SEM Arama Motoru Pazarlaması

feridkaplan

Arama Motoru Pazarlaması – Search Engine Marketing


SEM Nedir?

seo 793032 960 720 SEM Arama Motoru Pazarlaması

SEM yani arama motoru reklamcılığı, arama motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirerek web sayfanıza trafik artışı sağladığınız bir pazarlama faaliyetidir.

Google, Yandex ve Bing gibi platformlarda yayınlanması için reklamlar hazırlarsınız ve belirli anahtar kelimeler üzerinden veya hedef kitlenize özel görüntülü reklamlar gibi farklı çeşitlerde fiyat teklifleri sunarsınız. Bu şekilde arama sonuç sayfalarında ücretli olarak görünen alanlar içerisinde sizde yer alırsınız. SEM çalışmaları ile trafiğinizi hemen arttırma şansı bulursunuz.

SEO çalışmalarında sonuçları SEM’e göre daha uzun vadede görürsünüz. Buna rağmen reklam vermeyi bıraktığınızda organik görünürlüğünüz düşükse ziyaretçi sayınız büyük ölçüde düşer.

SEO + SEM = Doğru Pazarlama Stratejisi

Dijital pazarlama stratejisine başladığınızda seo çalışmalarının sonucunu hemen göremezsiniz, bu nedenle seo süreçlerinizi yönetirken ücretli reklamlar ile arama motorlarında hemen görünme fırsatı yakalarsınız. İşletmenizin arama sonuçlarında hem organik hemde ücretli reklamlarda birden fazla görünmesi ise marka bilinirliğini ve tıklama olasılığını arttırır.

seo ve sem SEM Arama Motoru Pazarlaması

Bu, tıklama oranlarının iyileştirilmesine ve genellikle gelişmiş dönüşümlere dönüşür.

SEO ve SEM çalışmalarını aynı anda devam ettirmek başarı için kanıtlanmış bir stratejidir.

SEM, arama motoru pazarlaması kampanyaları yürütme konusunda Google Sertifikalı uzman ekibiyle yol alıyor. Yıllardır onlarca Tıklama Başına Ödeme (PPC, Pay-per-click) kampanyası yöneten ekibimiz, optimum sonuçlara ulaşmak için gereken deneyim, özel yazılım kullanımı ve strateji geliştirmek konusunda fark yaratıyor.

Arama Motoru ya da PPC kampanyaları üç ana kategoride toplanıyor. Bunlar; Tıklama Odaklı Kampanyalar, İşlem Başına Maliyet(CPA- Cost per Action, CPL- Cost per Lead) odaklı kampanyalar ve Yatırım Getirisi(ROI, Return on Investment) odaklı kampanyalardır.

Tıklama Odaklı Kampanyalar, dönüşümleri izleyemeyen işletmeler için en uygun yöntemdir. Kampanya dönüşümleri izlenebiliyorlarsa da bu rakamların herhangi bir kampanyada karar alma noktasında kullanılamayacak kadar dengesiz ve düzensiz olduğu durumlarda kullanılır. Tıklama odaklı bir stratejide, harcanan her bir TL için, tıklama sayısını maksimize etmeye odaklanırız. Amaç reklam harcamalarını arttırmadan web sitesine tıklama sayısını, yani gelen trafiği artırmaktır. Web trafiği arttıkça, işletmenin gelen trafiği düzenli ziyaretçiye veya müşteriye dönüştürmek için daha fazla fırsatı olacaktır. Tıklama Odakli Kampanyalarda CPC, CPM ve benzeri reklam yöntemleri kullanılır. Odak noktası, hedeflenmiş kitledeki ziyaretçiye en ucuz şekilde ulaşmaktır.

İşlem Başına Maliyet Odaklı Kampanyalarda, karar alma süreci için önceden belirlenmiş işlem başı maliyet kriterleri kullanılır. Bu tür kampanyalar dönüşümleri izleyebilen işletmeler için en uygun kampanya şeklidir . İşlem başına maliyet odaklı kampanyalarda; CPC(Tıklama başına ödeme), CPA(Aksiyon başına ödeme), görüntülü reklamlar(display ads) gibi tüm reklam kanalları ve dğer reklam yöntemleri kullanılır. İşlem maliyetlerine odaklanılarak, bu kampanyalarda önceden belirlenmiş maksimum işlem maliyetlerinin altında kalmak hedeflenir. İşlem başı maliyet sürekli optimize edilir. Özellikle internetten satış yapan siteler işlem başına maliyet odakli kampanyalarla ilerlemektedir.

Yatırım Getirisi Odaklı (ROI) Kampanyalar biraz daha karmaşıktır. Bu tür kampanyalarda dönüşümleri izleyebilmek yeterli değildir. İşletmenin aynı zamanda yeterli düzeyde tahmin modeli oluşturabilecek durumda olması gerekir. Kelime tıklama başına maliyetleri gibi kampanya değişkenlerinde varsayımsal değişiklikler yapılarak, A/B testleri yaparak, işimize başlarız. Burada amaç yapılan değişikliklerin işletmenin karlılığına etkisini artırmaktır. ROIkampanyaları çoğunlukla internet üstünden satış siteleri tarafından tercih edilmektedir. ROI‘ da değişken sayısı çok fazla olduğu için pazarlama bir bütün olarak ele alınır ve sürekli takibi yapılması şarttır.

Call Now ButtonŞİMDİ ARA