BIR WEB GELIŞTIRME AJANSI ILE ÇALIŞMAK

WEB GELIŞTIRME AJANSI ILE ÇALIŞMAK

Bir web sitesi İçerdiği araştırma, iletişim ve müzakere satın almak gibi. Doğru anlayın ve önümüzdeki birkaç yıl için yatırımınızdan memnun kalacaksınız. Yanlış yap, ve yıkılmaya devam eden bir projeye çok fazla para batırabilirsin.

Bununla birlikte, bir işletme sahibi olarak web tasarım projenizin başarısını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Sorulacak doğru sorular neler? Hangi bilgileri sağlamanız gerekiyor? Hem sizi hem de geliştirme ekibinizi takip edebilecek birkaç fikir var:

Aradığınızı Tanımlayın

depositphotos 12290257 original.jpg?t=1529592268744&width=600&height=466&name=depositphotos 12290257 original BIR WEB GELIŞTIRME AJANSI ILE ÇALIŞMAK

Bu adımı atlamak için sabırsızlanıyor olsanız, sizin için bir tavsiye kelimesi: yok. Projenin başlangıcında, herhangi bir tasarımın hazırlanmasından veya başka işlerin tamamlanmasından önce hedeflerin belirlenmesi, sizin ve ajansınızın proje için beklentileri iletmesine yardımcı olabilir ve sonunda başarıyı ölçmenize yardımcı olabilir. Körüklerin işe yaraması için bu zamanı kullanın – ne istediğinizi açıklayın ve akılda tuttuklarınızı size göstermelerine izin verin. Devam etmeden önce üzerinde anlaşamadığınız hiçbir şey hakkında bir fikir birliğine gelin.

Bu adımda akılda tutulması gereken birkaç nokta var:

Neyi başarmak istiyorsun? Spesifik ve ölçülebilir düşünün:

  • Artan trafik
  • Azalmış hemen çıkma oranı
  • Sitede artan süre
  • Geliştirilmiş arama motoru sıralaması
  • Sosyal kanallara daha fazla ziyaretçi
  • Daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm
  • Kitlenin kim? Öncelikle mobil veya masaüstü kullanıcıları mı?

Sitenizde neler yapmasını istiyorsunuz?

  • Satın al
  • İşletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinin
  • Markanızla bağlantı kurun (sosyal, vb. Aracılığıyla)
  • İnceleme bırak
  • Mağazanızı veya ajansınızı arayın

Bu bir site yeniden mı yoksa tamamen yeni bir site mi?

  • Mevcut siteniz hakkında nelerden hoşlanırsınız?
  • Ne iyi çalışmıyor?
  • Neden bir değişiklik gerektiğini düşünüyorsun?
  • Estetik açıdan beklentileriniz nelerdir?

Ajansınızın takip etmesini istediğiniz belirli bir marka yönergeleriniz var mı?

Müşterilerinizin işletmenizi nasıl görmesini istediğinizde hangi kelime veya deyim en iyi şekilde açıklanmaktadır?

  • Arkadaş canlısı
  • Profesyonel
  • Yerel
  • Güvenilir
  • Butik
  • Hızlı

Logonuz neye benziyor ve bundan memnun musunuz?

Bütçe ve Zamanlama

Bir sonraki değerlendirme, ne kadar harcama yapabileceğiniz ve projenin tamamlanmasını beklediğiniz zaman. Açıkçası, web sitenize eklemek istediğiniz daha fazla “çan ve ıslık”, daha fazla harcama yapmanız gerekecek. Geliştirme ajansınızdan özel bir e-ticaret satın alma sistemi oluşturmak için tamamen bilgilendirme amaçlı bir web sitesi oluşturmasını istemeniz halinde daha fazla bütçe ayırmanız gerekecektir. Öte yandan, harcayacağınız fazla bir şeyiniz yoksa, çerçeveyi tamamıyla yeni bir web sitesi oluşturmak yerine, bir şablonu sizin için özelleştirmek için çalışmakta olduğunuz ajansı sorarak biraz para biriktirebilirsiniz. .

Ayrıca, projenin ertelenmesi ya da bütçenin geçmesi durumunda ne olacağını düşünmelisiniz. İşten sonra kalkınma ajansı ile yaptığınız orijinal anlaşmada yaptığınız değişikliklerin, projeyi tamamlamak için ne kadar uzun süre alacağını ve daha fazla paranın size mal olacağını daha uzun süre alacağını unutmayın. Şöyle söyleniyor ki, ajansınızın üzerinde anlaştığınız bir yoldan düştüğünü fark ederseniz, değişiklik talebinde bulunmaktan çekinmeyin.

Bütçeye ayırmak isteyeceğiniz başka bir şey uzun süreli bakımdır. Web sitesinde gelecekteki (küçük veya büyük) değişiklikler yapmak için ne kadara mal olacağını öğrenin. Değişiklikler yapabilmeniz için ajansınıza ne kadar önceden bildirimde bulunmanız gerektiğini önceden öğrenin.

içerik

İçerik önemli bir erken değerlendirme. Sitenizin sayfalarını ve mimarisini dikkatlice incelemek için ajansınızla çalışmanız gerekir. Her sayfada ne koymak istediğinize de biraz düşünmelisiniz. Kullanıcıları siteye çekecek ve sonuçta dönüşümlere yol açacak bir metin, resim ve etkileşimli öğeler karışımı denemelisiniz. Mevcut içeriğinizin iyi çalıştığını düşünüyorsanız bile, sahip olduklarınızı nasıl düzeltebileceğiniz ve gözden geçirebileceğinizi gözden geçirmeniz önemlidir.

Başlamak için iyi bir yer, mevcut web sitenizi analiz ederek. Sorulacak bazı sorular:

 • Müşterileriniz şu anda sayfalarınızda aradıkları şeyi buluyor mu?
 • Eklemeniz gereken sayfalar var mı? Herhangi birini birleştirmen gerekiyor mu?
 • En fazla dönüşüme hangi sayfalar yol açar?
 • Hangi sayfalar kendi amaçları için başarısız oluyor (yüksek hemen çıkma oranı vb.)?
 • Bulması zor veya gizlenmiş sayfalar var mı? Ziyaretçilerin, web sitenizin arama kutusuna yazdığı terimleri göz önünde bulundurarak veya ziyaretçilerin sayısı üzerinde alışılmadık derecede düşük görünen sayfaları değerlendirerek bunu ölçebilirsiniz.

Bu soruların yanıtlarıyla, içerik oluşturma ile başlayacağınız ve ne kadar ihtiyacınız olduğuna dair en azından bir fikriniz olacaktır.

Karar vermen gereken şey, kimin yaratacağıdır. Ajansınız size ek ücret karşılığında içerik hizmeti sunabilir veya en azından iyi bir içerik sağlayıcısı önerebilir. Sizin için çalışacak bir şey olup olmadığını görmek için benzer endüstrilerdeki web sitelerinde içerik veya başka öğeler oluşturdukları bazı örneklere göz atın. Eğer değilse, kendi içerik sağlayıcınızı bulabilir veya kendiniz yazabilirsiniz.

Bak ve hisset

Bu, çoğu insanın web geliştirmeyi düşündüklerinde düşündükleri bölümdür – yani, web sitesi nasıl görünecek? Hangi renkleri ve görsel öğeleri içerecek? “Serin” etkileri içerecek mi?

Bu kesinlikle önemli bir adım olsa da, bunun başarılı bir web sitesinin birçok parçasından sadece birini görebildiğini umuyoruz. Bunu akılda tutarak, web sitenizi ele alan tasarım profesyonellerine güvenmenizi tavsiye ederim . Belirli yazı tipleri veya arka plan tonları gibi küçük şeylere asılma.

Ajansınız ile çalışıyor ve süreçte bu noktaya kadar iletişim kuruyorsanız, site için sahip olduğunuz hedefleri ve iletmek istediğiniz marka imajını iyi bilmeliler. Elbette, görüşlerinizi bilinebilir ve yapabilmelisiniz, ancak sizin gibi, onlar sizin sitenizi ziyaretçilerinizin kullanımı ve cazip hale getirmesini kolaylaştırmak istediklerini bilin.

Tasarım sürecini kolaylaştırmak için birkaç kılavuz aşağıda verilmiştir:

 • Görünümünü beğendiğiniz web sitelerinin örneklerini (hem sektörünüzde hem de siz olmadan) vermeye hazır olun. Mümkün olduğunca spesifik olun – tercih ettiğiniz bir düzen var mı? Gözlerini yakalayan bir renk mi? Söylemek istediğiniz şeyi taşıyan bir görüntü?
 • Siteniz için “sahip olması gerekenler” var mı?
 • “Yapılmayacaklar” var mı?
 • Tasarımı ele aldığınızda ve hepiniz aynı sayfada olduğunuzda, birkaç tasarım prototipini incelemeyi isteyin. Beğendiğiniz öğeleri tartışın ve sevmeyin ve gerektiğinde değişiklikler isteyin.

Kullanılabilirlik ve Dönüşüm Optimizasyonu

Genellikle, iyi performans gösteren ve bu iki öğeye gelmeyen bir site arasındaki fark – kullanılabilirlik ve dönüşüm optimizasyonu. Bütçeniz varsa, tasarımınızdaki sorunları ve olası çözümleri keşfetmek için bazı kullanıcı testleri yapmayı düşünmelisiniz. Bu tür bir bütçeniz olmasa bile , tasarımınızdaki ve içeriğinizdeki sağlam kullanıcı merkezli ilkeleri kullanmanız gerekir .

Göz önünde bulundurulması gereken başka bir şey de, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar için mobil ve tasarım için tasarlamadaki farktır. İdeal olarak, her iki ziyaretçinin de iyi bir deneyime sahip olmasını istersiniz, ancak diğer kullanıcılara ilişkin bir tür kullanıcı için özel değerlendirmeleriniz varsa ajansınıza bildirin. Örneğin, bir pizza restoranı için bir web sitesi, muhtemelen mobil web sitesinde ön ve ortadaki telefon numarasına sahip olmalı ve masaüstü web sitesi, kullanıcıların gördüğü ilk şey olarak menü sunabilir.

Her durumda, kullanıcılarınızı göz önünde bulundurun. Kendinize sorun: Her kullanım durumunda ne yapmaya çalışacaklar ve bu görevi onlar için nasıl kolaylaştırabilirim?

Ajansınızın UX prensiplerini iyi bir şekilde bilmesi muhtemeldir, bu yüzden bir uzman olmak zorunda değilsiniz, ancak navigasyon ve harekete geçirici mesajlar hakkında karar verirken onları göz önünde bulundurmalısınız.

Teknik gereksinimler

Web siteniz için ne tür teknik özelliklerin gerekeceğini henüz bilmiyorsanız, ancak siteniz için en baştan neler düşündüğünüzle ilgili açık bir fikre sahip olmanız için ajansınızla açık olmanız gerekir. Sitenizin ihtiyacı olan şey. Açıklamanız gereken konular arasında, sektörünüz için ekstra güvenlik gereksinimleri veya diğer düzenlemeler ve kullanıcıların özel bilgileriyle (kredi kartı işlemleri, kayıt, vb.) Ilgilenen, ihtiyaç duyduğunuz tüm uygulamalar yer alır. Bir e-ticaret sitesi geliştiriyorsanız, ürünün ve envanterin nerede ve nasıl depolandığını ve güncelleneceğini de açıkça belirtmelisiniz.

Kendi alan adınız ve web sitenizi barındırıyor olmanız gibi bazı pratik konuları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu alanlarla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, ajansınız en azından önerilerde bulunabilir.

Uzun Yol İçin Düşünmek

Web sitenizin ilk gelişimi sadece başlangıçtır. Uzun vadede düşünmeniz gerekiyor; sitenizde özel, güncel fiyatlandırma ve ürünleri ve ticari büyümeyi yansıtacak değişiklikler ve güncellemeler yapmak isteyeceksiniz. Ayrıca, site kullanıma sunulduğunda web tanıtımına ve pazarlamasına da biraz düşünmelisiniz.

Bakım ile ilgili:

 • Kendinizi değiştirmek için gerekli becerilere sahip misiniz? Değilse, ajans aylık ücret karşılığında temel bakımı yapabilir mi?
 • Ya bir şeyler ters giderse ya da düzgün bir şekilde uygulanmadıysa? Düzeltme yapmak için bir ücret olacak mı?
 • Satırda daha önemli düzenlemeler (ek sayfalar veya mimaride değişiklik gibi) yapmak isterseniz ne yapmalısınız? Ajansın seninle nasıl çalışır?

Promosyon ile ilgili olarak:

 • Katı sayfa içi SEO stratejileri “gerçeği” düzeltmek için daha zordur, bu yüzden mevcut SEO ve internet pazarlama iyi uygulamalarında ustalaşmış bir web geliştirme ajansıyla çalıştığınızdan emin olun.
 • Siteniz başladıktan sonra web varlığınıza kim ilgilenecek?
 • Yeni sitenize ziyaretçi çekmeyi nasıl planlıyorsunuz?
 • Sitenizin ziyaretçi verilerini kim izleyecek? Hedeflerine kadar mı yaşıyor? Eğer değilse, hangi değişiklikleri yapabilirsiniz?

Doğru Ajansı Seçmek

Son olarak, doğru ajansla çalışmak önemlidir. Web sitesi geliştirme sürecine giren birçok öğe var ve bunların tümünü anlayan bir ajansla çalışmalısınız. Bu alanların her birinde hedeflerinizi gözden geçirin ve işinize adanmış ve beklentilerinizi karşılayan bir ekip bulun.

İşte size sorulacak birkaç soru:

 • Benzer siteler oluştururken ne tür bir deneyime sahipler? Başarılarının sicili nedir?
 • Siteniz ne kadar hızlı yapılır ve ne kadara mal olur?
 • Bu sürece nasıl dahil olmak istersiniz?
 • Bir sözleşme imzalamadan önce basit örnekler veya fikirler sunabilir mi?

Eğer Yaparsan (Sağ), Gelecekler

Umarım bu makale size gelişim ajansınızla nasıl iletişim kuracağınıza dair bazı fikirler vermiştir. Bu alanların her birine dikkat etmeyi düşünüyorsanız, işletmeniz için çalışan bir siteyle birlikte gelmelisiniz.

Başarılarınız veya başarısızlıklarınız hakkında bana bilgi verin – geçmişte sizin için neyin işe yaradığı? Beklentilerinizi nasıl tanımladınız?