GoogleSeo

Kurumsal SEO Başarı Rehberi

Kurumsal SEO Groupon’daki görevime başlamadan önce, SEO’da REI ve Amazon ile birlikte yönetici ve kıdemli yönetici pozisyonları için röportaj yaptım.

SEO pozisyonları için gereksinimlerde bir kayma olduğu gözlendi.

Şirketler SEO’da başarılı olmanın farkına varmak, sadece teknik konularda iyi olmak ya da büyüme için fırsatları tespit etmek demek değildir.

Şimdi, bu şirketler , aynı anda aynı odada bulunan, ekiplerle (teknik, yaratıcı, bazıları SEO bilen ve bazıları hiçbir ipucu içermeyen) bir takım karışımının yanı sıra etkili bir şekilde yöneticilerle iletişim kurabilecek insanlara ihtiyaçları olduğunu biliyor.

Ayrıca, şirketler SQL’i, büyük veri kümelerini ve dinamik olarak oluşturulmuş sitelerden kaynaklanan sorunları anlama beklentileriyle daha derinlemesine analitik ve teknik yetenekler arıyor:

 • Yinelenen içerik
 • İnce içerik
 • Ürün veya içerik geliyor ve gidiyor.
 • Vb.

Nordstrom’da SEO yöneticisi olarak bulunduğum süre boyunca aynı modeli belirledim ve ekibimi bu gereksinimlere uyacak şekilde yeniden yapılandırdım.

İşte bir işletme organizasyonunda SEO’nun dört ayağı.

1. SEO Azaltma: Hata Yönetimi ve Teknik SEO

“Azaltma” kelimesini kullanıyorum, çünkü daha büyük kuruluşlarda bir SEO zamanının iyi bir yüzdesinin bir proje başlatıldıktan sonra sorunları tanımlamak için harcandığını buldum .

Örneğin, mühendislik ekiplerine geri dönmek ve gerekli düzeltmeleri yapmak için hataların yapılmasını talep etmek zorunda kalmak.

Eğer piyasaya sürülmeden önce sadece sorunlar tespit edilseydi, şirket zaman, emek ve paradan tasarruf sağlayabilirdi.

Azaltmadan sorumlu olan SEO, bir proje başlatılırken mühendislik ekiplerinin yanı sıra proje ve ürün yöneticileriyle birlikte çalışır ve ilgili kalır.

Eğitim, SEO’nun nüanslarını, karar vermeden önce soru sormak veya kararları kendileri almak, şirkete uzun vadede zamandan ve emekten tasarruf etmek için yeterli şekilde anlamaları nedeniyle de önemlidir.

2. SEO Analizi / Raporlama: Varsayımların Hesaplanması ve Başarıların Raporlanması

Her şirketin SEO’nın trafikte ve gelirde ne kadar rol oynadığını bilmesi gerekir.

Raporlama söz konusu olduğunda, SEO’da diğer kanalların sahip olmadığı karmaşıklıklar vardır.

Google, ücretli aramada olduğu gibi, organik aramadan bir siteye anahtar kelime önerme yapmaz.

Google’dan gelen organik trafiğin , tüm arama trafiğinin yüzde x’i olduğunu ve Google Arama Konsolundan tıklamaları belirli anahtar kelimelerden çekerek $ xgelir elde edildiğini ve ardından bu anahtar kelimeye ilişkin tahmini geliri elde etmek için tüm tıklamaların yüzdesini hesapladığını anlamak daha iyi bir anlayışa sahip olmak:

 • SEO’ları nasıl performans gösteriyor.
 • Hangi çabalar çalışıyor?
 • Fırsatların olabileceği yer.

Bu hesaplamaları yapabilen ve performanslarını kilit paydaşlara rapor edebilen bir SEO, daha büyük olan SEO parçasının önemli bir parçasıdır.

3. SEO Proje Yönetimi: SEO için Büyüme ve Yönetme Projelerinin Belirlenmesi

Düzeltmeler yaparken ve SEO çalışmasının başarıları hakkında raporlama yaparken, aynı zamanda büyüme önemlidir.

SEO için mevcut veya geçmişteki çabalarda bulunabilecek arama ve boşluklardaki artış eğilimlerini belirlemek, iyi bir kurumsal SEO ekibinin başarısı için zorunludur.

Bir proje yöneticisi, aşağıdakiler dahil olmak üzere web sitesinin büyük bir bölümünü etkileyen daha büyük bir ölçekte tanımlanan girişimlerle görevlendirilir:

 • Bir dizi sayfadaki tasarım ve içeriği elden geçirme.
 • Sitenin birçok yönünü etkileyen dahili bir bağlantı planı için girişimlerin teşvik edilmesi.

SEO’daki proje yöneticisi tüm zamanlarını ve enerjilerini odaklar ve ekiplerin teslimat tarihlerini taahhüt eder ve hepsini birden fazla ekip boyunca organize tutar.

Sonunda, SEO’dan gelir artışı ile sonuçlanır.

4. İlişki Kurma: Paydaşlara ve Diğer Ekiplere SEO Şampiyonası

SEO kurumsal bulmacanın son parçası, kuruluş genelinde ilişkiler kurma ve meşgul olma yeteneğidir.

Genelde SEO ekibinin yukarıda belirtilen ilk üç ile başlamasını ve daha sonra ilişki kurma ekibi üyelerini takip etmelerini öneririm.

Bunun alternatifi, SEO ekibinin müdüründen veya müdüründen ilişki kurmayı teşvik etmek veya bunu organizasyondaki diğer kişilerle ilişki kurarken her ekip üyesine aşılamak.

Mühendislik, yaratıcı, yasal ve halkla ilişkiler, diğerleri arasında ilişkiler kurmak. SEO, kuruluşun her yönüne dokunur ve bir noktada, bu ekiplerden bir veya daha fazlasının desteğini gerektirir.

Bu ekiplerin üyeleri ile iyi bir ilişkiye sahip olmak, daha fazla verimlilikle SEO girişimleri için daha hızlı bir şekilde satın alınacak ve sonuçta SEO’nun ve şirketin genelindeki büyümeye yol açacaktır .

REI’de röportaj yaparken, organizasyon içindeki farklı ekiplerde açılan birkaç pozisyondan bahsettik.

Bu konumlarla ilgili ilginç kısım, SEO’yu ücretli arama, sosyal medya ve e-posta ekipleriyle pazarlamaya yerleştirmek yerine, bu konumların program yöneticileri olmasıydı.

Roller, her kurumsal SEO’nun sahip olması gereken temel güçler tarafından belirlenir. Bunlar şunları içerir:

 • Kanallar ve ekipler arasında etkili iletişim kurmak.
 • Eğitim ve dökümantasyon yoluyla SEO geliştirme.
 • SEO girişimlerine öncelik vermek için ekiplerle çalışmak.
 • SEO’nun kilit paydaşlara rapor edilmesi ve fırsatların belirlenmesi.
 • Satıcıları yönetmek (araçlar, acenteler, danışmanlar vb.)
 • SEO trendlerinde en son gelişmelerden haberdar olmak.

Bir bakıma, bu roller, dört sütunu, bireysel olarak katkıda bulunan bir rol olarak ele alıyordu.

Roldeki kişi başarılı olduktan sonra, her bir gücü desteklemek için ekipler oluşturulacak. Sonunda, bu iş başarısını yönlendirecek SEO için güçlü bir ekip ve varlığı geliştirecektir.

Sonunda Groupon’da bir rol almaya karar verdim. Şirketin, açıkça tanımlanmış rollerdeki her bir yönü kapsayan SEO konusunda güçlü bir kolu vardır. Bu Groupon için işe yarar ve ekibin dört sütun etrafında roller geliştirmesine izin verir.

Bazı şirketlerin pazarlamadan uzaklaşan ve KOBİ rollerine ayrılan SEO rolleri ve ekipleri veya mühendislik, içerik / yaratıcılık, raporlama ve pazarlama konularında yer alan IC rolleri ve zaman zaman iletişim kurmak için bir araya geldiği görülüyor.

Son olarak, geliri raporlayabilmek, projelere öncelik vermek ve bunu zincir yoluyla iletmek.

Tüm bunlar şirket için ve şirket için bir bütün olarak faydalı olan SEO için kurumsal yapılanmanın ve görselleştirmenin son yıllarda meydana geldiği büyük bir değişimdir.

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı