamadan önce, birçok çevrimiçi müşterinin sitenize engelli geldiğini düşünün. Federal yasalar artık tüm web sitelerinin erişilebilirlik yasalarına uymasını gerektiriyor. Bu, alt metin ile görüntülerin etiketlenmesini içerir; böylece kör olanlar, bilgisayardaki okuyucunun içinden resmin ne olduğunu duyabilirler.

Aynı zamanda, alt metin arama amaçları için mükemmel bir araçtır. Alt metin, bir görüntü yüklenmediğinde bir web sitesinde gösterilen metindir.

Resmin ne olduğu hakkında kesin bilgi sağlar, böylece web sitesi içeriğine referans olur. Siteniz bu alt metni anahtar kelimeler için kullanabilir.

Pek çok insan hiçbir zaman alt metni görmeyecek olsa da, birçoğunun sayfadaki görüntüleri okumak için kaliteli alt metne bağlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, grafikleriniz için alternatif metinler oluştururken insanları aklınızda bulundurun.

WordPress resimlerinize Alt metin eklemek kolaydır. Panodaki medya galerisinde bulunurlar: kullanmak istediğiniz herhangi bir metni ekleyebilirsiniz.

8.. Yinelenen içerikten kaçının

Çoğu e-ticaret sitesi birden fazla seçenek içeren ürünler sunar. Örneğin, çerezleri satıyorsanız, bir çikolatalı, beyaz çikolatalı ve koyu çikolatalı çeşitleri sunmak isteyebilirsiniz.

Buradaki zorluk, bu ürünlerin neredeyse aynı (ve lezzetli) olmasına rağmen, her içeriği aynı sayfada kullanamazsınız. Bunu yapmak, her sayfanın sıralamasını reddeder.

Bu nedenle, sitenizin yinelenen içerik arayışı içinde olması gerekir. Yinelenen içeriği ayırmak için yardıma ihtiyacınız olursa, SEO denetimi için bugün bize ulaşın. Web sitenizdeki yinelenen içeriği ve diğer hataları tanımlayan bir yazılıma sahibiz.

Yinelenen içeriğe sahip sayfaları tanımladıktan sonra , bu sayfaların çoğunu birleştirmek için WordPress yönlendirme eklentisini kullanabilirsiniz.

Bazı durumlarda, iki sayfaya da ihtiyacınız olabilir. Sitenize daha fazla trafik çekmek için Google’a ve uzantınıza göre üç seçeneğiniz vardır.

İlk önce kurallı bağlantılar oluşturabilirsiniz. Bunlar, Google’ın en iyi içeriğe sahip hangi sayfanın yetkili olduğunu bilmesini sağlayan bağlantılardır.

Şunun gibi olurdu: <link rel = ”canonical” href = ”https://thecanonicallink.com”>

İkincisi, sayfalardan birini dizine ekleyemezsiniz . Bu şekilde, Google yalnızca yetkili sayfayı endeksler. Diğer sayfa bu durumda arama trafiğini almaz.

Üçüncüsü, daha fazla orijinal içerik ekleyebilirsiniz. Aynı ürünle benzer seçenekleriniz varsa ( çerezleri düşünün ), Google için benzersiz içeriğe sahip sayfa sayısını artırmak için her sayfa için içerik yazabilirsiniz.

9. WooCommerce SEO Eklentileri

WooCommerce için Yoast SEO ve All in One SEO gibi birçok eklentiyi tartıştık. İşte size arama trafiğini elde etmenize yardımcı olacak birkaç tane daha var. Not: Bazı eklentilerin premium seçenekleri vardır.

  • WooCommerce SEO – ürünlerinizin arama değerini artırır
  • WooCommerce SEO Addon – Yoast SEO eklentisi için daha fazla mikro veri yönetimi ekler.
  • WPML – Birden çok dilde bir WooCommerce sitesi oluşturur. Yurtdışı trafik almak istiyorsanız eklenti harika.
  • YOTPO – güven, içerik ve etkileşim oluşturmaya yardımcı olan müşteri incelemeleri. Yorumlar, arama için harika bir deneyimsel faktördür.
  • Broken Link Checker – Sitenizdeki 404 hata sayısını azaltmanıza yardımcı olan genel bir WordPress eklentisi. Daha fazla ürünle, daha fazla sayfanız var. Hepsinin çalıştığından emin ol.

 

10. WooCommerce SEO Temaları

Son olarak, arama trafiği için optimize edilmiş WooCommerce temalarını bulmayı da düşünmelisiniz. Temaların çoğunda bazı arama yetenekleri olsa da, favorilerimizden birkaçı.

  • WooCommerce Mağazası – Kaynağında başlayın. Mağazada, WooCommerce’in doğrudan sattığı birkaç alt tema var. Siteler, ürün sayfalarınıza daha fazla trafik sağlamak için şema işaretlemesine sahiptir.
  • Divi – Tüm zamanların en popüler WordPress temalarından biri. Divi teması, kodlamadan özel bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur.
  • H-Code – Themeforest’un bu duyarlı teması hız için üretildi ve Yoast SEO ile kolayca bütünleşiyor.
WoocommerceStorefront 1024x502 WooCommerce SEO Dostu Nasıl Yapılır

Son düşünceler

Daha fazla arama trafiği elde etmek için WooCommerce kullanmak istiyorsanız, buradaki adımları izlemeniz size yardımcı olabilir. Anahtar, kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyleri bulmaları kolay bir deneyimsel web sitesi oluşturmaktır.

Yukarıdaki araçlar, Google’daki ilk etkileşimden, e-Ticaret sitenizde ürünlerini satın aldıkları zamana kadar bunu yapmanıza yardımcı olur. WordPress ve WooCommerce’da bulunan araçlar, daha fazla arama trafiğine çıkarken bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

WooCommerce SEO’nuzla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, size nasıl yardımcı olabileceğimizi bize bildirin. Ücretsiz danışma için bugün bize ulaşın .

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı