Marka Bilinirliği önemli ayaklarından biri de “bilinirlik”tir. Doğan her marka adım adım bilinirliğini artırır. Bazı markaların arkasındaki sermaye gücü yüksektir, yoğun reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleriyle kısa sürede yüksek marka bilinirliğine ulaşırlar. Bazı markalar yıllardır sektörlerinde olmanın etkisiyle marka bilinirliklerini yükseltmişlerdir. Bazı markalar ise genç olmalarına rağmen öyle etkili inovasyonlar ve farklılık sunmuşlardır ki tanıtıma dahi para harcamadan yüksek marka bilinirliğine ulaşmayı başarmışlardır. Bazı markalar ise yıllardır sektörlerinde olmalarına rağmen sektörlerine yeni giren markalar kadar bilinir değildirler. Bazı markalar ise bilinirliği hiç önemsemezler.

01 2 Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği ya da marka tanınırlığı, pazarlama kampanyalarının önemli bir bölümünü oluşturur. Potansiyel ve mevcut müşterilere bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi vermek ve bu bilginin veriliş biçimi çoğu zaman oldukça kritiktir çünkü ilk izlenim çok önemlidir.

Yani markanızın insanların gözüne nasıl göründüğünü bilmek ve buna uygun eylemlerde bulunmak başarıya giden yolda büyük bir avantajdır. Bu nedenle marka bilinirliğine olumlu ya da olumsuz etki eden faktörleri bilmek hayati öneme sahiptir.

Şimdi marka bilinirliğini olumlu etkileyecek bazı önemli tekniklere bakalım.

Bilinirlik kampanyalarının birden fazla amaç için gerçekleştirilmesi düşünülebilir. Öncelikle dönemsel bir kampanyanızın, en kısa sürede ve mümkün olduğunca fazla potansiyel müşteriye duyurulması hedeflenebilir. Veya, kurumunuzun/markanızın orta-uzun vadeli hedeflerine yönelik genel tanıtım ve bilinirlik kampanyaları söz konusu olabilir.

Hedefiniz ne olursa olsun, bilinirlik kampanyalarınıza yönelik pazarlama çözümlerini size özel oluşturuyoruz. Bunu gerçekleştirmek için, birden fazla platform ve aracı kullanarak, kurumunuzun hedef kitlesi ve ihtiyaçlarına en uygun pazarlama karmasının oluşturulmasına yönelik çalışıyoruz. Bilinirlik kampanyalarının başarıya ulaşabilmesi için, birden fazla platform ve aracın sinerjik olarak kullanılması gereklidir.

Bilinirlik kampanyalarına neden ihtiyaç duyulur?

Her kurum veya markanın, orta ve uzun vadedeki pazarlama hedeflerini gerçekleştirebilmesi için, hedef kitlede yeterli bilinirlik seviyesine ulaşması gereklidir. Bunun nedeni, tüketicilerin, ürün ne kadar iyi olursa olsun tanımadıkları ve/veya güven duymadıkları ürünlere ilgi göstermemeleridir. Dolayısıyla, tanınmamış bir marka için gerçekleştirilen bir satış kampanyasının, çok tanınan bir marka için gerçekleştirilen kampanyadan daha kötü sonuç vermesi kaçınılmazdır. Aynı bütçe ve içerikle gerçekleştirilse bile, tanınmayan markanın performansı daha düşük olacaktır. Dolayısıyla, her marka ve kurum için uzun vadeli bilinirlik ve güven oluşturmak stratejik önem taşır, bunun en iyi araçlarından biri de süreklilik arz eden bilinirlik kampanyalarının gerçekleştirilmesidir. Bilinirlik kampanyalarında, aşağıdaki amaç ve hedefler olabilir:

  • Dönemsel kampanya/fırsat duyuruları
  • Marka/ürün lansman kampanyaları
  • Mevcut müşterilere tekrarlanan satış gerçekleştirmeyi hedefleyen kampanyalar
  • Kurumsal iletişime yönelik duyurular
  • Müşteri sadakatini artırmaya yönelik kampanyalar
  • ve diğer.

Bilinirliğinizi nasıl artırırsınız?

Çevrimiçi reklam ve pazarlama araçları, bilinirlik kampanyaları için etkin ve ölçeklenebilir olmaları dolayısıyla birçok ürün ve hizmet için çok etkin imkânlar sağlamaktadır. Tipik bir çözüm aşağıdaki hizmetleri içerebilecektir.

Pazarlama Danışmanlığı
Strateji her şeyin başında gelir. Bilinirlik artırmaya yönelik çalışmalarınızda, Markethink’in sağlayacağı Pazarlama Danışmanlığı sayesinde, doğru stratejilerle yola çıkacak ve sonuca daha hızlı ulaşacaksınız. 

Google Görüntülü Reklam Ağı’nda Reklam 
Google Görüntülü Reklam Ağı, çok geniş erişimi ve gelişmiş hedefleme imkanlarıyla, hedef kitlenize ulaşmanın uygun yollarından biridir. Arama reklamlarıyla elde edilemeyen, belki o anda arayış içinde olmasa bile, ürünümüzle ilgilenebilecek kullanıcılara ulaşmamıza olanak tanır.

YouTube Video Reklamları 
YouTube video reklamları, video içeriğin gücünü kullanabildiğiniz, çok daha fazla bilgilendirme/eğlendirme potansiyeli ile, diğer reklam format ve mecralarıyla elde edemeyeceğiniz sonuçlara ulaşmanıza olanak verir. 

Yeniden Pazarlama Kampanyaları 
Bilinirlik kampanyalarının etkisinin artırılması için, özellikle Görüntü Reklam Ağı kampanyalarının Yeniden Pazarlama Kampanyaları ile desteklenmesi gereklidir. Böylece ürünümüzle ilgilenen kullanıcılara daha özel mesajlarla ulaşılabilir ve gerçekleştirilen kampanyaların getiri/yatırım oranı ciddi şekilde yükseltilebilmektedir.

Facebook Reklam Kampanyaları 
Facebook, sahip olduğu yüksek erişim ve hedefleme özellikleriyle, hemen hemen her türlü hedef kitleye erişim için kullanılabilecek bir reklam mecrasıdır. Görsel ve video reklamlar ile hedef kitlenizle iletişime geçebilir, Facebook’un dönüşüm izleme ve yeniden pazarlama özellikleriyle getiri/yatırım oranınızı yükseltebilirsiniz.

Google Arama Sayfasında Reklam 
Google arama reklamları, kullanıcının ihtiyaç duyduğu anda kendisine reklamınızı gösterebilmenize olanak tanıdığı için, etkileşim oranı çok yüksek olan reklamlardır ve bilinirlik kampanyalarını destekleyici olarak kullanımı düşünülmelidir. Böylece, marka ve ürününüzle ilgilenen kullanıcıların sizi Google’da aramaları durumunda, bulmalarını ve satış oluşma ihtimalini artırmış olursunuz.

Dönüşüm İzleme 
Dönüşüm izleme, hangi platformda olursa olsun, reklamlarınızın performansının izlenmesi ve iyileştirilmesi için kullanımı gerekli bir özelliktir. Böylece, reklam kampanyalarınızın getirisini ve getiri/yatırım oranını öğrenmeniz mümkün olmaktadır. 

Web Analitik Çalışmaları 
Web sitenizi kaç kişi ziyaret ediyor, bu ziyaretçiler hangi kaynaklardan geliyor, alışveriş yapıyorlar mı, en çok alışveriş hangi ziyaretçilerden kaynaklanıyor, site içi trafik akışında problemler var mı v.b. soruların cevabını bulmak için Markethink web analitik hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kısacası, yaptığınız tüm pazarlama çalışmalarının, çevrimiçi yansımasını izlemek ve iyileştirmek için web analitik çalışmalarının yapılması gereklidir