SeoWeb Geliştirme

SEO Bakım Kontrolü Günlük, Aylık, Üç Aylık ve Yıllık

SEO başarılı olmak için zamanla strateji ve özel taktikler gerektiren bir disiplindir.

Denetimler ve bir defalık optimizasyonlar organik pozisyonlar üzerinde bir miktar etkiye sahipken, devam eden bir taahhüt seviyesi olmadan sürdürülebilir sıralama, organik trafik ve dönüşüm hedefi artışı bulmak zordur.

Temel düzeyde, arama motorlarının – özellikle Google’ın – algoritmalarındaki sinyalleri ve değişkenleri sürekli değiştirdiğini ve ayarladığını biliyoruz.

Bazen ne olacağını biliyoruz ve duyurulursa bunun için plan yapabiliriz. Bununla birlikte, çoğu durumda, önceden herhangi bir algoritmik değişiklik olduğunu bilmiyoruz.

Ne zaman konum, görünürlük veya trafikte bir değişiklik görürsek – ya bir arama motorunun yaptığı bir değişiklik nedeniyle veya rakiplerinizin yaptığı bir şey yüzünden – reaktif olmaya zorlanırız.

Ancak SEO’da proaktif olmanın önemini asla unutmamalısınız.

Aşağıda, sürekli devam eden bakım veya yönetim planının bir parçası olarak dikkat etmeniz gereken en önemli günlük, aylık, üç aylık ve yıllık SEO görevlerinden bazıları verilmiştir.

Günlük

Kendini geliştir

Endüstri haberlerinde güncel kalmak, herhangi bir bakım veya devam eden yönetim planına dahil edilmesi gereken SEO’nun kritik bir yönüdür.

Bu, kritik görev uyarılarından, arama motorlarının SEO’nun en iyi uygulamalarınailişkin sekmeleri tutmaya ve Arama Motoru Dergisi gibi kaynaklardan gelen haberleri kırmaya kadar kendilerini duyurduğunu gösterir .

Sektördeki büyük değişimleri kaçırmak zor. Ancak daha küçük, daha ince değişiklikler onları kaçırdığınızda büyütülebilir veya en iyi uygulamalar modası geçmiş hale gelebilir.

Mevcut Metriklerinizi Bilin

Temel SEO performans ölçütlerinizi  gerçek zamanlı olarak veya günde en az bir kez izlemek  , özellikle e-ticaret işlemlerine dayanan veya bir satış ekibini beslemek için hacim sağlayan markalar ve şirketler için gereklidir.

Web sitenizin üst düzey metrikler aracılığıyla aramada nasıl performans gösterdiğini bilmek, kırmızı bayrakların tanınması için önemlidir. Bunlar şunları içerebilir:

  • Belirli veya toplu bir konumlandırma damlası.
  • Organik bir trafik düşüşü.
  • Satışlarda veya kurşun hacminde bir düşüş.

Sorunları olur olmaz tanıyabilmek çok önemlidir.

Genel pazarlama ve iş hedeflerinizi etkilemeden önce sorunları teşhis edebilmeniz ve olumsuz eğilimleri tersine çevirebilmeniz gerekir.

Haftalık olarak daha az kritik KPI’leri (anında reaksiyon gerektirmeyenler) izleyebilirsiniz.

Taktiklerde İlerleme Yap

Sağlam bir SEO planının veya kampanyasının  hedefleri , stratejileri ve özetlenen belirli taktikleri olmalıdır.

Günlük süreç belirli görevleri, dönüm noktalarını ve daha büyük resme doğru çalışan ulaşılabilir eylemleri içermelidir.

Taktikler, ilk kez bir aşamalı yaklaşımda veya daha fazla durulama ve tekrarlama metodolojisinde olan eylem öğelerinde gerçekleştirilen şeyleri içerebilir.

Bununla birlikte, yıl boyunca belirli teknik, sayfa içi ve sayfa dışı eylem öğelerinin listesi tanımlanmalı, aylara ayrılmalı ve takipte kalmak için günlük olarak yapılabilecek taktik ve ilerlemelere girilmelidir.

SEO, hem büyük resmi düşünmeyi hem de günlük görevleri ve aksiyon öğelerini ele almayı gerektirir.

Aylık

Performans Raporu

Günlük veya haftalık KPI izlemenin ötesinde, performansı daha geniş bir şekilde rapor etmek için aylık döngüleri kullanmak genellikle önemlidir.

Aylık kontrol noktalarının odağı, daha büyük veri örneklemini karşılaştırmak ve eğilimleri görmek için özel bir zaman sağlar.

Aylık performans raporlaması , tamamlanmış ayın yıldan yıla karşılaştırmasını ve mevcut tüm yıl istatistiklerini içermelidir.

Amaçdaki sapmaların neyin ve niçin olduğuna dair hikayeler, hedeflerin aşılmasına yönelik kutlamalar ve plandaki olası değişiklikleri garanti eden metrikler, performans verilerinin gösterge tablosunda veya anlık raporunda öncelikli olarak önceliklidir.

Tamamlanan ve Devam Eden Eylem Öğelerini Özetle

Bu, önceki ayki taktikleri ve yürütmeyi plana karşı değerlendirme şansı.

  • Her şey tamamlandı mı?
  • Sapmalar var mıydı?
  • Hangi engelleri veya barikatları kapatıyor veya aşılıyordu?

Geçmişe bakmak geleceği şekillendirmeye yardımcı olur.

Aksiyon öğelerini ve taktiklerini performans verileriyle birleştirdiğinizde, SEO performansını yönlendiren şeyin gerçekliğini görmeniz gerekir.

Gelecek Ayın Eylem Kalemlerini Planlayın ve Planı Değerlendirin

Aylık aralıklar, görevlerin tamamlanmasında hesap verebilirliği sağlamak için mükemmeldir. Yıl planlandığı zaman bile, SEO ve performansta işler değişiyor, ilk defa bir şeyler yaptıktan sonra beklediğimiz gibi değil.

Aylık bir planlama yaklaşımı kullanarak, belirli bir taktiği ikiye katlamak ya da genel stratejiyi yeniden kalibre etmek için ayarlamak gibi planlarda değişiklikler yapılabilir.

Performansı ve taktikleri aylık olarak değerlendirmek için yeterince çevik olmakla, olayları fazla düşünmekten ve çok hızlı tepki vermekten kaçınabilirsiniz, ancak aynı zamanda çok fazla zamanın geçmesine ve hedeflere yönelik eğilimlerden kaçınmasına izin vermeyebilirsiniz.

üç aylık

Teknik Konular Denetimi

SEO odağınızın başlangıcında teknik sorunları ele aldığınızı ve günlük ve haftalık izlemede kırmızı bayrakları tetikleyenleri izlediğini varsayarsak, her üç ayda bir denetime daha geniş bir göz atmak önemlidir.

Bu denetim, Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları’ndaki bildirilen sorunların bir incelemesini içermelidir . Ayrıca, site hızı, mobil kullanılabilirlik, yapılandırılmış verilerin doğrulanması ve sıklıkla daha sık bakılmayan yönler için kıyaslamaların ve standartların karşılaştırılması.

Sayfa İçi Sorunlar Denetimi

Bir denetim süreci olmadan ve hatta sık sık izlemeyle bile, web sitelerinde işler oluyor.

Bir kod güncellemesi, bir eklenti / uzantı güncellemesi veya içerik yayınlamak, yinelenen etiketlere, yinelenen içeriğe ve hatta sayfa içi öğelerin eksik olmasına neden olabilir.

Çok çeşitli ücretsiz ve abonelik üçüncü taraf araçları kullanılarak yapılabilecek sayfa içi sorunların üç ayda bir denetlenmesi önemlidir. Bir meta açıklama silinmiş gibi bir şey değişirse, günlük işleme bile uyarılar ve faktör gönderecek araçlar vardır.

Ne olursa olsun, denetim sonuçlarının ve gerekli düzeltmelerin belirtildiğinden emin olmak için önemli olan üç aylık değerlendirme ve önceki denetimle karşılaştırılması için sağlam bir araç istifleme ve işleme sahip olmak, taktik plana uydurmaktır.

Bağlantı Profili Denetimi

SEO planı genel olarak muhtemel bazı bağlantı kurma biçimlerini içerir . Bunun ilgi çekici içerikle veya daha odaklanmış bir araştırma ve tanıtım planıyla bağlantı kurarak gerçekleştirilmesi olsun, muhtemelen devam etmekte olan taktiklerin bir parçasıdır.

Taktiklere zaman ve çaba harcaması, genel bağlantı profilinin görünürlüğünü önemli kılmaktadır. Bu, aylık raporlama aşamasında izlenen bir performans ölçümü olabilir, ancak üç ayda bir daha derinlemesine denetlenmelidir.

Bağlantıların kalitesinin, bağlantıların miktarının, kaynakların çeşitliliğinin, bağlantılı içeriğin uygunluğunun, rakiplerle karşılaştırmanın, kıyaslamaların karşılaştırılmasının ve dönem içi karşılaştırmaların değerlendirilmesinin, planın alanda öngörüldüğü gibi gerçekleştirilmesini sağlamak için tüm önemli hususlar olduğu, geri

Ayrıca, günlük veya aylık çabalarla yakalanmadıysa, herhangi bir spam bağlantısı veya olumsuz SEO denemesi burada yakalanabilir ve sakıncalı olma sürecinde ele alınabilir.

Yerel Listeleme Denetimi

Yerel listeleme yönetimi bakım moduna girdiğinde, NAP (ad, adres, telefon) verilerinde veya veri listelemesindeki tutarsızlıklarda büyük değişikliklere sık sık ihtiyaç duyulmayacaktır . Ancak, bu gerçekleşmeyeceği ve “kur ve unut” olabileceği anlamına gelmez.

Verilerin doğruluğunu ve tutarlılığını sağlamak için üçüncü taraf araçlarını kullanan bir denetimin en az üç ayda bir yapılması şiddetle önerilir.

Bu denetim, tek seferlik olarak ele alınabilecek sorunları tanımlayabilir, performans ve rehberlik içeriği, incelemeleri ve girişlerin diğer yönlerinde temel NAP verilerinin ötesinde yapılması gereken değişiklikler hakkında rehberlik sağlayabilir.

Yıllık

Performansı ölç

SEO için yıllık planlar yürütürken – ve hatta yıllık sözleşmelerde veya değerlendirme döngülerinde olmasa bile – bütün bir yıl boyunca veri almak ve değerlendirmek, strateji önermek ve ölçülebilir ROI hesaplamaları bulmak için faydalıdır.

SEO, arama motorlarında mümkün olan en rekabetçi konumlandırmaya ulaşmak için uzun vadeli bir süreçtir. 12 aylık aralıklarla performans verilerine bakmak, önceki dönemlerle karşılaştırmak, kıyaslamalara bakmak ve başarıları kutlamak için değerli bir zaman yatırımıdır.

Planlama Stratejisi ve Taktikleri

Yıllık performans verilerini gözden geçirmenin yanı sıra, gelecek yıl için hedeflerinizi, stratejinizi ve taktiklerinizi planlamalısınız.

Plan bir hafta boyunca bakıma değişebilse de, bir plana sahip olmak ve bir hedef belirlemek ilerlemeyi ölçmek için bir anahtardır.

Bir plan yapmadan ve geçmiş öğrenmeleri kullanarak ve gelecek yıl içinde harcanan kaynakların gerçekçi bir görünümünü kullanmadan beklentiler ve gerçeklik arasında bir boşluk olabilir. Yoldan aylar geçmeden önce bunu düzeltmek en iyisidir.

Sonuç

Başarı için devam eden bakım ve devam eden SEO yönetimi adımları, bazen farklı markalar, ajanslar ve organizasyonlar için sıklık ve önem açısından değişebilir.

Ancak, sahip olması gereken kontrol listesi öğelerini içeren iyi tanımlanmış ve yapılandırılmış bir sürece sahip olma ihtiyacı, örgütlenmenin ve hedeflere doğru çalışmanın anahtarıdır.

Sağlam bir plan ve kontrol listesi olmadan, belirli bir hafta, ay, çeyrek veya yılda parlak nesneyi, haberleri veya tercih edilen taktikleri kovalamak konusunda çok fazla çeviklik veya dalgalanma olabilir.

SEO’nun doğası, diğer pazarlama kanallarından daha uzun vadeli bir disiplin olmakla birlikte odaklanmayı başarmak esastır.

Etiketler

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı