GoogleSeo

SEO YG’nizi Google Analytics ile Hesaplama

SEO’nun tam parasal değerini belirlemek zor olabilir .

Başarılı bir SEO pazarlama stratejisi genellikle daha fazla arama trafiğine ve daha iyi sıralamaya neden olur ve bu şeyler satışlarda daha fazla paraya yol açar.

Peki, bir şirketi satışlarında kesin bir dolar tutarında artış vaat etmeden SEO hizmetleri için sizi işe almaya nasıl ikna edersiniz?

Cevap basit: yatırım getirisini hesaplar veya yatırım geri dönüşünü yaparsınız.

Ancak YG’yi hesaplayabilmeniz için potansiyel müşterilerinizden bazı dönüşüm verileri almanız gerekir.

E-Ticaret Siteleri ile Kurşun Temelli İşletmeler için Dönüşüm İzleme

Bir e-ticaret sitesi (bir ürün satıyorsunuz) veya müşteri adayına dayalı bir işletme (bir hizmet veriyorsanız) durumunda, dönüşümleri izlemenin (ve sonuç olarak yatırım getirisi) farklı görüneceğini anlamak önemlidir.

E-ticaret siteleri, web işlemlerinden tam olarak ne kadar kazandıklarını gösteren çevrimiçi işlemlerinden elde edilen verilere sahipken, kurşun bazlı işletmelerin dönüşüm türlerine parasal bir değer vermeleri gerekir.

E-ticarete yönelik dönüşümleri izlemek daha kolay ve daha doğru olsa da, kurşun bazlı işletmeler için kesinlikle mümkündür.

Sadece biraz daha karmaşık ve kurulumun kendisi farklı görünüyor. Hangi tür işletmeden çalıştığınıza bakılmaksızın, YG’yi belirlemede ilk adım, dönüşüm izlemeyi ayarlamaktır.

1. Dönüşüm İzleme’yi ayarlayın

E-Ticaret Siteleri

Bir e-ticaret sitesi için, yapmak istediğiniz ilk şey (henüz yapmadıysanız), Google Analytics e-ticaret izlemeyi ayarlamaktır.

Bir SEO kampanyası başlatmayı planlamıyor olsanız bile, web sitenizin genel başarısını (veya başarısızlığını) belirlemek için bu verilere ihtiyacınız olacaktır.

İzlemeyi ayarladıktan sonra, dönüşüm oranınız, sitenizdeki toplam işlem sayısı, ortalama sipariş değeriniz ve toplam geliriniz gibi bilgilere erişebilirsiniz.

Bunu yaparak, web sitenizde elde edilen gelirin kesin tutarını belirleyebilirsiniz. Google üzerinden e-ticaret izlemesinin nasıl kurulacağına ilişkin talimatlar için burayı tıklayın .

Kurşun Temelli İşletmeler

Liderlik temelli işletmeler için dönüşüm izlemeyi ayarlamak biraz zordur, çünkü web sitesinde dolarla sonuçlanan gerçek “işlemler” yoktur.

AMA bunun için yapmanız gereken tek şey, müşterilerinizin sitenizde hangi işlemleri yaptığını ve ne kadar değerli olduklarını bulmak.

Örneğin, birileri sitenize girerse ve daha fazla bilgi istemek için bir form doldurursa, 100 ABD Doları değerinde bir değer atayabilirsiniz (bu sayının daha sonra nasıl açıklanacağını belirleyeceksiniz).

Potansiyel bir müşteri bülteninize kaydolursa, 50 $ değerinde olabilir. Sitenizde ne kadar zaman harcadıklarına veya kaç sayfa tıkladıklarına bağlı olarak bir değer atayabilirsiniz. ‘

Bu işlemlerin tümü şirketinizin “hedefleri” olarak kabul edilir ve Google Analytics’te( Analytics’te Yönetici-Görünüm-Hedefler) “ hedefler ” bölümüne girilmelidir .

“Hedef ayrıntıları” bölümünde, değer işaretleyicisini “açık” konumuna getirin ve ardından tahmini bir sayısal değer girin. Bir potansiyel müşterinin dolar cinsinden değerini nasıl belirlersiniz?

Aşağıdaki adımları izleyin:

Dönüşümlerin Dolar cinsinden Gerçek Değerini Nasıl Belirlersiniz?

Diyelim ki, her ay 100 kişiyi şirket bülteninize kaydettirmeye çalışalım. Bu müşterilerden 25 tanesi size bir hizmet vermeniz için sizi işe alırsa, o zaman dönüşüm oranı yüzde 25’tir.

Bu 25 müşteriden her biri hizmetlerde yaklaşık 500 ABD doları harcıyorsa, her satışın ortalama değeri 500 ABD dolarıdır.

Son olarak, toplam dönüşüm sayınızı orijinal müşteri sayınızla (bültene kayıt olan kişiler) bölerek her bir potansiyel müşterinin değerini belirleyin.

Bu örnekte, 25 müşteriniz varsa ve her biri 500 Dolar harcarsa, 12.500 Dolar kazanırsınız. Bu toplamı orijinal 100 müşterinize ayırın ve her bir müşterinin (aka bültene kaydolma) ortalama 125 ABD Doları değerinde olduğunu belirleyebilirsiniz.

Bunu “hedeflerinizin” her biri için yapın ve yatırım getirisini hesaplamak için üzerinde çalışılacak bazı somut verileriniz olması için dolar değerini girin.

analytics goals overview 768x418 SEO YGnizi Google Analytics ile Hesaplama

2. Dönüşüm İzleme İşleminizi Analiz Edin

Dönüşümlerinizi yaklaşık bir ay veya iki ay boyunca yukarıdaki adımları kullanarak izledikten sonra, SEO’dan ne tür bir yatırım getirisi elde ettiğinizi görmek için verileri incelemeye başlayabilirsiniz.

Google Analytics üzerinden bir dönüşüm raporu yayınlarsanız, tüm web sitesi trafiğinize ilişkin verileri alırsınız (yani, ücretli aramadan, organik aramadan, e-postalardan, yönlendirmelerden, sosyal medyadan ve diğer pek çok dönüşümden gelir).

Listelenen dönüşüm sayısının yanı sıra bu dönüşümlerin değerini içeren bir sekme göreceksiniz. Buradaki değer, her bir arama kanalından ne kadar gelir elde edildiğidir.

Bu değerleri, aynı süre zarfında SEO’da harcadığınız para ile karşılaştırın ve yatırım getirinizi anlamaya başlayın.

Örneğin, organik trafik, müşterilerin Google’a veya başka bir arama motoruna anahtar kelimeler yazmasından kaynaklanmaktadır, bu nedenle doğrudan SEO ile ilgilidir.

Organik trafikten elde ettiğiniz gelir bir ayda 100.000 ABD Doları ise ve bir SEO şirketine 20.000 ABD Doları ödeyerek anahtar kelime araştırması yapmanız ve aynı zamanda yeni içerik yayınlamanız durumunda, YG’niz 80.000 ABD Doları’dır.

Aynı şeyi sosyal medya kanallarında veya ücretli reklamcılıkta da yapabilirsiniz – SEO çabalarınızı hangi alanda yoğunlaştırdıysanız (veya odaklanacak birine ödeme yaptınız) analiz etmeniz gereken şeydir.

Tam olarak nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz?

Hangi dijital pazarlama kanalları web siteleri için en yüksek yatırım getirisini sağlar? Bu makaleye göz atın .

analytics goals visualizer 768x427 SEO YGnizi Google Analytics ile Hesaplama

3. Yatırım Getirisi Yüzdesini Hesapla

Yatırım Getirisi yüzdesini istiyorsanız, bu formülü kullanın:

Yatırımdan Kazanç – Yatırım Maliyeti).

Ardından, YG’nizi yüzde olarak almak için elde edilen sayıyı 100 ile çarpın.

Yukarıdaki örnek için yapardınız:

  • 100.000 – 20.000 / 20.000
  • 80.000 / 20.000 eşittir 4
  • 4 x 100 = 400

YG’niz yüzde 400’dür.

Sonuç

YG’nizin yüzdesini öğrendikten sonra, bunu müşterilerinize geri alabilir ve yatırımlarının geri dönüşünün ne olduğunu gösterebilirsiniz.

SEO hizmetlerinize 20.000 $ yatırım yaptılarsa, organik trafikte yüzde 300 artış elde ettiklerini bilmek istemiyorlar; o trafiğin dolar miktarını istiyorlar.

Ve dönüşüm izlemesi ile bunu onlara verebilirsiniz. Yatırım getirisi genellikle aydan aya değişir ve başlangıçta negatif bir yatırım getirisi elde etmek oldukça yaygındır.

Müşterileri bu gelişmelerden haberdar etmek ve her ay olmasa da her çeyrekte SEO çabaları ile yatırım getirisi hakkında ayrıntılı raporlar vermeleri önemlidir.

Şirketinizin YG’sini nasıl hesaplarsınız?

Bir e-ticaret sitesi veya müşteri adayı bir işletme iseniz dönüşüm izleme konusundaki deneyiminiz nedir?

Etiketler

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı