Mobil SEO

Mobil SEO

mobil seo 1 768x393 300x154 Mobil SEO

Mobil SEO Teknikleri

Mobil SEO Nedir?

E-ticaretin her geçen gün daha da yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bu alandaki yenilikler de ardı arkası kesilmeden piyasaya sunulmaktadır. Hızla büyüyen internet sektöründe bu yıl atağa kalkması beklenen alanlar arasında ise mobil SEO piyasası yer almaktadır.

Normalde yurt dışında oldukça yaygın olarak yapılan mobil SEO konusu, son zamanlarda ülkemizde de gelişim göstermeye başlamıştır. Mobil cihaz kullanımının her geçen gün artmaya devam etmesi ile birlikte mobil üzerinden yapılan SEO çalışmalarının değeri de buna bağlı olarak artmıştır. Türkiye’de yer alan 3 büyük mobil operatörünün yaptığı atılımlar sayesinde bir çığ gibi büyüyen bu sektörde artık neredeyse her yerden cep telefonları ile internet kullanılabilir hale gelmiştir.

Bu bağlamda firmaların cep telefonları ile internete bağlanan potansiyel müşterilerinin dikkatini çekebilmek, marka bilinirliklerini arttırabilmek ve Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için son zamanlarda başvurdukları yöntemler arasında ilk sırada mobil SEO yer almaktadır. Bu önemli SEO yöntemi ile ilgili halen fikir sahibi olmayanlara ise mobil arama motoru optimizasyonu yönteminin ne olduğu ile ilgili daha detaylı bilgi verilebilmektedir.

Mobil SEO Nasıl Yapılabilir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile tasarlanan mobil arama motorlarının çok sayıda karmaşık algoritmaları ve botları bulunmaktadır. Bu nedenle mobil SEO’da başarıyı yakalamak isteyen firmaların bu algoritmaların ne olduğunu çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Cep telefonları ile rahatça ve hızlı bir şekilde gezilebilen firmaların web sitelerinin mobil SEO konusunda başarılı olarak nitelendirildikleri ve bu alanda rakiplerinden her daim bir adım önde oldukları da bilinmektedir.

Mobil SEO’da sitelerin hızlı şekilde gezilebilmesinin dışında yine web sitesi içerisinde yer alan ve çeşitli bağlantılar veren linklerin kırık olmamasına özen göstermek gereklidir. Bu konuda destek almayı düşünen firmalara ise internette bulabilecekleri ve ‘’Link Checker’’ adı verilen uygulamaları kullanmaları tavsiye edilebilmektedir. Ayrıca kırık link tespiti konusunda Joomla ve WordPress gibi ünlü sistemlerin özel olarak geliştirdiği eklentilerden de yararlanabilmek mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra bugün pek çok kişinin WordPress altyapısına sahip web sitelerini kullandığı da göz önüne alındığında WordPress’in geliştirdiği bazı eklentiler ile ideal bir mobil görünüme sahip olabilmek de oldukça kolaydır. WordPress kullanıcıları, web sitelerinde yer alan yazıları entegre edebilecekleri WordPress eklentisi sayesinde cep telefonlarına uygun bir şekilde tasarlayabilir ve kullanımı kolay bir ara yüz hazırlayarak siteyi mobil üzerinden ziyaret edecek olan herkese olabilecek en iyi şekilde sunabilir. Bu durum da müşterilerin siteye girişlerini arttırarak doğal bir şekilde mobil SEO’ya katkı sağlayabilecektir.

‘’Mobil SEO nasıl yapılır?’’ sorusuna yanıt olarak verilebilecek başka bir yöntem de resmî web sitelerinin içeriğinde farklı alanlarda paylaşılacak şekilde ‘’Mobil site tanıtımı’’ yapmaktır. Bu sayede bilgisayarlarından firmaların web sitelerine giren müşteriler, burada yer alan mobil site tanıtımlarını görerek cep telefonları üzerinden de web sitesini kullanmaya başlayabilirler. İnternet sitesinden mobil siteye müşteri çekme ve bu müşterilerin mobil sitede gezinmesini sağlama yöntemi, mobil SEO’da başarının en etkili yöntemlerinden birisi olarak da nitelendirilebilmektedir.

 

Mobil Optimizasyonu nasıl çözebiliriz?

Alternatifler

01- Mobil URL

02- Duyarlı web tasarımı

Cihazlar arasındaki farkı anlama

Mobil: Bu dokümanda, “mobil” veya “mobil cihazlar” deyimi Android çalıştıran cihazları, iPhone veya Windows Phone gibi akıllı telefonları ifade eder. Mobil tarayıcılar HTML5 özelliklerinin büyük bir kısmını oluşturabilmeleri açısından masaüstü tarayıcılara benzerler, ancak ekran boyutları daha küçüktür ve çoğu durumda, varsayılan yönleri dikeydir.

Tabletler: Tabletleri kendi özel sınıfında cihazlar olarak değerlendiririz ve mobil cihazlardan söz ettiğimizde genellikle tabletleri bu tanıma dahil etmeyiz. Tabletler daha büyük ekranlara sahiptir. Yani tablet için iyileştirilmiş içerikler sunmadığınız takdirde, kullanıcıların sitenizi akıllı telefon tarayıcısındaki gibi değil, masaüstü tarayıcılarındaki gibi görmek isteyeceğini varsayabiliriz.

Multimedya özellikli telefonlar: Bunlar, XHTML standartlarını karşılayacak biçimde kodlanmış sayfaları oluşturabilen, HTML5 İşaretleme ve JavaScript/ECMAscript destekleyen, ancak HTML5 standardındaki bazı uzantı API’larını desteklemeyebilen tarayıcılara sahip telefonlardır. Bu genellikle akıllı telefon sınıfında olmayan çoğu 3G özellikli telefonlardaki tarayıcıyı belirtir.

Özellikli telefonlar: Bu telefonlarda, tarayıcıların standart HTML kullanılarak kodlanmış web sayfalarını oluşturma yeteneği yoktur. Buna, sadece cHTML (iMode), WML, XHTML-MP vb. oluşturabilen tarayıcılar da dahildir.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)