Google Sosyal Medya

Sosyal Medya Yöneticisi Ve Sahip Olması Gereken En İyi 10 Beceri

Sosyal medya yöneticisinin son 20 yılın en güçlü yeniliklerinden biridir. İnternet, bir düğmeyi tıklatarak dünyayı erişilebilir hale getirirken, sosyal medya insanları birbirine bağlayan araçtı.

MySpace gibi sitelerde küçükten başlayarak, Facebook , Twitter ve Instagram gibi sosyal medya güçleri , son birkaç yılda dünyanın en etkili şirketlerinden biri olmak için gelişti. Bugün, her yaştan ve demografik kişiyi birbirine bağlayan bir çok sosyal medya kanalı var .

Günümüzde sosyal medya, eğlence için yapılacak bir şeyden daha fazlasıdır; işletmelerin mevcut ve gelecekteki müşterileriyle doğrudan bağlantı kurma ve etkileşime geçme yöntemidir. Bir işletmenin sosyal medya kanalları, insanların şirketlerini nasıl gördüklerinin markasının kalbi ve ruhu olabilir.

Bu yüzden bir sosyal medya yöneticisi rolü bu kadar önemli hale geldi .

Sosyal medya yöneticileri sosyal medya sayfalarını oluşturmak ve içerik yayınlamak için yukarıda ve öteye gider. Sosyal medya yöneticileri, şirketin markasını dünyanın çoğunluğunun gördüğü şekilde yönetmekten sorumludur.

İyi bir sosyal medya yöneticisi yapan, çoğu zaman bir şirketin diğer pozisyonlarında görülmeyen belirli bir beceri setidir.

Kısmen yazar ve editör, kısmi pazarlamacı, kısmi tasarımcı ve kısmi halkla ilişkiler olan bir iş. Bir sosyal medya yöneticisi de kendi kendine güdümlü olmalı ve bağımsız çalışırken bir sürece öncülük etme yeteneğine sahip olmalıdır.

Gün boyunca, bir sosyal medya yöneticisinin başarılı olması için ihtiyaç duyacağı en iyi 10 beceridir.

1. Katı İletişim Becerileri Olmalı

Asıl işi, şirket dışından insanlarla bağlantı kurmak olan birinin iyi iletişim becerilerine sahip olması gerektiği açık gibi görünebilir. Aslında, tartışmasız, 1 Nolu sosyal medya yöneticisinin başarılı olması gerekiyor.

Bu alanda iletişim becerileri, geleneksel iletişim rollerinden biraz farklıdır. Sosyal medya yöneticileri, iletişim kurdukları kitleyi anlayabilmeli ve bu kitleye uyacak şekilde konuşabilmelidir.

Tüm sosyal medya, başardıkları anlamında benzer olsa da, her sosyal medya kanalı biraz farklı bir iletişim yoluna sahiptir. Bir kişinin Facebook’ta iletişim kurma biçimini tanımak ve anlamak, bir kişinin Twitter’da iletişim kurma şeklinden farklıdır.

2. Sosyal olmalılar

En iyi sosyal medya yöneticileri, sosyal medyadan tamamen zevk alan ve sosyal medyaya kişisel düzeyde katılan kişilerdir. Sosyal medyada gerçekten başarılı bir iletişimci olmak için, kişi yalnızca programların içeriğini ve çıkışlarını bilmekle kalmamakta, her biri için ortak olan yerel dili kullanabilmeli.

Bir “yabancı” bir sosyal medya kanalında yayınlandığında ağrılı bir parmak gibi çıkmaya başlar ve bu, işletmenin itibarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, her kanalın gerektirdiği her şeyde ustalaşan bir sosyal medya yöneticisi kilit öneme sahip ve neden en iyi sosyal medya yöneticileri, mesleği olarak üstlenmeden önce kişisel bir düzeyde sosyal medyaya katılanlardır.

3. Kişilik ve Yaratıcı Olmalılar

İş için sosyal medya kullanımı ile kişisel yaşam arasındaki en büyük farklardan biri içeriğin formalitesidir. Bu, işletmeler için sosyal medya mesajlaşmasının havasız olması gerektiği anlamına gelmiyor. Aslında tam tersi.

Sosyal medya kanalları, işletmelerin müşterilerle daha kişisel bir düzeyde iletişim kurmalarının bir yoludur. Dolayısıyla, mizah duygusu, yaratıcılık dokunuşu ve izleyiciyle rezonansa giren bir ses mutlaka görülmeli. Bir işletmenin sosyal medya kanalları reklam olarak çıkmamalı veya tipik PR jargonu içermemelidir.

4. Dijital Verilere Dayalı Olmalı

Bu listedeki en üstteki üç beceri, sosyal medya yöneticisi unvanını alan kişinin makyajı ile ilgilidir. Gerisi tümüyle mesleki temelli becerilerdir.

Bir sosyal medya yöneticisinin içeriği optimize ederek ve analiz ederek içeriği bir adım daha ileri götürmesi gerekir. Bu, sosyal medya pazarlamasının, her bir kanal için uygun verileri toplayarak ve daha sonra gerekirse içeriği ayarlayarak çalışıp çalışmadığını ayırt edebilmek anlamına gelir.

İşin bu yönü, arama motoru optimizasyonu (SEO) genel uygulamalarına ve özellikle arama motorlarının sosyal medya paylaşımlarını nasıl ele aldıklarına ilişkin bilgi gerektirir .

5. Proje Yöneticileri Olmalı

Bir işletme için sosyal medya kanallarını yönetmek hepsi eğlenceli ve oyunlar değildir. Bu ciddi yönetim becerilerini alan ciddi bir iştir.

Bazı sosyal medya yöneticileri, tek erkek veya tek kadın ekipleri olacaktır. Bu durumda, kişinin her bir kanala, genel sosyal medya planının yanı sıra, kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri olan ayrı bir proje olarak yaklaşması gerekecektir.

Bazı sosyal medya yöneticileri, kanalların her birini yönetmelerine yardımcı olan bir ekibin var. Bu durumlarda, yöneticinin bir projenin yanı sıra insanları yönetme konusunda sağlam becerilere sahip olması gerekecektir.

6. İyi Yazmalı ve Düzenlemelidirler

Sosyal medya, dil ve içerik bakımından bir miktar boşluk sağlarken, halen mevcut ve potansiyel müşterilere gönderilen bir mesaj olduğunu unutmayın; hala bir şirketin kamu sesi olarak hizmet verecek mesajlaşıyor.

Bu nedenle tüm başarılı sosyal medya yöneticilerinin mükemmel yazma ve düzenleme becerilerine sahip olmaları gerekir. Birinin kişisel bir sosyal medya hesabı için kullanabileceği tipik dillerden bazıları, profesyonel bir hesapta uçmaz.

Evet, sosyal medya yöneticisinin yazıya biraz yetenek katması gerekecek, ancak profesyonel bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu, yöneticinin yazacağı içerik için ve takımdaki diğer kişilerin yazdığı içerik için de geçerlidir.

7. Görme Becerileri Olmalı

Sosyal medya, görsel olarak yönlendirilen bir iletişim şeklidir. Twitter gibi metin tabanlı kanallardaki yazılar bile, metinle birlikte gelen resimlere sahipse daha iyi performans gösterir . Bu nedenle başarılı sosyal medya yöneticilerinin görselleri metinle nasıl eşleştireceklerini anlamaları gerekiyor.

Bu, iyi bir sosyal medya yöneticisinin internetten veya bir şirketin veritabanından mevcut görüntüleri çıkartabileceği ve ayrıca kendi başına harika görüntüler yaratabileceği veya en azından bir tasarım departmanını anlatabileceği anlamına gelir. ne yaratacağım.

8. Esnek ve Uyarlanabilir Olmalı

Bir sosyal medya yöneticisinin işi, çok fazla sabır ve esneklik gerektirir. Sadece bir şirketin ihtiyaçları her zaman değişmekle kalmıyor, aynı zamanda sosyal medyanın da kendisi değişiyor. Esnekliğin girdiği yer burasıdır.

İyi bir sosyal medya yöneticisinin, her bir sosyal medya kanalında yapılan değişiklikleri sindirebilmesinin yanı sıra, yaklaşımı o kanala nasıl kaydırması gerektiği de gerekecektir.

Ek olarak, sosyal medya yöneticilerinin iletişim kurdukları her ortama uyum sağlayabilmeleri gerekir, çünkü bazen değişiklik sadece kanalın kendisi ile değil, bir sosyal medya kanalının kullanıcıları ile de gerçekleşir.

Bu, örneğin insanların Twitter’ı nasıl kullandıklarına değil, Twitter’da ne hakkında konuştuklarına bağlı olarak – yöneticinin şirketi ile ilgili olup olmadığına dair tüm eğilimlere ayak uydurmak anlamına gelir.

9. Büyük Pazarlamacılar Olmalı

Sonuçta, bir sosyal medya kanalının amacı pazarlama fırsatları yaratmaktır. Sosyal medyanın eğlenceli yanı iletişim kurmak, fotoğraf çekmek, göze hoş gelen yazılar oluşturmak ve insanlarla etkileşim kurmak.

Ancak nihai amaç işi pazarlamak. Sosyal medya yöneticisinin güçlü bir doğrudan satış geçmişine sahip olması gerekmez, ancak sosyal ekibin ürettiği içeriğin, dolaylı bir şekilde olsa bile, satış üretmek için ideal olduğunu anlamalıdır.

Öyleyse, sosyal medya yöneticisinin bir mesaja cevap olarak karşılaşabilecek bir satış noktasını tanıyabilmesi ve satış ekibine iletebilmesi de önemlidir.

10. Mükemmel Müşteri Hizmet Becerilerine Sahip Olmalılar

Sosyal medyanın göz ardı edilemeyecek bir yönü, iki yönlü bir iletişim caddesi olmasıdır. İnsanların içeriğinizi yanıtlaması veya izleyicileriyle paylaşması çok kolaydır.

Başarılı sosyal medya yöneticileri, işin bu müşteri hizmetini anlayacak ve her sosyal medya kanalındaki faaliyeti etkin bir şekilde izleme ve tüm sorulara saygılı bir şekilde cevap verme becerisine sahip olacak – cevabın olumlu veya olumsuz olup olmadığını.

İnsanlar sosyal medyada ne isterlerse söyleyebilirler – ve sık sık yaparlar – bu yüzden bu insanlara kibar ve saygılı bir şekilde yaklaşmak biraz sabır ve disiplin gerektirir.

En iyi sosyal medya yöneticileri, çeşitli geleneksel disiplinlerde çok çeşitli beceriler gerektiren bir pozisyon olduğundan yukarıdaki 10 becerinin hoş bir kombinasyonuna sahip olacak.

Benzer Makaleler

Google Arama Konsoluna Gelen 5 Yeni Özellik

feridkaplan

Giden Bağlantılar Sıralamayı Nasıl Etkileyebilir?

feridkaplan

3 Yeni Google ve Bing PPC’den Yararlanılacak Özellikler

feridkaplan

Yorum Yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA