Sosyal Medya ve SEO

Seo ve sosyal medya 300x225 Sosyal Medya ve SEO

Sosyal Medya ve SEO Optimasyonu

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal Medya ve SEO Sosyal ağlar sitenizin tanıtımında önemli rol oynamaktadır. Günümüzde özellikle Türkiye’de yüzbinlerce kullancısı olan bu ağlarda  yer almak sitenizin ve firmanızın tanıtımında etkilidir. Bu alanlarda etkin ve dikkat çekici bir şekilde yer almanız için verdiğimiz bu hizmet ile, sosyal ağlarda siteniz ile alakalı hesaplar ve sayfalar oluşturuyor, bu sayfalara grafik arayüzleri, çeşitli uygulama ve eklentier hazırlayoruz. Sitenize Facebook taraftar sayınız, Facebook sayfa paylaşımı gibi öğeler ekleyerek, sitenizin tanıtımını binlerce günlük kullanıcısı olan bu sitelerde aktif bir şekilde yapmanızı sağlıyoruz.

Lifos olarak her gün gelişen ve yenilenen sosyal ağlarda firmanızın ve hizmet yada ürünlerinizin tanıtımını en iyi koşulda yapabilecek ortamı ve fikri üretmek için çalışıyor ve bu alanları yakından takip ediyoruz.

Hepimizin bildiği gibi arama motoru sonuçlarını direk veya dolaylı olarak etkileyen yüzlerce faktör var. Bağlantı sayısı ve kalitesi, URL yapısı, içerik yapısı, içeriğin güncelliği, hangi anahtar kelimelere yer verildiği, başlık etiketleri gibi faktörler en bilindikler arasında. Son zamanda ise, sosyal medya artan bir öneme sahip. Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal ağlardan gelen yorumlar, paylaşımlar, beğenme oranları arama motoru sıralama sonuçlarına etkisi gittikçe artıyor. Fakat, backlink gibi direk bir etkisi olmadığı için bu durum birtakım farklı yargıları beraberinde getirdi.

Bu yazımda öncelikle genel olarak en çok kullanılan sosyal medya hesaplarının arama motorları üzerindeki etkisinden bahsedeceğim. Ardından hem olumlu hem de olumsuz görüşleri sizlerle tanıştıracağım. Devamında kendi görüşlerimi belirtip, sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisinin geleceğe dair yorumlarından bahsederek yazımı sonlandırmış olacağım.

Twitter ve SEO

Twitter bildiğiniz üzere en aktif ve çok sayıda kullanıcıya sahip bir mikroblog servisidir. Paylaşımınızı, isteğe göre sadece kişisel Twitter ağı çevrenizle veya tüm kullanıcılara görünür kılabiliyorsunuz. Burada önemli olan favori sayısı veya RT sayısı gibi önemli sinyallerin arama motoru tarafından görünebilmesi. Google’n yönergeleri doğrultusunda diyebiliriz ki; sürekli paylaşılan linklere Google değer verir. Ayrıca, Google, linklere tweetleyen kişiye göre değişen bir ağırlık da verir. Şöyle ki; 1000’den fazla takipçisi olan bir kişinin paylaştığı link ile 100’den az takipçisi olan kişinin paylaştığı linke aynı değeri vermez. Google gözünde, ilki daha değerlidir.

Google+ ve SEO

Google+, Google tarafından oluşturulmuş sosyal ağdır. Burada Google tarafından oluşturulmuş olması büyük bir öneme sahip. Bir siteyi optimize eder gibi Google+ profilini geliştirmek gerek. Örneğin; Hakkında kısmını düzenlerken olabildiğince detaylı olarak işinizi anlatmanız gerekir. Yani önemli anahtar kelimeleri içermeli ve websitesine yönlenen bir link de olmalı. Ayrıca çevrelerinizde bulunan kişi sayısı da önemli. Çevrenizdeki kişi sayısı arttıkça, siz daha güvenilir olmuş oluyorsunuz. Tabi kişi sayısını arttırmak çabuk olacak bir durum değil, diğer sosyal hesaplarda olduğu gibi bu noktada da zaman gerekli.

Linkedin ve SEO

Linkedin de, Google+ gibi güvenilirliliğinizin artmasını tetikleyen bir sosyal medya aracı. Bağlantı sayınız ve güncel paylaşımlarda bulunmanız önem arz eder. Yine işinizi önemli anahtar kelimeleri barındırarak anlatabilirsiniz. Tıpkı bir sitenin optimizasyonunda içeriğin önemli olması gibi, Linkedin için de kendinizi anlattığınız ve paylaşımlarda bulunduğunuz içerikler önemli bir yer tutar.

Facebook ve SEO

Evet, asıl varmak istediğim sosyal medya aracına geldik; Facebook. Bildiğiniz gibi Facebook oldukça popüler bir sosyal ağ. Kullanıcıların hareketleri (paylaşma, beğenme) arama motorları için birer sinyal. Facebook, artık pazarlamada büyük bir paya sahip. İster Facebook üzerinden verilen reklamlar olsun, ister bilinirlilik artırmak için yapılan paylaşımlar olsun; Facebook vasıtası ile büyük bir kullanıcı kitlesine kolayca ulaşılabiliyor. Bir yandan marka farkındalığı ve kullanıcı kitlesini artıran bir platform iken diğer yandan da hem farklı firmaların müşterilerini buluşturan hem de sizinle kendi müşterilerinizi buluşturan bir platformdur. Bu durumun ise yararını size Likeable Social Media kitabında gördüğüm örnekle açıklamak istiyorum.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)