Site İçi Seo Nedir?

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO Nedir (ayrıca sayfa SEO olarak da bilinir), bir web sitesinde (Internet üzerinde başka bir yerde ve toplu olarak ” site dışı SEO ” olarak bilinen diğer harici sinyallerde bulunan bağlantıların aksine) öğeleri optimize etme uygulamasıdır. ve arama motorlarından daha alakalı trafik kazanın. Site İçi SEO, bir sayfanın hem içeriğini hem de HTML kaynak kodunu optimize etmek anlamına gelir. Arama motorlarının sayfa içeriğini yorumlamasına yardım etmenin ötesinde, yerinde SEO, kullanıcıların bir sayfanın ne hakkında olduğunu ve arama sorgularını ele alıp almadıklarını hızlı ve net bir şekilde anlamalarına yardımcı olur. Temelde, iyi site SEO, arama motorlarının bir insanı göreceklerini (ve hangi değeri elde edeceklerini) bir sayfayı ziyaret ettikleri takdirde anlamalarına yardımcı olur, böylece arama motorları güvenilir bir şekilde insan ziyaretçilerinin yüksek kaliteli içeriği dikkate alacağı bir hizmet sunabilir. belirli bir arama sorgusu (anahtar kelime). Site İçi SEO’nın nihai hedefi, hem arama motorları hem de kullanıcılar için mümkün olduğunca kolay hale getirme girişimi olarak düşünülebilir :

Hosting Seçimi: Hızlı ve Kaliteli Hosting seçimi siteniz için en önemli işlemdir. Doğru bir seçim yapmazsanız, bundan sonra ne kadar iyi seo çalışması yaparsanız yapın hiç bir etkisini göremezsiniz. Hosting firmasının hızlı olması, ziyaretçinin sitenize girerken daha hızlı açılan web sayfası ile karşılaşması demektir.

Doğru bir Hosting firmasını seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriter sitenizin hedef kitlesidir.

Açacağınız site yerel bir siteyse, hedef kitleniz Türkiye demektir. Türkiye lokasyonlu bir Hosting firmasından hizmet almanız sizin için bir avantaj olacaktır.

Eğer Yabancı bir site açmak istiyorsanız, hedef kitleniz hangi ülkeyse: O Ülkede yerleşen bir Hosting firmasından hizmet almanız sitenizin SEO’da başarı yakalaması için daha avantajlıdır.

İngilizce site açmak isteyen bir insan, hedef kitlesi büyük ihtimal ABD olduğu için , amerika lokasyonlu bir Firmadan Hosting alması daha doğru olur. Hal böyle olunca, siteye gelen ziyaretçi amerikadan geldiyi için Site açılış hızı daha yüksek olur.

 • Bir web sayfasının ne anlama geldiğini anlayın;
 • Bu sayfayı bir arama sorgusu veya sorgusuyla alakalı olarak tanımlayın (örneğin, belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime kümesi );
 • Bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) bu sayfayı yararlı ve iyi sıralamaya layık bulun.

Sayfanın İçeriği

Bir sayfanın içeriği, onu bir arama sonucu konumuna layık yapan şeydir. Kullanıcının görmeye geldiği şeydir ve bu nedenle arama motorları için son derece önemlidir. Bu nedenle, iyi içerik oluşturmak önemlidir. Peki iyi içerik nedir? SEO açısından bakıldığında, tüm iyi içeriğin iki özelliği vardır. İyi içerik bir talep sağlamalı ve bağlanabilir olmalıdır.

İyi içerik talep oluşturur:

Tıpkı dünya piyasaları gibi, bilgi arz ve talepten etkilenir. En iyi içerik, en büyük talebi sağlamak için en iyi işi yapan şeydir. Çok sayıda teknoloji uzmanına inek şakası yapan bir XKCD çizgi romanının şeklini alabilir ya da dünyaya Web 2.0’ın tanımını açıklayan bir Wikipedia makalesi olabilir. Bir video, görüntü, ses veya metin olabilir, ancak iyi içerik olarak kabul edilmesi için bir talep sağlaması gerekir.

İyi içerik bağlanabilir:

Bir SEO açısından bakıldığında, eğer internete bağlanabilir değilse en iyi ve en kötü içerik arasında bir fark yoktur. İnsanlar bağlantı kuramazsa, arama motorları sıralaması pek mümkün olmayacak ve bunun sonucunda içerik verilen web sitesine trafik çekmeyecek. Ne yazık ki, bu düşündüğünden çok daha fazla olur. Buna birkaç örnek: AJAX destekli görüntü slayt gösterileri, yalnızca giriş yaptıktan sonra erişilebilen içerik ve çoğaltılamayan veya paylaşılamayan içerik. Talep sağlamayan veya bağlanmayan içerik, arama motorlarının gözünde kötüdür – ve muhtemelen bazı insanlar da.

Anahtar kelimeler, içerik ve site içi SEO

Geçmişte, site içi SEO, anahtar kelime kullanımıyla eşanlamlıydı – ve özellikle de, bir web sitesindeki birçok önemli konumda yüksek değerli bir anahtar kelime dahil.

Anahtar kelimelerin artık site SEO’sunun merkezinde olmadığını anlamak için , bu terimlerin gerçekte ne olduğunu hatırlamak önemlidir: içerik konuları . Tarihsel olarak, belirli bir terim için sıralanan bir sayfanın, arama motorlarının bu web sayfasının içeriğinin ne olduğunu bulması ve anlaması için belirli, beklenen yerlerde doğru anahtar kelimeleri kullanmaya dayanıp dayanmadığı. Kullanıcı deneyimi ikincildi; sadece arama motorlarının anahtar kelimeler bulmasını ve bu terimlerle alakalı olarak bir siteyi sıralamasını sağlamak, site SEO uygulamalarının merkezinde yer aldı.

Bugün, yine de, arama motorları katlanarak daha sofistike büyüdü. Bir sayfanın anlamını eş anlamlıların kullanımından, içeriğin göründüğü bağlamdan veya sadece belirli kelime kombinasyonlarının belirtilme sıklığınadikkat ederek bile çıkarabilirler . Anahtar kelime kullanımı hala önemli olsa da , belirli konumlarda tam eşlemeli bir anahtar kelimenin kullanılması gibi zorunlu yöntemler , artık gerekli sayıda sayfa artık SEO’da kiracı değildir. Ne olduğunu önemlidir alaka . Sayfalarınızın her biri için, içeriğin, arama sorgularının arkasındaki kullanıcıyla ne kadar alakalı olduğunu kendinize sorun (hem sayfadaki hem de HTML’deki anahtar kelime kullanımınızı temel alarak).

Bu şekilde, site içi SEO, anahtar kelime tekrarlama veya yerleştirme hakkında daha azdır ve kullanıcılarınızın kim olduğunu, ne aradığını ve ihtiyaç duyduğunuz içeriği en iyi şekilde karşılayan içeriği yaratabileceğiniz konular (anahtar kelimeler) hakkında daha az şey içerir. Bu ölçütleri karşılayan sayfalar şu içeriğe sahiptir:

 • Derinlemesine. “İnce” içerik , Google Panda’nın özel hedeflerinden biriydi ; Bugün, sıralamada iyi bir şans elde etmek için içeriğin yeterince ayrıntılı olması gerektiği varsayılmaktadır.
 • Kullanıcı dostu. İçerik okunabilir mi? Sitenizde kolayca gezinebilecek şekilde düzenlenmiş mi? Genellikle temiz mi, yoksa reklamlar ve bağlı kuruluş bağlantılarıyla mı doludur ?
 • Benzersiz. Doğru bir şekilde ele alınmazsa, sitenizdeki herhangi bir yerden (veya İnternet’teki başka bir yerden) çoğaltılmış içerik , bir sitenin SERP’lerde sıralama yeteneğini etkileyebilir.
 • Yetkili ve güvenilir . İçeriğiniz, belirli bir konuyla ilgili bilgi için güvenilir bir kaynak olarak tek başına duruyor mu?
 • Kullanıcı arama amacı ile uyumludur. Kaliteli içerik için yaratmanın ve optimize etmenin bir parçası da arama beklentilerini karşılamaktadır. İçerik konuları, sıralandıkları arama sorgularıyla aynı hizada olmalıdır.

Anahtar kelimeyle ilgili olmayan site içi SEO

Bir web sayfasındaki içerikte kullanılan anahtar kelimelerin (konuların) ve nasıl tartışıldıklarının ötesinde, bir sayfanın site optimizasyonunu etkileyebilecek birkaç “anahtar kelime-agnostik” unsur vardır.

Bu gibi şeyler içerir:

 • Bir sayfada link kullanımı: Kaç tane link var? Onlar mı iç veya dış ? Nereye işaret ediyorlar?
 • Sayfa yükleme hızı
 • Kullanımı schema.org’u yapısal veri veya diğer işaretleme
 • Sayfa URL yapısı
 • Mobil kullanım kolaylığı
 • Sayfa meta verileri

Tüm bu unsurlar aynı temel fikre dayanmaktadır: İyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak. Bir sayfa ne kadar kullanılabilirse (hem teknik hem de teknik olmayan bir bakış açısına göre), sayfanın yerinde optimizasyonu o kadar iyidir.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)