Seo

Web Sitesi Sıralamanızı Artırmak İçin En İyi Ücretsiz SEO Araçları

Google’da daha üst sıralarda yer almak için büyük bir pazarlama bütçesine ihtiyacınız yok. En iyi ücretsiz SEO araçları trafiği artırmanıza ve rekabeti analiz etmenize yardımcı olur.

Bu ücretsiz SEO araçlarıyla web sitenizin Google sıralamasını yükseltmek için ödeme yapmanız gerekmez. Sitenize kimin geri bağlandığını görmek veya anahtar kelime araştırmalarına derinlemesine dalmak isteyin, bunlar dijital ve dijital girişimci için en iyi ücretsiz SEO araçlarıdır.

Yoast SEO

Yoast, sayfa SEO’sunu optimize ederken ihtiyacınız olan tüm temel bilgileri veren popüler bir WordPress eklentisidir . Yoast’ın ücretsiz sürümü aşağıdaki önemli yeteneklere sahiptir.

İçerik Parçası Başına Bir Anahtar Kelime Seçin:  Yoast size anahtar kelime yoğunluğunuzu, dağıtımınızı ve önceden var olan içerikle çelişip çelişmediğinizi söyleyecektir. Bu web sitesi olan herkes için çok önemlidir.

Okunabilirliği Kontrol Et:  Çoğu arama motoru optimizasyonu tartışmasının Google için sıralanmasını içermesine rağmen, izleyicilerinizin içeriğinizle nasıl etkileşimde bulunduklarının nihayetinde arama motorlarının nerede sıralanacağına karar vereceğini hatırlamak önemlidir.

Bu nedenle Yoast, içeriğinizi okumanın ne kadar kolay olduğunu belirlemek için Flesch Reading Ease Score’u entegre etti. Bu, 2019’daki en iyi SEO pazarlaması trendleriyle birlikte geliyor : İçerik kalitesi, yalnızca miktar değil, Google ve okuyucular için de önemli.

seo kriterleri Web Sitesi Sıralamanızı Artırmak İçin En İyi Ücretsiz SEO Araçları

Yinelenen İçerikten Kaçının:  Yinelenen içerik oluşturmak, Google’ın algoritmalarını karıştırmanın kesin bir yoludur. Yoast’ın ücretsiz eklentisinde kanonik URL’ler oluşturmasının nedeni budur.

Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları Arasında Favori Bir Eklenti:  Yoast’ın ücretsiz sürümü bazı inanılmaz yetenekler sunsa da, Yoast Premium ek optimizasyon için çeşitli özelliklere sahiptir. Bunlar şunları içerir:

 • 404’lerden kaçınmak için Yönlendirme Yöneticisi
 • Dahili optimizasyonunuzu artırmak için Dahili Bağlantı önerileri
 • Birden fazla anahtar kelime için anahtar kelime optimizasyonu

Ancak, yeni bir güncelleme size anahtar kelime optimizasyonunuz hakkında daha az değil, daha az şey söyler. Örneğin, metninizin yüzde kaçının anahtar kelimeyi içerdiğini listelemek yerine, yalnızca bu yüzdenin çok yüksek veya çok düşük olduğunu bilmenizi sağlar.

Google Analytics

WordPress, Shopify ve hatta Tumblr bloglarına uygulanabilir Google Analytics, çok yönlülüğü nedeniyle en iyi ücretsiz SEO araçlarından biridir. Ücretsiz hesabınızı web sitelerinize bağladığınızda, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

Hedefleri Belirle: Bunlar, bülteninize kaç kişinin kayıt yaptığını, ürününüzü veya web sitenize fayda sağlayacağını düşündüğünüz herhangi bir ölçümü izleyebilmeleri olabilir.

Canlı Site Trafiğini Görüntüle: Şu anda sitenizde kaç kişi var? Masaüstünde mi yoksa mobilde mi? Nereden geliyorlar? Google Analytics size tüm bunları gerçek zamanlı olarak anlatacak.

Hedef Kitleye Genel Bakış Raporları Oluşturun:  Google Analytics , aşağıdakiler de dahil olmak üzere sizin için ücretsiz raporlar oluşturur:

 • Oturumlar
 • Sayfa Görüntüleme
 • Kullanıcılar
 • Hemen çıkma oranları
 • Ortalama seans süresi

Nitty-gritty’yi, kullanıcılarınızın hangi eyaletlerden geldiğini, hangi tarayıcıları, ekran çözünürlüklerini ve işletim sistemlerini bilmek ister misiniz? Bu, trafiğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeye erişmek için en iyi ücretsiz SEO araçlarından biridir.

10 Milyon + Hits İçin Google Analytics’i Ödedi

Ayda 10 milyondan fazla isabet alırsanız, yıllık 150.000 ABD Doları olan Google Analytics 360 için ödeme yapmanız gerekir. Başta, bu, Google Drive Entegrasyonu ve 7/24 destek gibi ek hizmetlerle birlikte geliyor.

Ahrefs Backlink Denetleyicisi

Ücretli yazılıma odaklanan Ahrefs, ayrıca ücretsiz bir backlink checker aracına sahiptir. Birkaç saniye içinde, bu yazılım size internetteki herhangi bir alan hakkında aşağıdakileri söyleyebilir.

URL Derecelendirmesi ve Etki Alanı Değerlendirmesi:  Ahrefs Backlink Checker, bir web sitesinin URL Derecesini ve Etki Alanı Derecesini nasıl hesapladığını açıklamamasına rağmen, bu rakamlar yine de size web sitesinin otoritesi hakkında iyi bir fikir verir.

 • URL Derecelendirmesi: Bu sayı (100 üzerinden) bir web sitesinin backlink profilinin ne kadar güçlü olduğunu gösterir. İç ve dış bağlantıları dikkate alır. Genel olarak, bir web sitesinin Google sıralamasıyla ilişkilendirilir.
 • Etki Alanı Değerlendirmesi: Bu rakam, bir web sitesinin bağlantı popülerliği açısından nerede durduğunu size söyleyecektir.

Geri Bağlantılar:  Yalnızca etki alanınıza kaç sitenin bağlandığını listelemekle kalmaz, aynı zamanda ilk 100 geri bağlantı listesinin bir listesini, dofollow bağlantılarının yüzdesini ve web sitesine bağlantı vermek için kullanılan ilk beş bağlantı metnini sunar.

Ahrefs’in Ücretli Sürümü Kapsamlıdır: Yalnızca Ahrefs’in ücretli sürümünde sitenizi denetleyebilir, anahtar kelimeler izleyebilir, raporlar oluşturabilir ve web sitenizin arama motoru optimizasyonunun yönünü tam olarak anlayabilirsiniz. Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için en iyi SEO araçlarılistemize ücretli sürümü dahil ettik.

MozBar

Ayrıca en iyi ücretsiz SEO araçları listemizde MozBar: ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesinin site yapısı hakkında iyi bir fikir verebilecek ücretsiz bir eklenti . Beş ana kategori hakkında bilgi sağlar: sayfa öğeleri, genel özellikler, bağlantı metrikleri, işaretleme ve HTTP durumu.

Sayfa İçi Öğeler: İlk kategoride, MozBar size şunları söyleyebilir:

 • Sayfa başlığı
 • Meta Açıklaması
 • Anahtar Kelimeler
 • H1 ve H2
 • Alt-metin

Her biri için karakter sayısı sağlar.

Bağlantı Metrikleri ve Diğer Bilgiler:  MozBar’daki diğer üç kategori, ziyaret ettiğiniz sitenin nasıl yapılandırıldığı hakkında aşağıdakiler dahil daha fazla bilgi sağlar:

 • Sayfa yükleme süresi
 • Sayfa ve etki alanı yetkilileri
 • Toplam bağlantı
 • Dış takip edilen bağlantılar

Bu bilgilerin çoğu, aynı zamanda ücretsiz olan bir Moz hesabı oluşturmayı gerektirir.

Diğer Siteleri Anlamak için MozBar’ı kullanın: Arama motoru optimizasyonuna yeni başlıyorsanız, MozBar herhangi bir web sitesinin arka tarafını görmenin harika bir yoludur.

Ancak, kendi web siteniz için işlem yapılabilir bilgi sağlamaz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, en iyi ücretsiz SEO araçlarından biridir, ancak kullanmak için bir Google AdWords hesabınız olması gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra, birkaç anahtar fonksiyona erişmek için Anahtar Kelime Planlayıcı’ya giriş yapabilirsiniz :

Yeni Anahtar Kelimeler Bulma: Aracın bu bölümü tam olarak şunu başarmanıza yardımcı olur: yeni anahtar kelimeler bulun. Google, yeni bir olası anahtar kelime listesi oluşturacağı bir URL, kelime öbeği veya anahtar kelime girmenize izin verir.

Anahtar Kelimeleri Karşılaştırın:  Burada, her biri için metrik oluşturmak üzere bir anahtar kelime listesi girebilirsiniz. Google’ın ücretsiz SEO aracının bu bölümü, aşağıdakilere dayanarak belirli anahtar kelimeler için tahminler üretir:

 • Gösterimler
 • Tıklanma
 • Aylık arama hacmi
 • Sıralama yarışması
 • Tıklama başına maliyet

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Artık Daha Az Bilgi Sağlıyor: Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın en son güncellemesi bazı yeteneklerini kısıtladı. Birincisi, şimdi kullanmak için bir AdWords hesabına ihtiyacınız var. Artık masaüstü ve mobil izleyiciler arasında da ayrım yapamazsınız .

Ayrıca, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın en yararlı ücretsiz SEO araçları arasında olmasına rağmen, AdWords kampanyalarında kullanılmak üzere tasarlandığını unutmayın.  

Wayback Makinesi

İlk bakışta görünmese de, Wayback Machine en ilginç ücretsiz SEO araçları arasındadır. Yeni başlayanlar için Wayback Makinesi internetin bir arşividir . Bu, bir web sitesinin beş, 10, 15 yıl veya daha uzun bir süre önce nasıl göründüğünü görebileceğiniz ve o zamandan beri her ay nasıl geliştiğini grafiklendirebileceğiniz anlamına gelir.

SEO için Wayback Makinesini Kullanma:  Özellikle profesyonel iseniz, Wayback Makinesini optimizasyon için kullanmanın birkaç yolu vardır.

 • Bir web sitesinin nasıl değiştiğini izleyerek, trafiğin neden dalgalanmakta olduğu hakkında size fikir verir
 • Sitenizi değiştirdikten sonra eski bir sürüme dönmek istiyorsanız, web sitenizin nasıl göründüğünü arşivleyin
 • Bağlantıların kaybolup kaybolmadığını anlama

Basit bir ifadeyle, Wayback Machine (veya müşterinin) sitenizin zaman içinde nasıl geliştiğini izlemenin tarafsız bir yoludur.

Kurbağa Örümcek çığlık

Screaming Frog Spider, bir arama motorunun web sitenizi nasıl tarayacağını taklit eden ücretsiz bir yazılımdır . En iyi ücretsiz SEO araçları listemizde bu işlemin diğer yazılımlardan daha uzun sürdüğünü unutmayın. Yeni başlayanlar için, Screaming Frog size çok fazla bilgi veriyor gibi görünüyor. İlk önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyler.

Yönlendirmeler: Bu yazılım web sitenizdeki her kopuk linki bulacak. Tabii ki, geri dönüp onları düzeltmek sana kalmış olacak.

Sayfa Başlıkları: Screaming Frog her URL’yi kendi sayfa başlığı ile listeler. Yinelenen sayfa başlığı olmadığından ve anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde optimize ettiğinizden emin olmak istiyorsunuz.

İçerik Raporu: Bu program, meta açıklamalarınız, başlıklarınız ve her sayfadaki içerik miktarı hakkında size bilgi verecektir. Ayrıca, sizin için dışa aktarabileceğiniz bir içerik raporu da oluşturacaktır.

Bir Web Sitesine Genel Bakış için En İyi Ücretsiz SEO Araçlarından Biri

Screaming Frog, tüm sitenizi düzenleyen büyük bir elektronik tablo oluşturur. Nereye bakılacağını biliyorsanız, bu bilgiler uygulanabilirdir, ancak profesyonel bir hizmetten faydalanabilecek kişiler için çok zor olabilir . Ek olarak, Screaming Frog bilgisayarınıza indirilmek zorundadır ve büyük taraftadır.

Web sitenizi optimize etmek pahalı olmak zorunda değildir. Diğer web sitelerinin optimizasyonunu anlamak, anahtar kelime araştırması gerçekleştirmek ve hatta bir kampanyaya yer vermek için kullanabileceğiniz ücretsiz SEO araçları vardır.

Bir sonraki SEO şirketinizi seçtikten sonra ilerlemenizi takip etmek ya da içeriğinizi kendiniz optimize etmeye başlamak istiyorsanız, bugün sıralamanızı yükseltmek için her zamankinden daha fazla ücretsiz seçenek var.

Benzer Makaleler

Harmonik Merkeziyet – PageRank Daha Derin Dalış Yapmak

feridkaplan

Google’ın Deniz Feneri SEO Denetim Aracı Artık Dokunma Hedef Mesafesini Ölçüyor

feridkaplan

Mobil Pazarlamada Başarılı Olmanın 3 Temel Stratejisi

feridkaplan

Yorum Yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA