Google SEO çalışmaları diğer arama motoru optimizasyon işlemlerine göre daha çok önem arz etmektedir.  Çünkü arama motorları içerisinde en çok tercih edilen isim Google’dır ve binlerce marka burada yarış içerisindedir. Bu sebeplerden ötürü Google Arama Motoru algoritmasını düzenli olarak güncellemekte ve karmaşıklaştırmaktadır ki doğru sonuçlara hileler ile karışılmadan ulaşılabilsin. Google SEO Optimizasyonu yapabilmek için belli kriterlere önem verilmelidir ve sitenin içeriği bu özelliklere göre hazırlanmalıdır.

bursa seo 1 Google SEO – Google SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google Seo Uzmanı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Web site Ziyaretçi Sayınızdan veya Online müşteri sayınızdan memnun değilseniz ve reklam harcamalarına büyük bütçe ayırmak istemiyorsanız gerekli olan tek şey SEO‘dur. Çünkü arama motoru optimizasyonu reklama para harcamadan organik arama sonuçlarından ziyaretçi çekmenin en avantajlı yoludur.

SEO’nun hedefi web sitelerini google, yandex, yahoo gibi arama motorlarında üst sıralara ulaştırmasıdır. Bu süreçte Seo Uzmanı tarafından Site İçi Seo ve Site Dışı Seo çalışmaları yapılmaktadır.. Seo çalışması hedefine ulaştığı zamanda da site içerisindeki hizmet türleri, satışlar ve diğer detaylar google arama sorgulamalarında daha fazla görünürlülüğe sahip olur doğal olarak. Ne kadar fazla görünür olursanız okadar fazla geridönüş alırsınız.

Bu bilgiler ışında “Google SEO nedir?” sorusuna rahatlıkla cevap vermek mümkündür. Öncelikle Google SEO Optimizasyon işlemi içerisinde dikkat edilmesi gereken ve genel bilinirliğe sahip bazı hassas noktalar vardır. Bunlardan bazıları aşağıda örnek olarak sıralanmıştır.

Google SEO Teknikleri;

 •  Domain Adı
 •  Domain Yaşı
 •  Web Site Tasarım
 •  Web Site Aktif Yaşı
 •  Kesintisiz Hosting
 •  Site Ziyaretçi Sayısı
 •  Sayfa İçi Linkler
 •  Sayfa Dışı Linkler
 •  Meta Title
 •  Meta Description
 •  Meta Keywords
 •  HTML Tag Kullanımı
 •  Hatasız Kodlama
 •  Kaliteli Dizinlere Eklenme

İYİ BİR SİTE İÇİN ÖNERİLER!

Google SEO çalışması yaparken belli başlıklara dikkat edilmelidir. Site içeriği, yazım dili, tasarım rengi ve daha pek çok konu öneriler arasında yer alır ve hazırlanırken her birine özen gösterilmelidir.

 Site içeriğine dikkat edin

Bir sitenin tasarımı ne kadar güzel olursa olsun içeriğinin kullanıcı açısından faydalı olması gerekir. Aradığı bilgiye ulaşabiliyor mu, içerik birbiriyle uyum gösteriyor mu ve menülere rahatça ulaşılabiliyor mu? Eğer bu sorulara “evet” diyerek cevap verebiliyorsanız SEO için başarılı bir adım atmış olursunuz.

 Renk Seçimi

Sitenin web tasarım işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu renk seçimidir. Zira bu seçim hem dikkat çekici ve gösterişli olmalıdır hem de göz yormamalıdır. Bilhassa yazıların kolayca okunabilmesi önemlidir.

 Kodlamalara Dikkat Edin

Sitelerin görünmeyen yüzü dikkat çekilen bir diğer durumdur. Kodlama işleminde şayet bir eksiklik varsa ön sıralarda çıkmak oldukça zordur. Bu sebeple kontroller yapılmalı ve dünya standardı olarak kabul edilen W3.Org kullanılmalıdır.

 Fotoğrafları tanıtmak

Google’ın fotoğraflara baktığında ne olduğunu anlaması ve tanıması için sizin yol haritası çizmeniz gerekir. Bunun içinde resimlere alt=”” kodunu oluşturmanız yeterlidir. Bu sayede Google’da ön sıralara yükselmeniz kolaylaşacaktır.

 Linkleri İsim Verin

Google’ın hazırladığınız siteyi anlayabilmesi isimler verilmesi gerekir. Bu durum linkler içinde gereklidir. Link oluşturduğunuzda title bölümüne konuyu özetleyen bir isim vermek hem işinizi kolaylaştıracak hem de artı puan almanıza yardımcı olacaktır.

 Backlink Kazanmak

Google’da yer alan milyonlarca sitenin sizin adresini yayınlamasına backlink denir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli konu değişim yaptığınız sitelerin kalitesidir. Sektörel olarak ortam olmanız, site içeriğinin düzgün hazırlanması, yazıların bilgilendirici olması gibi noktalar oldukça önemlidir.

seo nedir 1 Google SEO – Google SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
SEM industry; SEO company; Internet Marketing Professional; Search SEO Company

SEO’nun Avantajları ve Faydaları Nelerdir ?

Seo ile arama motorlarının siteyi daha rahat anlaması sağlanır.

Seo çalışmaları ile yüksek rekabetli sektörlerde rakiplerinizden bir adım önde olarak daha fazla organik ziyaretçi elde edilir.

Arama motorlarında çeşitli arama sonuçlarında web sayfalarının görünürlük yüzdesi arttırılarak kullanıcıların web siteyi daha kolay bulması sağlanır.

Özellikle E-commerce veya diğer tabirle e-ticaret sitelerindeki ürünlerin satış oranlarında yükselme meydana gelir. Çünkü sorgulama sonuçlarında sahibi olduğunuz web sitesine ait sayfalar ön planda oldukça, insanların göstereceği talep de o denli fazla olacaktır.

Seo Uzmanı tarafından rakiplerinizin potansiyel reklam hacimlerini analiz ederek, SEO çalışmalarında alakalı teknik çalışmalar yapıldığında zaman içerisinde sizin de web siteniz Arama Motoru Optimizasyonu sayesinde belli bir reklam hacmine sahip olacaktır. Bunu biraz detaylandıracak olursak rakiplerinizin maddi anlamda yoğun bir ödeme yaparak aldığı ziyaretçi kitlesini siz doğal sorgulama ile alırsınız.

Kurumsal Seo Uzmanı ile Google’da Sıralarda Çıkmak

Eğer bir web sitesi hedeflenen anahtar kelimeleri üzerinden rakiplerinden daha üst sıralarda çıkıyorsa, o sitenin ziyaretçi kitlesi de fazla olur. Hitap ettiği kitle ve geri dönüş almak istediği kullanıcılarının sayısı da fazla olur. Sıralamalar ve kaliteli içeriklerin oluşturulması yerel ve genel anlamda kullanıcıların size en kolay yoldan ulaşması demek, popülaritenizi artırmakla beraber google botları tarafından daha sık ziyaret edilmenizi ve önerilen sorgulama sonuçlarında yer almanızı sağlayacaktır.

Seo Çalışmaları için Hangi Araçları Kullanıyoruz ?

Türkiyede Premium SEO yazılımları şuanda aktif değildir o yüzden dünyaca ünlü SEO Tools‘larını kullanmak herkes için en basit yöntemdir. Bu tools’ları kullanmanın asıl hedefi hem çalışma yapılacak siteyi hem de rakip siteleri karşılaştırarak hangi potansiyel ve değerlere sahip olduğunu öğrenmek teknik detay çalışmaları ona göre şekillendirmeye yarıyor. Biz SEO Uzmanları genellikle SemRush – Majestic – Moz – Alexa ve son olarak Ahref gibi premium SEO Araçlarını tercih edebilmekteyiz.

Bizler SEO Uzmanı olarak bu araçların ne kadar fazla profesyonel şekilde kullanılırsa, o kadar çok fayda getireceğini bildiğimiz için, müştelerimizin web sitelerini ziyaret ettiğimizde ilk olarak bu seo araçlarımızla inceleyerek gözlem yapmaktayız.

Seo Hizmetleri ve Süreçleri

Seo hizmeti profesyonel bir düzlemde ele alındığında müşterilerin potansiyel anlamda bir beklentisi olunduğunun bilincine varılarak düzenli olarak SEO Raporu gönderilmelidir. Çünkü web site sahibinin yapılan kademeli işlemlerden haberi olmazsa iletişim uyumsuzlukları yaşanmaya başlayacaktır. Doğal olarak her çalışma yaptıran aldığı seo hizmetlerinin karşılığı olarak On page seo ve Off page seo işlemleri ile ilgili grafiksel veya Text halinde hizmet faaliyetlerinden haberder olmalıdır.

Profesyonel olarak web site analizi ve rakip analizlerinin sağlanmasıyla beraber yapılacak çalışmalar karşı tarafa aktarılmalıdır. Anlaşma süreci Seo Uzmanı müşterinin kabulüne göre sözleşmeli veya sözel anlamda yapılmalıdır.

Çalışmaya başlanan süreç içerisinde Bizler rakiplerinizin geçmişte ve şuanda güncel olarak hangi çalışmalar yaptığını sorgulayarak SEO Hizmeti vermeye başlamaktayız. Çünkü ilk sıralardaki rakipler hangi adımları atarak şimdiki pozisyonlarını korudular yada yükseldiler bu teknik analizle beraber yapılacakları plana dökerek Seo Hizmet Sürecini SEO uzmanı olarak böyle yönetmekteyiz.

Teknik Seo Nedir? Nasıl Yapılır ?

Teknik seo çalışması web sitenin data altyapısını iyi şekilde inceleyip, konuyla ilgili gerekli doneleri elde ederek belli bir yazılım bilgisi ışığında planlanarak Google Seo Uzmanı tarafından yapılan çalışma türüdür. Bu çalışmalar genellikle web hostingin ve web site scriptin kurulumu gibi daha birçok etkeni içinde barındırmaktadır.

Teknik SEO genel olarak dijital medya çalışması statüsüne girdiği için aynı kategorilerdeki web siteleri üzerinden hareket edilerek backlink alım işlemleriyle süreç yönetilir.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Görsel optimizasyon web site içerisinde yer alan resimlerin gerek kalitesi, gerek isim başlıkları, gerekse de uzantıları üzerinden yapılan değişimlerdir. Siteyi yoran, yavaşlatan görseller SEO kuralları gereği diskalifiye edilip yine aynı kalitede fakat sıkıştırılmış boyutluktaki resimlerin kullanılması gerekmektedir. Görsel optimizasyonda resimlere verilen isimlerin hizmetlerle veya sitenin kategorisiyle, anahtar kelimesiyle eşdeğer anlamlar taşımaktadır. Hatta konu başlıkları üzerinden yön izlenebilir.

Page Speed Değeri Arttırma

Türkçesi sayfa hızı anlamına gelmektedir. Eğer web sitenizin arama motorlarında görünüm – açılış hızı nekadar kaliteli ve hızlı niteliklere sahip olursa, google’dan alacağınız puan okadar yüksek olur. Bunun ödülü olarak da sıralamalarınıza etki edeceğini bilmeniz gerekir. Genellikle web site hızını test etmek için çeşitli araçlar programlanmıştır. Ancak bunların içinde en iyisi olan Google Pagespeed üzerinden hareket etmenizi öneririz.

Peki ben nasıl sayfa hızı değeri mi artırabilirim gibi bir soru varsa aklınızda, web sitenizi yavaşlatan, ağır açılmasını sağlayan gerek görsel, gerekse de tasarım olarak hatalı etkenleri, yoğun bir trafik alanı kaplayan, gereksiz herşeyden web sitenizi arındırmanızı öneriyoruz.

Buradan page speed hızınızı test edebilirsiniz. https://developers.google.com/speed/

Mobil Uyumluluk Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Bugün internet kullanıcılarının çoğu oran bazında %50si mobil telefonlar, tabletler üzerinden internete giriş sağlamakta ve işlemlerinin çoğunu burası üzerinden yapmaktadır. O yüzden web sitenizi nekadar çok mobil telefonlara veya diğer cihazlara uygun hale getirirseniz, web ziyaretçi oranınız, kullanıcı oranınız o denli yükselecektir. Eğer web sitenizin mobil uyumluluk kontrolünü test etmek isterseniz https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr web adresi üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ssl Sertifikası Nedir? Neden Kullanılır ?

Ziyaretçilerin güvenliğini koruma amacıyla kullanılan bir sertifikadır. Google SSL Sertifikasına sahip web platformlarının kullanıcı güvenliğini sağladığı gerekçesiyle daha üst sıralarda listeleneceğini resmi olarak açıklamıştır. Bugün ssl sertifikası sahibi olmak google gözünde kesin olarak pozitif değer sağlamaktadır.

Tekrarlanan Kopya İçerikler ( Duplicate Content ) Nedir ?

Web site içerisinde kullanılan içeriklerin, daha önceden yayınlanmamış ve kullanılmamış olması gerekir. Her web sitesi ziyaretçisine faydalı olmayı amaçlaması gerekir. Bu yüzden özgün içerik üretilmesi lazım. Alıntı dahi yapıyor olsanız ziyaretçiye faydalı içerik sunmak zorundasınız. Alıntı yaptığınız, kaynak gösterdiğiniz siteden daha iyi ve daha faydalı bilgi içeriği daha yüksek sayfalar oluşturmanız gerekmektedir.

Kırık 404 Sayfaların 301 Yönlendirilmesi

Açılmayan sayfaların otomatik olarak anasayfaya yönlenmesi anlamına gelir. Site içerisinde kullanıcıların yanlış yönlendirilmemesi adına herhangi bir arama sayfasına veya anasayfaya yönlendirilmesi daha faydalıdır ve ziyaretçinin web sitesi içerisindeki gezintisini devam ettirebilir. Gitmek istediği başka herhangi bir sayfa varsa site içerisinde turlamaya devam eder. Ancak kırık bir linke tıklayarak, ulaşılamayan bir sayfaya erişirse ziyaretçi siteden hemen çıkacak ve rakip sitelerde aradığını bulmaya çalışacaktır. Hemen çıkma oranını düşürmek için ve hem arama motoru hemde ziyaretçiye daha kolay ulaşılabilir bilgiler sunmak için kırık link yönlendirmeleri çok önemlidir.