GoogleSeoWeb Geliştirme

SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma

Okuyucularınız için Faydalı İçerik Oluşturma, değerli içerik, herhangi bir içerik pazarlama stratejisinin temel taşıdır. Hedef kitlenizin gözünde değersiz içerik olmadan, kimsenin umursayamayacağı bir kabartı yayınlayacaksınız.

Aklımızda kalmamızı sağlayan faktör elbette izleyicinizdir . İçeriğiniz onlar için faydalı olmadıkça, hiç faydalı değildir.

Bu altın kural göz önünde bulundurularak, işte insanların okumak ve paylaşmak isteyecekleri faydalı içerik oluşturmak için bazı başka kurallar.

Güç Paketinde Değer İçeriği için 5 İpuçları (Müşteri Kazandıran, Okuyucular ve Satışı Sağlayanlar İçin Memnuniyet Verir)

1. İçeriğinizi Hedefleri Temizle ile eşleyin

Başlamak için, her zaman hedefleri silmek üzere içeriğinizi eşleyin . İçerik parçanız içerik pazarlama hedeflerinizi bir şekilde ilerletmiyorsa, oluşturma, yayınlama ve dağıtma için harcayacağınız çabaya değmez.

Örneğin, içerik hedeflerinizden birinin gelecek yıl içinde Google’ın ilk 10’unda en az beş içerik parçası sıralamak olduğunu söyleyin. Bu, harika anahtar kelimelerin etrafına hedeflenmiş SEO içeriği yazmanız gerektiği anlamına gelir .

Şimdi, rastgele bir blog fikri ile geldiğinizi söyleyin – bazı büyük SEO haberleri sadece hit oldu ve bu konuda yazmak istiyorsunuz. Bununla birlikte, konu kitlenizle veya bunların arama hedefleriyle ilgili değildir ve kullanabileceğiniz olası anahtar kelime bir yıl içinde sıralanamayacak kadar zordur.

Ne yaparsın?

Bu fikri at ve tekrar dene.

Ana içerik hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmaz ve izleyicileriniz için yararlı olmaz. Gerçekten yararlı içerik oluşturmak için iki kutuyu da işaretlemeniz gerekir.

HubSpot bloguna, içeriğe bağlı hedeflere iyi bir örnek olarak bakalım. Onların üzerinde Hakkında sayfasında, onların misyonu hakkında şirket görüşmeleri “[dönüşümü] yolu işletmeler pazarı ve satmak” gelen stratejilerle için.

Bu geniş bir örnek, ancak misyon ifadeniz bile içerik hedeflerinizi belirleyebilir ve dünyaya ne tür içerik koyduğunuzu bildirebilir. Otantik liderlikle ilgili bu blog doğrudan HubSpot’un daha büyük misyonuyla bağlantılı:

2. SEO Cornerstone İçeriğine Odaklanın

Köşe taşı içeriği, oluşturacağınız en önemli içerik parçalarını içerir. Bu bloglar ve makaleler, SERP’lerde 1 numara olmasını isteyenlerdir.

Bu parçaları en kaliteli, en derinlemesine içerik haline getirmek için zaman ayırırsanız, hedeflerinize ve yatırım getirinize doğru uzun ve uzun bir yol izlerler.

Köşe taşı içeriği oluşturmak için birkaç ipucu:

 • Köşe taşı içeriğinizden en stratejik büyümeyi elde etmek için, tercihen her bir parçayı potansiyel olarak Google’dan birçok site trafiği getirebilecek güçlü bir anahtar kelimenin üzerine yazmalısınız .
 • Tek bir konunun açılarıyla ilgilenen birçok blogunuz varsa , köşe taşınız olmak için en iyisini seçin . Gönderiyi olabildiğince derinlemesine olduğundan emin olmak için güncelleyin, ardından ilgili tüm yayınların o yayına bağlanın (bu Google’a daha önemli olduğunu gösterir).
 • Köşe taşı durumuna kendini ödünç veren içerik oluştur:
  • Son kılavuzlar
  • Konuya genel bakış ve açıklamalar
  • Kapsamlı nasıl yapılır mesajları

Yoast’tan gelen bu blog yazısı, köşe taşı içeriğinin güzel bir örneğidir ( SEO Copywriting: The Ultimate Guide ). Uzun biçimdir, güçlü bir anahtar kelimenin etrafında toplanır ve anahtar kelime optimizasyon bloglarının sürecine derinlemesine gider:

yoast cornerstone content example SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma
yoast cornerstone content example2 SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma

Aynı zamanda, Yoast’ın aynı konuda yarattığı ilgili içeriğe de bağlanır. Bu parçalar daha az önemlidir, ancak yine de bu konuyu araştıran herkes için okumaya değer.

yoast cornerstone content example3 SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma

3. Bir Güçlü İçerik Parçasını Birden Çok Yoldan Geri Dönüştürün

Güçlü bir içerik oluşturduktan sonra, onu geri dönüştürebilir ve o gönderiden daha yararlı parçalar geliştirebilirsiniz . Bu teknik, o içerik parçasına daha önce koyduğunuz çalışmalara büyük önem verir ve orijinal blog biçiminin ötesinde daha fazla fayda sağlar.

Alıntı Kartları Oluştur

Örneğin, blogdan önemli alıntılar alabilir ve Canva’daki teklif kartlarını tasarlayabilirsiniz. Bunları içeriğinize görsel ilgi alanı eklemek ve metni parçalamak ve bunları bir SlideShare veya PowerPoint sunumu olarak bir arada sunmak için kullanabilirsiniz.

Sadece Canva’ya giriş yapın (bir hesap oluşturmak ücretsizdir) ve kullanabileceğiniz önceden tasarlanmış profesyonel şablonları bulmak için “sunum” arayın.

canva presentation SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma
canva presentation templates SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma

Slaytlarınızı oluşturduktan sonra, onları bir PowerPoint dosyasına veya SlideShare sunumuna yüklemek kolaydır.

PDF’yi bir araya getirin

Yararlı içeriği yeniden hedeflemenin başka bir harika yolu da, okuyucularınızın indirip daha sonra kaydedebilecekleri bir PDF sürümü oluşturmaktır.

Birçok program, Microsoft Word ve Google Dokümanlar da dahil olmak üzere belgelerden PDF oluşturma seçeneği sunar. Blogunuzu istediğiniz programa kopyalayıp yapıştırın, metni istediğiniz gibi biçimlendirin ve tasarlayın ve ardından dışa aktarın.

Google Dokümanlar’da , Dosya> Farklı İndir> PDF Belgesi (.pdf) seçeneğine gidin .

google docs save as pdf SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma

Gelen Microsoft Word , gidin > Kaydet Dosya . Belgeyi dışa aktarmak istediğiniz konumu seçin, ardından Kayıt türü altında PDF’yi  seçin .

word pdf SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma

Slaytlarınız veya PDF’niz olduğunda, bu ekstraları kurşun mıknatıs olarak sunabilirsiniz. Veya, ayrı ayrı slaytları, orijinal blogun bağlantısını kullanarak sosyal medyada yayınlayabilirsiniz.

Bu ekstralar izleyicileriniz ve sizin için de faydalıdır.

Ann Handley geri dönüşüm tekniğini iyi bir etki için kullandı – ekibi Visual.ly’de “Everybody Withites” (Herkesin Yazdığı ) adlı kitabında yer alan 12 adımlı GPS yazmayı temel alan bir Infographic yarattı . (En uzun biçimli içeriğinizin bile yararlı bir şekilde yeniden kullanılabileceğini kanıtlamak .)

ann handley writing infographic SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma

4. Marka Farkındalığı İçeriği Yaratın

Oluşturulacak başka bir yararlı içerik türü (çoğu blogcu ve pazarlamacıdan tam olarak yararlanamayan) marka bilinirliği içeriğidir.

Bu tür içerik – tahmin etmişsinizdir – izleyicilerinizin sizi tanımak, sizin gibi ve size güvenmesini sağlamak için. Genel olarak, rehberlerden, nasıl yapılır mesajlarından veya makalelerden biraz daha kişisel olma eğilimindedir.

Marka bilinirliği içeriğinin kullanışlılığı, bilgilendirme değeri nedeniyle değildir – sunduğu eğlence veya ilgi ile ilgilidir .

Şeffaflık, dürüstlük, özgünlük ve hikaye anlatımı, marka bilinirliği içeriği oluştururken akılda tutulması gereken tüm bileşenlerdir. İçerik türlerine gelince, şunları göz önünde bulundurun:

 • Mevsimsel olarak aromalı yazılar.
 • Eğlenceli infographics ve videolar.
 • Ürün / ekip güncellemeleri (duyuru, sahne arkası, röportaj vb.).
 • Hikayeler (başarılar, başarısızlıklar, konferanslardan gelen raporlar vb.).

Bu, CoSchedule’den (Pazarlamacılar İçin En İyi Tatil Hediye Listesi) marka bilinirliği içeriğinin harika bir örneğidir.

Bu tür içeriğin artı tarafı, bir araya getirmek genellikle kolay ve yapmak eğlencelidir.

5. İçerik Yaratmak için İçerik Oluşturmaktan Kaçının

Yararlı içerik oluşturmak için son ana ipucu:

Sadece onu dışarı itmek için içerik oluşturmayın.

Yaratılış söz konusu olduğunda acele ettiğiniz, geçtiğiniz ya da durduğunuz her türlü içerik yararlı olmaz. Garanti ediyorum.

Anahtar kelimeleri ve konuları araştırmadan, hedeflerinize bağlamadan veya hedef kitlenizin okumak istedikleriyle aynı hizada olduğundan emin olmadan bir blog gönderisini bir araya getirme = DOA

Varışta ölü.

İlk önce yararlı içerik her zaman onaylanır. Bu araştırma ve hırıltı-çalışma koymak çünkü aslında bir yerde (trafik, yol, nişan, yatırım getirisini!) Gitme şansı daha bunu yapmak için .

Rastgele, pantolonunuzla koltukla uçun, 30 dakika önce bu fikirle geldiğim içerik bugün yarın gitti. Bundan bir hafta sonra kimse hatırlamayacak, çünkü başarılı olmak için en iyi şansını vermedin.

Faydalı İçerik Stratejik Olarak Araştırılmış ve Planlanan İçeriktir

İnsanların gerçekten ilgilendiği yararlı içerik oluşturmak ister misiniz?

Basitçe söylemek gerekirse, eğer insanların bakımını istiyorsanız, önce bakmanız gerekir. Stratejik araştırmaya, planlamaya ve faydalı içeriğin gerektirdiğine dair öngörüde bulunun ve oraya varacaksınız.

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı