SeoWeb Geliştirme

SEO Nasıl Çalışıyor?

Arama motoru optimizasyonu her zaman gelişir ve değişir.

Her yıl, belirli yöntemler SEO topluluğu tarafından “sahip olması gereken taktikler” olarak benimseniyor, diğerleri ise Google’ın algoritma güncellemeleri sayesinde tarihin eşiğine geliyor  .

Bunun ışığında, SEO, çoğu kişi tarafından daha fazla trafik kazanmak ve SERP görünürlüğünü  kısa bir süre boyunca artırmak için güncellemeleri bulmaya devam eden arama motorları ve SEO uzmanları arasında hiç bitmeyen bir savaş olarak algılanıyor .

Ama bu gerçekten böyle mi? SEO tam olarak nasıl çalışır?

Bu makalede, bugün SEO peyzajına bakış açımı sunacağım, arama motorlarının uyduğu birkaç temel prensibi listeleyeceğim ve SEO’nun iç işleri hakkındaki anlayışımı paylaşacağım ve neden birden fazla taktikleri deneme yanılma yoluyla birleştirmenin tek yoludur? kampanyanızı başarıyla yönlendirin.

Bugünün SEO Manzarası

Nitty-gritty’e inmeden önce, şu an SEO’da neler olup bittiğine dair daha geniş bir perspektif elde edelim.

Gerçek arama sonuçlarını yalnızca ilk sayfanın yarısında görüyoruz. Sonra, daha da fazla reklam ve daha alakalı arama terimleri.

Aşağı doğru olan şey şudur: Google ve diğer arama motorları aramadaki organik sonuçları bastırır.

Google sayfa başına hala 10 organik sonuç göstermesine rağmen, reklamlara, cevap kutularına, “İnsanlar da soruyor” bölümlerine ve diğer araçlara dikkat çekmek için tasarlandı.

Organik TO’nun 2015’ten bu yana yüzde 37 oranında düşmesi ve görünüşte ilerlemeye devam etmesi şaşırtıcı değil .

Organik olarak listelenme yarışması ısınmaya devam ederken, SEO uzmanlarının hayatta kalabilmek için 2018’de oyunlarına başlaması gerekiyor.

İşte şu anda hangi prensiplerin işe yaradığını öğrenmek size yardımcı olabilir – bunları web sitenizin yararına nasıl birleştireceğinizi bulmanız şartıyla.

SEO’nun Temel İlkeleri Bugün

1. Linkler Hala Kural

Linkler , SEO’nun ilk günlerinden beri önemliydi ve hala bir web sitesinin Google’a üstün performansının en güçlü göstergelerinden biri.

Ne kadar kaliteli, alakalı bağlantılar edinirseniz, web sitenizin SERP’leri de o kadar yüksek olur.

Kısacası, linkler hala SEO için esastır .

SEO çabalarınızın bir parçası olarak bağlantı kurma yatırım yapmak mantıklı .

2. Alakalı, Optimize Edilmiş İçerik Kazandı

Bağlantılar ve içerik problemi, bir şekilde tavuk veya yumurta ikilemi gibidir.

Bağlantıları çekmek için içeriğe ihtiyacınız var, ancak içeriğinizin sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek ve trafiği bir içerik parçasına yönlendirmeye yardımcı olmak için bağlantılar gerekiyor.

Sonunda, aşağı geldiği şey şudur: Bağlantılar ve içerik SEO’nun bel kemiğidir.

Google’daki ilk sayfayı kırmak istiyorsanız, alakalı, iyi optimize edilmiş içeriğinizin bağlantılarına ihtiyacınız var.

İçeriğinizi oluştururken ve optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Anahtar kelimeler bağlam içinde önemlidir. Anahtar kelimeler hala Google’la alaka düzeyine yakın, ancak sayfayı “anahtar kelime görünümü” için taramak yerine, tarayıcıları artık araştırıcının amacını paylaşan içeriği ve ilgili ikincil anahtar kelimeleri analiz ediyor.
 • Başlıklar, meta açıklamaları, ALT özellikleri, H1 etiketleri ve URL’ler hala önemlidir. Bu öğelere hedeflenmiş ve alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Uzmanlığınızı, otoritenizi ve güveninizi (EAT) arttırın.  İçerik kalitesiyle ilgili bilgi için Google’ın arama kalitesi kurallarını okuyun . Google, kısmen, “sayfanın tatmin edici olması için gereken içerik miktarının sayfanın konusuna ve amacına bağlı olduğunu” belirtir.

Kısacası, yüksek kaliteli, optimize edilmiş içerik üretmek ve paylaşmak için bir işlem oluşturun. Tüm içeriğin insanlar için yazılmış, ancak arama motorlarına veri beslemek için optimize edilmiş olduğundan emin olun.

3. UX Sinyallerinin SERP’ler Üzerinde Etkisi Var

Kullanıcı deneyimi (UX) , web sitenizin arama motorlarıyla nasıl yapılmasında önemli bir rol oynar.

Ne yazık ki, kullanıcı deneyimi çok fazla etkene (örneğin, site altyapısı ve yerleşimi, içeriği vb.) Bağlıdır ve ölçülmesi çok zordur.

Sitenizin UX perspektifinden nerede olmadığını bulmak acı verici bir deneyim olabilir. Bu nedenle, bazı SEO profesyonelleri, bununla hiçbir şekilde başa çıkmamayı tercih eder.

 • Bekleme süresinin ve TO’nun yüksek ve hemen çıkma oranının düşük olduğundan emin olun. Bu sinyaller bir süredir etraftayken ve Google bunları doğrudan sıralama faktörleri olarak kullanmazken, sitenizi yüksek etkileşim için optimize etmek zarar veremez ve dolaylı olarak bile yardımcı olabilir.
 • Site mimarisini geliştirin. Buradaki en önemli bölüm bir web sitesinin gezinmesini geliştirmek ve arama motorlarının tüm sayfaları tarayabildiğinden ve kullanıcıların aradıkları bir sayfayı kolayca bulabildiğinden emin olmaktır. “Daha basit, daha iyi” yaklaşımı burada mükemmel çalışıyor.
 • Hız için optimize et. Platformdan bağımsız olarak siteniz 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmelidir. Görüntü sıkıştırma, kod ve yapı optimizasyonları ve daha hızlı sunucular yardımcı olacaktır.
 • Kullanıcı yolculuğuna uygun olarak müşteri yolculuğunu en iyi hale getirmek için bir UX uzmanına katılın. SEO daha kullanıcı odaklı olmak için geliştiğinden, müşteri yolculuğunun her aşamasında mükemmel dijital deneyimler sunmak için UX insanlarıyla birlikte çalışmalısınız . Başka bir deyişle, hedefiniz yalnızca trafik ve potansiyel müşteriler değil, dönüşümler ve satışlardır.

Kısacası, UX optimizasyonu zaten SEO’nun temel bir parçası haline geldi.

Ziyaretçiye odaklanmak gelecekte daha da önemli bir rol oynayacaktır (Google daha akıllı hale geldiğinden ve kullanıcının iyiliği için açıkça geliştirildiğinden) ve bunun en azından temellerini öğrenmeniz gerekir.

4. Mobil SEO Yapabilir veya Kırabilir

Google, arama sonuçlarını tüm cihazlarda sıralamak ve görüntülemek için mobil ilk dizini kullanmaya kararlı olduğu için, web sitenizi mobil seo olarak tasarlamanın zamanı gelmiştir.

Maalesef, Google’ın hamlesi anlamlı olsa da ( dünya çapında mobilde üretilen trafiğin yüzde 50’sinden fazlasıyla ) sitenizi hem mobil hem de masaüstünde sorunsuz şekilde yürütmek kolay değildir.

Öncelikle, bir yatırım gerekecek duyarlı tasarım beri, Google bunu önerir .

Ayrıca içeriğinizi masaüstü ve mobil cihazlarda tutarlı hale getirmeniz ve web sitenizin hızlı ve kullanımı kolay olduğundan emin olmanız gerekir.

Hepsi ne anlama geliyor:

 • İçeriğinizi mobil kullanıcılar için optimize edin.
 • Senin hızlandırın sayfa hızını .
 • Mobil kullanım kolaylığı sağlayın.

Kısacası, mobil seo oyununuzu geliştirmeniz gerekecek ya da kendinizi Google’da kötü bir şekilde sıralayacaksınız.

5. Sesli Arama Zaten Bir Şeydir

Sesli aramanın yakın gelecekte SEO’da devrim yaratacağına inanmasam da, müşteriler onu çok seviyor gibi görünüyor.

Northstar Research , ABD’deki gençlerin yüzde 55’inin ve ABD yetişkinlerinin yüzde 41’inin sesli arama kullandığını bildirdi .

Google’a göre , tüm mobil aramaların yüzde 20’sinden fazlası sesli aramalar.

Bununla birlikte, sesli arama için şimdi optimizasyona başlamak mantıklı geliyor .

Özellikle, şu adımlarla başlayabilirsiniz:

 • Doğal dili kullanarak (örneğin, arama amacına göre daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler) kullanarak ve soruları yanıtlayarak içeriği optimize edin.
 • Öne çıkan snippet’leri optimize edin .
 • SSS sayfası oluşturun ve işaretleyin ( Soru ve Cevap şemalarını kullanın ).

Kısacası, sesli arama optimizasyonu şu anda olması gereken bir şey olmasa da, ilgili optimizasyonlar anlamlıdır ve daha fazla Google mülküne sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Deneme-Yanılma Yoluyla Birleştirme ve Deneme

SEO başarısı en iyi uygulamalardan ve bazı deneme yanılmalarından gelir.

Günümüzde, yukarıda açıklanan temel ilkeler birleştirmeniz ve denemeniz içindir.

Ne yazık ki, SEO kuralları taştan oyulmamıştır. Kurallar ve taktikler her zaman değişir ve gelişir.

Evrensel bir SEO formülü yoktur; yalnızca deneme yanılma, hangi SEO yöntemlerinin işe yaradığını ve belirli web siteniz için hangilerinin belirli bir zamanda belirli bir zamanda çalışmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

SEO’nun sırrı basittir:

Google’ın en son algoritma güncellemesi ya da rakiplerinizin ne yaptığından dolayı tüm çalışmalarınızın boşa gittiğini göz önünde bulundurarak birden fazla yöntemle nasıl birleştireceğinizi ve deney yapacağınızı öğrendikten sonra sonuçları analiz etmelisiniz.

Süreçte, artık işe yaramayanları keserken iyi performans gösteren taktikleri atıyorsunuz. Ardından durulayın ve tekrarlayın.

Bunu yaparken, kısa bir süre için başarılı ancak birkaç gün içinde tehlikeli olduğunu ispatlayabilen doğrusal bir SEO stratejisi ile asla bitmeyeceksiniz. Google, birisinin algoritmalarını aldatmanın bir yolunu ne zaman keşfettiğini anlamak genellikle oldukça kolaydır.

Sonuç

SEO hiç bitmeyen, sürekli gelişen, çok boyutlu bir bilimdir. Her SEO, bir kerede ve herkes için SEO’nun nasıl çalıştığını, masadaki belirli kurallar ve somut denklemlerle açıklayabilecek sihirli formülü bulmak ister.

Ne yazık ki, SEO bir şablona sığmayacak kadar karmaşık. Her ne kadar ilkeler ve belirli kurallar etrafında geliştiyse de, iç çalışmaları tamamen işe yarayan taktikleri analiz etme ve uygulama ve işe yaramayan taktikleri silmeye yöneliktir.

Bunu aklınızda tutun ve rakiplerinize yakından bakın, kesinlikle arama sonuçlarında başarılı olacaksınız. Bu nasıl SEO çalışır ve süreç tamamen AI dış kaynaklı olana kadar çalışmaya devam edecektir.

Etiketler

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı