GoogleHaberler

Google’dan Gary Illyes RankBrain’in Nasıl Çalışacağını Açıklıyor

Google Bloomberg Business‘ta yapılan röportajda RankBrain algoritmasını duyurdu. Yeni bir algoritma söz konusu olunca hepimizin aklına pek çok soru geliyor. Bu yazımızda aklınıza gelebilecek önemli soruları cevaplandırdık.

Öncelikle algoritmanın detaylarına göz atalım; RankBrain algoritması, daha önce HummingBirdolarak bildiğimiz algoritmanın yeni bir versiyonu. Makine Öğreniminin büyük önem taşıdığı algoritma, arama sorgularını bir insan gibi değerlendirmek için geliştirilmiş yeni bir Google Arama Algoritması olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Nedir bu Google RankBrain?

Google RankBrain, makine öğrenim sistemi üzerine kurulan akıllı bir algoritmadır. İnternette yaptığımız aramaları Google’ın şu ana kadar öğrendiği şekliyle cevaplamaya çalışan bir  yapay zeka diyebiliriz. “Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, Artificial Intelligence ya da “AI”, bilim ve teknoloji dünyasının yıllarca üzerinde çalıştığı bir kavramdır. Makinelerin, bilgisayarların ya da robotların zeki varlıklar -yani insanlar- gibi davranması amaçlanan bu kavram, aslında çok da uzağında olmadığımız bir teknolojidir. Yapay zekanın birçok örneğini çevremizde görebiliriz, bu konuda verebileceğimiz en tanıdık örnek Google algoritmalarıdır. Ayrıca Apple’ın geliştirdiği Siri de bir Yapay Zeka ürünüdür. Örnekler çoğaltılabilir…

Yapay Zeka ile Makine Öğrenimi Aynı Şey Midir?

Aslında ayrı şeylerdir ancak birbirinden beslenen kavramlardır. Makine öğrenimi; istatistik, olasılık kuramı, veri madenciliği (Data Mining) ve Yapay Zeka gibi kavramların beslenmesini sağlayan bir yöntemdir. Makinelerin bir konsepti anlamasını sağlayabilmek için kullanılan yüzlerce algoritma sonucu ortaya bir “öğrenme” çıkar. Bir bilgisayarın satrançta dünya şampiyonu olmasını yapay zeka sağlarken, satrancın teknik ve taktiklerini anlamasını sağlayan da makine öğrenimidir.

Google, RankBrain algoritmasıyla artık ne aradığımızı ya da ne öğrenmek istediğimizi daha da iyi anlamaya çalışarak, daha iyi yanıtlar vermeyi amaçlıyor. Aynı zamanda hali hazırda kullanılan yüzlerce algoritmayla birlikte kullanılacak olan RankBrain, gelecekte “Arama Motoru” kavramını artık “Arama İnsanı” kavramına dönüştürebilir.

Genel anlamda örneklemeye çalışırsak, sorduğumuz basit ve karmaşık sorulara cevap vermek için programlanmış olan Google RankBrain, gelecekte yapacağımız bir arama sorgusu için daha etkili sonuçlar vermeyi amaçlıyor.

Google’dan Greg Corrado (Kıdemli Araştırma Görevlisi) birkaç temel noktaya değinerek RankBrain algoritmasını açıklamaya çalışıyor:

  • Google RankBrain, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.
  • Birkaç aydır üzerinde çalışılan algoritma, bir anda değil, zamanla devreye girecek.
  • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.
  • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.
  • RankBrain daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışacak.
  • RankBrain hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebilecek
  • Google RankBrain, kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritması olacak.
  • Google RankBrain’i kapatmak, Wikipedia’nın yarısını ortadan kaldırmak gibi olacak.
  • RankBrain o kadar efektif ki, Google Mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret edecek.
  • Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemi odak noktası. Öyle ki zamanla Google bu konuda geliştirmeler yapmak için büyük çaba harcayacak.

Google RankBrain Gary Illyes’i, RankBrain algoritmasının nasıl çalıştığını açıkladı .

Ayrıca, başkalarının ortaya koyduğu algoritmayla ilgili bazı teorileri ve yanlış anlamaları da temizledi.

Illyes, yarın (Cuma) 1: 00-3 : 00 saatleri arasında gerçekleşmesi planlanan bir Reddit AMA’sına hazırlanıyor .

Konu zaten sorularla doluyor ve Illyes bunu cevaplamak için bir gün erken zaman aldı .

“ RankBrain. Birçok insan RB sisteminin bir kısmının Bekleme Süresi, Hemen Çıkma Oranı, Tıklama Oranı vb. Dahil UX sinyalleri içerdiğini söylemeye devam ediyor.

Anladığım kadarıyla, RB tanınmayan aramalar için hangi sonuçların sunulacağını anlamaya çalışıyordu.

Lütfen RB’nin her türlü UX sinyalini kullanıp kullanmadığını onaylayabilir misiniz? ”

Yanıt olarak, Illyes RankBrain’in daha önce Google’a girmemiş bir şeyi ararken bir kişinin ne tıklayabileceğini tahmin etmek için arama verilerini kullandığını açıkladı.

“RankBrain, bir kullanıcının daha önce görülmemiş bir sorgu için en çok neye tıklanacağını tahmin etmek için geçmiş arama verilerini kullanan bir PR-sexy makine öğrenim sıralama bileşenidir.”

RankBrain’in sık sık Google’ın geleneksel algoritmalarla karşılaştığı sorunları çözdüğünü belirtti.

Ayrıca RankBrain, kullanıcıların arama sonuçlarıyla etkileşimlerinden, kullanıcıların bir içerikle etkileşimlerine karşı toplanan verilere daha fazla güvenmektedir.

Onun sözleriyle:

“Geleneksel algolar her ne zaman olursa olsun, popolarımızı sayısız kere koruyan gerçekten harika bir mühendislik parçası, örneğin, sorgu dizesinde“ ah ”a bakma! Bundan cehenneme gelmeyelim! ”, ama genellikle açılış sayfasında değil, sonuç sayfasında ne olduğuna dair (bazen) aylık verilere dayanıyor.”

Son olarak, Illyes işleri karmaşıklaştıran ve RankBrain’in sayfa sinyalleri kullandığını teorize edenleri çağırır.

“Durma zamanı, TO, Fishkin’in yeni teorisi ne olursa olsun, bunlar genellikle saçma sapan. Arama, insanların düşündüğünden çok daha basit. ”

İşte aldın. Özet olarak RankBrain

Etiketler

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı