Sosyal Medya Pazarlama

SOSYAL MEDYA PAZARLAMA 

Günümüz dünyasında sosyal medya çok önemlidir. Ancak, büyük bir şemada, teknoloji ve teknikler hala nispeten genç. Tüketiciler sürekli olarak geliştikçe, yeni ürünler ve hizmetler bulmak için sosyal medyayı her zamankinden daha fazla kullanıyorlar.

Maalesef, bazı şirketler için müşteriler, sosyal medya değişikliklerine oranla çok daha hızlı uyum sağlıyorlar. Böylelikle, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin sosyal medya pazarlama kampanyalarıyla nasıl anlaşmazlıklar ve yanlışlıklar yaşadıklarını görmek çok kolay.

Bir sosyal medya başarısız olursa dünyanın her zaman sonu değildir, her şeyin çevrimiçi yayınlandığı anda viral hale geldiği bir dünyada alt çizginizde büyük bir etki yaratabilir.

İnternette her şey sonsuza kadar sürer. Bu olaylara verilen tepkiler sert olabilir, ancak iyi haber şu ki, müşteriler büyük bir olasılıkla, bir sonraki büyük şeyin zaten gerçekleşmesi nedeniyle, kısa bir süre önce, bu durumu bir an önce unutmaya eğilimlidirler. Bununla birlikte, bununla birlikte, şirketler aynı hataları yapmaktan kaçınmak için bu engelleri unutamazlar .

Geçtiğimiz on yıl boyunca, birçok şirket sosyal medyanın affetmez doğasını yaşamıştır. Sosyal medya pazarlamasının bazılarının başarısız olmasına bir göz atın ve size benzer bir şeyden kaçınmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Araştırmanızı Yapın – Amerikan Kıyafetleri

Genç nesli hedefleyen şirketler, sosyal pazarlama stratejilerinde kullanmak için bir sonraki havalı görsel bulmaya her zaman bakıyorlar. Herkes iyi görsellere çekilir, ancak inanılmaz hızlı tempolu dünyalar için görseller yüce hükümdardır.

4 civarında th Temmuz 2014, giyim markası American Apparel bir görüntü yayınlanmıştır hashtag #clouds ve #smoke ile havaya duman çekim dramatik bir tüy gösterdi kurumsal Tumblr hesabına. Görünüşe göre postere göre, bu 1986 Challenger patlamasının bir resmiydi, bu sırada yedi astronot canlı televizyonda hayatını kaybetti. Yayın kısa süre sonra silinmiştir.

Bu korkunç olayın meydana gelmesiyle imajı yayınlayan kişinin bile doğma ihtimali olmasa da, birazcık araştırmaların sosyal medya pazarlamasında uzun bir yol kat edebileceğini göstermeye başlıyor . Resimleri, resimleri veya göründüğünden başka bir şey olabilecek başka bir şey yayınlarken daima araştırmanızı yapın.

Ayrı Kişisel ve Kurumsal Hesaplar – Chrysler ve KitchenAid

Bir sosyal medya uzmanını işe aldığınızda, sosyal medyada olmayı seven birini gerçekten istiyorsun. Sadece bölge ile geliyor. Maalesef, tweet atmayı ve biraz fazla yayınlamayı seven uzmanların işe alınması sonunda bazı çapraz tellere yol açabilir. Chrysler ve KitchenAid vakalarında görebileceğimiz gibi, bazen kişisel mesajlar şirket hesaplarına gidiyor.

İronik bir durumda, resmi Chrysler Twitter hesabı , Detroit’teki insanların sürüş yeteneği hakkında çok aşağılayıcı ve kaba bir tweet yayınladı . Kicker? Chrysler, Detroit’i kutlayan bir reklam kampanyası başlattıktan sonra tweet yayınlandı. Marka mesajlarıyla çok tutarlı değil. Tweet’den sorumlu olan kişi işten çıkarıldı ve Chrysler’in üçüncü taraf şirketi, kendi sosyal medyası için sözleşmeli olarak sözleşmesini kaybetti.

Kişisel ve kurumsal hesapları karıştırmanın bir başka örneği, popüler mutfak aletleri şirketi KitchenAid’den geliyor. Her ABD Başkanlık Seçiminin gergin ve stresli olduğunu söylemek güvenli. KitchenAid çalışanı , 2012 Seçimi sırasında, Başkan Obama’nın geç büyükannesiyle ilgili kurumsal bir sapın saldırgan bir şakasını tweet attığında bu gerilimlere katkıda bulundu . KitchenAid CEO’su, şaşırtıcı bir şekilde iyi çalışan hasar kontrolü yapmak için hesabı devraldı.

Sosyal medya kontrol listelerinizi alın ve yeni sosyal fırsatları keşfedin. |

Kişisel ve kurumsal sosyal medya hesaplarını karıştırmak kolaydır. Bundan kaçınmanın birçok yolu vardır, ancak en yaygın olanlardan biri, hesapları cihaza göre ayırmaktır. Sosyal medya uzmanlarına şirkete ait yalnızca şirket kullanımına izin verilen cihazlara verin ve çalışanlarınızın kişisel hesaplarında kişisel hesaplar bırakmasına yardımcı olun.

Otomatikleştirin, İyi Otomatikleştirin – Microsoft ve Patriots

Otomatikleştirilebilecek birçok sosyal medya unsuru vardır. Birçok program, beğenme, yanıtlama, yorum yapma ve yayınlamayı yönetmenize yardımcı olur. Ancak, her şeyin otomatikleştirilmesinin bazı dezavantajları vardır. Dünya üzerinde buralarda bir yerlerde yer alan robotlar hakkında bir şaka var, ama gerçek dünya örneklerinin kendileri için konuşmasına izin vereceğiz.

2016’da Microsoft , AI ile insanlar arasında “bir diyalojik anlayış” yaratmayı amaçlayan bir Twitter bot olan Tay’u ortaya çıkardı . Ancak, bir gün içinde insanlar, ırkçı ve saldırgan şeyleri tweet atmaya başladılar, bu da onun ırkçı ve saldırgan olmasına yol açtı. Microsoft hesabı kapattı ve hiç kimse Tay’ı görmedi.

New England Patriots , 2014 yılında bir Twitter takipçisiyle kendi sorunlarından bazılarını, bir milyon takipçiye ulaşan ilk NFL Twitter hesabı olmak için bir kampanya sırasında yaşadı . Twitter kullanıcıları # 1MillionPatriots hashtag’ini kullanabilir ve ekibin hesabı otomatik olarak oluşturup kullanıcının Twitter tanıtıcısıyla bir forma tweet atar.

Elbette, inanılmaz derecede ırkçı bir kullanıcı adı geçmeden ve hasara yol açmadan çok uzun sürmedi. Patriots tweet’i olabildiğince çabuk sildi, ancak hasar zaten yapıldı.

Bazı sosyal medya otomasyonu, özellikle uzun süreli sosyal medya pazarlama kampanyaları sırasında son derece yararlı ve kullanışlı olabilir. Otomatikleştirirseniz, kampanya başlamadan önce uygun filtrelerin ve izleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

sosyal medya Sosyal Medya PazarlamaBağlantıları Güncel Olaylara Zorlama – Cinnabon

Birçok kişi güncel olayları takip etmek ve bu olaylar hakkında düşüncelerini yayınlamak için sosyal medyayı kullanıyor. Bu nedenle, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanın bir yolu olarak aynı şeyi yapmaya çalışan birçok şirket var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu girişimlerin çoğu düz kalıyor. Daha da kötüsü, bu girişimlerin bazıları düpedüz saldırıdır.

2016 yılında, Star Wars yıldızı Carrie Fisher öldükten sonra , Cinnabon geç ikona “haraç” göndermek için Twitter’a çıktı . Onların tweet karakterin klasik yan topuz saç modeli olarak bir Cinnabon tarçın rulo ile tarçın çizilmiş, Fisher en ikonik karakteri, Prenses Leia bir resmi dahil. Gönderiyi tamamlamak için altyazıyı kullandılar: “RIP Carrie Fisher, her zaman galaksideki en iyi çöreklere sahip olacaksınız.” Bu yazı, trajik bir olayın ardından tatsız ve tatsızdı. En kötü yanı? Carrie Fisher düzenli olarak yan topuzdan ne kadar nefret ettiği hakkında konuştu.

Mevcut etkinliklere bağlantılar, potansiyel müşterilerle bağlantı kurma konusunda inanılmaz etkili yollar olabilir, ancak yalnızca doğru yapıldığında. Markanız gerçekleşen etkinlikle ilgisi yoksa, zorlamaya çalışmayın.

Trending Hashtags’ı Uygun Şekilde Kullanın – DiGiorno

Trend hashtag’leri kullanmanın, bu hashtag’leri izleyen insanlara daha fazla maruz kalma için harika bir yol olduğu oldukça yaygın bir bilgidir. Bir sebepten dolayı trend oluyorlar ve iyi bir sosyal medya ekibi eğilimleri nasıl doğru bir şekilde kullanacaklarını biliyor. Tabii ki, yukarıda gördüğünüz gibi, bunu çözmek için birçok yol vardır.

2014’te DiGiorno pizzasına girin. Dondurulmuş pizza tweet’lenmeden önceki saatlerde, NFL oyuncusu Ray Rice’ın ev içi suistimali askıya almasıyla ilgili bir skandal kamuya açık hale geldi. Skandala yanıt olarak, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar şiddete dayalı ilişkilerde kaldıkları gerekçeleri ortaya çıkarmak için hashtag’i kullanmaya başladılar.

DiGiorno’nun tercih edilen yayınlama yöntemi olduğu gibi, trend etiketinden yararlanmaya yönelik hızlı bir girişimde , şunları yazmışlar: “#Nedenizde pizza vardı.” Anlaşılan, birçok insan tweet konusunda üzgündü ve DiGiorno hızla postayı silip özür diledi, araştırma eksikliğini hashtag’e suçlamak. Sosyal medya uzmanının kredisine, tweet’e cevap verenlere kişisel olarak yanıt vermek için fazladan fazla çalıştılar.

Bu nedenle, bunları uygun şekilde etkinleştirebileceğinizden emin olmak için trendi hashtag’leri araştırmak çok önemlidir. Yapmazsanız, devasa bir grup insanı rahatsız edebilir ve sosyal medya başarısızlık tarihine girebilirsiniz.

Akıllı ve Sorumlu Olun

Sosyal medyada çalışan bir çalışanın elinde, sosyal medya hesaplarınız inanılmaz derecede güçlü olabilir. Ancak, onlar da sizin düşüşünüzün sebebi olabilir. Sosyal medya pazarlama kampanyaları oluşturup çalıştırırken, akıllı ve sorumlu olun. Sosyal medya hatalarından kaçınmanız gerektiği anlamına gelirse, güvenilir bir kampanya oluşturmak için daha uzun sürebilir. Unutmayın, müşterileriniz olmasa bile internet her zaman hatırlar.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı