Google Seo Web Geliştirme

İçerik Optimizasyonu Trafiğinizi Artırın

İçerik Optimizasyonu çok miktarda kan, ter ve gözyaşı döktünüz ve faydalarından yararlanmamak utanç verici olurdu.

Çoğunlukla biraz dokunursanız, size çok daha fazla hizmet eder. Sıklıkla unutulan alçak askılı meyve!

Öyleyse bunu düzeltmek için yola çıkalım. Mevcut içeriğinizi nasıl optimize edeceğinizi ve yatırım getirisini nasıl yükselteceğinizi üç basit adımda açıklayacağım:

 1. İçeriğinizi kataloglayın
 2. İçeriğinizi puanlayın
 3. İçeriğinizi geliştirin

1. Adım: İçeriğinizi Kataloglayın

İçeriğinizi optimize etmenin ilk adımı bir kuşbakışı içeriğini görmek.

Tüm web sitenizi Screaming Frog veya ContentKing gibi araçlarla tarayın (feragatname: ContentKing’de çalışıyorum) , tüm URL’leri dışa aktarın ve bunları böyle bir elektronik tabloya bırakın .

Anahtar kelime araştırmanızı el altında tutun : İçeriği puanlayacağınız bir sonraki adımda ihtiyacınız olacak.

2. Adım: İçeriğinizi Puanlayın

Web sitenizin tüm içeriğini bir elektronik tabloya doldurun. Şimdi her sayfa için doldurun:

 • Hedef kitleniz.
 • İçeriğinizin amacı.
 • Satış hunisindeki aşaması (Farkındalık, Düşünme, Dönüşüm, Sadakat veya Avukatlık arasından seçim yapın).
 • Sıralamasını istediğiniz anahtar kelime (ler).
 • Onunla ne kadar mutlusun:
  • Organik trafik ve dönüşümler (son 12 ayda).
  • Sosyal trafik ve dönüşümler (son 12 ayda).
  • Kullanılabilirlik (Kötü, İhtiyacı Var veya İyi arasından seçim yapın).

Bu trafik ve dönüşüm numaraları, web analytics süitinizde tam orada bulunmalıdır.

Bunların hepsi biraz zaman alabilir, bu yüzden ilk önce düzenli hale getirmek için en önemli sayfalara odaklanın.

Yakında canlı bir şekilde yapacak çok şeyin olduğunu göreceksiniz!

Sıkça yanlış gittiğini gördüğümüz bazı şeyler:

 • Hedefin veya hedef kitlenin net olmadığı sayfalar. Kimler için bir sayfa yazdığınızı ve neyle ulaşmak istediğinizi bile bilmiyorsanız, içeriğinin iyi bir şekilde olmasını nasıl bekleyebilirsiniz?
 • Çok fazla anahtar kelime için optimize edilmiş sayfalar. Bu sayfalar daireler halinde yayınlanır. Ayrıca, hiçbir anahtar kelime için optimize edilmemiş sayfalar. Bunlar hiçbir yere gitmiyor!
 • İnsanların zorlukla okuyabileceği noktaya kadar optimize edilmiş sayfalar. Hata! 2006 aradı ve anahtar kelime doldurulmuş sayfalarını geri istiyor.

Git ve e-tabloyu doldur, böylece her sayfanın web sitendeki rolünü ve nasıl performans gösterdiğini iyice temizlersin.

Adım 3: İçerik Optimizasyonu

Küçük “içerik envanteriniz” size en çok hangi sayfaların dikkatinizi vermesi gerektiğini gösterdi. Öyleyse işe koyulalım!

Sayfa İçi Optimizasyonla Daha Fazla Organik Trafik Getirmek

Mevcut içeriğinizin yönlendirdiği organik trafiği artırın: doğru anahtar kelimeleri entegre edin ve tıklama oranınızı (TO) yükseltin.

Doğru Sayfalar İçin Doğru Anahtar Kelimeler

Neredeyse demeden geçiyor, ama yine de vurgulayalım:

Doğru anahtar kelimeleri doğru sayfalara dahil etmezseniz, bu sayfalar bu anahtar kelimeler için zayıf sıralanır.

Ancak sayfaları daha kolay erişilebilir hale getirmek için bunu nasıl etkili bir şekilde yapıyorsunuz?

Bu öğelere öncelik verin:

 • Başlık : En önemli anahtar kelimelerinizi başlığınızın başına yerleştirin ve başlık uzunluğu 30 – 60 karakter (ve 285 – 575 piksel) arasında olmalıdır.
 • Meta açıklaması : Önemli açıklamaları meta açıklamasına ekleyin. İnsanlar bu anahtar kelimeleri aradıklarında, snippet’lerde kalın yazılırlar. Bu, sonucunuzu daha göz alıcı hale getirir ve bu da daha fazla tıklamaya yol açar. Meta açıklama uzunluğunuzu 70 ila 155 karakterde (ve 430 ila 920 piksel) tutun.
 • H1 başlığı ve H2 başlıkları : Bu başlıklara ana anahtar kelimeler yerleştirin.
 • Gövde içeriği: Sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerin gövde metninizde olduğundan emin olun. Hiç akıllıca değil, ancak deneyimli SEO uzmanları bile bazen bunu unutuyor.
 • Sayfalara İç bağlantılar : onların çapa metin olarak önemli anahtar kelimelerle, söz konusu sayfaya sitenizde alakalı sayfalardan dahili bağlantıları kurmak.
 • Görüntü optimizasyonu : Unutma: görüntüler de içeriktir. Anahtar kelimelerinizi resimlerin dosya adlarına, alt etiketlerine ve başlık etiketlerine eklediğinizden emin olun.

Önemli:  Anahtar kelimelerinizin hem tekil hem de çoğul hallerini kullandığınızdan emin olun. Aynı sayfada ilgili kelimeleri ve eş anlamlıları kullanmaktan korkmayın. Bu normaldir, bu yüzden arama motorları görmeyi bekler.

BAD vücut içeriği örneği:

Araba sigortası New York Araba sigortası New York
mu arıyorsunuz? Daha fazla bakma! Sigorta şirketi X, en iyi araba sigortası olan New York oranlarına karşı en iyi araba sigortası olanı sunar.

Araba sigortası için fiyat teklifi isteyin New York
Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? New York araba sigortası için fiyat teklifi istemek çekinmeyin

Anahtar kelimeleri zorla girmeyin! (Çok fazla) anahtar kelime eklemek okunabilirliğe zarar veriyorsa, kullanıcıyı her zaman arama motoru üzerinden seçin.

TO’yu iyileştirin

Sayfalarınız organik arama sonuçlarında iyi sıralanıyor, ancak düşük bir TO alıyorsunuz. Zaten iyi sıralama için gerekli tüm çabayı gösterdiniz, ancak şimdi faydaları göremiyorsunuz.

Mükemmel PPC kopyasını oluşturmak için çok fazla zaman harcamak çılgınca, ancak başlıklarımız ve meta açıklamalarımız hakkında pek fazla düşünmüyoruz.

Daha yüksek TO’lar için şu en iyi uygulamaları izleyin:

 • Başlık ve meta açıklama ile deneme: Çok mu uzun mu yoksa çok mu kısa? Anahtar kelimeleri iyi uyuyor mu? Okuması kolay mı? Net bir eylem çağrıları var mı?
 • Öne çıkın: Rekabette yer aldığınızdan emin olun. Kutunun dışında düşünmek ve yapılandırılmış işaretlemeyi kullanın – gibi değerlendirme . Google, incelemeleri olan sayfalar için yıldızları gösterir. Bu önemli bir farklılaştırıcıdır: sizi farklı ve daha iyi görünmenizi sağlar!
 • Google’ın Öne Çıkanlar : Birçok kullanıcı Google’a gerçek bir soru gönderir. İçeriğiniz bu soruyu yanıtlarsa, Google soruyu doğrudan arama motoru sonuç sayfasından (sayfanın en üstünde) yanıtlamaya çalışabilir.

Daha fazla Sosyal Medya Trafiği

Sayfalarınızın sosyal medyada paylaşıldıklarında nasıl göründüğünü biliyor musunuz? Çoğu insan bilmez ve sayfalarının sosyal medya platformlarındaki görünümünü etkileyebileceklerini de bilmiyorlar. Bu sizin için harika bir haber: rekabette öne geçmek için bir yol.

Bunu nasıl yapıyorsun? Kullanım Open Graph (için Facebook ve LinkedIn) ve Heyecan Kartları (Twitter için).

Facebook ve Twitter’da öne çıkmak için üç şeye dikkat edin:

 • Başlık: Akılda kalıcı olduğundan emin olun ve yukarıdaki örnekte olduğu gibi her bir kelimeyi büyük harfle deneyin. Başlığınızı 80 karakterin altında tutun. (Twitter için sihirli sayı 55’tir.)
 • Açıklama: Okumalarını sağlayan birini yazın. Facebook’ta 200 karakterin altında ve Twitter’da 130 karakterin altında tutun.
 • Görüntüler: Göz alıcı görüntüleri seçin. Sizin için en uygun olanı bulmak için deneme ve araştırma.

Büyük kısmı Açık Grafik ve Twitter Kartlarının birçok içerik yönetim sistemi tarafından desteklenmesidir.

Pek çok SEO eklentisi zaten onları destekliyor – bunları eklemek bir başlık ve bir meta açıklama doldurmak kadar kolaydır.

Açık Grafik ve Twitter Kartı verilerinizi doğru doldurup doldurmadığınızı manuel olarak kontrol etmeniz can sıkıcıdır, bu nedenle otomatikleştirmek çok büyük bir zaman tasarrufu sağlar.

Daha İyi Kullanılabilirlik

Arama motorları sizden asla satın almayacak . Kullanıcılar olacaktır, bu nedenle kullanıcılara odaklanın. Sitenizi bir gülümseme ile bıraktıklarından emin olun.

Arama Sorgusunu Cevapla

Sayfanız gerçekten kitlenizin arama sorgusuna cevap veriyor mu? Arama motoru kullanıcıları genellikle belirli bir sorunun cevabını arıyor. Sayfanız cevap vermezse (hızlı), “Geri” düğmesine basacak ve farklı bir siteyi kontrol edeceklerdir.

Önyargılarınızı temizleyin, sayfanızı kontrol edin ve tipik bir ziyaretçinin arama sorgusunu hızlı ve basit bir şekilde yanıtladığını doğrulayın. Olmazsa, sayfayı ayarlayın. Öyleyse, aşağıdaki içerik fikirlerinden herhangi biriyle kullanıcılar için daha da kullanışlı olabileceğini görün:

 • İnfografikler
 • Videolar
 • Sık sorulan Sorular
 • yorumlar
 • Daha fazla arka plan bilgisine sahip harici web sitelerine bağlantılar

İçeriğinizi budamak

Bazen daha az. Bu içerik için de geçerlidir.

Şişirilmiş içeriği tanımlamak “ içerik budaması ” olarak adlandırılır . Fikir, dikkat dağıtıcı ve ilgisiz içeriği kaldırmanın odak ve okunabilirliği arttırmasıdır.

Kullanıcıyı aklınızda tutun ve budamadan uzak durun!

İçeriğinizi Yeniden Yazın ve Güncelleyin

İçeriğinizi yeniden yazmak ve güncellemek size büyük değer sağlayacaktır. İçeriğinizi bozabilecek önemli eğilimleri ve gelişmeleri düşünün. Ardından zaman içinde değerini korumak ve değerini artırmak için yeniden yazıp güncelleyin. Bu da size tekrar tanıtmak için iyi bir neden verir!

Bu örneği ele alalım: Hollanda’da asgari ücret, 1 Ocak ve 1 Temmuz’da yılda iki kez ayarlanır.

Düzenlendikten sonra asgari ücret hakkındaki eski içeriğiniz ne kadar değerli? Minimal değerli! Bu nedenle, yılda iki güncelleme için bu içeriğe dikkat edin ve bunları unutmamak için editör takvimine ekleyin.

Ayrıca, bu güncellemeleri içeriği yeniden değerlendirme fırsatı olarak alın. Örneğin, yaşını etkileyen ve asgari brüt ücreti net ücrete dönüştüren bir hesap makinesi eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu, ücret sayfanızı daha değerli hale getirmez mi?

Okunabilir ve Davetli Olun

Bu durumu hayal edin: Google’da bir şey arıyorsunuz, bir arama sonucunu tıklıyorsunuz ve bir sonraki şey, paragraf, başlık veya resim içermeyen büyük bir metin yığınına bakıyorsunuz. Okumak ister misin, yoksa çabucak gemiye atlayıp başka bir sonuca varır mısın?

Bu reaksiyonu önleyerek:

 • (Alt) başlıkları kullanarak içerik içinde görsel bir hiyerarşi uygulama. Pek çok kullanıcı, ilgilendikleri bölümü bulmak için içerik tarıyor. Başlıklara sahip olmak bunu destekler.
 • Metnin daha okunaklı olması için ayrı paragraflar oluşturulması.
 • Metninizi görsel olarak destekleme. İçeriğinizi çekici hale getirmek ve amacınızı ikna etmek için mümkün olduğunca fotoğraf ve videoları kullanın.
 • Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmak.

Sonuç

Düşük YG ile oturması için iyi bir içerik kaybı. Küçük bir çabayla, arkanı dönebilir ve sizin için çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik Optimizasyonu SEO, sosyal ve kullanılabilirlik bakış açılarından optimize etmek, çok daha fazlasını elde etmenizi sağlar. Tamamen kontrol edilebilen kısım budur.

İçeriğinizi tanıtmak, başarısında önemli bir rol oynar. İçeriğinizle ilgili bir vızıltı olduğunda, bu diğer web sitelerinden bağlantı kurmaya ve bu içeriğin izleyicisini sosyal medyada oluşturmaya çok yardımcı olur.

Optimize. Analiz edin. Tekrar et.

İçeriğinizi optimize etmek ve tanıtmak hiçbir zaman yalnızca “yapılmaz”.

Benzer Makaleler

AdSense Dostu Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik Topluluğu Nasıl Oluşturulur

feridkaplan

Seo Hız Optimasyonu

feridkaplan

Araştırmacılar, reklamlarla ücretsiz listeler arasındaki farkı söyleyebilir mi? Google mühendisi ‘evet’ diyor

feridkaplan

Yorum Yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA