GoogleSeoWeb Geliştirme

SEO Arama Motorlarına Kayıt Web Siteleri ve Sayfaları Nasıl Girilmeli Basit Bir Kılavuz

SEO Web sitelerinin ve tek tek sayfaların arama motorlarına kayıt nasıl gönderileceğini bilmek, aynı zamanda SEO uzmanları ve yöneticileri için de önemli bir beceridir.

Yeni bir web sitesi oluştururken veya yalnızca yeni içerik eklerken, endekslemenin içeriğini ve sonuçlarını bilmek önemlidir.

Göndermeden Önce Neye İhtiyacınız Var?

Öncelikle, web sitenizi düzenlemek için erişime ihtiyacınız olacak.

Bazı kişiler bunu çürütebilir ve arka uç web erişiminin arama motorlarına kayıt bir web sitesi göndermek için gerekli olmadığını iddia edebilir. Haklılar.

Ancak, bir web sitesinin arka ucuna erişmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Arka Uç Erişimine İhtiyacınız Olan Durumlar

  • Web sitesinin site haritası yok.
  • Web sitesinde bir robot.txt dosyası bulunmuyor.
  • Web sitesinde, Etiket Yöneticisi veya Google Arama Konsolu / Bing Web Yöneticisi Araçları erişimini doğrulamanın bir yolu yoktur .

Müşteriniz veya BT ekibiniz arka uçlarına erişmenize izin vermiyorsa veya CMS’inizin bazı sınırlamaları varsa, FTP erişimi alıp alamayacağınıza bakın. Bu daha sonra bu makalede kullanışlı olacak.

Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçlarına Erişim

Organik trafik potansiyelinizi gerçekten en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, web sitenizi mümkün olduğunca alakalı arama motorlarına gönderdiğinizden emin olun. Bu oldukça açık görünebilir, ancak küçük bir hatırlatma her zaman olması güzeldir.

Peki, neye ihtiyacımız olacak?

Çoğu arama motorumuz, web varlığımızı yönetmemize yardımcı olacak kendi web yöneticisi araçlarına sahiptir. Ancak, gerçekten ihtiyacınız olan büyük iki:

  • Google Arama Konsolu
  • Bing Web Yöneticisi Araçları

Google Arama Konsolu’nu Kurma

Web sitenizi Google’a göndermeden önce, bir Arama motorlarına kayıt Konsolu hesabı oluşturmanız ve web sitesinin sahipliğini doğrulamanız gerekir. Bunun için Gmail hesabınızı kullanıyorsunuz.

Birden fazla web sitesi alanını yönetiyorsanız, hepsini aynı hesaptan yönetebileceksiniz.

Hesabınız ayarlandıktan sonra, web sitenizin mülkünü doğrulama konusunda Google’ın yönergelerine uyduğunuzdan emin olun . Web sitenizi doğrulamak için size birden fazla seçenek sağlayan bilgi istemleri olacak. Hesabınız Analytics hesabınızla aynıysa, web siteniz otomatik olarak doğrulanacaktır.

Bing Web Yöneticisi Araçları’nı ayarlama

Buradaki ilk adım bir hesap oluşturmaktır. Bing, kolayca bir Bing Web Yöneticisi Araçları profili oluşturmak için mevcut e-posta hesaplarınızı senkronize etmenize olanak sağlayarak kolaylaştırır.

Bing’in Web Yöneticisi Araçları’na giriş yaptıktan sonra, web sitenizi göndermenin bir sonraki adımına hazırsınız.

Bir Web Sitesini Nasıl Gönderirsiniz?

1. Kategorize edilmiş Site Haritaları ile bir Site Haritası Dizini oluşturun

Bir web sitesinin tamamı için dizinlemeyi yönetirken, ölçeği nasıl yöneteceğinizi bilmek önemlidir. Bir Having optimize site haritası arama motorları en önemlisi bu süreç çok yöneticileri için daha kolay ve sağlamaya yardımcı olabilir.

Burada bir site haritasına atıfta bulunduğumda, bir HTML site haritasına değil bir XML dosyasına atıfta bulunuyorum.

Sitenizin yapısına bağlı olarak, içeriğinizi alakalı kategorilerde silmek için birden fazla site haritası oluşturmak anlamlı olabilir. Resim optimizasyon stratejinizi güçlendirmeye yardımcı olmak için bir resim site haritası bile oluşturabilirsiniz .

Bir site haritası dizinini kök olarak kullanabilir ve buradan her site haritasına link verebilirsiniz.

Yoast eklentisini kullanırsanız, bunların tümü otomatik olarak yapılabilir.

WordPress’te değilseniz, kendi site haritanızı oluşturmanıza yardımcı olacak birçok araç vardır. Çığlık Kurbağa, otomatik bir site haritası aracı olmayan durumlar için benim hedefim.

Daha gelişmiş olursanız, XML site haritalarını yeniden düzenlemek için Python ile bile fantazi olun .

XML Site Haritasını FTP Üzerinden Yükleme

Web sitenizin arka ucuna erişiminiz yoksa, FTP erişimine sahip olmanız sizi burada gerçekten kurtarabilir.

Web sitenizin arka yüzüne ilk kez erişiyorsanız, bu zor olabilir. FTP’nize bağlandıktan sonra, XML site haritanızı yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Public_html dizininizi arayın.
  • Public_html dizini açın.
  • Site haritalarınızı bu dizine yükleyin.

Kolay!

Şimdi, doğru şekilde yüklendiğinden emin olmak için sitenizi test etmeniz gerekiyor.

Test etmek için, sadece dosya adınızı kopyalayın ve web sitenizin URL’sinin sonuna ekleyin. Örneğin:

https://www.example.com/sitemap.xml

veya

https://www.example.com/sitemap_index.xml

2. Robots.txt’nizi optimize edin

Böylece, site haritanızı oluşturdunuz ve optimize ettiniz. Robots.txt dosyasının bununla ne alakası var?

Peki, arama motorlarının web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini sağlamak için birkaç basit adım vardır.

Site Haritanıza bir Bağlantı Ekleyin

Aslında robot.txt dosyanızdaki site haritası dosyanıza bir link ekleyebilirsiniz. Bu, arama motorlarının site haritanızı hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olur ve tarama oranlarınızı artırabilir.

Double Check Disallow Direktifleri

Yeni bir web sitesi başlatıyorsanız, web sitenizin şunu söylemediğinden emin olun:

Kullanıcı Temsilcisi: * 
Disallow: /

Bu basit iki satırlık metin, tüm büyük arama motorlarının web sitenizi taramasını engelleyecektir. Web geliştiricilerin web sitelerini başlatırken ne sıklıkta kontrol etmediklerine şaşırırsınız.

3. Site Haritasını Google & Bing’e Gönderin

Arama Konsolunu ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nı kurduğumuzda, bu makalenin başlangıcında hatırlıyor musunuz? İşe yarayacak bu.

Her iki platform da site haritası linkleri göndermemize izin veriyor. Bu, arama motorlarına hangi sayfaları taramasını istediğinizi söylemenin hızlı bir yoludur.

Bireysel site haritaları gönderebilirsiniz, ancak site haritası dizininizi göndermeniz biraz daha hızlı olabilir.

Bireysel Sayfalar Nasıl Gönderilir?

Hem Google’ın hem de Bing’in ayrı sayfalar göndermenize izin verdiğini biliyor muydunuz?

Doğru! Ama fazla heyecanlanma.

Bazı sayfalar hızlı bir şekilde endekslenebilse de, bazen arama motorları gönderilen sayfalarınızı endekslemek için daha uzun sürebilir.

Google Arama Konsolu – URL İnceleme Aracı

Google’ın yeni Arama Konsolu platformunda en sevdiğim yeni araçlardan biri olan URL İnceleme Aracı var. Bu, web yöneticilerinin Google’ın bir web sayfasının belirli yönlerini nasıl algıladığı hakkında anında geri bildirim almalarını sağlayan oldukça kapsamlı bir araçtır.

Bu aracın en iyi özelliklerinden biri indeksleme isteme yeteneğidir. Tanıdık geliyor mu?

Bunun nedeni, URL İnceleme Aracı’nın eski Arama Konsolundan Google Aracı Olarak Al aracını değiştirmesidir.

Bu aracı kullanarak şahsen anında indeksleme gördüm, ancak diğer SEO uzmanları daha yavaş sonuçlar bildirdi.

Bing Web Yöneticisi Araçları – URL’leri gönderin

Son bir duyuruda , Bing, web yöneticilerinin günde 10.000 URL göndermesine izin verdiklerini söyledi.

URL’leri Gönder aracını Bing Web Yöneticisi araçlarında kullanarak, Bing’in tarama kaynaklarını kurtarmasına yardımcı oluyorsunuz. Mantıklı, ancak arama motorlarının tipik olarak nasıl çalıştığına karşı çıkıyor.

Bing, web yöneticilerini URL’lerini endeksleme için göndermeye açıkça teşvik ediyorsa, neden bunu pazarlama kontrol listenize eklemiyorsunuz?

Bonus İpuçları!

Bağlantılarınızı dizine almak için bazı doğrudan yöntemler ele aldık, ancak bağlantıların dizine alınmasında bazı dolaylı yöntemler de var.

SEO’da yeni olanlar için, çoğu arama motoru tarayıcısının bağlantılar yoluyla yeni web sayfaları keşfettiğine dikkat etmek önemlidir.

Arama motorlarına bir kemik atalım ve içeriğimizi keşfetmelerine yardımcı olalım!

Google Yayıncıları Arama API’sı

Google, yayıncıların içeriklerini doğrudan Google’ın dizinine göndermelerini sağlamak için araçlar açtı. Bu biraz ileri okuma gerektirir, fakat zaman ayırmaya değer!

Dahili Bağlantıları Optimize Et

İç bağlantılarınızı optimize etmek, her önemli SEO kontrol listesinin hayati bir parçasıdır . Sitenizde yapılandırılmış bir bağlantı şeması olması, arama motorlarının sitenizdeki yeni sayfaları keşfetmesine yardımcı olur.

Link Oluşturma Çalışmalarınızı Hızlandırın

Evet, Link oluşturma zaten SEO kontrol listenizde olmalı.

Ancak, bağlantı kurma çabalarınızı artırmak, Google’ın sitenizdeki sayfaları bulmasına yardımcı olabilir. Yeni linkler kazanmayı deneyin, hatta kırık linkleri geri alın.

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı