Google Web Geliştirme

Google HTTPS için Son Tarihi Belirledi ve Yayıncıları Yakında Yükseltmeleri konusunda Uyardı

Google, bir sitenin güvensiz olması durumunda Chrome’un kullanıcıları açıkça uyarmaya başlayacağı tarih olarak Temmuz 2018’nin son tarihini duyurdu .

Dünya çapındaki İnternet tarayıcılarının yüzde 50’den fazlası  Chrome’dur; bu, bu değişikliğin web yayıncıları üzerinde önemli bir etkisi olabileceği anlamına gelir.

Belirgin bir uyarı, kullanıcıların güvenli hissetmelerini etkileyebilir ve bazı ziyaretçilerin bir siteden ayrılmalarına neden olabilir; bu da sitelerin hemen çıkma oranını, reklam gösterimlerini, bağlı kuruluş tıklamalarını ve e-ticaret satışlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

google https warnings Google HTTPS için Son Tarihi Belirledi ve Yayıncıları Yakında Yükseltmeleri konusunda Uyardı

Chrome, Güvensiz Sayfa Kullanıcılarını Nasıl Uyarır?

Güvensiz bir web sitesinin “Güvenli değil” olduğunu belirten Chrome’un adres çubuğunda (Omnibox olarak da bilinir) belirgin bir uyarı gösterilecektir. Bu uyarı tüm http web siteleri için gösterilecektir.

Google’ın duyurusu, daha fazla web yayıncısını HTTPS’ye yükseltmek için daha fazla çoban yapmak amacıyla güvensiz sitelerin kullanıcılarını uyarma hedefleri konusunda sağlamdı .

“Chrome’un yeni arayüzü, kullanıcıların tüm HTTP sitelerinin güvenli olmadığını anlamalarına yardımcı olacak ve web’i varsayılan olarak güvenli bir HTTPS webine taşımaya devam edecek.”

google http warning Google HTTPS için Son Tarihi Belirledi ve Yayıncıları Yakında Yükseltmeleri konusunda Uyardı

Google’ın duyurusu, “çok amaçlı adres çubuğu” adres çubuğu güvenlik uyarısının nasıl görüneceğine dair bir örnek verdi.

Chrome, Karışık İçerik Sayfalarında Uyarı Verecek mi?

Google’ın duyurusu, karışık güvenli / güvensiz web sayfalarının uyarıyı tetikleyip tetiklemeyeceğini açıkça belirtmedi. Ancak, güvenli ve güvenli olmayan içeriklerin bir karışımını gösteren bu tür sayfaların bir uyarı tetikleyeceğini varsaymak güvenli olabilir.

Google’a göre, Chrome’un Lighthouse web sayfası denetim aracı, hangi web sayfası öğelerinin karışık içerik uyarısını tetiklediğini belirleyebilir:

“Karışık içerik denetimleri vardır artık   geliştiriciler * HTTPS sitelerini göç yardımcı olmak için en son Düğüm CLI * sürümü Feneri , web sayfaları geliştirmek için otomatik bir araç. Lighthouse’daki yeni denetim, geliştiricilerin bir sitenin HTTP kullanarak hangi kaynakları yüklediğini ve hangilerinin HTTPS sürümüne yükseltilmeye hazır olduklarını bulmalarını sağlar. ”

Chrome HTTPS Güvenlik Uyarısının Dünya Çapında Etkisi

Etki bazı ülkelerde diğerlerinden daha keskin hissedilir. Ancak, Chrome kullanımının düşük olduğu ülkelerde bile, bu yine de İnternet tarayıcılarının yüzde 39’unu temsil ediyor.

HTTPS’ye güncelleme ihtiyacı, Chrome kullanımının% 74.04 kadar yüksek olduğu Güney Amerika ve İnternet trafiğinin% 66.77’sinin Chrome’da olduğu İsrail gibi bölgelerde özellikle önemlidir.

Aşağıdakiler, bunun dünya çapındaki kullanıcıları ne kadar ciddi şekilde etkileyeceğini gösteren 12 ülkenin kısmi bir listesidir. Chrome’da kullanım

HTTPS’ye Yükseltilmeli Mi?

Google’ın Deniz Feneri Geliştirici Önerileri sayfası , kendi sunucularını kullananlar için düşük maliyetli bir alternatif olarak Let’s Encrypt’i önermektedir . Çoğu web barındırma hizmeti sağlayıcısı zaten düşük maliyetli sertifikaların yanı sıra ücretsiz HTTPS sertifikaları sağlar. Yükseltmenin parasal maliyeti artık beklemek için bir bahane olmamalıdır.

Belki de beklemenin en geçerli nedeni teknik konulardır.

HTTPS’ye yükseltme ile ilgili düşünceler arasında, güvenli bir web sayfasının, güvensiz bir URL kullanarak JavaScript veya CSS gibi bir web sayfası varlığına bağlandığı karma içerik sorunları vardır. Bunlar, bir site yayıncısının muhtemel trafik ve gelir kaybına karşı göz önünde bulundurması gereken konular.

Çitin üzerinde oturanlar için, şimdi Temmuz 2018 olarak ayarlanmış bir tarih var.

Bununla birlikte, açık cevap, tüm web yayıncılarının en azından HTTPS’ye yükseltme yapmaları gerektiğidir. Bu artık e-ticaret siteleriyle sınırlı değil.

Uyarılar, site ziyaretçilerinin, yükseltilmemiş sitelerdeki, reklam gösterimlerini, öncülük oluşturmayı, satışları vb.

Temmuz 2018, belirgin uyarıların Chrome kullanıcılarına gösterilmeye başlayacağı son tarihtir. Zaman geçiyor.

Benzer Makaleler

2019’da En İyi SEO İçeriğinizi Oluşturmak için 9 İpucu

feridkaplan

SEO Pazarlama Nedir?

feridkaplan

PPC Coğrafi Hedefleme Faydaları ve En İyi 8 Uygulama

feridkaplan

Yorum Yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA