Google

Google Sayfaları Sıfır Arama Sonuçlarıyla Test Etmeyi Onayladı

Google alakalı sonuç bulunmadığında sorgular için sıfır arama sonucu gösterilmesini içeren bir test yaptığını doğruladı.

Bunun yerine, Google “Hmm… aramanızın sonuçlarının pek alakalı görünmediğini”belirten bir mesaj döndürür .

Mesajın ardından “sonuçları yine de görmek” istemi gelir .

Son 24 saat içinde birden fazla kullanıcı bu anormalliği gördüğünü bildirdi. SEMRush Google’ın nihayet yanıt verdiğini tweetlemediği sürece değildi.

Buna cevaben, Google’dan Danny Sullivan bunun şu anda “aşırı tetikleyici” olan sınırlı bir deney olduğunu doğruladı .

Sullivan ayrıca, Google’ın reklamların o ekranda gösterilme niyetinin olmadığını da belirtiyor.

“Bu, sistemlerimizin verilen sorgu için internette çok az alakalı içerik bulunduğunu tespit ettiği zamanlara odaklanan dar bir deneydir. Aşırı tetikleyici gibi görünüyor. Reklamların varsayılan olarak gösterilmemesini sağlamak da dahil olmak üzere araştırma ve düzenleme yapacağız. Bu amaçlanmadı. ”

Bu deneyi tetikleyen çalışan bir sorgu listesi görmek ilginç olurdu. Bir şeyi aradığım ve en az bir alakalı sonuç görmediğim zamanları hatırlayamıyorum.

Bu denemeye rastlarsanız, belki de hiç olmadığı sorgular için alakalı içerik oluşturarak avantaj elde etmenin bir yolunu bulursunuz.

Google’ın arama sayfasında daha önce Facebook ve Twitter gibi platformlarda gördüğümüz, sinir bozucu bir özellik test edilmeye başlandı. Şu anda film ve TV dizileri hakkında arama yapılırken sağ kısımdaki bilgi panelinde görünen fragmanlar otomatik olarak oynatılıyor. Yani Google, arama sonuç sayfasını yüklerken ilgili videoyu da otomatik olarak çalmaya başlıyor.

Arama sonuçlarıyla bağlantılı videoların sesi kısık şekilde oynatıldığını görüyoruz. Ayrıca sadece bir defa otomatik oynatıldıklarını belirtelim, yani sonsuza dek tekrarlamıyorlar. İlginç olan şey ise bazı film veya dizi fragmanlarınin yapımcıya ait resmi hesaplar yerine farklı YouTube hesaplarından alınması. Dolayısıyla bu hamle, videolarının arama sonuçlarında ön plana çıkması için ödeme yapabilecek içerik ortaklarından para kazanmak için yapılmış olabilir.Otomatik oynatılan videolar şu anda The Lego Ninjago Movie ve Justice League gibi belirli aramalarda ortaya çıkıyor. İyi haber ise videoların reklam engelleyici gibi eklenti yüklenmiş tarayıcılarda otomatik olarak oynatılmaması.

Google arama motoru uygulaması da videoları otomatik oynatıyor

Aynı özellik mobil platformdaki Google uygulamasında da kendini göstermiş durumda. Arama sonuçlarındaki video önizlemelerinin otmatik şekilde oynatılmasını sağlayan bu fonksiyon ayarlar bölümünden kapatılabiliyor. Google uygulamasının açarak sol üstteki üç çizgili menüye dokunup Ayarlar> Video bölümüne girerek otomatik oynatma seçeneğini kapatabilirsiniz.

Google bu özelliğin arama sonuçları sayfasında test edilmeye başlandığını onaylamış durumda. Arama devi yaptığı açıklamada “Kullanıcılarımızın arama deneyimini geliştirmekiçin sürekli olarak denemeler yapıyoruz, ancak şu an duyuracağımız bir planımız yok” dedi. RAM tüketimi arttıran ve kota yiyen otomatik oynatma özelliğinin sadece test aşamasında kalmasını ve gerçeğe dönüşmemesini umuyoruz.

İnternet günümüz dünyasının vazgeçilmez iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. İnternet bu kadar hayatımızda yer edinmişken mutlaka çeşitli alanlarda sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların başında bir çok web sitesinin arama motorlarına uygun olarak hazırlanmamasından dolayı arama motorlarında çıkmaması gelmektedir. Bir çok firma internet üzerimden müşteri kazanırken web sitesi arama motorlarına uygun olarak yapılamayanlar internet üzerinden getiri alamamaktadır.

Siz de internet üzerinden yeterince müşteri ya da ziyaretçi alamadığınızı düşünüyorsanız web sitenizin arama motoru optimizasyonuna ihtiyacı var demektir. Arama motoru optimizasyonu ile ilgili profesyonel ekibimiz sitenizi inceleyerek size en uygun optimizasyon önerileri sunmaktadır. Kurumsal seo çalışması ile siz de internet üzerinden daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyon Analizi

Web sitenizin arama motorlarına uygunluğu analiz edilirken aşağıdaki başlıklarda inceleme yapmaktayız:

Web sitesinin kodlama dili olarak arama motorlarına uygunluğu (css, tablo, flash, html vb.)
Title, meta tag, meta keywords vb. arama motoru protokollerinin kontrolü.
Sayfa isimlerinin arama motorlarına uygunluğunun kontrol edilmesi
Backlink kontrolü (web sitenizin link aldığı sitelerin ve kalitelerinin kontrol edilmesi)
Site içi link hatalarının ve kırık linklerin kontrol edilmesi.
arama motorlarına yönlendirilmek için kullanılan robots.txt dosyasının kontrolü
Google webmaster tools üzerinden Google uyumluluk kontrolü
Mobil uyumluluk ve responsive yapısının kontrol edilmesi.
Resimlerde alt tag ve alt metin vb. optimizasyon tekniklerinin kontrolü

Ayrıca yukarıda belirttiğimiz başlıkların dışında web sitesi içerik uygunluğu, anahtar kelime ve içerik eşleşmesi, sayfas sayısını yeterliliği, anahtar kelime sıklığı vb. daha bir çok başlıkta detaylı kontrolleri yapılmaktadır.

Siz de profesyonel bir arama motoru optimizasyon danışmanı arıyorsanız doğru adrestesiniz. Daha Detaylı bilgi ve randevu için 0536 575 36 25 numaralı telefondan müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Benzer Makaleler

Linkler Oluşturmak ve Trafiği Artırmak İçin Popüler Konular Nasıl Kullanılır?

feridkaplan

Bir Google SEO Satıcısı Tutmadan Önce Bildiğim 5 Şey

feridkaplan

Robots.txt Dosyaları ile Güvenlik Riskleri Nasıl Giderilir

feridkaplan

Yorum Yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA