Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

SEO Blog

Google, Seo

Kurumsal SEO Başarı Rehberi

Kurumsal SEO Groupon’daki görevime başlamadan önce, SEO’da REI ve Amazon ile birlikte yönetici ve kıdemli yönetici pozisyonları için röportaj yaptım.

SEO pozisyonları için gereksinimlerde bir kayma olduğu gözlendi.

Şirketler SEO’da başarılı olmanın farkına varmak, sadece teknik konularda iyi olmak ya da büyüme için fırsatları tespit etmek demek değildir.

Şimdi, bu şirketler , aynı anda aynı odada bulunan, ekiplerle (teknik, yaratıcı, bazıları SEO bilen ve bazıları hiçbir ipucu içermeyen) bir takım karışımının yanı sıra etkili bir şekilde yöneticilerle iletişim kurabilecek insanlara ihtiyaçları olduğunu biliyor.

Ayrıca, şirketler SQL’i, büyük veri kümelerini ve dinamik olarak oluşturulmuş sitelerden kaynaklanan sorunları anlama beklentileriyle daha derinlemesine analitik ve teknik yetenekler arıyor:

 • Yinelenen içerik
 • İnce içerik
 • Ürün veya içerik geliyor ve gidiyor.
 • Vb.

Nordstrom’da SEO yöneticisi olarak bulunduğum süre boyunca aynı modeli belirledim ve ekibimi bu gereksinimlere uyacak şekilde yeniden yapılandırdım.

İşte bir işletme organizasyonunda SEO’nun dört ayağı.

1. SEO Azaltma: Hata Yönetimi ve Teknik SEO

“Azaltma” kelimesini kullanıyorum, çünkü daha büyük kuruluşlarda bir SEO zamanının iyi bir yüzdesinin bir proje başlatıldıktan sonra sorunları tanımlamak için harcandığını buldum .

Örneğin, mühendislik ekiplerine geri dönmek ve gerekli düzeltmeleri yapmak için hataların yapılmasını talep etmek zorunda kalmak.

Eğer piyasaya sürülmeden önce sadece sorunlar tespit edilseydi, şirket zaman, emek ve paradan tasarruf sağlayabilirdi.

Azaltmadan sorumlu olan SEO, bir proje başlatılırken mühendislik ekiplerinin yanı sıra proje ve ürün yöneticileriyle birlikte çalışır ve ilgili kalır.

Eğitim, SEO’nun nüanslarını, karar vermeden önce soru sormak veya kararları kendileri almak, şirkete uzun vadede zamandan ve emekten tasarruf etmek için yeterli şekilde anlamaları nedeniyle de önemlidir.

2. SEO Analizi / Raporlama: Varsayımların Hesaplanması ve Başarıların Raporlanması

Her şirketin SEO’nın trafikte ve gelirde ne kadar rol oynadığını bilmesi gerekir.

Raporlama söz konusu olduğunda, SEO’da diğer kanalların sahip olmadığı karmaşıklıklar vardır.

Google, ücretli aramada olduğu gibi, organik aramadan bir siteye anahtar kelime önerme yapmaz.

Google’dan gelen organik trafiğin , tüm arama trafiğinin yüzde x’i olduğunu ve Google Arama Konsolundan tıklamaları belirli anahtar kelimelerden çekerek $ xgelir elde edildiğini ve ardından bu anahtar kelimeye ilişkin tahmini geliri elde etmek için tüm tıklamaların yüzdesini hesapladığını anlamak daha iyi bir anlayışa sahip olmak:

 • SEO’ları nasıl performans gösteriyor.
 • Hangi çabalar çalışıyor?
 • Fırsatların olabileceği yer.

Bu hesaplamaları yapabilen ve performanslarını kilit paydaşlara rapor edebilen bir SEO, daha büyük olan SEO parçasının önemli bir parçasıdır.

3. SEO Proje Yönetimi: SEO için Büyüme ve Yönetme Projelerinin Belirlenmesi

Düzeltmeler yaparken ve SEO çalışmasının başarıları hakkında raporlama yaparken, aynı zamanda büyüme önemlidir.

SEO için mevcut veya geçmişteki çabalarda bulunabilecek arama ve boşluklardaki artış eğilimlerini belirlemek, iyi bir kurumsal SEO ekibinin başarısı için zorunludur.

Bir proje yöneticisi, aşağıdakiler dahil olmak üzere web sitesinin büyük bir bölümünü etkileyen daha büyük bir ölçekte tanımlanan girişimlerle görevlendirilir:

 • Bir dizi sayfadaki tasarım ve içeriği elden geçirme.
 • Sitenin birçok yönünü etkileyen dahili bir bağlantı planı için girişimlerin teşvik edilmesi.

SEO’daki proje yöneticisi tüm zamanlarını ve enerjilerini odaklar ve ekiplerin teslimat tarihlerini taahhüt eder ve hepsini birden fazla ekip boyunca organize tutar.

Sonunda, SEO’dan gelir artışı ile sonuçlanır.

4. İlişki Kurma: Paydaşlara ve Diğer Ekiplere SEO Şampiyonası

SEO kurumsal bulmacanın son parçası, kuruluş genelinde ilişkiler kurma ve meşgul olma yeteneğidir.

Genelde SEO ekibinin yukarıda belirtilen ilk üç ile başlamasını ve daha sonra ilişki kurma ekibi üyelerini takip etmelerini öneririm.

Bunun alternatifi, SEO ekibinin müdüründen veya müdüründen ilişki kurmayı teşvik etmek veya bunu organizasyondaki diğer kişilerle ilişki kurarken her ekip üyesine aşılamak.

Mühendislik, yaratıcı, yasal ve halkla ilişkiler, diğerleri arasında ilişkiler kurmak. SEO, kuruluşun her yönüne dokunur ve bir noktada, bu ekiplerden bir veya daha fazlasının desteğini gerektirir.

Bu ekiplerin üyeleri ile iyi bir ilişkiye sahip olmak, daha fazla verimlilikle SEO girişimleri için daha hızlı bir şekilde satın alınacak ve sonuçta SEO’nun ve şirketin genelindeki büyümeye yol açacaktır .

REI’de röportaj yaparken, organizasyon içindeki farklı ekiplerde açılan birkaç pozisyondan bahsettik.

Bu konumlarla ilgili ilginç kısım, SEO’yu ücretli arama, sosyal medya ve e-posta ekipleriyle pazarlamaya yerleştirmek yerine, bu konumların program yöneticileri olmasıydı.

Roller, her kurumsal SEO’nun sahip olması gereken temel güçler tarafından belirlenir. Bunlar şunları içerir:

 • Kanallar ve ekipler arasında etkili iletişim kurmak.
 • Eğitim ve dökümantasyon yoluyla SEO geliştirme.
 • SEO girişimlerine öncelik vermek için ekiplerle çalışmak.
 • SEO’nun kilit paydaşlara rapor edilmesi ve fırsatların belirlenmesi.
 • Satıcıları yönetmek (araçlar, acenteler, danışmanlar vb.)
 • SEO trendlerinde en son gelişmelerden haberdar olmak.

Bir bakıma, bu roller, dört sütunu, bireysel olarak katkıda bulunan bir rol olarak ele alıyordu.

Roldeki kişi başarılı olduktan sonra, her bir gücü desteklemek için ekipler oluşturulacak. Sonunda, bu iş başarısını yönlendirecek SEO için güçlü bir ekip ve varlığı geliştirecektir.

Sonunda Groupon’da bir rol almaya karar verdim. Şirketin, açıkça tanımlanmış rollerdeki her bir yönü kapsayan SEO konusunda güçlü bir kolu vardır. Bu Groupon için işe yarar ve ekibin dört sütun etrafında roller geliştirmesine izin verir.

Bazı şirketlerin pazarlamadan uzaklaşan ve KOBİ rollerine ayrılan SEO rolleri ve ekipleri veya mühendislik, içerik / yaratıcılık, raporlama ve pazarlama konularında yer alan IC rolleri ve zaman zaman iletişim kurmak için bir araya geldiği görülüyor.

Son olarak, geliri raporlayabilmek, projelere öncelik vermek ve bunu zincir yoluyla iletmek.

Tüm bunlar şirket için ve şirket için bir bütün olarak faydalı olan SEO için kurumsal yapılanmanın ve görselleştirmenin son yıllarda meydana geldiği büyük bir değişimdir.

Seo

Bing, Tarama Verimliliğini Nasıl Artırıyor?

Geçen Haziran 2018’de Seattle’daki SMX Advanced konferansında önümüzdeki 18 ay boyunca ekibimin tarayıcı Bingbot’umuzu geliştirmeye odaklanacağını açıkladım.

Bu yazının ilerlememizi ve bu yolculuktaki öğrendiklerinizi paylaşma fırsatını kullanmama izin verin.

Neden Taramayı Optimize Etmeliyim?

Öncelikle ilk önce, arama motorlarının neden web’i taraması gerektiğini ve karşılaştıkları zorlukları açıklamama izin verin.

Bing’in tarayıcısı, Bingbot Bing platformunun önemli bir bileşenidir. Bingbot’un ana işlevi şudur:

 • En yeni içeriği edinmek için web sayfalarını indirin ve mevcut bilinen bağlantılardan yeni bağlantılar keşfedin.
 • Endeksli web dokümanlarının hala geçerli olduğunu, ölü linklerin olmadığını ve Bing endeksinin müşteri sonuçlarına alakalı sonuçlarla cevap verebilmek için kapsamlı ve taze kalmasına yardımcı olduğunu doğrulayın.

Örneğin, en yeni uzay roketi fırlatmasını arayan Bing müşterileri, bu roket fırlatma işleminden yalnızca birkaç saniye sonra yeni alakalı web sayfalarını arayabilir ve bulabilir. Bu yeni URL’lere bağlanabilmek için, onları bulmalı, seçmeli, taramalı, işlemeli ve indekslemeliyiz.

Bu yeni URL’leri keşfetmek için, yeni URL’leri izlemek için mevcut bilinen URL’leri düzenli olarak taramamız gerekir.

Keşfedildikten sonra, bu yeni URL’lerin içeriğini almak için tarama yapmamız gerekiyor.

Potansiyel içerik değişikliklerini kontrol etmek ve bu web sayfalarının ölü linkler değil hala geçerli olduğunu doğrulamak için bu yeni dizine eklenmiş URL’leri düzenli olarak taramaya devam etmeliyiz.

Başka bir deyişle, sistemimizdeki her URL’yi bir kereden fazla taradık.

Bing’in endeksini taze ve kapsamlı tutmak iki nedenden ötürü büyüleyici bir meydan okumadır:

Büyük Ölçek

Dünya çapında ağ çok büyük ve hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ekibim her gün daha önce hiç görülmemiş 100 milyardan fazla URL’yi keşfederken, gereksiz URL’ler parametreleri göz ardı ediliyor.

Bu yeni URL’lerin çoğu yararsız olsa da, bazıları Bing müşterilerimiz için alakalı içeriğe sahip harika URL’lerdir.

Hangi URL’ler getirilmeli veya getirilmemelidir?

çeşitlilik

Web siteleri:

 • Özel çözümler içeren çeşitli içerik yönetim sistemleri üzerine kuruludur.
 • Çeşitli web hosting firmalarına ve içerik dağıtım ağlarına ev sahipliği yaptı.
 • Arama motorlarıyla ilgili farklı hedefleri olan farklı kişiler tarafından yönetilir.

Her dava nasıl ele alınmalı?

Web sitesi sahiplerinden, Bingbot’un sitelerini sık sık ve yeterince hızlı bir şekilde taramadığı endişelerini duyduk.

Ayrıca Bingbot’un web sitelerini çok sık taradığı endişelerini duyduk.

Doğru tarama, henüz tam olarak çözülmemiş büyüleyici bir mühendislik problemidir. Bu yüzden küresel olarak onu geliştirmeye ve çözmeye odaklanıyoruz.

Neleri Optimize Ediyoruz?

Ekibimin tarayıcımızı geliştirmek için neler yaptığını incelemeden önce, optimize ettiğimiz anahtar ölçümleri paylaşmama izin verin.

İçerik tazeliği ve anlaşılırlık ihtiyacını karşılamak için Bing’deki ekibimin web sitelerinin indirme kısıtlamalarına uyan etkili ve verimli bir tarama planlaması politikası olması gerekir. Aşağıdakileri yapabilen verimli bir çözüm:

 • Bingbot’un günlük olarak taradığı yüz milyonlarca sunucunun ve milyarlarca web sayfasının çeşitliliğini ölçeklendirin ve yönetin.
 • Sitenin çalışmama sürelerini ele alırken ve çok sık tarama yapmadığımızdan emin olarak tüm oyuncuları – web yöneticilerini, web sitelerini ve içerik yönetim sistemlerini – memnun edin.

Tarayıcımızın performansı üç temel ölçümle ölçülebilir:

Tarama Etkinliği

Bing’in dizinindeki her sayfa, web sürümünün yeni bir kopyası olmalıdır. Web sayfaları çoğu web yöneticisinin düşündüğünden daha sık değişir:

 • Satılan ürünlerin fiyatları günlük olarak değişebilir.
 • Hava durumu sayfaları dünyadaki her şehir için genellikle günde bir kez değişiyor.
 • Telif hakkı tarihleri ​​her yıl değişir.
 • Geçiş reklamları sayfa içine HTML enjekte edebilir.
 • Seattle’daki web sayfalarındaki süre her saniye değişiyor.
 • Şema içeriğindeki değişiklikler bir web sitesi ziyaretçisinin gözünde görünmez!

Anlamlı içerik değişikliklerini ayırt etmek, insanların düşündüğü kadar kolay değildir.

Tarama Verimliliği

Yalnızca güncellenmiş (sayfadaki yeni içerik / yararlı giden bağlantılar) veya yeni URL’leri tararız.

İdeal olarak, içerik yayınlanır yayınlanmaz yeni bir URL’yi tararız ve web sayfasının içeriği güncellendikten sonra veya ölü linkler veya yönlendirmeler yaparlarsa yalnızca bir kez daha tararız.

Ne yazık ki, bazı sitelerdeki içerik değişiklikleriyle ilgili hiçbir sinyal almıyoruz. Bu sitelerde, yalnızca içeriğin değiştiğini keşfetmek için gizli olarak geziniyoruz.

Web Sitesi Nezaket Kısıtlarına Uyun

Asla webmasterların istediğinden daha fazla tarama yapmıyoruz .

Sorun, web sitesi sahiplerinin farklı SEO gereksinimlerine sahip olmaları ve arama motorlarıyla daha fazla veya daha az meşgul olmalarıdır.

Bazı site sahipleri, Bing’i günlük Web üzerinden kotaları hakkında Bing Web Yöneticisi araçlarıyla bilgilendirirken, çoğu site bunu yapmaz. Buna karşılık, arama motoru ayırmak için kotayı tahmin etmek zorunda kalır.

Webmasterlarla konuşurken, onların farklı ihtiyaçları olduğunu gözlemledik.

Bazıları her zaman en son içeriğe sahip olduğumuzdan emin olmak için günlük olarak tüm sayfalarını taramasını isterken, bazı webmasterlar yalnızca güncellenmiş içeriği taramamızı ister.

Nasıl İyileştiriyoruz?

Bingbot için zorluk, web sayfalarını yalnızca bir kez getirememesidir.

Yukarıda belirttiğim gibi, bir sayfa yayınlandıktan sonra, içeriğin güncellendiğini ve bunun ölü bir bağlantı olmadığını keşfetmek için düzenli olarak almamız gerekir.

Neyin ne zaman alınacağının tanımlanması, yardımınızla optimizasyon yapmak istediğimiz sorun.

Bilgisayarlar mükemmel ve verimli hizmetçi yaptıklarından, URL’lerin ne zaman ve ne zaman taranacağını modellemek için bunlardan yararlanıyoruz.

Ancak, bilgisayarlara tam olarak güvenmek istemediğimiz için, webmasterlar ve ekibim, günde ne kadar URL’yi tarayabileceğimize dair son kontrol sahibi.

Varsayılan tarama politikamız, web’de gezinirken olabildiğince kibar davranmaktır.

Optimize etmek için yatırımımızı iki alana odaklıyoruz:

Bingbot’un Tarama Sıklığını Azaltmasına İzin Verecek Kalıpları Tanımlama

Çoğu sitede, günlük olarak yeni web sayfaları yayınlanabilir ve bazı sayfalar düzenli aralıklarla güncellenirken, içeriğin çoğu genellikle aylar ve hatta yıllar boyunca düzenlenmez.

Önceki sayfaların içeriğini büyük ölçüde değiştirmeden, yeni ve güncellenmiş içerikle sitelerin boyutu artar.

Site başına içerik değişikliklerinin daha iyi modellenmesi ve anlaşılması ekibimin temel hedeflerinden biridir. Pek çok sitede zaten gelişme kaydettik ve çok daha fazla geliştirme geliyor.

Web Yöneticisi İpuçlarından Yararlanma

Kaynakları yeni ve güncellenmiş URL’leri keşfetmek için yayınlar (Atom, RSS) ve site haritaları olarak kullandığımız zaman, yeni URL’leri keşfetmek için bu URL’leri sık sık çekmemiz gerekir – çoğu zaman hiçbir şey değişmedi.

Ayrıca, Bing’e günde en fazla 10.000 URL göndererek web yöneticilerinin içeriğini hızlı bir şekilde dizine alma yeteneğini açıkladık .

Bu, bir web yöneticisinin, içeriğini taramak ve dizine eklemek için günlük olarak gönderebileceği URL sayısında önemli bir artıştır. Bu bizim için kısma taramayı benimseme konusunda güçlü bir sinyaldir.

Bize her bir değişiklikten bahsederseniz, bu tür değişiklikleri keşfetmek için tarama gereksinimini sınırlar ve içeriğinizi hızlı bir şekilde dizine alırsınız.

Bu nedenle , içerik değişiklikleriniz hakkında bize gerçek zamanlı bilgi vermek ve tarayıcıların değişmeyen içerik üzerinde sürünerek boşa harcamaktan kaçınmasını önlemek için herkesi Bing Webmaster API’lerini tercihen İçerik Yönetim Sistemlerinize entegre etmeye teşvik ediyoruz . Yoast , bu API’ye desteğini açıkladı .

Star Trek Spock, manzarayı tek bir çiçekle yeniden şekillendirmeye başlayabileceğini söyledi. Bu URL gönderim API’sinin, gezinme manzarasının yeniden şekillenmesini tetikleyen, sektörü ilerleten, dünyayı küresel ısınmaya karşı koruyan doğru bir adım olduğuna inanıyorum.

URL Gönder API’sini iki kolay adımda test edebilirsiniz :

1. Adım: Siteniz için Bing Web Yöneticisi araçları API kimliğinizi alın .

2. Adım: Siteniz için yeni URL’ler gönderin.

Wget kullanarak örnek . Değiştir kimliğini senin tarafından API kimliği , SITEURLtarafından sitenize URL ve bing URL’ye bir tarafından sitenizin URL’si .

URL Gönder API’sini henüz kabul edemeyen siteler için, içerik değişikliği hakkında bilgi edinmek ve onu optimize etmek için mevcut içerik sinyalleri üzerinde tarama zamanlamasını güçlendirmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.

En iyi uygulamalardan biri, sitenizdeki tüm alakalı URL’leri listeleyen ve en az günde bir kez yenileyen bir site haritasına sahip olmanız ve RSS, yeni URL’lerinizi ve güncellenen içeriğe sahip URL’leri listeleyen beslemeleridir.

Ayrıca, farkında olduğumuzdan emin olmak ve analitiklerinizi yeni URL’ler keşfedildikçe incelemek için Bing Webmaster araçlarına site haritalarınızı ve RSS’lerinizi göndermenizi de öneririz.

Gönderildikten sonra, düzenli olarak (çoğu durumda, günde en az bir kez) ileriye doğru hareketleri izleyeceğiz.

Sonuç

Biz ilerleme kaydederken, paletli verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalarımız henüz yapılmamıştır.

Tarayıcımızın verimliliğini ve yeteneklerini, tarayıcının zamanlama algoritmasını geliştirmek için kullanılan yüzlerce farklı türde veri türündeki becerilerini ve yeteneklerini geliştirmeye devam etmek için hala birçok fırsatımız var.

Sosyal Medya

Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Facebook Nasıl Kullanılır? içindeki mevcut veri kaybı konusunda umutsuz musunuz?

Ballyhoo gizliliği ile Facebook, Kitle Trendleri aracını yalnızca Sayfanızı beğenen kişilerle ilgili görüş bildirmeye indirgeme kararı aldı.

Bu zorlu bir değişiklikti, birçoğumuz aracı web trafiğimiz ve e-posta listelerimiz gibi daha büyük veri kümeleri hakkında bilgi edinmek için kullandık.

Çok fazla ilgisiz çıkarların çıkarılmasına ve bu kullanımdan kaldırılan Facebook Audience Insights parçalarına rağmen, izleyicileriniz hakkında derinlemesine bilgi edinmenin bazı yolları vardır.

Bu diğer seçenekler, sadece nereye bakacağınızı biliyorsanız, Facebook Analytics gibi teklifler içinde hala çok güçlü (ve gelişen)!

Hedef kitlenize gelince çapraz kanal düşünmeyi öğrenirseniz, seyirci bilgeliği sihirbazı olacaksınız.

Başka yerlerdeki izleyicileriniz Facebook’a yüklenebilir ve zamanın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için biraz plan yaparsanız , bazı analizler yapılabilir .

2019’da etkili pazarlama silolar ile ilgili değildir; entegrasyonla ilgili! Facebook hala çalışabileceğiniz bir içgörü merkezi.

Öncelikle, Kitle Trendleri aracından kurtarılabilir olana ve onu nasıl hala kullanabileceğinize dalacağız ve sonra Facebook Analytics’teki başka yararlı şeylere geçeceğiz.

Kitle Görüşleri (-ish)

Bu araçtan geriye kalanlar oldukça seyrek, ancak bazı özel şeyler için kullanabilirsiniz. En üstteki araç çubuğuna giderek ve Kitle Trendleri’ni seçerek erişin:

sej audinsights Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Gerçekten, bu noktada yapabileceğiniz tek şey, Sayfanızı beğendikleri gerçeğine dayanarak millet hakkında fikir sahibi olmaktır:

sej pageentry Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Uyarı ifadesi: Neredeyse herhangi bir beğeniniz varsa (yeterli veri yok) veya bir ton ucuz beğeninin ödeme yoluna gittiyseniz (analiz yapmaya çalışmak için toplam kirlilik olan ağır veriler), o zaman aşağıda belirtilen diğer taktiklere geçin .

Buradaki verileriniz size yardımcı olmayacak ve sizi tamamen yanlış yöne yönlendirecektir.

Bunu faydalı bulduğum şey başlıca üç şey:

Rakiplerinizin Facebook’ta Kim Olduğunu Anlamak

Genellikle, reklamverenler ve markalar, aramada rekabet ettikleri oyuncular için kullanılır.

Ancak, öncelikle Facebook ile Ara’dan elde ettikleri dönüşleri elde eden çok sayıda hurda girişimci marka var, bu nedenle peyzajın farklı olup olmadığını görmek güzel.

Ülke filtrelerini kullanmak istiyorsanız bu da faydalıdır – bu, rekabetçi arenada farklılıklar göreceğiniz başka bir alandır.

sej competition Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Bu Rakiplere Tıklayabilir ve Reklamlarıyla Ne Yaptıklarını Kontrol Edebilirsiniz

Burası, satış yapıyorlarsa, tekliflerinizden öne çıkma yollarını bulmak için iyi bir yerdir.

Kimi hedefledikleri bağlamından yoksunsunuzdur, ancak izleyiciler için çalışabilecekleri şeye bir bakmanıza yardımcı olabilir.

Reklam Kümenizi Oluştururken Rakiplerinizin Takipçilerini Hedefleyin

Bu rakiplerin Sayfalarında yeterli sayıda takipçisi varsa, reklam kümenizi oluştururken onları ilgi alanı olarak hedefleyebilirsiniz.

İlk başta farkında olmadıkları gerçekten güzel rakip cepler bulan birçok marka ile çalıştım, reklamdaki bazı akıllı fetih taktikleriyle büyük bir geri dönüş sağladı.

Facebook Analytics

Gerçekten, Facebook Analytics’te ayrı bir yazı yazabilirim.

Bu, yeterince kullanılmayan oldukça güçlü bir araçtır, ancak hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullandığım iki ana aracı size vereceğim.

Öncelikle, Etkinlik Kaynağı Grubu’nu kurduğunuzdan emin olmalısınız, böylece tüm Sayfa VE reklam verileriniz size bu harika bilgileri göstermek için bir araya gelir.

Huniler

Kullandığım ilk araç Huniler. Bu, sol taraftaki menüde “Aktiviteler” altında bulunur.

sej fba funnelloc Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Dönüşüm hunileri, farklı kitle segmentlerinin nasıl davrandığını görmek için eylem dizelerini birbirine bağlamanıza olanak tanır.

Örneğin, yorum yapan kişiler siteyi bir noktada ziyaret ediyor mu yoksa sadece yorum yapıyor ve devam ediyorlar mı?

sej funnel comment Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Bu tür bilgiler, daha akıllı bir huni üst düzey medya stratejisinin yönlendirilmesine yardımcı olabilir (örneğin, gönderilere tepki veren kişilerin yüzde 19’u siteyi ziyaret eder, ancak bu işlemin gerçekleştirilmesi yaklaşık 6 gün sürer).

Bu özel örnekte, öneri, Katılım Sonrası kampanya çabalarının arttırılması ve harcama ve satışların daha yükseğe ölçeklendirilmesi için kullanıcılara yeniden pazarlama eklenmesi idi. (Merak ediyorsanız işe yaradı!)

Facebook Analytics, kullanıcıların sitenizde yapmadan önce platformda ne yaptıkları hakkında daha fazla bilgi verir – Google Analytics’in yapamayacağı bir şey!

Ömür Boyu Değer

Ayrıca Faaliyet bölümünde yer alan Ömür Boyu Değerdir. Ben seviyorum e-ticaret için bu aptalı.

sej ltvloc Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Bunun yapacağı şey, zaman çizelgeleri bir kullanıcının pikseldeki ilk olay ateşinden (sitenizdeki Sayfa Görünümü gibi) taşırken satın alma toplamlarını gösterir.

sej ltvweeks Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Sol altta, kullanıcının ilk etkileşiminin gerçekleştiği haftanın var.

İlk başlarda, o ilk etkinlikten haftaları ve bu kullanıcılardan gelen toplam tutarı siz alırsınız. Bu, kullanıcılarınızın nişanlanan markanın dokunuşundan sonra ne kadar sürede yanıt vermeleri gerektiği konusunda size derinlemesine bilgi verir.

Gördüğünüz gibi, 4-8. Haftalar, gelirin gerçekten tekmelemeye başladığı zamanlar için en güzel yer. Bu, sosyal çabalarınız için zaman çizelgesinin nasıl olduğu konusunda daha derinlemesine bir fikir verir ve zamana dayalı yeniden pazarlama kovaları gibi şeyleri stratejize etmenize yardımcı olabilir, ve onlarla birlikte gelen mesajlaşma!

Gördüğünüz gibi, Facebook araçlarını kullanarak izleyicileriniz hakkında daha fazla şey öğrenmek söz konusu olduğunda her şey kaybolmuyor, ama eskisinden farklı bir angarya!

Baş aşağı gidin, kazın ve bu öngörüleri incelemeye başlayın.

Üst üste binme aracı

Üst üste binme aracı oldukça sert vurdu başka biri.

Seyirci boyutları “mevcut” olmadığında (ve birçok durumda hala böyle), sistem size bir izleyici türünün ne kadarının diğerinin üst üste bindiğini göstermekten mutlu değildi.

Ancak, burada yararlanabileceğiniz cepler var. Personeli kesişme noktasında görmek ve aynı zamanda seyircilerimiz hakkında daha fazla şey öğrenmek için bunu sıklıkla farklı beğenilerle yaparız.

Diyelim ki çok fazla ilgi çeken bir sayfanız var ve biraz basının olacağını umduğuna dair bilginiz var. Hala bir görünüm oluşturmak ve ilgi alanlarına veya işlerle eşleştirmek gibi şeyler yapabilirsiniz:

overlap 2 Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Nada’ya ulaşmayı umduğun kişilerle ortak. Bu nedenle, dış dikkat çekmek ve basmak istiyorsanız, ayrı bir bütçe ve reklam kümesi gerektiğini biliyordunuz.

Bu aynı zamanda “görünüşlerimin neyden oluştuğu” sorusunu da açıyor.

Bazı farklı ilgi alanı kombinasyonlarını kaydetme ve aynı Örtüşme egzersizini yürütme, bu kara kutudan daha fazla veri almak için başka hangi ilgi alanlarını ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

İşte marka üreticilerinin eğilimlerini daha iyi anlamak istedikleri bir elektronik üreticisinden bir örnek, bu yüzden tanınmış isimlerin bir listesini aldı ve araştırdı.

Evet, zaman yoğundur, ancak bu, izleyicilerin ilgi alanlarını daha kolay bulmalarına yardımcı oldu.

Daha sonra bu markalarla kıyaslama yapmak gibi şeyler yapabilir ya da markanın bu kitleye hitap ettiği sebepleri yakalayabilir ve kendi markalarında aynı yararlarla konuşabilirler:

overlap 3 Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Çok sayıda farklı alıcı türünüz varsa, bu kitlenin nasıl çarpıştığını anlamak da yararlı olabilir.

Örneğin, tıp camiasına satış yaparsanız, seyirci kitlenizin nelerden oluştuğunu anlayabilmek için farklı sektörlerden klinisyen unvanlarıyla kaplayabilirsiniz:

Overlap 4 Facebook Nasıl Kullanılır Kitleniz Hakkında Bilgiler

Bunu, LinkedIn trafiği veya arama trafiği gibi şeylerden gelen görünümler dışında trafik oluştururken de ilginç buluyorum.

Bu kitlelerde oldukça sık görülen farklılıklar göreceksiniz; bu da diğer platformlarda farklı mesajlaşma veya hedeflemeyi test etmenizi isteyebilir.

Hepsi kaybolmadı

Silo odaklı ücretli medyadan kişiye odaklı, bütünsel pazarlamaya geçiş arayışı içinde, hala sahip olduğumuz araçları kullanmanın yeni yollarını öğrenmek oldukça önemlidir.

Bu öngörüleri elde etmek için “nasıl” değiştiğini hayal kırıklığına uğratmak kolaydır, ancak “neden” her zaman aynı kalır: çünkü pazarlama insanlarla ilgilidir .

Günümüzde insanlar binlerce cihazla etkileşime giren, niyetlerine ve ilgi alanlarına sinyaller veren çok sayıda cihazdalar.

Pazarlamacılar olarak, kullanıcıların ihtiyaçlarını keşfetme ve bunları mümkün olduğunca doğru bir şekilde yerine getirme görevine bağlı kalmamız bize bağlıdır – bu araçlar önümüzdeki yıllarda nasıl değişip geliştiğinden bağımsız olarak.

Google, Seo

Anahtar Kelime Nedir ve PPC’de Nasıl Çalışırlar?

Anahtar kelimeler, PPC’deki her şeyin temelidir. Anahtar kelimeler, reklamlarınızın nerede görünmesi gerektiğini tanımlamak için kullandığınız şeydir.

Anahtar kelimelerin ne olduğu ve bunların nasıl etkili bir şekilde kullanılacağı konusunda kesin bir anlayış olmadan PPC ile asla başarılı olamazsınız.

Başlamadan önce, bu kılavuzdaki bazı terminolojileri anlamak önemlidir.

 • Arama Terimleri: Bir kullanıcının arama yaparken Google’a yazdığı kelime veya kelime.
 • Anahtar Kelime: Google Reklam kampanyalarınıza eklediğiniz bir kelime veya kelime grubu.
 • Anahtar Kelime Eşleme Türü: Anahtar kelimelerinizin, anahtar kelimenin erişimini belirleyecek bir ayarı.

Anahtar Kelime Türleri

Anahtar kelimeleri düşündüğünüzde, farklı anahtar kelimelerin içinde ne tür kovalar bulunduğunu ve bunun bunları nasıl ayırdığını anlamak faydalı olacaktır.

Anahtar kelime türleri şunları içerir:

 • Markalı anahtar kelimeler şirket adlarını (ör. Amazon, Hedef) içerir.
 • Genel anahtar kelimeler genellikle belirsiz anahtar kelimeleri kapsar ve kısa kuyruklu anahtar kelimeler olarak da adlandırılabilir (örneğin, “koşu ayakkabıları”, “tesisat”, “çekme”). Genel bir anahtar kelimenin özü, henüz niyetlerini anlamadığımızdır. Araştırmada, bu kişinin bir çift ayakkabı almak isteyip istemediğini veya sadece farklı ayakkabılar aradıklarını gösteren hiçbir şey yok.
 • İşlemsel anahtar kelimeler, hem güçlü hem de zayıf bir satın alma amacı olan anahtar kelimelerdir. Bir satın alma amacı olduğu sürece, bir anahtar kelimeyi ticari bir anahtar kelime olarak etiketleyebilirsiniz. Bu, “Nike koşu ayakkabısı” ndan “sıhhi tesisat hizmetlerine” kadar her şeydir.
 • Yerel anahtar kelimeler , bir konumla ilgili olan her şeyi kapsar ve konum tabanlı şirketler için çok güçlüdür. Genellikle bunlar tipik ev servislerinizdir. Bir şehir adı (örneğin, “San Francisco çekme şirketi”) veya “yanımda” olan şirketleri gösteren reklamların gösterilmesi için gerçek bir istek olabilir (örneğin, “yanımda” çekme şirketi).
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, 3-4 kelimeden oluşan anahtar kelimelerikapsar (ör. “Nike Maratonu için koşu ayakkabıları”). Genellikle yüksek işlem oranlarına sahiptirler, diğer anahtar kelime türlerinden daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptirler.
 • Bilgilendirici anahtar kelimeler, insanların yalnızca bilgi aradıkları anahtar kelimeleri kapsar. Bu, ” Sears mağazası yönünden” ne ” bir siğilden nasıl kurtulacağınıza ” kadar herhangi bir şey olabilir . Google Reklamlar için info-anahtar kelimeleri nadiren kullanırdınız.

Hızlı not: Yukarıdaki kovalar ya değil. Bir anahtar kelimenin “uzun” olması, markalı veya bilgi anahtar kelimesi olamayacağı anlamına gelmez.

Alıcının Yolculuğundaki Anahtar Kelimeler

Bir kişinin aramalarında kullandığı anahtar terim türü, genellikle alıcılarının yolculuklarında nerede olduklarını yansıtır.

Bununla birlikte, alıcının yolculuğunda birisinin yalnızca hangi anahtar kelimeyi kullandığına dayandığını kesin olarak bilmek imkansızdır, ancak güçlü bir gösterge olabilir.

Aşağıdaki tabloyu zor sınırlar yerine kayma geçişi olarak düşünün:

Keywords Across the Buyer%E2%80%99s Journey Anahtar Kelime Nedir ve PPCde Nasıl Çalışırlar?

Temel Anahtar Kelimeler ve Niteleyiciler ve Değiştiriciler

PPC’de anahtar kelimelerle çalışırken, bir anahtar kelime ile anahtar kelime niteleyicisi / değiştiricisi arasındaki farkı bilmek çok yararlıdır.

Bunun resmi terminoloji olmadığını not etmeliyim.

 • Çekirdek anahtar kelime: Bu, ana anahtar kelime gibidir (örneğin, “tesisat” veya “koşu ayakkabıları”).
 • Anahtar kelime niteleyici / değiştirici: Arama yapanlar çoğu kez niteleyici veya değiştirici ekler (örneğin, “ucuz”, “yakınımda” veya “maraton”).

Temel anahtar kelimeler ile niteleyiciler / değiştiriciler arasındaki farkı anlamanın önemli olmasının nedeni , hesabınızda yalnızca bir temel anahtar kelimeye sahipseniz, tıklama başına çok fazla ödeme yapmanız ve çok dar bir erişime sahip olmanızdır.

Tesisat şirketiyseniz ve aşağıdaki anahtar kelimeleri kullanıyorsanız, esasen yalnızca bir temel anahtar kelime için teklif veriyorsunuz:

 • Sıhhi tesisat hizmetleri
 • Sıhhi tesisat müteahhidi
 • Sıhhi tesisat şirketi
 • En yakın tesisat şirketi

PPC’de yeni başlayanlar için, bunların tümü dört farklı anahtar kelime gibi görünmektedir. Ancak, yakından bakarsanız, hepsi aynı anahtar kelimedir (tesisat).

Bunun yerine, tüm yelpazedeki yeni temel anahtar kelimeleri bulmaya devam ettiğinizi hatırlamanız gerekir:

 • Sızdıran borular
 • Oluk tamiri
 • Kırık su boruları
 • Su ısıtıcı tamiri
 • Atık imha tesisatı

Birlikte olmak için listelediğim tüm anahtar kelimelere sahip olmalısınız, aynı anahtar kelimeyle sıkışıp kalmamanız çok önemlidir.

Anahtar Kelimeler Tam Değil

PPC’de yeni başlayan biri olarak yaşayacağınız en büyük “aha” anlarından biri, anahtar kelimeler söz konusu olduğunda, gördüğünüz şeyin asla elde edemeyeceğinizi öğrenmenizdir.

Aşağıdaki maç türü bölümünde vurgulayacağım gibi, sadece “Nike patika koşu ayakkabıları” anahtar kelimesini kullandığınız için, reklamlarınız yalnızca birisinin “Nike patika koşu ayakkabıları” için arama yaptığında görüneceği anlamına gelmez.

Nedeni Google adına oldukça ustaca ve çılgınca. Çünkü her bir anahtar kelimenin bir aramaya tam olarak uyması gerekiyorsa, uzmanlar bile tüm aramaları anahtar kelimelerle kapsayamaz.

Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Anahtar kelimeler hakkında anlamanız gereken ilk şeylerden biri, farklı eşleme türlerinin olmasıdır.

Anahtar kelimenizin hangi eşleme türünde olduğuna bağlı olarak, farklı davranır.

Bu, PPC’de herhangi bir zamanda çalışan kişilerin kabul gördüğü “hack” lerden biridir.

Dört farklı eşleme türü vardır. Eşleşme türleri arasındaki fark, her bir eşleme türünün ne kadar genişletilmesini istediğinizi belirler.

Geniş Eşleme

Geniş eşlemede bir anahtar kelime eklemek için, sadece olduğu gibi ekleyin: koşu ayakkabıları

Geniş eşlemeli anahtar kelimeler av tüfeği vurmaya benzer. Hedeflemek istediğiniz genel alanı (anahtar kelime) seçersiniz, ancak Google anahtar kelimenizi bazen beklediğinizden tamamen farklı aramalara genişletebilir.

Örnek olarak, geniş eşlemeli anahtar kelime olan “protein tozu” aynı zamanda aşağıdaki gibi aramalar için reklam gösterebilir:

 • Protein takviyesi
 • Protein
 • Diyet takviyeleri
 • Büyük kaslar

Geniş eşlemeli anahtar kelimelerle, Google, arama yapanlar alakalı terimleri aradıklarında reklamınızı göstermeye çalışır.

Geniş Maç Profesyonelleri:

 • Tek bir anahtar kelimeyle birçok yanlış yazım ve anahtar kelime varyasyonunu kapatabilirsiniz.
 • Hiç düşünmediğiniz yüksek dönüşümlü uzun kuyruk anahtar kelimeleri keşfedeceksiniz.
 • Geniş Eşlemeli anahtar kelimeler, diğer eşleme türlerinden çok daha fazla gösterim / tıklama alır.
 • Son derece etkili olabilir!

Geniş Eşleme Eksileri:

 • Birçok arama / tıklama = Yüksek maliyetler.
 • Alakasız aramalarda para kaybetme riski yüksek.
 • Özellikle tek kelimeli anahtar kelimelerle kontrol edilmesi zor.

Geniş Eşleme Değiştirme

Geniş eşlemeli düzenleyicide bir anahtar kelime eklemek için, artı işaretleriyle ekleyin: + koşu + ayakkabı

Geniş Eşleme Düzenleyici Artıları:

 • Reklamlarınızın hangi aramalarda görünmesini istediğinizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.
 • Yeni uzun kuyruk anahtar kelimeler bulmak için çok iyi.
 • Arama öbeğinde fazladan bir kelime veya farklı bir kelime sırası olmasına rağmen, reklamlarınız görünmeye devam edecek.
 • Yanlış yazımları yakalar.

Geniş Eşleme Düzenleyici Eksileri:

 • Geniş Eşlemeden daha düşük arama hacmi.
 • Hala görünüşte alakasız aramalara genişletilebilir.
 • Geniş Eşleme Düzenleyicide anahtar kelimeler oluşturmanın kolay yolu yok.

Öbek Eşleme

Anahtar kelime eşlemesine bir anahtar kelime eklemek için, tırnak işaretleriyle ekleyin: “koşu ayakkabıları”

Öbek Eşleme Artıları:

 • Hangi sorguların gösterileceği konusunda daha fazla kontrol.
 • Cümleler için çok etkili.
 • Daha büyük açılımlardan kaçınmak için etkilidir.

Öbek Eşleme Eksileri:

 • Azaltılmış arama hacmi.
 • Broad Match Modifier’den çok daha az fayda sağlayan çok daha kısıtlayıcıdır.

Tam eşleşme

Bir anahtar kelimeyi tam eşleme içine eklemek için, köşeli ayraçla ekleyin: [koşu ayakkabısı]

Tam eşlemeli bir anahtar kelime bundan çok ya da daha az. Yalnızca neredeysetam olarak anahtar kelimenin belirttiği arama terimleri , reklamınızın gösterilmesini tetikler.

Tam eşlemeli anahtar kelimeler, anahtar kelime eşleme türlerinin keskin nişancılarına benzer. Kesin, doğrudan ve noktada.

Tam Maç Artıları:

 • Hangi aramanın kullanıldığını tam olarak biliyorsun.
 • Yüksek dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri kontrol etmek için mükemmeldir.
 • Ne görüyorsun onu alırsın.

Tam Eşleşme Eksileri:

 • Anahtar kelimeleriniz için çok daha düşük arama hacmi.
 • Yeni anahtar kelime varyasyonlarını veya uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulamazsınız.
 • “Tek seferlik aramaları” özlüyorsunuz.

Bunları tam olarak tamamladıktan sonra, Öbek Eşleme ve Geniş Eşleme Düzenleyiciyi tek bir anahtar kelimeyle birleştiren gelişmiş bir eşleme türüne geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için SEJ makalesini görüntüleyin: Beşinci Google Reklamları Eşleme Türü: Öbek Eşleme Değiştirici

Hangi Eşleme Türünü Kullanmalısınız?

Kampanyanızı ilk kurduğunuzda, Geniş Eşleme Değiştirici ve Tam Eşleme kullanmanızı öneririz.

Dört eşleme türünü incelememde görebileceğiniz gibi, her biri farklı kullanıcıları yakalar; bu nedenle çoğu durumda, hepsini etkili bir Google Reklamları kampanyasında kullanırsınız.

Tek ama (ve bu büyük ama) ne yaptığınızı gerçekten öğrenene kadar geniş eşlemeyle beklemelisiniz .

Google Reklamları performansınız, onları optimize etmek için belirli bir strateji veya iş akışı olmadan geniş eşlemeli anahtar kelimeler kullandığınızda kolayca tanınabilir.

Kademeli olarak, kampanyanız istatistikleri topladığında, belirli bir anahtar kelime için eşleme türlerinden bazılarının karlı olmadığını ancak diğerlerinin karlı olmadığını görebilirsiniz.

Anahtar kelime eşleme türlerinin daha pratik kullanımları için, bu yazıyı Google Reklamlarının Başarısı için Anahtar Kelime Eşleme Türlerini Optimal Olarak Kullanmanın 6 Yolunda okuyun .

Negatif Anahtar Kelimeler

Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın aramalarda gösterilmesini engellemekiçin kullanılır .

Diyelim ki bir sıhhi tesisat firmasısınız, o zaman “işler” veya hizmet vermediğiniz şehirlerden yapılan aramaları hariç tutmak Google Reklam kampanyalarınızın performansını artırmanıza yardımcı olacaktır.

Diyelim ki e-ticaret alanında maraton koşu ayakkabısı satıyorsunuz, ancak koşu ayakkabısı değil, reklamlarınızı tetiklemekten “iz” in çıkmasına izin vermeyebilirsiniz.

Bu güçlüdür, çünkü aynı anahtar kelimenin oluşturduğu her tıklama için aynı ödeme yapıyorsunuz. Bu, düşündüğünüz kadarıyla işletmenizle alakalı olmayan tıklamalar için ödeme yapabileceğiniz anlamına gelir.

Bu, yeni başlayanların Google Ads’i gerçekleştirememelerinin ana nedenlerinden biridir .

Doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizi, iyi reklamlar yazdığınızı ve bir web sitesine iyi trafik gönderdiğinizi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, anahtar kelimenin arkasında, reklamlarınızı sık sık eklediğiniz anahtar kelime ile alakalı olmayan arama terimleriyle tetiklediğinizi göreceksiniz.

Negatif anahtar kelimelerle iki kapasitede çalışabilirsiniz ve çalışmalısınız:

 • Kampanyalarınızı başlatmadan önce
 • Kampanyalarınızı başlattıktan sonra

Kampanyanız için anahtar kelimeler bulmayı tamamladığınızda, en çok yarım saatinizi bir saate kadar harcayın. Negatif anahtar kelimeler olarak bulabileceğiniz alakasız terimleri ekleyin.

Bir ton standart negatif anahtar kelime listesinden yararlanabilirsiniz.

Kampanyalarınızı başlattıktan sonra, Arama Terimi raporunuzu sürekli olarak gözden geçirmelisiniz. Bu, aramalarınızın reklamlarınızı hangi arama terimlerini tetiklediğini tam olarak görebileceğiniz yerdir.

Google, Seo

Google Algoritması Sayfa Sıralamasını Güncelleyebilir

Google Algoritması tarafından yayınlanan yeni bir araştırma makalesi, web sayfalarının nasıl sıralandığını iyileştirmenin çarpıcı bir şekilde yeni bir yolunu açıklar. Bu algoritma, alaka düzeyini hesaplayan derin sinir ağı algoritmalarında önemli gelişmeler olduğunu iddia eder.

Yeni algoritma, Groupwise Scoring Function adlı web sayfalarını sıralama metodunu tartışıyor .

Google’dan onay almadan, kullanımda olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz. Ancak araştırmacılar tarafından önemli iyileştirmeler talep edildiğinden, bence bu algoritmanın Google tarafından kullanıldığını düşünmek pek de zor değil.

Google Yayınlanan Algoritmaları Kullanıyor mu?

Google Algoritması geçmişte, “genel olarak Google araştırma makalelerinin aslında aramada olan bir şey olarak kabul edilmemesi gerektiğini” belirtti.

Google, patentlerde veya araştırma makalelerinde açıklanan algoritmaların kullanımda olduğunu nadiren onaylar. Bu algoritma ile durum böyle.

Bu Algoritma, Mart 2019 Çekirdek Güncellemesinin Bir Parçası mı?

Bu araştırma makalesi, Google’ın arama sorgularını ve web sayfalarının ne anlama geldiğini anlamaya odaklandığını göstermektedir. Bu, son Google araştırmalarının tipik bir örneğidir.

Google son zamanlarda yılların en büyüğü arasında olduğu bildirilen geniş bir çekirdek güncelleme başlattı. Bu algoritma bu değişimin bir parçası mı? Bilmiyoruz ve asla bilemeyeceğiz. Google Algoritması nadiren belirli algoritmaları tartışır.

Benim düşünceme göre, böyle bir şey Google’ın arama sıralaması algoritmasının çok parçalı güncellemesinin bir parçası olabilir. Tek olduğuna inanmıyorum. Mart 2019 Çekirdek Sıralaması Algoritmasının bir dizi iyileştirmeden oluştuğuna inanıyorum .

Bu Algoritma Neden Önemli?

Araştırma makalesi, makine öğrenme algoritmalarının etiketlendiğini ve web sayfalarına ayrı ayrı, her web sayfasının diğer web sayfalarından ayrı ayrı değer verdiğini not ederek başlar. Ardından algoritmalar, hangi web sayfasının en alakalı olduğunu bulmak için web sayfalarını diğer web sayfalarıyla rekabet halinde değerlendirir.

Araştırma makalesinde şu anki algoritmaların nasıl çalıştığı anlatılmaktadır:

“Bir sınıflandırma veya regresyonda, her bir belgeye bir etiket veya değer atanırken, bir sıralama ayarında tüm giriş belgesi listesinin alaka sıralamasını belirleriz.”

Ardından araştırma makalesi, ilgili tüm web sayfalarının yaşını göz önünde bulundurarak kullanıcıların ne istediğine dair bir ipucu verebilir. Bu nedenle, tüm web sayfalarını diğerine göre sıralamak yerine, önce web sayfalarının yaşını inceleyerek, sıralama algoritması bir kullanıcının ne istediğini daha iyi anlayabilir ve daha iyi bir web sayfası seçebilir.

Araştırma makalesinde yeni algoritma şöyle açıklanmaktadır:

“Mevcut rütbe öğrenme algoritmaları çoğunluğu, bu tür göreliliği, ikili veya liste halinde kayıp fonksiyonlarını kullanarak zarar seviyesinde modellemektedir. Bununla birlikte, bunlar puanlama puanlama işlevleriyle sınırlıdır, yani bir belgenin alaka puanı, listedeki diğer belgeler ne olursa olsun, belgenin kendisine göre hesaplanır.

… Bir belgenin bir sorgu ile alaka düzeyi, listedeki diğer belgelerden bağımsız olarak hesaplanır. Bu ayar, çeşitli nedenlerden dolayı sıralama problemleri için daha az uygun olabilir. ”

Belgeler Arası Karşılaştırma

Araştırma makalesi daha sonra, web sayfalarını sıralamadaki mevcut yöntemin, arama sonuçlarının alaka düzeyini iyileştirmek için nasıl bir fırsat kaçırdığını göstermektedir.

Araştırma makalesinin sorunu ve çözümü göstermek için kullandığı örnek budur:

“Bir kullanıcının bir müzik sanatçısı adını aradığı bir arama senaryosunu düşünün. Sorgu tarafından döndürülen sonuçların tümü (örneğin, calvin harris) yakınsa, kullanıcı en son haberler veya tur bilgileriyle ilgilenebilir.

Öte yandan, sorgu sonuçlarının çoğu daha eskiyse (örneğin, frank sinatra), kullanıcının sanatçı diskografisi veya biyografisi hakkında bilgi edinmek istemesi daha muhtemeldir. Bu nedenle, her belgenin alaka düzeyi tüm listenin dağılımına bağlıdır. ”

Bu örnekte, arama sorgusu ile alakalı web sayfalarının yaşı, hangi cevabın en iyi cevap olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Daha İyi Doğruluk için İnsan Davranışlarını Modelleme

Araştırma makalesi daha sonra arama motoru kullanıcılarının arama sonuçlarını diğer web sayfalarına göre karşılaştırma eğiliminde olduklarını not eder. Daha sonra aynı şeyi yapan bir sıralama modelinin daha doğru olduğunu öne sürüyorlar.

“… Arama sonuçlarıyla kullanıcı etkileşimi güçlü karşılaştırma kalıpları gösteriyor. Önceden yapılan bir araştırma, bir çift belgeyi karşılaştırarak tercih kararlarının elde edilmesinin daha hızlı olduğunu ve mutlak derecelendirmelerden daha tutarlı olduğunu öne sürüyor. ”

Ayrıca, kullanıcı eylemleri göreceli bir şekilde modellendiğinde daha iyi bir tahmin yeteneği elde edilir… Bunlar, kullanıcıların tıklatmadan önce tıklanan belgeyi çevresindeki belgelerle karşılaştırdığını ve doğrudan karşılaştırma mekanizmasını kullanan bir sıralama modelinin daha etkili olabileceğini gösterir. kullanıcı davranışını daha sadık bir şekilde taklit eder. ”

Yeni Algoritma İşleri

Algoritma araştırması göz önüne alındığında, araştırmacıların sanatın durumunu iyileştirdiğini ve geliştirdiğini belirttiklerini belirtmek önemlidir.

Bazı araştırma raporları, iyileştirmelerin asgari düzeyde olduğunu ve bu kazanımlara ulaşmanın maliyetinin önemli olduğunu (zaman ve donanım) not eder. Daha az başarılı bir araştırmanın Google’ın arama algoritmalarına dahil olmak için iyi bir aday olmadığını düşünüyorum.

Bir araştırma makalesi, minimum maliyetle birleştiğinde önemli gelişmeler olduğunu bildirdiğinde, bence bu tür algoritmalar Google’ın algoritmalarına dahil olma olasılığını artırıyor.

Araştırmacılar, bu yeni yöntemin Derin Sinir Ağını ve ağaç tabanlı modelleri geliştirdiği sonucuna varmıştır. Başka bir deyişle, bu yararlıdır. Google, bir algoritmanın kullanılıp kullanılmadığını veya nasıl kullanıldığını asla söylemez. Ancak bir algoritmanın önemli iyileştirmeler sağladığını ve ölçeklenebildiğini bilmek, şu anda gelecekte olmasa da, algoritmanın Google tarafından kullanılabilme olasılığını artırır.

Bilgi edinme araştırmaları hakkında bilgi sahibi olmanın değeri budur. Neyin mümkün olduğunu biliyorsun. Bir şeyin çalışılmadığını anlamak, Google’ın ne yaptığı hakkında bir teorinin muhtemel olmadığı konusunda güçlü bir ipucudur.

Örneğin, korelasyon çalışmaları SEO topluluğunun Facebook beğenilerinin bir sıralama faktörü olduğuna inanmasına neden oldu. Fakat eğer bu SEO’lar araştırma makalelerini okumak için uğraşmasalardı, böyle bir şeyin pek mümkün olmadığını biliyorlardı.

Bu durumda araştırmacılar bu yöntemin oldukça başarılı olduğunu belirtiyorlar. Aşağıdaki alıntıda, DNN’nin Derin Sinir Ağları anlamına geldiğini unutmayın . GSF, Grupsal Puanlama İşlevi anlamına gelir.

İşte sonuç:

“Deneysel sonuçlar, GSF’lerin birçok modern DNN ve ağaç tabanlı modellere önemli ölçüde fayda sağladığını gösteriyor…”

Bu SEO’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Google’da sıralama, geleneksel sıralama faktörleri konusunda giderek daha azdır. Çapa metni, başlık etiketleri ve bağlantılar gibi yirmi yıllık sıralama faktörleri önemini azaltmaktadır.

Bu araştırma makalesi, ilgili sayfalar arasındaki ortak noktaların dikkate alınmasının, kullanıcıların ne istediğine dair ipuçları sağlayabileceğini göstermektedir. Google bu algoritmayı web sayfalarını sıralamak için kullanmasa bile, konsept sizin için hala yararlıdır.

Kullanıcıların ne istediğini bilmek, kullanıcının bilgi gereksinimlerini daha iyi anlamanıza ve bu gereksinimleri daha iyi karşılayan web sayfaları oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Ve bu rütbe yeteneğinizi artırabilir. Havuç kovala, sopayı değil.

Araştırma belgesini buradan okuyun: 
Derin Sinir Ağlarını Kullanarak Grupsal Olarak Puanlama İşlevlerini Öğrenme(PDF)

Google

Google My Business Yeni Mevsimlik İşletme Yönergeleri Ekliyor

Google My Business mevsimsel işletmeler için yeni kurallar ve düzenlemelerle yönergelerini güncelledi .

Mevsimlik işletmeler için yeni kurallar, sezon dışı aylarda mesai saatleri ayarlama hakkında detaylara sahiptir. Kullanıcıların farkında olması gereken yeni bir adım var.

Sezon Dışı Aylarda Geçici Olarak Kapalı

Sezonluk bir işletme için bir girişi yönetiyorsanız, sezon dışı aylarda “geçici olarak kapatılmış” olarak işaretlenmesi artık önemlidir.

Önceden, işletme saatleri Google My Business silindiği sürece sezon dışı aylarda bu liste “açık” kalabiliyordu.

Şimdi tüm listenin (geçici olarak) kapalı olarak işaretlenmesi gerekiyor. İşletme arama sonuçlarında göründüğünde, “geçici olarak kapalı” yazan belirgin bir kırmızı etiketi olacaktır.

Bir İşletmeyi Geçici Olarak Kapalı Olarak İşaretleme

Sadece çalışma saatlerini silmekle karşılaştırıldığında, mevsime bu yeni kapanış sürecinde daha fazla adım atılıyor.

Google My Business, girişlerin kendilerini geçici olarak kapalı olarak işaretlemesine izin vermiyor.

Bunu yapmak için, listenin sahibinin Google My Business desteğiyle iletişim kurması ve “geçici olarak kapatılmış” ayarını istemesi gerekir.

İşler yeniden açıldığında, normal iş saatlerini tekrar ayarlayın.

İşte Google My Business’a eklenen, mevsimsel saatleri olan işletmelerle ilgili tüm yeni bölüm:

İşletmenizin mevsimsel saatleri varsa, aşağıdaki yönergeleri kullanın:

 • İşletmenizin açık olduğu sezonda, normal çalışma saatlerinizi ayarlayın. Tatiller, geçici kapanışlar veya diğer etkinlikler için özel saatler ayarlayabilirsiniz.
  • Ayrıca, işletmenizin açıklamasında, yalnızca belirli bir mevsimsel dönem için açık olduğunu da belirtebilirsiniz.
 • Sezon dışı boyunca , işletmenizin geçici olarak kapalı olarak işaretlenmesi için destek birimiyle iletişim kurun. Alternatif olarak, bu süre zarfında işinizi kalıcı olarak kapalı olarak işaretleyebilirsiniz.
  • İşletmeniz tekrar açıldığında normal çalışma saatlerinizi ayarlayın.

Google Yerel İşletme Kaydınızı Yapmaya Hazır Mısınız?

Google yerel işletme kaydı eklemesi yapmak isteyen fakat bu işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda bilgisi olmayan kişilere özel olarak hazırlamış olduğumuz makalemize hoş geldiniz. Bilindiği üzere google yerel işletmelerin kayıtlarını arama sonuçlarında sağ tarafta çarpıcı biçimde göstererek aramış olduğunuz işletmeye kolayca erişmenizi sağlamaktadır. Peki, nedir bu Google yerel işletme (Google My Business) kaydı eklemesi, nasıl yapılır.

Google Yerel İşletmelere Kayıt Oluyoruz!

Öncelikle işletmenize ait bilgileri Google’ın yerel işletme sayfasına kayıt ederek eklememiz gerekiyor. Google Yerel İşletme’de ekleme yapmak için Google My Business adresini ziyaret etmemiz şart. Adresi girip web sayfası açılmasının ardından karşımıza çıkan “Hemen Başlayın” butonuna tıklıyoruz, “Google My Business ürününe hoş geldiniz!” açıklama yazısını gördükten sonra hizmet şartlarını kabul etme kutucuğuna tıklayıp, “Tamam, anladım!” butonuna tıklayıp işleme devam ediyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz ilgili sayfa açılıyor.

yerel isletme kaydi 1 Google My Business Yeni Mevsimlik İşletme Yönergeleri Ekliyor

“İşletme adı” bölümünden başlayarak “Kategori” bölümüne kadar istenilen bilgileri girmenin arkasından “Ürün ve hizmetleri müşterilerime kendi yerlerinde sunuyorum” seçeneğini Evet veya Hayır olarak işaretleyip “Devam” butonuna tıklıyoruz. Şimdi karşımıza “Bu işletmeyi Google’da yönetmek için bu bilgileri doğrulayın” ekranındayız, “Bu işletmeyi yönetmeye yetkiliyim ve Hizmet Şartları hükümlerini kabul ediyorum” kutucuğunu işaretlemenin adından “Devam” butonuyla işlemi sürdürüyoruz.

Artık sona yaklaştık; “Şimdi telefonla” veya “Şu adrese postayla” tercihlerinden birini seçerek işlemi sonlandırabiliriz. “Şimdi telefonla” seçeneğinde arama telefonla yapılacak, diğer seçenek olan “Şu adrese postayla” seçeneğindeyse posta adresimize bir kod gönderilecek, bu kodu kullanarak (doğrulama sayfasında kod girişini yaparak) oluşturduğumuz Google Yerel İşletme (Google My Business) kayıt ekleme işlemini tamamlamamız beklenecek.

Google Yerel İşletmelere Kayıt Yaptırmak Bulunurluğunuza Yüksek Katkı Yapar!

Bu aşamanın ardından biz üstümüze düşen kayıt hamlelerini yaparak tamamlamış oluyoruz. Yerel işletme kaydımızı tamamlamamızın ardından, hesap yönetim sayfamızı kullanarak ayarları değiştirebilir, web site adresimizi ekleyebilir, diğer teferruat kayıtlarını güncelleyerek işletme kaydımızı geliştirebiliriz. Google aramalarında hem kelime arama sonuçlarında görüntülenip hem harita aramalarında görüntülenerek bulunurluğumuzu kolaylaştırmış olduk. Artık aramalarda yerel işletme olarak bulunabiliriz.

My Business Aramalarında Kolay Bir Şekilde Bulunabileceksiniz!

Google Yerel İşletme ekleme (Google My Business kayıt) işlemini sizlet için anlatmaya çalıştık. Şirket bilgilerinizi Google üzerine kayıt etmeniz SEO açısından olduğu kadar, kelime bazlı aramalarda ulaşılma sayısının artması bakımından bile yararlı olacaktır.

Sosyal Medya

YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

YouTube Algoritması Mavi ayda bir endüstri konferansında bir sunum görüyorum ve “YouTube algoritması hakkında ne öğrendiğinizi öğrenmelisiniz” diye fısıldayan küçük bir ses duyuyorum.

Çok nadir bir sunum gördüm. Resmi olarak “ Video Görüntülerini Dramatik Olarak Artırmak İçin Gelişmiş SEO Stratejileri ” başlığını taşıyor , ancak açılış slaytında “Videolarınızı aramada nasıl bulursunuz?”

Briggsby’nin kurucusu ve CEO’su Justin Briggs tarafından 15 Şubat’ta VidCon Londra’da sunuldu.

Şimdi, seni bilmiyorum ama hiç tanımadığım biri paradigmamı değiştirdiğinde hoşuma gitmiyor. Bu yüzden benim ilk tepkim, Briggs’in YouTube arama algoritmasının nasıl çalıştığını sezgisel olarak anlayabilmesi için kullandığı metodolojiyi sorgulamaktı.

Ancak, ne yazık ki, 100.000 video ve 75.000 kanal üzerinden 3.8 milyon veri noktasına baktığını keşfettim.

Çeşitli adlandırılmış varlıklar (insanlar, yerler, şeyler vb.) Ve soruları (nasıl, neden vb.) İçeren bir anahtar kelime örneği kullanarak, ilk 20 sonuç için sıralamaları kontrol etti ve YouTube API, kazıma ve ek analizler.

Kahretsin, bununla bir hata bulamıyorum.

Bu yüzden nihayet YouTube gurularının video SEO hakkında bildikleri her şeyin yanlış, yanlış, yanlış olduğunu öğrendiklerinde yaptıklarını yaptım: Rahatsızlığımı ve tahrişimi haberciden kaynağa aktardım.

Hey, dünyanın en büyük ikinci arama motorunun Ekim 2015’te yayınlanmış olan markalar için YouTube’un yaratıcısı oyun kitabını güncellemesi ya da Google’ın John Mueller gibi birisinin her iki haftada bir video pazarlama uzmanlarıyla stratejik bir görüş paylaşmasını sağlayacak olması güzel olurdu. .

Ancak son zamanlarda karşılaştığım tek resmi açıklama bu:

“YouTube’un arama ve bulma sisteminin amacı iki yönlüdür: izleyicilerin izlemek istedikleri videoları bulmalarına yardımcı olmak ve uzun vadeli izleyicilerin katılımını ve memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak.”

Bu şifreli mesaj için teşekkürler.

Sonra Briggs’lerin VidCon Londra’da sunduğu sunumun bir kopyasını elime aldım ve bu yazıyı yazdım. Şimdi 77 slayt vardı. Yani hepsini burada paylaşamam.

Ancak, geleneksel bilgeliği en çarpıcı biçimde bozan en önemli yedi bulguyu tespit ettim ve analiz ettim.

1. Meta Verileri Optimize Etmenin Değeri Değişir

Briggs 1a YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Bu slaydı ilk gördüğümde garip bir dejà vu hissi yaşadım.

Briggs’in “Anahtar Kelime Hedeflemenin Temelleri” dediği , SES San Jose 2008’deki video arama motoru optimizasyon paneli sırasında Infuse Creative’in kurucusu ve CEO’su Greg Markel’in sunduğu bir slayta benziyor .

Bunu hatırlıyorum çünkü panelde aynı zamanda bir konuşmacıydım ve o sırada kendi kendime düşündüm, “Kahretsin, keşke bunu yaratsaydım”.

Ardından Briggs, bu slayt boyunca “video SEO’nun sınırlı bir görüntüsünü” temsil ettiğini açıklayan kırmızı bir uyarı işareti attı. Bu noktada kendime “Kahretsin, bunu yaratmadığım için mutluyum” dedim.

Bir sonraki Briggs, “YT Verileri Elde Ettikten Sonra Anahtar Kelimeler Daha Az Önemli” ilanında aşağıdaki slaytla beni ekti.

Briggs 1b YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Beni bir tüyle devirebilirdin. YouTube, ekim 2012’de tekrar algoritmasıyla “görünümleri” “izleme zamanı” ile değiştirdiğinde, yanlışlıkla “alaka düzeyinin” artık yeni videolar için bile daha az önemli bir faktör olduğunu varsaydım.

Ancak, Briggs “alaka düzeyinin” en önemli faktör olduğunu ortaya koydu – bir video yeterince “izlenme süresi” biriktirene kadar. Video SEO ölmedi! Uyuyor

Ve yukarıdaki ilk slayttaki küçük baskının üzerine atlamamalısınız. Briggs’in “temel” dediği şey hala “temel” dir.

Öyleyse, ikinci bir göz atalım, çünkü YouTube hala dünyanın en büyük ikinci arama motorudur ve videonuzu doğru şekilde dizine eklemek ve başlangıçta sıralamak için meta verileri kullanmaya devam eder.

YouTube aramada ve önerilen videolarda varlığınızı en üst düzeye çıkarmak için, meta verilerinizin iyi bir şekilde optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Bu, videonuzun başlığını, açıklamasını ve etiketlerini içerir.

Başlığınızı optimize ederken, anahtar kelimelerinizi en başa yakın bir yere koyun, 50 karakterden daha kısa tutun ve yüksek bir tıklama oranı (TO) elde etmesini sağlayın.

Açıklamanızı optimize ederken, 50 ila 150 kelime uzunluğunda tutun, anahtar kelimenizi 1 ila 3 kez kullanın ve kazan plakasını kullanın.

Etiketlerinizi optimize ederken önce hedef anahtar kelimenizi, ardından diğerlerini önem sırasına göre kullanın, bunları bir konuya sıkıca odaklanın, 1-5 kelimelik ifadeler kullanın ve 100 ila 300 karakter uzunluğunda tutun.

Evet, tüm bu video içi metinler, videonuz önemli miktarda izleme süresi topladığında daha az önem kazanacak, ancak YouTube’un arama ve bulma sistemi görüntüleyenlerin videonuzu ilk sırada bulmalarına yardımcı olmazsa bunu asla yapmaz.

2. Başlıklar Önemlidir

Etiketler başlamanıza yardımcı olsa da, Briggs 3 ay sonra çok az fayda sağladıklarını söyledi. Ancak, aynı zamanda başlıkların gerekli olduğunu söyledi.

Yüksek rütbeli videoların yüzde 90’ının, bazılarının başlığın anahtar kelimesinde bazı değişkenleri olduğunu buldu.

Briggs 2 YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Şimdi, bu, videolarınız için içeriği tam olarak temsil eden ilgi çekici başlıklar kullanıyorsanız işe yarar. Bulunduğunuz sırada içeriğinizi de doğru bir şekilde temsil eden küçük resimler de oluşturmalısınız.

Niye ya? Video küçük resminiz ve başlığınız, videonuzun onlara ne zaman önerildiğini izleyenlerin gördüğü ilk şeydir.

Bir dakika içinde ele alacağımız gibi, yalnızca tıklama almak istemezsiniz. “Uzun tıklamalar” istersiniz.

3. Tüm Tıklamalar Eşit Olarak Oluşturulmadı

Briggs’e göre “uzun tıklamalar” “kısa tıklamalar” dan daha değerli.

Kısa bir tıklama nedir? Bir izleyici videonuzu yalnızca 8 saniye izlerse ve oturumu sonlandırırsa, YouTube’un algoritması içeriğinizden memnun olmadığını anlar.

Peki, uzun bir tıklama nedir? Bir izleyici videonuzu 2 dakika veya daha uzun süre izlerse ve o oturum sırasında daha fazla video izlemeye devam ederse, YouTube’un algoritması içeriğinizden memnun olduğunu tespit eder.

Briggs de ilk 20 saniyede seyircilerin yüzde 50 sinin kaybolduğunu keşfetti.

Briggs 3 YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Peki, izleyiciyi elde tutmayı nasıl geliştirirsiniz? Başka bir deyişle, tıklamaları uzun tıklamalara nasıl çevirirsiniz?

Peki, videolarınıza ilgi çekici bir açılış yapmanız ve ardından video boyunca ilgi çekmek ve oluşturmak için hikaye anlatımı tekniklerini kullanmanız gerekir. Ancak, abone bazınızı oluşturmanıza da yardımcı olur.

Niye ya? Çünkü aboneler en sadık hayranlarınız, yeni videolarınız ve oynatma listeleriniz hakkında bilgilendirilecekler ve erken kalıcılığınızı iyileştirmeleri ve size daha uzun tıklamalar yapmaları daha olası.

Ayrıca, yorumları teşvik ederek ve izleyicilerinizle etkileşime girerek izleyicilerinizi meşgul etmeye yardımcı olur.

4. Video Süre Etki Sıralaması

Sıkça sorulan sorulardan biri: “Bir YouTube videosu ne kadar sürmeli?” Sık sık, “Bir hikayeyi anlatacak kadar uzun” diyeceğim. Peki, bir hikayeyi anlatmak ne kadar sürer?

Peki, aşağıdaki slaytta gösterildiği gibi, Briggs verisine bir göz attı ve 2 dakikadan daha az rütbeli videoların (ortalama olarak) 2 ila 20 dakika uzunluğundaki videolardan daha kötü olduğunu tespit etti.

Briggs 4 YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Şimdi, izleme zamanı (sonunda) önemli bir sıralama faktörüdür.

Bu nedenle, belki de videoların ilgisini korumak ve geliştirmek için hikaye anlatımı tekniklerini kullanıyorlarsa, genellikle çok kısa videolardan daha üst sıralarda yer alan daha uzun videoların olmasına şaşmamalıyız.

Ve üst sıralarda yer alan videoların çok fazla görünmesine şaşırmamalıyız. Bu  , video öykü anlatımında kazanılan Hint markalarının altı örneği .

Dolayısıyla video süresi sıralanabilirliği etkiler, ancak iyi bir hikaye anlatabilme özelliği de vardır. (Briggs’in çalışması, 10-16 dakikalık videoların çok sevildiğini buldu.)

5. Yeni Videolar İçin Tazelik Artışı Var

Videolar ilk yüklendiğinde meta verilerin daha değerli olmasının yanı sıra, Briggs yeni videoların da tazeliğini artırdığını belirtti.

Aşağıdaki slaytta gösterildiği gibi, yeni bir ilk 3 hafta içinde yepyeni bir artış alır ve hatta yeni bir video 4 ila 6 hafta içinde bir hızlanma alır.

Briggs 5 YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Bu, yeni videolar için tazeliğin arttırılmasından yararlanmak için yükleme sıklığınızı arttırmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, şu anda her 3 haftada bir video yüklüyorsanız, her hafta yepyeni bir video yüklemeyi düşünün.

Zaten her hafta bir video yüklüyorsanız, her hafta Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yepyeni bir video yüklemeyi düşünün.

Eğer bu aşırı görünüyorsa, o zaman şunu düşünün: 2018’de YouTube’da 5,0 milyar görüntülenen Samsung, Tubular Labs’ın VideoAces Ödülleri’nde en üstteki küresel marka seçildi .

Bunu nasıl başardılar? Eh, 2018’de 5.318 video yüklediler – bu haftada ortalama 102 oluyor.

Şimdi, 50 farklı ülkede yerelleştirilmiş videolar yüklediler. Dolayısıyla, markanın ABD’ye 2018’de yüklediği 204 videoya baksanız bile, Samsung YouTube’a haftada ortalama 4 yeni video yükledi.

6. Embed’lerdeki Görüntülemeler Eşit Değerdedir

Briggs, çalışmasından başka bir sezgisel bulguyu paylaştı: Gömülü videolardan görüntülemeler YouTube’daki görüntülemelerle aynı değerde.

Bu uyarıyı ekledi: Katıştırılmış YouTube videoları izleniyor, ancak genellikle daha uzun oturumlara neden olmuyor çünkü izleyicilerin ikinci bir video izlemesi daha az olası.

Bu sorunu çözmenin yolu, onları daha sonra ilgili bir videonun oynattığı oynatma listelerini yerleştirmektir.

Briggs 6 YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Şimdi, embedlerden gelen görüşlerin eşit değerde olduğunu bulmak için şok olmadığımı itiraf etmeliyim.

Birkaç yıl önce, dünyanın önde gelen portatif ultrason teknolojisi üreticisi olan SonoSite’a her videonun iki versiyonunu yapmalarını tavsiye ettim – biri YouTube, biri de web siteleri için aynı.

Bunun yerine, YouTube videolarını ve oynatma listelerini ekleyerek web sitelerine eklemeye başladılar. YouTube kanallarındaki görüşlerini yalnızca çarpıcı bir şekilde artırmadılar. Ayrıca üretim maliyetlerini yarıya indirdiler.

Öyleyse neden Briggs’in bu tavsiyesinin geleneksel bilgeliği bozduğunu düşünüyorum? Çünkü çoğu şirket silolarda örgütlenmiştir – ve geleneksel bilgelik herkesin kendi şeridinde kalmasını önerir.

Bu, insanların web sitelerine nadiren konuştukları videolardır, videoları gömmek için onlarla işbirliği içinde çalışsalar bile.

7. Google’da YouTube’dan 15x Daha Fazla Arama Var

Briggs kendi çalışmasının ötesine geçti ve Google’da YouTube’dan 15 kat fazla arama olduğunu söyleyen JumpShot’tan gelen verileri aktardı.

Ayrıca, YouTube videolarının Google anahtar kelimelerinin yüzde 20’sinde olduğunu söyleyen Rank Ranger’dan gelen verileri aktardı. Ayrıca, Google’daki tüm arama tıklamalarının yüzde 2’sinin YouTube’a gittiğini söyleyen JumpShot’ı tekrar gösterdi.

Artık Google’daki video sonuçlarının türü önerilen bir klipten video karuseline ve gömülü bir videoya kadar değişebilir. Ve Google ve YouTube algoritmaları farklıdır. Ancak, SEMrush’a göre, YouTube Google’da yer aldığı zaman, anahtar kelimelerinin yüzde 5’inde özellikli bir pasaj alıyor.

Anlatmak için Briggs, YouTube kullanan geleneksel özellikli bir snippet örneğini gösterdi ve izleyicisine bir videonun adı olarak bir soru kullanmasını ve “şanslı olmak” istiyorlarsa soruyu doğrudan videonun açıklamasında yanıtlamasını tavsiye etti.

Briggs 7a YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

Ayrıca aşağıda önerilen bir klibin örneğini gösterdi. Ve sonuçların en üstünde yer almak için doğrudan cevaba giden videoları oluşturmasını tavsiye etti. Kahretsin, hepimiz şanslı olmayı dilemeyiz mi?

Briggs 7b YouTube Algoritması Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bulgular

özet

Şimdi, Briggs’in en önemli bulgularından yedisini ve slaytlarından dokuzu gördünüze göre, belki de neden küçük bir sesi fısıldadığını duyduğumu anlıyorsunuz, “YouTube algoritması hakkında öğrendiklerinizi öğrenmelisiniz”.

Seo

Google’ın Deniz Feneri SEO Denetim Aracı Artık Dokunma Hedef Mesafesini Ölçüyor

Google, deniz feneri seo mobil web sitelerinde dokunma hedefi aralığını ölçmek için Deniz Feneri’ni güncelledi.

Bir denetim yapıldığında, dokunma hedefleri artık deniz feneri SEO puanına dahil edilecektir.

%name Googleın Deniz Feneri SEO Denetim Aracı Artık Dokunma Hedef Mesafesini Ölçüyor

Google’ın açıkladığı gibi, hafifçe vurma hedefleri mobil tasarım için önemlidir, çünkü hedefleri birbirine çok yakın yerleştirmek yanlışlıkla seçime neden olabilir.

Deniz feneri, hafifçe vurma hedeflerinin uygun boyutta olup olmadığını belirleyecektir.

Aksi takdirde, denetim deniz feneri SEO puanını iyileştirmek için bir hedef olarak hedefleri önerebilir.

Bir Deniz Feneri denetimi, geliştirici araçları bölümünden doğrudan Chrome’da gerçekleştirilebilir.

Bir Deniz Feneri denetimi yapmanın başka bir yolu da Google’ın Web.dev sitesini ziyaret etmektir .

Denetimde hafifçe vurma hedeflerinden bahsedildiğinde, Google , hafifçe vurma hedefleri için önerilen boyutları özetleyen bir geliştirici belgesine bağlanır.

“Önerilen minimum hedef dokunma boyutu, uygun şekilde ayarlanmış bir mobil görüntü alanı olan bir sitede yaklaşık 48 adet cihazdan bağımsız pikseldir. Örneğin, bir simge yalnızca 24 piksel genişliğe ve yüksekliğe sahip olsa da, hafifçe vurma hedefi boyutunu 48 piksel’e getirmek için ek dolgu kullanabilirsiniz. 48 × 48 piksel alanı yaklaşık 9 mm’ye tekabül eder, bu da bir kişinin parmak yastığı alanının büyüklüğüdür. ”

Dokunma hedefleri arasındaki boşluk hem yatay hem de dikey olarak en az 8 piksel olmalıdır, böylece kullanıcılar yanlışlıkla başka bir dokunma hedefine dokunmazlar.

Şimdi, bir Deniz Feneri denetimi yaparken kontrol edilmesi gereken bir şey daha var, ancak farkında olmak önemli.

Dokunma hedeflerini uygun şekilde boyutlandırma, kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlamaya yardımcı olur ve yayıncıların içeriğinin istenildiği gibi tıklandığından emin olmalarına yardımcı olur.

Google web sitelerinin kalitesini artırmak için açık kaynak kodlu uygulamasını duyurdu. Türkçe Deniz Feneri anlamına gelen bir uygulama: Lighthouse. İsminden de anlaşılacağı üzere daha net görebilmeniz için ışık tutuyoruz demek istiyor sanırım 

Lighthouse uygulamasını Chrome Devtools’da komut satırından çalıştırabiliyorsunuz. Audit tab alanından çalıştırdığınız uygulama içindeki performans ve erişilebilirlik sorunlarına bakabilirsiniz. Audit tab alanı bir URL içinde bir dizi denetim gerçekleştiriyor. Ardından sayfanın yapılandırıldığına dair bir rapor üretiyor. Hataların nasıl düzeltileceğini ise referans dökümanları içinde bulabiliyorsunuz.

Site içi analiz işleriniz için Google’ın bir üst seviye performans uygulaması olan Lighthouse ile;

 • Web uygulamalarınızı
 • Sayfalanırınızı performansını
 • Erişilebilirlik ve Kullanıcı deneyimi puanlarını
 • İyileştirme ilerlemelerini

görebilir, düzenleyebilir ve sonuçları takip edebilirsiniz.

Bu işlemleri yapmak için

 • Lighthouse Chrome Uzantısını  indirin.
 • İncelemek istediğiniz sayfayı açın
 • Tarayıcınızın sağ üst alanındaki deniz feneri (Lighthouse) simgesine tıklayın
 • Sayfanız için bir rapor oluşturun.

Ardından sayfa performans ekranı gelecek. Sayfa üzerinde Google değerlendirme notlarını göreceksiniz. Dilerseniz raporu indirebilir ve optimizasyon notlarınız içine alabilirsiniz. Raporunuzu githud ya da json olarak indirebilirsiniz. Sayfa içi optimizasyon ve kalite çalışması için faydalı bir araç olup olmadığını ilerleyen zamanlardaki kullanım sıklığı gösterecektir.

Sosyal Medya

Facebook Reklam Alaka Düzeyini Nasıl Ölçüyor?

Facebook, tek tek alaka düzeyi puanını üç yeni alaka düzeyi ölçümü ile değiştirerek, reklam raporlamasını güncelliyor.

Facebook’un reklamların potansiyel erişimini nasıl hesapladığına dair değişiklikler de olacak.

Son olarak, daha az kullanılan bazı ölçümler Facebook’un reklam raporlamasından kaldırılıyor.

İşte bugün duyurulan her şeye daha ayrıntılı bir bakış .

Alaka düzeyini bildirmenin üç yeni yolu

Facebook’un reklam alaka düzeyi puanı, bir reklamın hedef kitlesine ulaşmada ne kadar etkili olduğunu ölçer.

Tek bir ölçü olarak ölçülüyordu. Yakında aşağıdaki üç yeni ölçümle değiştirilecek:

 • Kalite sıralaması: Bir reklamın aynı kitleyle rekabet eden reklamlara kıyasla algılanan kalitesi.
 • Katılım oranı sıralaması: Bir reklamın, aynı kitle için rekabet eden reklamlarla karşılaştırıldığında beklenen katılım oranı nasıldır?
 • Dönüşüm oranı sıralaması: Bir reklamın, aynı optimizasyon hedefine sahip ve aynı kitle için rekabet eden reklamlarla karşılaştırıldığında beklenen dönüşüm oranı.

Facebook, önümüzdeki üç hafta boyunca yukarıdaki üç “alaka düzeyi teşhisini” tanıtmaya başlayacak.

Önceki alaka düzeyi metriği 30 Nisan’da kaldırılacak.

‘Potansiyel erişim’ metriğindeki değişiklikler

Facebook, potansiyel erişimi tahmin etme şeklini değiştiriyor.

Bir reklamın kaç kişinin görebileceğini tahmin ederken, Facebook yalnızca son 30 gün içinde reklam gösterenleri içerecektir.

Daha önce, potansiyel erişim ağdaki toplam aylık aktif kullanıcı sayısına göre hesaplanmıştı.

Bu nedenle, bu kullanıcıların bazılarının reklamları görüp görmemesi faktörü yoktu.

Bu değişiklik, gerçek sonuçlarla daha yakından uyumlu tahminler isteyen reklamverenlere yanıt olarak yapılmaktadır.

Daha az kullanılan metriklerin kaldırılması

Nisan ayında, Facebook aşağıdaki reklam ölçümlerini kaldıracak:

 • Teklifler kaydedildi
 • Kaydedilen Teklif Başına Maliyet
 • Alaka Düzeyi
 • Mesajlaşma Cevapları
 • Mesaj Başına Maliyet
 • Mobil Uygulama Satın Alma ROAS
 • İnternet Satın Alma ROAS

Yukarıda listelenen metrikler, daha işlem yapılabilir olduğu söylenen diğer metriklerle değiştiriliyor.

“Örneğin, işletmelerin reklamlarını kaç kişinin kaydettiğini görebilmeleri için metrik kaydedilen yayınları tanıtıyoruz. Teklif reklamları, metrik kaydedilen yeni yayınlarda sayılacaktır, bu nedenle kaydedilen teklifleri kaldırıyoruz. ”

Bu değişiklikler önümüzdeki aylarda kademeli olarak yayılmaktadır.

Google, Haberler, Web Geliştirme

Google Görseller’de Otomatik Olarak Görünecek Google Alışveriş Reklamları

Google Görseller, artık alışveriş reklamları yayınlayan Google Reklamları kullanıcıları için varsayılan bir yerleşim seçeneğidir.

Bu değişikliği reklamverenlere bildirmek için geçen hafta geç bir e-posta gönderildi.

Önceden, kullanıcıların Google Görseller’de alışveriş reklamlarının gösterilmesi için Arama Ortağı Ağı’nı manuel olarak seçmeleri gerekiyordu.

Google aramasının resimler bölümü daha önce Arama Ortağı Ağı’nın bir parçasıydı. Şimdi Google’ın kendi arama ağının bir parçası.

Google Reklamları kullanıcılarının bu değişikliği bilmesi için en önemli şey, alışveriş reklamlarının artık Google Görseller’de görünmeye başlamasıdır.

Değişiklik otomatiktir ve reklamverenlerin kampanya ayarlarında el ile ayarlamalar yapması gerekmez.

Sadece otomatik değil, zorunlu gibi görünüyor. Google Reklamları kullanıcıları bu değişiklikten vazgeçemezler.

Google, e-postada belirterek, iyi bir şey olduğunu vurguladı

“Kampanyalarınız şu anda Arama Ortağı Ağı’na dahil edilmediyse, reklamlarınız Google Görseller’de gösterilmeye başlayacak ve sonuç olarak, daha düşük tıklama başına maliyet ve karşılaştırılabilir dönüşüm oranlarında% 3-10 oranında bir artış olabilir.”

Reklamverenler trafik artışı görseler bile, aynı kalitede trafik alıp almadıklarını sormak doğru olur.

Google Alışveriş’ten gelen trafiğin, Google Görseller’den gelen trafiğe kıyasla daha fazla satın alma eğiliminde olduğunu varsaymak makul değildir.

İşte bu değişiklikle ilgili olarak reklamverenler için bir başka önemli bilgi.

Alışveriş Kampanyası Trafik Verilerindeki Değişiklikler

Alışveriş kampanyaları olan Google Reklamları kullanıcıları, Arama Ortağı Ağı’ndan gelen trafikte bir düşüş görebileceklerinin farkında olmalıdır.

Google Görseller, Arama Ortağı Ağı’ndan çıkarken, resim aramadan gelen trafik artık Arama Ağı’na atfedilebilir.

Böylece, Arama Ağı Ağı’ndan gelen trafikteki azalma, Arama Ağı’ndan gelen trafikteki bir artışla dengelenecek.

Google’ın Reklamverenlere Tam E-postası

Google’ın gönderdiği e-postanın tamamı aşağıda tam olarak okunabilir:

Google Görseller, artık Alışveriş için Arama Ağı reklamlarının bir parçası

Merhaba,

Google Görseller görsel olarak zengin bir yüzeydir ve her gün milyonlarca kullanıcının alışveriş seyahatlerinin önemli bir parçasıdır. Kullanıcılar sık ​​sık keşif, nasıl yapılır rehberliği, ürün keşfi ve moda, ev ve güzellik gibi önemli alışveriş kategorileriyle ilgili görsel görüntüler için Google Görseller’e yöneliyorlar.

Google Görseller’i Mart ayının sonunda çekirdek Arama Ağımıza entegre edeceğimizi duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, zaten aşina olduğunuz Alışveriş reklamları artık kullanıcılar alakalı anahtar kelimeler ararken Google Görseller sonuçlarında görünmeye * uygun olacaktır.

Alışveriş kampanyalarınız için bunun anlamı:

Tüm Alışveriş reklamlarınız Google Görseller’de yayınlanmaya otomatik olarak * uygun olacaktır. Alışveriş reklamlarını Google Görseller’de göstermek için artık Arama Ortağı Ağı’nı seçmeniz gerekmeyecek.

* Yalnızca Avrupa için: Reklamlarınızın hangi yüzeylerde gösterildiğinden emin değilseniz, lütfen CSS’nizi kontrol edin.

Kampanyalarınız şu anda Arama Ortağı Ağı’nda yayınlanıyorsa – Arama Ortağı Ağı’ndan gelen trafikte bir düşüş ve Arama Ağı’ndan gelen trafikte bir artış görebilirsiniz. Bunun nedeni, Google Görseller’in daha önce Arama Ortağı Ağı’nın bir parçası olmasıydı. Not: Geçmiş Google Görseller trafiği, Arama Ortağı Ağı’ndan Arama Ağı’na yeniden kategorize edilmeyecektir.

Kampanyalarınız şu anda Arama Ortağı Ağı’na dahil edilmediyse, reklamlarınız Google Görseller’de gösterilmeye başlar ve sonuç olarak, daha düşük tıklama başına maliyet ve karşılaştırılabilir dönüşüm oranlarında% 3-10 oranında bir artış olabilir.

İçtenlikle,

Google Reklam Ekibi