SEO

SEO Nedir – SEO Nasıl Yapılır

SEO Nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Arama motorlarında “ücretsiz”, “organik”, “editoryal” veya “doğal” arama sonuçlarından trafik alma işlemidir.

Google , Bing  ve  Yahoo gibi tüm ana arama motorlarında  , web sayfalarının ve videolar veya yerel listeler gibi diğer içeriğin, arama motorunun kullanıcılar için en uygun olduğunu düşündüğü şekilde gösterilip sıralandığı birincil arama sonuçları vardır. Ücretli arama ağı reklamlarında olduğu gibi ödeme yapılmaz .

SEO nasıl çalışır?

Bir arama motorunu, bir kutuya soru yazmak veya yazmak için ziyaret ettiğiniz bir web sitesi, Google, Yahoo !, Bing veya web sayfalarına verilen uzun bir bağlantı listesiyle sihirli bir şekilde yanıtladığınız arama motorunu düşünebilirsiniz. potansiyel olarak sorunuza cevap verebilir.

Bu doğru. Ama hiç bu sihirli bağlantı listelerinin arkasında ne olduğunu düşünmeyi bıraktınız mı?

İşte nasıl çalışır: Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motorunda), Internet’te bulabilecekleri tüm içeriklerle ilgili bilgileri toplayan ve toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, tüm bu 1’leri ve 0’ları bir dizin oluşturmak için arama motoruna geri getirir. Bu dizin daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritmayla beslenir.

SEO’ya ne giriyor?

SEO’nun gerçek anlamını anlamak için, bu tanımı parçalayalım ve parçalara bakalım:

  • Trafik kalitesi Dünyadaki tüm ziyaretçileri çekebilirsiniz, ancak sitenize geliyorlarsa, çünkü Google onlara gerçekten elma satan bir çiftçiyseniz, bu kaliteli trafik değil, Apple bilgisayarları için bir kaynak olduğunu söyler. Bunun yerine, sunduğunuz ürünlerle gerçekten ilgilenen ziyaretçiler çekmek istersiniz.
  • Trafik miktarı Doğru insanları bu arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) tıkladığında, daha fazla trafik daha iyidir.
  • Organik sonuçlar . Reklamlar, birçok SERP’nin önemli bir bölümünü oluşturur. Organik trafik, ödemek zorunda olmadığınız trafiktir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin veya web sayfasının bir arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) görünürlüğünü iyileştirme işlemidir, böylece bir şirketin web sitesini daha keşfedilebilir hale getirir (yani, ilk sayfada / sayfalarda), böylece trafiği artırır ve satışlar. Sıkıcı, teknik ve ticari kararları içeren ve sonuçları garanti etmeyen – bununla birlikte kalıcı faydalar sağlar.

SEO genellikle tasarım, pazarlama ve içerik üretim ekipleri de dahil olmak üzere bir kuruluştaki birden fazla departmanın ortak çabasını içerir. Bazı SEO çalışmaları iş analizi gerektirse de (örneğin, içeriğini rakiplerle karşılaştırmak), büyük bir bölüm zamanla değişebilen çeşitli arama motorlarının sıralama algoritmalarına bağlıdır . Bununla birlikte, bir kural olarak, yüksek kaliteli içeriğe sahip web siteleri ve web sayfalarının, daha fazla dış yönlendirme bağlantısının ve daha fazla kullanıcı katılımının bir SERP’de daha üst sıralarda yer alması gerektiğidir.

SEO süreci altı genel aşamadan oluşmaktadır:

  1. Araştırma iş araştırması, rakip analizi, mevcut durumu değerlendirmesi, ve anahtar kelime arama dahil,
  2. İçeriğin nasıl kullanılacağına, web sitesine bağlantılar oluşturmaya, sosyal medyanın varlığını ve teknik uygulama stratejilerini yönetmeye ilişkin kararları içeren planlama ve strateji
  3. Bir sitenin web sayfalarında ve bir bütün olarak web sitesinde optimizasyon kararlarının alındığı uygulama
  4. İzleme web örümcekler, trafik, arama motoru sıralamalarını ve diğer ölçümler aktivitesi değerlendirmesi yapılacaktır hangi üreten raporlar için gözlenir,
  5. Stratejinin (ve uygulamasının) özetlenmiş etkilerinin SEO sürecinin belirtilen hedeflerine göre kontrol edilmesini içeren değerlendirme.
  6. Bakım onlar (stratejisine göre optimizasyonu ihtiyacı örneğin yeni içerik) ortaya olarak web sitesinin operasyonla küçük veya büyük sorunlar hem işlenir,

SEO süreci çoğunlukla organik bağlantıları ve arama motoru sonuç yerleşimini hedeflemektedir ; Yine de, genellikle daha agresif tedbirlerle (ör. ücretli arama reklamları) tamamlanmaktadır ve genellikle geleneksel pazarlama kampanyalarının bir parçasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonŞİMDİ ARA