Google

Google My Business, Hizmet Alanı İşletmelerinde Yeni Özellikler Sunuyor

Google My Business edilir tanıtan özel bir alanda yer müşterilerine hizmet işletmeler için yeni özellikler.

“Kısa süre önce Google My Business birkaç güncelleme yaptık, artık hizmet alanlarınızı ve işletmenizle ilgili bilgileri Google Haritalar ve Arama yoluyla paylaşabiliyorsunuz; .”

Şimdi, işletmeler ilk kez kaydolduğunda, yeni bir kurulum süreci boyunca yönlendirilecekler.

Yeni süreç şu soruyla başlıyor: “Bir mağaza veya ofis gibi, müşterilerin ziyaret edebileceği bir yer eklemek ister misiniz?”

Kullanıcı hayır diyorsa, servis alanı işletmeleri için özel olarak tasarlanmış bir kurulum işlemine yönlendirilirler.

Posta kodları veya şehirler tarafından yapılandırılabilen statik adres yerine kapsadıkları çeşitli alanları ekleyebilecekleri yer burasıdır.

Aşağıdaki örneğe bakınız:

Gerekirse ayarlar daha sonra ayarlanabilir, böylece işletmeler ilk kurulum sırasında seçtikleri servis alanına kilitlenmez.

Ya Fiziksel Mağazam Olursa?

Bazı servis alanı işletmeleri ayrıca fiziksel bir mağazada müşterilere hizmet vermektedir.

Google bunu fark eder ve işletmelere hem hizmet alanı hem de varsa fiziksel bir konum belirleme olanağı sağlar.

“Servis alanı” ve “adres adresi” artık ayrı olarak düzenlenebilir.

Böylece, müşterilere statik bir konumda hizmet veren işletmeler kendi mağaza adreslerini girebilirler.

Bir adres geçerli değilse, alanı boş bırakmanız yeterlidir.

Google My Business işletme kaydınızı yönetin

İnsanların işletmenizi ararken ne gördüklerinin sorumluluğunu üstlenin. Google Benim İşletmem, İşletme Profilinizi güncellemeniz, bir web sitesi oluşturma ve müşterilerinizle telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan bağlantı kurma araçları sunar. Ücretsiz.

Kullanıcılar işletmenizi aradığında gösterilen bilgileri siz belirleyin.

Tatil için saatlerinizi ayarlamanız mı gerekiyor? Veya yeni bir telefon numarası ekleyin? Google Benim İşletmem ile birkaç kolay adımda değişiklikler yapın ve İş Profiliniz Arama ve Haritalar genelinde güncellenecektir.

İşletmenizle ilgili fotoğraflar yayınlayarak satışları artırın.

Ürünlerinizin ve menünüzdeki favori seçeneklerin fotoğrafları gibi işletmenizi benzersiz kılan görüntülerle yeni müşteriler çekin. İstediğiniz kadar fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Müşterilerinizle görüşerek bağlılıklarını artırın.

Yorumlar artık müşterilerinizle çift yönlü iletişim imkanı sunuyor. Hemen yanıt verebilmek için yeni bir yorum yapıldığında bunu ilk öğrenen siz olun.

Google My Business, hayatımıza Google Rehber olarak girdi. İşletmeler için teknolojinin faydalı yönlerini bir araya getiren bu uygulama, bir süre sonra Google My Business adını aldı. Uygulamanın genel amacı ise, yakınındaki işletmeleri arayan kullanıcıların, Google Haritalar’ı kullanarak bu işletmelere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmeleri. Ücretsiz olan bu uygulama, işletmelere yakınlarında bulunan kullanıcılara erişme imkanı sunuyor.

Google My Business kullanımının bazı avantajları şu şekilde:

 • Uygulamayı kullanarak işletmenizin Google Haritalar’da görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kategori ve işletme adı ile arama yapan kullanıcılara ulaşabilirsiniz.
 • Adres ve telefon bilgilerinizi paylaşarak kullanıcıların size hızlıca ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Adwords reklamlarını kullanarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.
 • Web siteniz olmasa dahi, Google Adwords kullanarak adres ve telefon bilgilerinizi kullanıcılar tarafından kolayca görülebilir duruma getirebilirsiniz.
 • Daha fazla kullanıcıya, daha kısa süre içinde erişebilirsiniz.

Google My Business, farkı internet araçlarıyla kullanıcılara ulaşırken yaşanan zaman kaybının önüne geçiyor. Bu durum hem kullanıcılar hem de işletme sahipleri için oldukça avantajlı. Aynı amaç için çok sayıda farklı uygulamanın kullanılması işletmeler için zaman kaybına sebep olduğu gibi, kullanıcıların da sıkılıp işlemlerini yarıda bırakmasına neden olabiliyor. Google My Business’ın sağladığı tek şifre ile yönetilen sistem, işletmelerin zaman kaybını engellediği gibi kullanıcılara da daha hızlı ve kolay erişim imkanı tanıyor.

Google My Business nedir?” sorusu kısa ve net bir şekilde şu şekilde yanıtlanabilir: bu uygulama; markaların, kuruluşların, işletmelerin, sanatçıların ve ürünlerin Google Harita üzerindeki konumunu, hizmete dair güncel bilgilerini, logolarını, fotoğraflarını, web adreslerini, reklam potansiyellerini ve ziyaretçi istatistiklerini tek bir yerden yönetebilecekleri, işletme dostu bir uygulamadır. “Google My Business ücretli mi” sorusunun yanıtı ise hayır, ücretsizdir. İşletmelerin hayatını bir hayli kolaylaştıran bu uygulama, tek bir panel üzerinden yönetilebilir. Panelde yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir:

 • İşletmenizle ilgili bilgileri her daim güncel tutabilirsiniz.
 • Sadık bir müşteri kitlesi yaratabilir, müşterilerinizin sizinle ilgili yorumlarını Google My Business’ta paylaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Panel üzerinden analiz yapabilir, kullanıcılarınızın etkileşimini takip edebilir, buna göre işletmenizi daha da geliştirecek adımlar atabilirsiniz.
 • Google Analytics ve  kanalınızdaki istatistikleri takip edebilirsiniz.
 • Kullanıcılara hizmet saatleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz.
 • Yerel aramalarda öncelikli olarak bulunabilirsiniz.

Google My Business’ta yer almak için kayıtlı bir Google hesabınızın olması yeterli. Uygulamayı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, paylaştığınız bilgilerin doğruluğu. Bilgilerin doğruluğu hem Google tarafından önemseniyor, hem de kullanıcılarınızın size ulaşabilmesi, dahası güven duyabilmesi için son derece önemli. Google bilgilerinizin doğruluğunu e-mail, HTML ve DNS metotları ile kontrol eder. Google’ın My Business’ı işletmelere sunarken hedeflediği konular ise şu şekildedir:

 • İşletmenizin, kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunabilmesi ve bununla bağlantılı olarak kullanıcıların Google’da arama yaparak işletmelere kolayca ulaşabilmeleri.
 • Müşterilerden gelen yorumların okunabilmesi ve işletme tarafından yanıtlanabilmesi.
 • Müşterilerin işletmenize hangi anahtar kelimelerle geldiğinin analiz edilebilmesi.

Eskiye dönecek olursak, Google My Business’ı PTT Sarı Rehber’e benzetebiliriz. Kullanıcılar olarak eskiden Sarı Rehber’i kullanarak ulaştığımız işletmelere, şimdi dijital olarak rahatlıkla ulaşabiliriz. Üstelik Google My Business, ikili bir etkileşim imkanı sunar. Eskiden sadece işletmenin bize verdiği bilgilerle yetinmek durumundayken, şimdi kullanıcı olarak işletme hakkında düşündüklerimizi paylaşabiliriz. Google My Business bu anlamda kullanıcı görüşünü de değerli kılıyor. İşletmelerin kendilerini geliştirmeleri, dahası internet ortamında dürüst ve tarafsız yorumların bulunabilmeleri için Google My Business ve benzeri uygulamalar son derece önemli.


Etiketler

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı