Web Geliştirme

Web Sitesi Sahipleri İçin Komple Bir SEO Kontrol Listesi

SEO Kontrol Listesi Arama motoru optimizasyonu web sitelerinin önemli bir gereksinimi haline gelmiştir. Artık isteğe bağlı değil.

İyi bir web sitesi oluşturan tüm faktörlerin yanı sıra, SEO veya “organik arama” hakkında düşünmek yeni bir site için verilen ve çoğu dijital pazarlama planında önemlidir.

Web sitesi düşüncesinde “eğer kurarsanız gelirler” çağının çok ötesindeyiz.

Aynı zamanda, yeni başlayanlardan küçük şirketlere, kar amacı gütmeyen kuruluşlara kadar pek çok web sitesi sahibinin ve hatta büyük markaların kendi kendini uygulayan SEO’larla mücadele ettiğini ya da çoktan bırakmayan web sitesi bütçelerinde çoktan bulunduğunu biliyorum. SEO.

Rekabetçi gürültü ve odaklanma nedeniyle, size bir web sitesi sahibi olarak kullanmak için SEO’nun şu anda ele alabileceğiniz önemli yönleri üzerinde çalışmak ve ilerlemeye devam etmek için tek bir kontrol listesi vermek istiyorum.

SEO sürecini geleneksel olarak yaptığım süreçlerde sınıflandırdım:

  • Teknik SEO
  • Sayfada
  • Dış bağlantı

Dizin oluşturma ve sayfa öğeleri web sitesinde kontrol edilebilirken, dış etkenlerin unutulmaması ve yol boyunca daha büyük bir SEO stratejisinin bir parçası olması gerekir .

Teknik SEO

Arama motorlarında sıralamak istediğiniz belirli içeriğe odaklanmadan önce , sitenizin dizine alınabildiğinden ve taranabildiğinden emin olmalısınız .

Bunların hepsi teknik SEO kategorisine girer.

Ücretsiz Raporlama Platformları

Google Arama Konsolu , Bing Web Yöneticisi Araçları, Google Analytics ve Google Etiket Yöneticisi’nin sitenize bağlı olduğundan emin olarak başlayın .

Bu araçların tümü size harika teşhis ve analitik veriler getirir ve size yardımcı olacaktır.

XML Site Haritası

Bu, web siteniz için bir içindekiler listesidir. Site haritası dosyası arama motorlarına “göndererek” sayfalarınızda modern yoludur.

Çoğu web sitesi platformu, yerleşiktir veya sitenizdeki sayfalarla senkronize kalan dinamik bir site haritası oluşturacak eklentilere / eklentilere sahiptir. En kötüsü, en azından birkaç ücretsiz araçtan üretebileceğiniz statik bir donanıma sahip olmalısınız.

Robots.txt

Bu dosya, arama motorlarına sitenin hangi sayfalarının veya bölümlerinin indekslenmeyeceği ile ilgili talimatlar sağlar. Varsayılan olarak, arama motorları bulabilecekleri tüm içeriğe bakacaktır.

Arama motorlarının sitenizdeki herhangi bir sayfayı dizine eklemesini sınırlamak istemeseniz bile, aşağıdakilerden emin olun:

  • Doğru mu.
  • Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları’ndaki doğrular.
  • Yanlışlıkla önemli içeriğin dizine alınmasını (veya tüm sitenizi) engellemez.

Etki

Yalnızca birincil etki alanı adınızdan daha fazlasına sahipseniz, ek etki alanı adlarınızın her birinin ne yaptığını bildiğinizden emin olun. Eğer park halinde ve kullanımda değilse, sorun değil.

Web sitenize yönlendiriyorlarsa, 301’in kendisine yönlendirdiğinden emin olun (siteyi yansıtma veya 302 yönlendirmesi yapma). Bu, basitçe kontrol edip geçiş yapmak için hızlı bir alan olabilir, ancak yinelenen içerik ve asıl adın hangisi olduğu konusunda karışıklığa neden olabilecek sorunlara neden olabileceği için göz ardı etmeyin.

Site Mimarisi

Gezinme ve sitenizin bölümleri ne kadar hiyerarşi ve yapı oluşturabilirseniz , o kadar iyidir. Bu, kullanıcılara ve arama motorlarına fayda sağlayacak ve organize konular ve içerik sunacak (daha fazlası için). Dizin yapınızı ve URL’lerinizisitedeki içeriğin birebir sayfası ve dosya yapısına uydurmak çok iyi bir amaç.

Geri adım atmak ve site yapınızı veya site haritanızı belirlemek çok iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. İçeriği, sitenizin belirli yönlerine nasıl öncelik verdiğinizi ve kullanıcılarınızı (arama motorlarının yanı sıra) arama motorunu nasıl yönlendirmek istediğinizi düşünmeye zorlar.

Web Site Hızı

Kullanıcıların zıplamadan önce daha az zaman harcadıklarını gösteren istatistikleri görmeye devam ediyoruz .

Arama motorları, sayfa hızını sıralama faktörlerine dahil etmek için yıllar boyunca çalıştı. Sayfalarınızda JavaScript ve yoğun yükleme kod parçaları kullanımını en aza indirmenin ve harici olarak öğeleri önbelleğe almak veya yüklemek için yollar bulun.

Sayfanın yüklenme zamanlarını rekabetçi seviyelere çıkarmak için kendi web sitenizde optimize etmek için doğru alanları belirlemenize yardımcı olabilecek bazı harika geliştirici araçları vardır.

Mobil Uyumlu

Mobil-dostu olmak zorunda olduğumuz belli. Ancak, sitenizi duyarlı tasarım gibi mobil bir çerçevede kurduğunuz için, gerçekten doğrulandığından emin olun.

Google’ın mobil dostu testinde çalıştırdığınızdan emin olun. Ayrıca, kullanıcılarınız için kullanmayı umduğunuz tüm cihazlarda gerçekten çalıştığından emin olmak için olabildiğince fazla kullanıcı deneyimi (UX) ve kalite güvencesi (QA) testi yapın.

404 Sayfa

Özel bir 404 sayfa oluşturmayı ve bu konuda yararlı bilgiler vermeyi unutmayın . Varsayılan bir tarayıcı hatasıyla karşılaşarak sitenizi ziyaret eden bir kişiyi kaybetmek istemezsiniz.

Yardımcı bağlantılar, gezinti, site arama işlevselliği ve iletişim seçenekleri içeren bir 404 sayfası oluşturmalısınız.

SSL

Mobil kullanım kolaylığı ve site hızı gibi, güvenli bir siteye sahip olmak önemlidir. Web siteniz SSL kapsamında değilse, Chrome’da veya diğer tarayıcılarda bir güvenlik uyarısı gördüklerinde kullanıcıları sitenize bile girmeden kaybedebilirsiniz.

Sitenize bir SSL sertifikası uygulamak için basit bir adım uygulayarak web sitenize güven verin.

Eklentiler, Eklentiler veya Uzantılar

Bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, muhtemelen eklentileri veya güvendiğiniz diğer kod uzantılarını kullanıyor olabilirsiniz. Çoğu platformda, sitenize ekleyebileceğiniz, SEO ve analitik işlevleri üzerinde ek kontrol sağlayan araçlar bulunur.

İster WordPress SEO eklentileri, ister Drupal, Magento, vb. Diğerleri için, maksimum kontrol ve işlevsellik sağlayan güvenilir eklentiler izlemelisiniz.

Önceden Var Olan Sorunlar

Önceki bir siteden veya eski, eski SEO taktiklerinden gelen bagajınız var mı? Veya belki de sitenizin ve web’in tamamında yinelenen içerik bulundurmak için meşru bir nedeniniz vardır.

Neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek, sayfa optimizasyonuna başlamadan önce önemlidir. Birden fazla yinelenen sayfanız varsa, iyi bir nedenden ötürü, kanonik bir strateji veya indeksleme için robot talimatlarını nasıl kullanmak istediğinizi düşünebilirsiniz.

Bu, sayfa düzeyinde optimizasyona zaman ve çaba harcamanızdan önce farkında olmanız ve çözmeniz önemlidir. Copyscape, sayfa içi işlere girmeden önce çoğaltma bulmak ve içeriği analiz etmek için Screaming Frog ile birlikte en sevdiğim araçlardan biri.

Sayfada

Çoğu insan SEO’dan söz edildiğinde sayfadaki faktörleri (örneğin, anahtar kelimeler, içerik, başlık etiketleri) düşünmeye meyillidir. Ancak, sayfaların veya web sitelerinin yalnızca tek bir bölümünün optimizasyon günleri geride kaldı.

Arama motorları içeriğe anahtar kelimelerden çok daha fazla önem verdiğinden, yalnızca meta etiketleri veya gövde kopyalarını güncelleme ve devam etme eğiliminde olmayın.

Bağlam oluşturma yöntemimiz, bir sayfadaki tüm sayfa öğelerinde ve ardından sayfaların sitenin bölümleri ve gezinti içinde birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu düşünmektir.

Anahtar Kelimeler ve Konular

Bağlam oluşturma üzerine gerçekten odaklanmadan önce, onu ne için inşa etmek istediğinizi bilmek zorundasınız. Hedef kitlenizle ilgili anahtar kelime araştırması veya daha kapsamlı bir araştırma yapmadıysanız, burada duraklamanız ve kitlenizin web sitenizi bulmak için hangi konuları ve ifadeleri kullanacağını öğrenmek için biraz zaman ayırmanız gerekir.

Sayfalar veya etiketler halinde doldurma terimlerinin günlerinin çoktan geçtiğini unutmayın.

Doğru terimleri, cümleleri ve yaptığımız işe uygun konuları ortaya çıkarmak için SEO araçlarını kullanmak zorundayız. Oradan, site mimarisine uygulamak için tek tek kelimeleri inceleyebiliriz.

Temel olarak, önemli terimleri bilmeniz, içeriğinizle eşleştirmeniz ve ardından takip etmek için sayfadaki faktörler listesinin geri kalanı üzerinde çalışmaya başlamanız gerekir.

içerik

Alaka düzeyi göstermek için içerik gereklidir.

Web sitenize yönelik çok az kelime ve yön varsa, sağlam ve içerik dolu sitelerle rekabet etmek zordur. Daha çok her zaman daha iyi değildir, çünkü yüksek kalite kesinlikle yüksek miktarları atar. Fakat ikisini de başarabilirseniz, daha da iyi bir yerdesiniz.

Onlarla rezonansa giren ve arama motorlarına açık olan kullanıcılar için yazılmış zengin içerik, kazandığınız yer. Kullanıcı deneyimine zarar verecek ve sizi arama motorlarıyla riske sokacak eski taktikleri kullanmaktan kaçının .

URL

Bu, sayfanın ilk öğesi ve bazen gözden kaçan bir unsurdur. Arama motorları çirkin, yönlü URL’leri dizine ekleyebilir .

Ancak, URL , sayfanın ne hakkında olduğu ile ilgili anahtar kelimeler ve bağlam içeren temiz bir dizin yapısı sunmak için bir fırsattır. Sitenizin fırsatını kaçırmayın, URL yollarını özelleştirmenize izin verir.

Başlık

Yine, sadece başlık etiketi  sizin için fazla bir şey yapmayacak. Ancak, her sayfa için alakalı ve benzersiz bir etikete sahip olmanız gerekir.

Uzunluk için en iyi uygulamalara ve sayfa konusuyla en alakalı anahtar kelimelere dikkat edin ve statik etiketler yazıp uygulayın ya da başlığı doldurmak için dinamik formüllerinizin olduğundan emin olun.

Meta Açıklaması

Başlık etiketi gibi, her sayfa için özel ve topikal olarak alakalı bir meta açıklamayaihtiyacımız var  . Statik veya dinamik olsun, kullanıcının yararına olduğundan emin olun, içeriğe uygun anahtar kelimeler içerir ve başlık etiketiyle içerik oluşturmaya yardımcı olur.

Başlıklar

SEO için başlık veya “H” etiketleri önemle tartışılmaktadır . Yine, tek bir öğeye odaklanmıyorum, fakat bağlamı oluşturmak için tüm öğelerin nasıl bir araya geldiğini düşünüyorum.

Başlık etiketlerini kullanabilirseniz, bunu düzenli bir şekilde yapın ve alakalı anahtar kelimeler kullandıklarından emin olun. Sadece bir H1 etiketi kullanmaya çalışın ve ilk olmasını sağlayın.

Genellikle web sitesi platformları veya geliştiricileri bunları CSS amaçları için kullanır, böylece bir sayfada H1 etiketi veya H6 etiketi bulamayabilirsiniz. Bunlara ve kodunuz ve içeriğinizle nasıl örüldüğüne dikkat edin.

Vücut kopya

Eski okulların çoğu gizli anlamsal indekslemeye , anahtar kelime yoğunluğuna ve kelimelerin bir sayfada kaç kez görünmesi gerektiğine ilişkin formüllere odaklanmasa da, sayfadaki gövde kopyasının çoğu zaman en büyük bloğu oluşturduğu gerçeğini görmezden gelemezsiniz. endekslenebilir içeriğin

Odak anahtar kelimelerinizi, bu noktaya kadar diğer alanlarda oluşturduğunuz içeriğe bağlamanız gerektiği için gövde kopyasına eklemeyi atlamayın.

Ancak, bir anahtar sözcüğü 37 kez kullanmaya saplantı yapmayın. Doğal olanı yapın ve daha büyük resme odaklanın, iyi durumda olacaksınız.

Image Alt Nitelikler

Ben erişilebilirlik ve üzerinde sayfalık denetim raporlama araçlarından sonuçlarında olsun büyük kırmızı bayraklar biri eksik alt metni . Alt text, arama motorlarının bir görüntünün ne anlama geldiğini anlamasına yardımcı olur.

Bu, anahtar kelimeleri bir sayfada çalışmak için başka bir fırsattır. Ayrıca, izleyicilerinizde ekran okuyucu kullanan ve sitenizin tam erişilebilir olmasını sağlayanları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yapılandırılmış Veriler

Her ne kadar doğrudan bir derecelendirme faktörü olmasa da – Schema.org işaretlemesi , bina bağlamının tam merkezine gider.

Web sitenizin içeriği için uygun yapılandırılmış veri işaretlemesini kullanmak, konunuzun hangi segmentte veya kategoride olduğu konusunda arama motorlarına başka bir ipucu sağlamaya yardımcı olabilir.

Web sitenizin platformunun bunu eklemek için kolay bir yolu yoksa ve maliyet veya zaman bakımından büyük bir satır öğesiyse, yukarıda belirtilen öğelerin arkasındaki satırın arkasına koyun. Ancak, radarınızda tutun.

Dış Bağlantı

Bu bonus bölümüdür.

Dış faktörler, web sitenizde kontrol edemediğiniz ve mutlaka bir kontrol listesine girmeyen şeylerdir. Ancak, yapmanız gereken tek şey, indeksleme ve sayfadaki şeyler olduğu ve arama motorlarının tepesine çıkacağınız bir resim çizersem, hatırlatırdım.

Sayfadaki faktörler , içeriğinizin arama motorlarıyla alaka düzeyini ve güveninietkiler . Dış faktörler “otorite” statünüzü etkiler ve sitenizi konu uzmanı olarak onaylar.

Bağlantılar

Güvenilir ve yetkili web sitelerinden gelen web sitenize gelen bağlantılar (aka, backlink) SEO’da büyük bir rol oynar. Bağlantısız markaların  (aka, alıntılar) ve web sitenizin web üzerinde ne kadar konuşulduğunu da önemlidir  .

İnsanların doğal olarak bağlantı kurmak istedikleri harika içerikler yaratma konusunda söylenecek çok şey var. Müthiş içeriğinizi desteklemek için, sektörünüzdeki doğal ilişkiler, akreditasyon ve olası trafik kaynakları aracılığıyla kaliteli bağlantı kaynaklarına bakmaktan zarar gelmez.

Çabalarınızı konunuzla ilgili kalite kaynaklarına odaklamak istiyorsunuz – ve asla arama motorlarının kurallarını ihlal edecek şekilde bir bağlantı için ödeme yapmayın.

Bölgesel arama

Fiziksel bir işiniz varsa, yerel dizin ve arama sitesi alıntıları anahtardır.

Girişinizi almak ve doğru şekilde sahip olmak, markanızı temel düzeyde korumaya yardımcı olurken, adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın (NAP verilerinin) alakalı tüm yerel ve sosyal dizin listelerinde doğru ve tutarlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Tüm yerel bir dizin ekosistemi var ve en azından NAP verilerini çözebiliyorsanız, iyi bir temel oluşturacaksınız.

Sosyal medya

Sosyal medya, SEO (ve diğer dijital pazarlama) çabalarınızı, sıralamalarınızı doğrudan etkilemese de artırabilir.

Web sitenizin sahip olduğunuz ve aktif sosyal medya hesaplarınızla bağlantı kurmasını sağlamak ve bunun tersi de önemli bir ilk adımdır.

Bunun ötesinde, üst düzey akranlarınızla ilişki seviyenizin aynı olduğundan emin olmanız gerekir. Bu göreceli bir ölçektir, ancak rekabetinizin ne yaptığını anlayarak, sosyal sitenin SEO yönünün kapsanmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Web sitenizi optimize etmek hızlı, kolay veya bir defalık bir iş değildir. Ama bir yerden başlamalısın.

Teknik SEO ve sayfa optimizasyonunda ustalaşabiliyorsanız ve doğru dış faktörleri etkileyebiliyorsanız, web sitenizi başarı için hazırlarsınız.

Benzer Makaleler

301 – 302 Yönlendirmeleri SEO İçin Hangisini Kullanmalıyım?

feridkaplan

WordPress 5’e Güncellemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

feridkaplan

SEO Yapısal Veri Ne Kadar Önemli?

feridkaplan

Yorum Yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA