WordPress 5’e Güncellemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

WordPress 5’in piyasaya sürülmesinden bu yana bir haftadan az kaldı. Anekdot raporları birçok başarılı yükseltme olduğunu göstermektedir. Ancak, sorun yaşayan birçok sitenin de farkındayım. Bu konulara baktıktan sonra, sorunsuz bir güncellemeye yardımcı olabilecek yedi şey keşfettim.

7 WordPress’i Güncellemeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. PHP’nin en son sürüme güncellendiğinden emin olun
  2. Tüm eklentileri en son sürüme güncelle
  3. Klasik Editör veya Gutenberg Editör’ü kullanıp kullanmamaya karar verin
  4. Yedekleme oluştur
  5. Aşamayı ya da yapmamaya karar verin
  6. Önbellek ve performans eklentileri ziyarete ihtiyaç duyabilir
  7. Hazır ol

1. PHP Sürümünü Güncelleyin

PHP, WordPress ve WordPress ile ilişkili tüm tema ve eklentileri destekleyen komut dosyası dilidir. Eski bir sürümü kullanmak, çocukluk deneyimine yol açan çatışmalara neden olabilir.

Çoğu eklenti, tema ve WordPress kendisi geriye dönük olarak uyumlu oldukları için minimum PHP 5.6 ile çalışacaktır. Ancak geriye dönük uyumlu olması için yazılımlara güvenemezsiniz.

En iyi yaklaşım, bir yazılımın en iyi şekilde çalışması için tasarlanan PHP sürümünü kullanmaktır. Bu şekilde, PHP’nin eski bir sürümünü kullanmakla ilgili rastgele bir hatayı dışlayabilirsiniz.

En son PHP’ye yükseltmek sitenizi hızlandıracak.

Aynı zamanda daha güvenlidir. PHP 5.6 için güvenlik güncelleştirmeleri Aralık ayında sona eriyor. Bu, PHP 5.6’nın bir güvenlik borcu olacağı anlamına gelir.

2. Eklentileri Güncelle

Eklentileri güncellemek her zaman iyi bir uygulamadır. Ancak şimdi özellikle önemlidir. Birçok WordPress eklentisi yazarı şu anda WordPress 5 ile uyumlu olacak yeni sürümleri piyasaya sürüyor.

Eklentilerinizi güncellemek ilk önce WordPress 5 için daha hatasız bir güncellemeye katkıda bulunur.

3. Klasik WordPress Düzenleyicisi’ni veya Gutenberg’i kullanın.

WordPress’in şu anda çalışma şeklini seviyorsanız Klasik Düzenleyiciyi seçin. Yeni ve daha kolay bildirilen Gutenberg düzenleme deneyimini denemek istiyorsanız bununla devam edin.

Gutenberg editörünü kullanırken burada ve orada rastgele hata raporları okudum.

Gutenberg editörü yanlış çalışıyorsa, daima Klasik Editöre geri dönebilirsiniz. Resmi WordPress Classic Editor eklentisini indirmek, Gutenberg ile ilgili gördüğüm birkaç hata raporunun sorunlarını çözmüş görünüyor.

4. WordPress Sitenizi Yedekleyin

Yedekleme oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. İdeal olarak, bunu zaten yapıyor olmalısınız. Ancak değilseniz, WordPress 5.0’a yükseltmeden önce sitenizi yedeklemeyi düşünün.

Bir kullanıcı , WordPress 5 yükseltmesinin bir parçası olarak UpdraftPlus Backup Plugin’i kullandığını bildirdi :

UpDraftPlus WordPress Backup Plugin   uygulamasını geçmişte başarıyla kullandım . Yedekleme yönetimimin bir parçası olarak faydalı oldu. Kullanım kolaylığı ve işlevselliği için tavsiye edebilirim. Web sitelerini başarılı bir şekilde geri yüklemek için de kullandım.

UpDraftPlus tamamen işlevsel bir ücretsiz sürümde ve daha fazla seçeneğe sahip premium bir sürümde gelir.

5. Siteyi Düzenleyip Düzenlemeyeceğinize Karar Verin

Bir siteyi hazırlamak, sitenizin bir kopyasını oluşturmak ve önce kopyada değişiklikleri yapmak anlamına gelir. Bir siteyi düzenlemenize yardımcı olacak eklentiler var ve aşamalı sitenizi sunucularında barındıracak ve böylece değişiklikleri web sitenizden tamamen ayrı tutacak hizmetler var. Alternatif olarak siteyi masaüstünüzde düzenleyebilirsiniz.

Test Sunucusunda Sahne Alanı

Bir siteyi başkasının sunucusunda yerleştirmek bence ideal çözüm. Kopyada yapılan değişiklikler web sitenizi yavaşlatmaz.

Aşamalı web sitesi gizlidir ve hiçbir arama motoru bunu göremez. Tüm değişiklikler gerçek web sitenizi etkilemeyeceğinden emin olarak yapılabilir.

WP Stagecoach yazılımını, WordPress web sitesinin tamamını yerleştirmek ve yeniden tasarlamak için başarıyla kullandım ve güvenle tavsiye edebilirim.

WP Stagecoach kullanımı kolaydır. Kullanıcı arayüzü sezgiseldir. Bir WordPress web sitesinin yerleştirilmesine ve test edilmesine yönelik bir beyin fırtınası olmayan bir yaklaşım istiyorsanız, WP Stagecoach sağlam bir seçimdir.

Ücretli bir hizmettir, ancak mütevazı maliyet, bir yükseltme işlemini test edebilmek için gereken fiyattır.

Eklentili Bir Siteyi Aşama

Bir siteyi yerleştirmek için de başarılı bir eklentiyi başarıyla kullandım. Eklentinin adı WP Evreleme .

Bu eklentiyi kullanma motivasyonum yeni bir şeyler denemekti ve sonuçlardan çok memnun kaldım.

Bir hazırlık eklentisi, ana makinenizde gizli bir klasör oluşturur. Yinelenen site bu klasörde düzenlenir. Sitenin sizden başka görüntülenmesine imkân yok. Tüm değişiklikler gerçek siteden ayrı tutulur.

Yükseltmeye hazır olduğunuzda, bir düğmeye basıp sitenin tamamını aşamalı siteden gerçek siteye taşıyabilirsiniz.

Masaüstünde bir Site Aşaması

Pek çok uzman, Laragon adlı yerel bir evreleme ortamı önermektedir . Laragon’u hiç kullanmadım. Ancak Laragon tanıdığım ve güvendiğim uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye ediliyor. Hepsinden iyisi ücretsiz.

6. Önbellek Eklentileri

Önbelleğe alma ve performansla ilgili eklentilerle ilgili olabilecek çatışmalarla ilgili raporlar aldım. Klasik Editör’ü kullanarak çözülmeyen buggy davranışlarını gözlemlerseniz, önbelleğinizi boşaltmayı ve tüm JavaScript’leri küçültmeyi düşünebilirsiniz.

Bu bir hata olarak kabul edilmeyebilir, çünkü her eklenti, tema veya WordPress’in kendisi her gün güncellendiğinde önbelleğinizi boşaltmanız ve tüm komut dosyalarınızı küçültmeniz önerilir.

7. Güncellemekten korkmayın – Hazır Olun

WordPress’in en son sürümüne geçmek, özellikle yoğun tatil alışveriş sezonuna yakın, korkunç bir teklif gibi görünebilir.

WordPress’i güncelleme konusunda dikkatli olmanızın iyi nedenleri vardır. Bu önemli bir karardır. Bu nedenle, güncellemeye düşünceli bir planla yaklaşmak yardımcı olacaktır. Eklenti sorunlarını önbellekleme ve klasik düzenleyiciye nasıl geri dönüleceği gibi yaygın hataların bilgisi ile hazırlıklı olmak yolunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, ilk önce web sitenizi düzenlemek, yükseltme işlemine başlamadan önce akıllı bir husustur.

Bu yüzden korkmak yerine, mümkün olan en iyi sonucu almak için meseleleri kendi elinize alın ve projeye hazırlık ile yaklaşın.