Teknik SEO’nuzu geliştirmek için basit 3 adımlı çerçeve

Herkesin aramada alaka düzeyi için mücadele ettiği bir dünyada, teknik SEO, sitenizin kullanılabilirliğini, güvenilirliğini, endekslemesini ve sonuçta sıralamasını geliştirmek için kullanabileceğiniz bir İsviçre çakısıdır.

Ancak, teknik SEO düzeltmeleri ile çalışırken yabani otlarda kaybolmak kolaydır – birçok SEO, sinir bozucu derecede küçük olan küçük değişiklikler yapmaya devam ettiklerinde azalan bir geri dönüş noktasına ulaşır. Bu nedenle neyin öncelikli olduğunu ve hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı anlamak önemlidir.

Bu makale, teknik çerçevenizi güçlendirmek için odaklanabileceğiniz üç temel sütunu ele almaktadır. Ancak, bu makale yalnızca teknik SEO en iyi uygulamalarını araştırsa da, web sitenizin iyi bir şekilde sıralanmasını istiyorsanız, bağlantı oluşturma gibi sayfa oluşturma SEO’nızı, içerik oluşturma ve optimizasyon gibi göz ardı edemeyeceğinizi lütfen unutmayın ve yüksek öncelikli anahtar kelimeler için rekabet edin.

1. Endeksleme ve taranabilirlik

Google, web sitenizin sayfalarını aramada görünmeden önce dizine eklemelidir. Önemli sayfalarınızı bulabilmenizi (taranabilmelerini güvence altına almanızı sağlar) ve bunları doğru şekilde dizine ekleyerek arama motoruna yardımcı olabilirsiniz. Bu SEO 101, ama hayati bir ilk adım.

Tüm gerekli sayfaların dizine eklendiğinden emin olun

Web sitenizin endeksleme durumunu sitenize: domain.com adresini hedef arama motorunuza girerek, bir SEO tarama aracını kullanarak veya Google Arama Konsoluna giriş yaparak ve ardından Google Dizini> Kapsamı ‘ nı tıklayarak kontrol edebilirsiniz .

Dizine alınmış URL’lerin sayısı veritabanınızdaki dizine eklemeye açık toplam URL sayısıyla eşleşmiyorsa, bu yinelenen URL’lerin ve noindex meta etiketi içeren URL’lerin göstergesi olabilir. Hatayı tanımlamanız ve Google’ın önerilen düzeltme adımlarını izlemeniz gerekir .

Tüm önemli kaynakların taranabilir olduğundan emin olun

Robots.txt, en önemli sayfalarınızın taranabilir olup olmadığı hakkında bir bakışta fikir verecektir, ancak dikkat etmeniz gereken çeşitli başka sorunlarla karşı karşıya olabilirsiniz:

  • Yetim sayfalar (dahili olarak bağlantısı olmayan site sayfaları)
  • noindex meta etiketi
  • X-Robot-Tag başlıkları

Tarama bütçenizi optimize edin

Bir arama motorunun web sitenizde belirli bir süre boyunca taradığı sayfaların sayısı, “tarama bütçeniz” olarak adlandırılır. Bu bir sıralama faktörü değildir, ancak Google’ın sayfalarınızı ne sıklıkta taradığını ve endekslediğini ölçmek, bazı teknik mağaraları tanımlamanıza yardımcı olabilir (ve hatta bulma hiç taranmayan sayfalar). Günlük tarama bütçenizi görmek için Google Arama Konsolunuzdaki Tarama> Tarama İstatistiklerini tıklayın .

Ekibim geçen yıl bir tarama bütçesi optimizasyon analizi yaptı ; bu rakam, tarama bütçenizi organik olarak artırmanın en iyi yollarından bazılarının aşağıdakileri içerdiğini belirledi:

  • Yinelenen içerik ve sayfaların kaldırılması.
  • Şartlar ve koşullar, gizlilik politikaları ve modası geçmiş promosyonlar (örneğin, SEO değeri olmayan sayfalar) gibi sayfaların endekslenmesini kısıtlama.
  • Kırık linklerin düzeltilmesi ve zincirlerin yönlendirilmesi.

Tarama bütçesini iyileştirmenin diğer bir harika yolu da bağlantı profilinizi büyütmektir; ancak bu, sayfa dışı SEO kampanyalarınıza zaman ve yatırım kazandıracaktır.

Yapısal veri kullanır

Şema işaretlemesi, kullanıcılara şirketinizin ne yaptığını (zengin snippet’ler aracılığıyla) net bir şekilde görüntüleyerek TO’yu geliştirir ve arama motorlarının içeriğiniz hakkında içeriğe dayalı bir anlayış kazanmalarına yardımcı olur. Sayfalarınız için yapılandırılmış verileriniz yoksa, Google’ın Yapılandırılmış Veri Test Aracı’nı kullanarak snippet’lerinizi nasıl incelemeyi ve incelemeyi öğrenmek için schema.org adresine gidin .

Mobil ilk indekslemeyi unutma

Bu makalede çok fazla aşina olduğum bir alanı tekrar kullanmaktan kaçınmak istiyorum ve Barry Adams birkaç ay önce harika bir mobil SERP sağkalım kılavuzu yayınladı ; bu nedenle, mobil ilk indekslemenin kapsamlı bakışına şunu ekleyerek ekleyeceğim:

  • Anahtar kelime araştırmanıza faktörü sesli arama (Google’ın “mikro anlar” olarak adlandırılan [.pdf])
  • İçeriğinizi oluştururken AMP sayfalarının artılarını ve eksilerini tartın
  • Mobil kullanıcılarınızın çoğunun yerel olup olmadığını ve yerel SEO kampanyalarınızı da ortaya çıkarmanız gerekip gerekmediğini göz önünde bulundurun

2. Site yapısı ve navigasyon

Sezgisel ve gezinmesi kolay siteler oluşturmak, hem botların hem de kullanıcıların sitenizi keşfetmesine ve içeriğini anlamasına yardımcı olur. Düz bir site mimarisi, net sayfalama ve temiz bir site haritası, UX’i ve sitenizin taranabilirliğini geliştirmek için yapabileceğiniz düzeltmelerden sadece birkaçıdır.

Site haritanızı inceleyin

Site Haritaları, arama motorlarının sitenizi bulmalarına yardımcı olur, arama motorlarına sitenizin nasıl yapılandırıldığını söyler ve yeni içerik bulmalarını kolaylaştırır. Bir site haritanız yoksa, bir tane oluşturmanın tam zamanı , Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi araçlarına yükleyin.

Site haritanızı güncel, özlü tutun (50.000 URL’nin altında olmalı, ancak mümkünse daha kısa olmalıdır) ve hatalardan, yönlendirmelerden ve engellenen URL’lerden uzak tutun. Ayrıca, site haritanızın W3C doğrulayıcısını kullanarak doğru bir şekilde kodlandığından emin olun.

İç bağlantı yapısını denetleme

Tıklama derinliğini olabildiğince sığ tutmak ve her bir iç bağlantıyı, kullanıcılara nereye göndereceğini açıkça belirten bir metinle sabitlemek istiyorsunuz. Navigasyonunuz ne kadar net olursa, arama motorları web sitenizin içeriğini daha iyi anlar. Ayrıca, kopuk linkleri ve yetim sayfalarını ayıklamayı unutmayın.

Mantıksal bir hiyerarşi kurun

Genel olarak konuşursak, ana sayfanızdan belirli bir içeriğe erişmek için ne kadar çok tıklama gerekiyorsa, içeriğin o kadar derin olması gerekir. İdeal olarak, her önemli sayfaya, ana sayfadan üç tıklama içinde ulaşılabilir olmalıdır (mantıklı bir şekilde yerleştirildikleri ve ideal kullanıcının alıcının yolculuğuyla eşlendiği sürece).

Hreflang etiketlerini kontrol et

Web siteniz farklı konumlardaki içeriği yerelleştirmek için hreflang etiketlerini kullanıyorsa, hatasız olduklarından emin olmalısınız. Geçen yıl, SEMrush tüm web sitelerinin yüzde 75’inin hreflang uygulamalarında en az bir hata yaptığını keşfetti , bu da yanlış yönlendirmeler, yanlış içerik ve kayıp sıralaması ile sonuçlandı.

Uyguladığınız hreflannlarınızı düzenli olarak izlediğinizden ve sorun giderdiğinizden emin olun, elde etmeye çalıştığınız şey için en iyi uygulama yöntemini seçin, her sayfa için hreflang kodu oluşturun ve web sitenizin mobil sürümü için hreflang etiketlerinizi güncelleyin (gerekirse).

3. Site hızı

Masadaki kartlar: “site hızı” biraz yanıltıcıdır, çünkü sitenizi “daha ​​hızlı” yapmak için sihirli bir düğme yoktur. Aslında yaptığınız şey, zamana göre kullanıcı merkezli ölçümleri artıran küçük teknik iyileştirmeler yapmaktır. ilk içerik

Bu teknik düzeltmeleri bu kadar önemli kılan, sonuçta hem sayfa hızınızı hem de Optimizasyon Puanınızı artırıyor olmanızdır – ve FCP / DCL ölçümleri şu anda önemli bir şekilde sıralamayı etkilemezken , Temmuz ayında yaptığımız bir Sayfa Hızı çalışmasının , Optimizasyon Puanı yok.

Ayrıca, daha hızlı siteler daha düşük hemen çıkma oranlarına ve daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir. Web sitenizi optimize etmenin ve daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmanın gerçekten dezavantajı yoktur.

İşte Eylül ayında derinlemesine işlediğim dokuz ileri ipucunun kısa ve tatlı versiyonu :

Limit yönlendirmeleri

Her sayfa birden fazla yönlendirmeye sahip olmamalıdır. Yönlendirmeler kullanılması gerektiğinde, kalıcı yönlendirmeler için 301’i ve geçici yönlendirmeler için 302’yi kullanın.

Sıkıştırmayı etkinleştir

Mümkün olduğunda gereksiz verileri ortadan kaldırın. Mümkün olmadığında, içeriği sıkıştırmak ve dosya boyutunu küçültmek için Gzip veya Brotli gibi bir araç kullanın. Farklı kaynaklar için farklı teknikler kullanmayı unutmayın.

Sunucu yanıt süresini 200 ms’den daha az bir seviyeye düşürün

HTTP / 2 kullanmak sitenize bir performans artışı sağlayabilir ve OCSP zımbalamanın etkinleştirilmesi TLS el sıkışmalarınızı hızlandırabilir. Ayrıca kaynak ipuçlarını kullanarak ve hem IPv6 hem de IPv4’ü destekleyerek site hızını artırabilirsiniz.

Önbellek politikası oluşturma

Bir tarayıcının bir yanıtı ne kadar ve ne kadar süre önbelleğe alabileceğini kontrol etmek için tarayıcı önbelleğini kullanın (Google’ın en iyi önbellek kontrol politikasına göre). Ayrıca, verimli yeniden değerlendirmeler sağlamak için Etag’leri kullanın.

Kaynakları küçült

Gereksiz kodu CSS, HTML, JavaScript, resimler ve videolar dahil olmak üzere tüm varlıklarınızdan silmek için küçük resmi kullanın.

Resimlerinizi optimize edin

Görüntüler ortalama web sayfasının boyutunun yüzde 60’ını oluşturuyor. Daha basit ipuçlarından bazıları: Resimleriniz için en iyi raster formatlarını seçin, gereksiz resim kaynaklarını ortadan kaldırın ve tüm resimlerin ekran boyutlarına sığacak şekilde sıkıştırılmış, yeniden boyutlandırılmış ve ölçeklendirilmiş olduğundan emin olun.

CSS dağıtımını optimize et

Küçük CSS dosyalarını doğrudan HTML belgesine yerleştirin (HTML öğelerinde büyük CSS dosyalarını veya CSS niteliklerini satır içi kullanmayın).

Ekranın üst kısmındaki tıkanıklık penceresinde kalın

Ekranın üst kısmındaki içeriği hızlı bir şekilde oluşturmak için HTML biçimlendirmesini düzenleyerek görünür içeriği önceliklendirin. Bu içeriğin boyutu 148kB’yi (sıkıştırılmış) geçmemelidir. Bu, özellikle mobil kullanıcılar için önemlidir.

Kaplamanın üstündeki oluşturma engelleyen JavaScript’i kaldırın

Kritik komut dosyalarını satır içi yapın ve kritik olmayan komut dosyalarını ve 3. taraf JavaScript kitaplıklarını işlem süresinin kısalmasına kadar uzatın. Ekranın üst kısmında JavaScript kullanıyorsanız, oluşturma işleminin engellenmediğinden emin olmak için <script> etiketinizi zaman uyumsuz olarak işaretleyin.

0/5 (0 Reviews)
5/5 (1 Review)