Sosyal Medya Yöneticisi Ne Yapar?

feridkaplan

SOSYAL MEDYA YÖNETICISI NE YAPAR?

Bir çok kişi bir iş unvanında “sosyal medya” kelimelerini duyduğunda, kıkırdayarak veya sersemletirebilir.

Düşünüyorlar: Sosyal medyanın, birisinin saatin dışında ve ofisten uzakta yaptığı eğlenceli bir zamanlayıcı olması gerekmiyor mu?

Sosyal medya mesajlarını yazma, sosyal medya sayfalarını ve hesaplarını yönetme ve sosyal medya reklamları oluşturma düşüncesi, sadece biraz fazla zamanları varsa “herkesin yapabileceği” bir şey gibi görünüyor.

Sosyal Medya Yöneticisi nedir

Tabii ki, bu kadar kolay değil. Sosyal medya o kadar yaygın ve kolay erişilebilir durumda ki, artık herhangi bir pazarlama kampanyasının kritik bir parçası.

Doğru yapılması gerekiyor, çünkü a) kampanyanın kaymasına izin verin çünkü şirketteki diğer insanların gerçekten zamanları yok, ya da b) tüm yanlış şeyleri tam olarak yanlış zamanda söyleyen bir şey gönderiyorlar.

Her işletmenin bir sosyal medya varlığına sahip olması gerekiyor . Herkesin çevrimiçi olduğu gibi, internette gezinirken, potansiyel müşterilerinizin büyük çoğunluğu sosyal ağlarda. Şirketler, tüketicilerin ve potansiyel müşterilerin işte kalmak isteyip istemedikleri yerlere gitmelidir.

Sosyal medya, çevrimiçi dünyanın geri kalanı gibi sürekli değişiyor. Küçük şirketlerin sahiplerinin, aynı zamanda bir iş kurmaya çalışırken şirketin sosyal medya çalışmalarını etkili bir şekilde yönetmesi zor olabilir.

Bu noktada bir sosyal medya yöneticisi geliyor.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne Yapar? 

Bir sosyal medya yöneticisi bir şirkette önemli bir rol oynar. Şirketin çevrimiçi itibarını korumak ve inşa etmek için çok önemlidir. Şirketinizi çevrimiçi olarak mevcut müşterilere ve potansiyel müşterilere sunarlar. Müşterilerle günlük olarak etkileşim halinde olanlardır.

| Sosyal medya kampanyalarınızı yönetmek hakkında bizimle konuşun. |

Sosyal medyayla çalışırlar. Bu çok açık bir şey olabilir, ama özellikle gün içinde ve dışında ne yaparlar ?

Sanayi ve marka taleplerine göre kesin görevler değişebilirken, bir sosyal medya yöneticisinin görev, görev ve sorumlulukları aşağıdakilerin bir kısmını veya tümünü içerebilir:

Hedefler belirleyin ve kapsamlı bir sosyal medya stratejisini planlayın
Marka bilinirliği geliştirin ve çevrimiçi bir itibar yaratın
Çevrimiçi incelemelerinizi izleyin, yönetin ve yanıtlayın
İlgili, orijinal ve yüksek kaliteli içeriği seçebilir, yayınlayabilir ve yayınlayabilirsiniz.
Daha fazla gelen trafik oluşturmaya yardımcı olmak için herhangi bir SEO stratejisiyle koordinasyon sağlayın
Promosyonlar ve sosyal reklam kampanyaları tasarlayın, oluşturun ve yönetin
İçeriği yönetmek için bir editoryal takvim oluşturun ve uygulayın
Sosyal reklamcılık, sosyal yayınlar ve daha fazlası aracılığıyla başka bir blog veya web sitesi içeriğini tanıtın
Şirketin hedef kitlesine konuşan alakalı içerik konularını geliştirin
Çevrimiçi savunuculuk çabalarına katılın ve çapraz tanıtım fırsatları arayın
Topluluk ve / veya engelleyici sosyal yardım çabaları oluşturmak ve genişletmek
Anahtar metrikleri takip edin ve analiz edin ve ardından stratejiyi gerektiği gibi değiştirin
Sosyal medya araçlarındaki, uygulamalardaki, kanallardaki, tasarım ve stratejideki eğilimleri gözlemleyin ve en fazla fayda sağlayacak olanları uygulayın.
Sürekli olarak en etkili metodolojiler hakkında bilgi edinerek mümkün olduğunca etkili kalabilirsiniz.
Söyleyecek en iyi yeni hikayeleri bulmak için şirketteki diğer kişilerle koordinasyon sağlayın
Sosyal medya platformları ile ilişkiler geliştirin
Bir sosyal medya yöneticisi ne yapar

Beceri Gerekir
Sosyal medyada kalmak sürekli çalışma gerektirir. Şirketinizdeki herhangi bir kişi Facebook’ta yayınlayabilse de, şirketin sosyal medya çalışmalarını başından sonuna kadar yönetme sorumluluğunu üstlenebilecek birine gerçekten ihtiyacınız var. Markanın sosyal medya pazarlama stratejisini tam bir başarıya kavuşturabilmek için tamamen geliştirebilecek birine ihtiyacınız var .

Şirketinizin sosyal medya yöneticisinin öğrenmeye, güvenilir, yaratıcı ve tutarlı olmaya istekli olması gerekiyor.

Bu niteliklerin yanı sıra, bir Forbes makalesi sosyal medya yöneticinizin sahip olması gereken beş beceriyi de içeriyordu . Onlara daha yakından bakalım:

1. Grafik tasarım ve üretim becerileri

Grafik içeren sosyal medya gönderilerinin, tüm metinlerdeki yazılardan daha fazla dikkat çekeceğini fark etmek için uzman bir araştırmacı almaz. Bunun nedeni görsel olarak uyarılmamızdır. Grafiklerde göze çarpan ve göze çarpan renkler ve desenler vardır.

Görüntüleri hatırlamak daha kolaydır. Örneğin, bir infografide bulunan içerik, izleyicilerin zihinsel olarak alması, anlaması ve hatırlaması için daha kolay olacaktır. Bu nedenle, sosyal medya yayınları, sosyal medya pazarlaması için daha fazla ilgi çekici ve daha fazla tepki gösterecek.

Şirketinizin içinde bulunduğu sektöre ve hedef kitlesinin ne olduğuna bağlı olarak, belirli sosyal medya kanallarına yüksek kaliteli, orijinal görüntülerin sürekli üretimi çok önemlidir. Örneğin, Pinterest, kadınlara hitap eder ve Instagram, gençler ile popülerdir.

İşletmeniz ister yukarıda belirtilen gruplardan birine ister isterse olsun, benzersiz, orijinal görsellerin sosyal medya stratejinizin bir parçası olması gerekir. Bu nedenle, markanızın sosyal medya pazarlama çabalarının başarılı olmasını istiyorsanız, sosyal medya yöneticinizin grafik tasarım ve üretim becerilerine sahip olması önemlidir.

2. Güçlü, temel yazma becerilerine sahip olmalıdır.

Sosyal medyada çok fazla uzun yazı yok ama bu sadece birkaç kelimeyle daha etkili olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Sosyal medya yöneticisinin blog yazılarının nasıl yazılacağını bilmesi gerekmiyor, ancak temel dilbilgisi, imla, noktalama işareti ve güçlü kelime seçimi sosyal medya için mutlaka gerekli.

Sosyal medya yöneticisi, bir mesajı kısa, özlü, yaratıcı ve dikkat çekici bir şekilde açık bir şekilde ifade edebilmelidir.

Bu kişinin aynı zamanda her sosyal postada sabit bir ses tutması gerekir, böylece mesaj her zaman yerinde olur ve aynı kişiden geliyormuş gibi gelir.

3. Güçlü müşteri hizmetleri becerileri

Çoğu müşteri, favori markalarıyla çevrimiçi etkileşime girer ve ürün ve hizmetlerle gerçekten ilgileniyorlarsa, katılımları daha sık olur ve hızlı yanıt alma beklentileri en üst düzeydedir.

Markanızın sosyal medya pazarlama stratejisinden sorumlu kişi , müşteri ve sosyal medya platformlarınızı ziyaret eden kişilerle zamanında, kişisel ve profesyonel bir şekilde iletişim kurmaya istekli olmalıdır.

4. SEO ve içerik pazarlaması konusunda sağlam bir anlayış

Bir sosyal medya yöneticisi, temel olarak metin (veya içerik) yoluyla iletişim kuracaktır. Birçok şirket için, web sitesine eklenen blog, sosyal medya içerikleri için yemdir. Bu nedenle iyi bir sosyal medya yöneticisi, içerik pazarlamasına aşina olmalıdır.

SEO içeriğinde esastır. Arama sonuçlarında yüksek sıralama, blog ve içerik pazarlamanın hedefi. Sosyal medya, blog içeriğinin çevrimiçi dünyaya paylaşılabildiği bir motordur. Ardından, bu sosyal çabalar daha fazla ziyaretçi ve katılım sağladıkça, bu genel SEO stratejisine katkıda bulunabilir.

Sosyal medya yöneticileri SEO’nun önemini ve çeşitli sosyal platformlar üzerindeki çabalarına nasıl bağlı olduklarını anlamalı ve anlamalıdır.

5. Sosyal medya reklamcılığında deneyim

Sosyal medyada yayın yapmak biraz dikkat çekebilir, ancak tüm sosyal ağların sunduğu avantajlardan yararlanamamaktadır. Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn’in hepsinin reklamını yapmak için fırsatları var . Sosyal medya reklamcılığı doğru yapıldığında ucuz ve yüksek derecede etkilidir.

Firmanızın pazarlama ve reklam harcamaları için en büyük patlamayı elde etmek için, çeşitli platformlarda reklamcılığa aşina olan bir sosyal medya yöneticisine sahip olmak önemlidir.

Bir sosyal medya yöneticisi, evde bir kişi olabilir veya dışarıdan bir pazarlama ajansından işe alınabilir . Her iki durumda da, bu yöneticilerin, ara sıra bağlantıyı veya imajı Facebook’a göndermekten ziyade masaya daha çok getirdiğini anlamak çok önemlidir.

Deneyimli ve bilgili bir sosyal medya yöneticisini işe alarak markanızı koruyun ve tanıtın.

Call Now ButtonŞİMDİ ARA