Portal Web Tasarımı Nedir?

ankara web tasarim Portal Web Tasarımı Nedir?

Portal web site tasarımları, içeriği fazlasıyla geniş daha çok bir sektörde ya da bir çok sektörde genele hitap eden web tasarımlardır. Reklam ve kampanya tanıtımları için banner bölümleri çok olan portal web siteler bir çok kullanıcıya aynı anda bir çok konuda hitap etmektedir.

Birçok güncel bilgileri bir arada bulunduran geniş bilgileri içeren PORTAL internet siteleri için kullanılmaya başlanmıştır. Portallar internet üzerinde söyleşi odaları, canlı-güncel haberler, alışveriş ,e-posta, çeşitli bilgiler ve bunlar gibi bir çok etkinliği içinde bulundurmaktadır.

Portal sitelerin tasarımı ve yazılımı konusunda da yetkinleşmiştir. İçerik güncellemelerinin yanı sıra tasarımlarını da yönetebilen portal site sahipleri, uzun vadeli destek ve ek geliştirme hizmetleri ile Grimor’un gönüllü bağımlı müşterileri olmuştur.

Portal sitelerin banner reklam gösterimleri ile ilgili ek yazılımlar geliştiren Grimor web tasarım ajansı; site sahiplerinin reklam gelirleri elde etmelerine de vesile olmaktadır.

Portal Web Tasarımı Nedir?

İnternet üzerinde bulunan önemli sitelerin belli sınıflara göre gruplanmıs olarak sunuldugu web siteleridir. Portal web siteler tasarlanırken, içerik seçimi (hangi siteler kendi alanlarına göre daha iyi) o siteyi diger portallar arasında ön plana çıkartabilmektedir. Yahoo portal sitelerin ilk ve en önemli örneklerindendir.

Portal web tasarımı en önemli detay projenin dik geometrik şekiller ile birleştirilerek simetrik bir dikdörtgen oluşturulmasıdır. Bu özellik projenin yayın hayatına başlaması ile birlikte değiştirilmesi gereken bölüm veya modül tasarımlarının ekstra bir maliyet ve teknik bir sorun çıkarmadan çözümlenebilmesidir. Büyük butonlar ve yazı karakterleri de son derece dikkkate alınması gereken özelliklerdir. Yeni nesil tasarımların en büyük özelliği olmakla birlikte okuyucunun portalı son derece kolay kullanması çok önemlidir. Yazı karakterlerin seçiminde ise pek fazla alternatif bulunmamaktadır. Çünkü tüm tarayıcılara uyumlu olan font seçenekleri sınırlıdır.

Web Tasarım Amacı Nedir?

İşte bu sorunun cevabı sizde! Websitenizi hangi ihtiyacınıza yönelik kullanmak istiyorsanız, web tasarım süreciniz de aynı amaçla işleme alınmalıdır.  Genel anlamda tüm web tasarımlarının ortak amacı fayda üretmektir. Sahibine ve/ya kullanıcısına gerek zaman gerekse maddi anlamda fayda üretir.
Kısa kısa web tasarımları hangi amaçlarla kullanılabilir listeleyelim;
  • Kurumsal itibarınızın arttırılması için kurumsal websiteler
  • Ticari bir ürün yada ürünlerinizi tanıtılması için ürün katalog websiteleri
  • Topluluk yada sosyal etkileşim oluşturmak için sosyal medya siteleri
  • Muhtemel müşteriler için ayrıntılı hizmet tanıtımları Bknz. Otalya.com
  • Online satış yapmak için e-ticaret siteleri
  • E-business çözümleri (İş yönetim yazılımları)
  • Web tabanlı kurumsal iletişim çözümleri (Kurumsal mesaj ve personel kayıt sistemleri)

Web Tasarım Süreci

Projelendirme ve Planlama
Hedeflenen websitesinin planlaması ve gereksinim analizinin hazırlanması web tasarım sürecinin en öncelikli ve en önemli aşamasıdır. Bu süreçte müşterinin faaliyet gösterdiği sektör detaylı olarak analiz edilir,  sektörde rekabet hesapları ile doğru hedefleme gerçekleştirilir.  Firmanın ürünleri / hizmetleri yada gerekli tüm teknik bilgi belge ve içerikler temin ve tasnifi gerçekleştirilir.
Teknoloji Seçimi
Hedeflenen proje için hangi yazılım teknikleri ve hangi yazılımlar kullanılacağı belirlenir. jQuery kütüphaneleri, CSS bileşenleri, PHP modül ihtiyaçları tesbit edilir.
Tasarım Süreci
Müşterinin hayalindeki tasarımı skeç çalışmalarla ve logo, banner ve renk tercihleri göz önünde bulundurularak HTML+CSS+JS demo çalışması hazırlanır.
Yazılım Geliştirme Süreci
PHP & MySQL tabanlı yazılım altyapımız ile ihtiyaç duyulan projenin kodlama aşaması gerçekleştirilir. Modüllerden oluşan altyapı sistemimiz üzerinde proje bileşenleri, entegre yönetim paneli ve içerik yönetim sistemi ile birlikte kodlanır.
Test aşaması
Geliştirilen proje, müşterinin testine sunulur. Test süreci boyunca sistemin çalışma mantığı ve yönetim paneli bileşenleri için sunum ve eğitimleri verilir. Müşterimizin eğitimlerinden sonra içeriklerinin tamamlanır. Bu aşamalardan sonra web tasarım sürecimiz tamamlanmış ve projemizin yayına açılışı yapılmış olur.
Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı