Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

Etiket: Temel SEO

Seo, Web Geliştirme

SEO Bakım Kontrolü Günlük, Aylık, Üç Aylık ve Yıllık

SEO başarılı olmak için zamanla strateji ve özel taktikler gerektiren bir disiplindir.

Denetimler ve bir defalık optimizasyonlar organik pozisyonlar üzerinde bir miktar etkiye sahipken, devam eden bir taahhüt seviyesi olmadan sürdürülebilir sıralama, organik trafik ve dönüşüm hedefi artışı bulmak zordur.

Temel düzeyde, arama motorlarının – özellikle Google’ın – algoritmalarındaki sinyalleri ve değişkenleri sürekli değiştirdiğini ve ayarladığını biliyoruz.

Bazen ne olacağını biliyoruz ve duyurulursa bunun için plan yapabiliriz. Bununla birlikte, çoğu durumda, önceden herhangi bir algoritmik değişiklik olduğunu bilmiyoruz.

Ne zaman konum, görünürlük veya trafikte bir değişiklik görürsek – ya bir arama motorunun yaptığı bir değişiklik nedeniyle veya rakiplerinizin yaptığı bir şey yüzünden – reaktif olmaya zorlanırız.

Ancak SEO’da proaktif olmanın önemini asla unutmamalısınız.

Aşağıda, sürekli devam eden bakım veya yönetim planının bir parçası olarak dikkat etmeniz gereken en önemli günlük, aylık, üç aylık ve yıllık SEO görevlerinden bazıları verilmiştir.

Günlük

Kendini geliştir

Endüstri haberlerinde güncel kalmak, herhangi bir bakım veya devam eden yönetim planına dahil edilmesi gereken SEO’nun kritik bir yönüdür.

Bu, kritik görev uyarılarından, arama motorlarının SEO’nun en iyi uygulamalarınailişkin sekmeleri tutmaya ve Arama Motoru Dergisi gibi kaynaklardan gelen haberleri kırmaya kadar kendilerini duyurduğunu gösterir .

Sektördeki büyük değişimleri kaçırmak zor. Ancak daha küçük, daha ince değişiklikler onları kaçırdığınızda büyütülebilir veya en iyi uygulamalar modası geçmiş hale gelebilir.

Mevcut Metriklerinizi Bilin

Temel SEO performans ölçütlerinizi  gerçek zamanlı olarak veya günde en az bir kez izlemek  , özellikle e-ticaret işlemlerine dayanan veya bir satış ekibini beslemek için hacim sağlayan markalar ve şirketler için gereklidir.

Web sitenizin üst düzey metrikler aracılığıyla aramada nasıl performans gösterdiğini bilmek, kırmızı bayrakların tanınması için önemlidir. Bunlar şunları içerebilir:

  • Belirli veya toplu bir konumlandırma damlası.
  • Organik bir trafik düşüşü.
  • Satışlarda veya kurşun hacminde bir düşüş.

Sorunları olur olmaz tanıyabilmek çok önemlidir.

Genel pazarlama ve iş hedeflerinizi etkilemeden önce sorunları teşhis edebilmeniz ve olumsuz eğilimleri tersine çevirebilmeniz gerekir.

Haftalık olarak daha az kritik KPI’leri (anında reaksiyon gerektirmeyenler) izleyebilirsiniz.

Taktiklerde İlerleme Yap

Sağlam bir SEO planının veya kampanyasının  hedefleri , stratejileri ve özetlenen belirli taktikleri olmalıdır.

Günlük süreç belirli görevleri, dönüm noktalarını ve daha büyük resme doğru çalışan ulaşılabilir eylemleri içermelidir.

Taktikler, ilk kez bir aşamalı yaklaşımda veya daha fazla durulama ve tekrarlama metodolojisinde olan eylem öğelerinde gerçekleştirilen şeyleri içerebilir.

Bununla birlikte, yıl boyunca belirli teknik, sayfa içi ve sayfa dışı eylem öğelerinin listesi tanımlanmalı, aylara ayrılmalı ve takipte kalmak için günlük olarak yapılabilecek taktik ve ilerlemelere girilmelidir.

SEO, hem büyük resmi düşünmeyi hem de günlük görevleri ve aksiyon öğelerini ele almayı gerektirir.

Aylık

Performans Raporu

Günlük veya haftalık KPI izlemenin ötesinde, performansı daha geniş bir şekilde rapor etmek için aylık döngüleri kullanmak genellikle önemlidir.

Aylık kontrol noktalarının odağı, daha büyük veri örneklemini karşılaştırmak ve eğilimleri görmek için özel bir zaman sağlar.

Aylık performans raporlaması , tamamlanmış ayın yıldan yıla karşılaştırmasını ve mevcut tüm yıl istatistiklerini içermelidir.

Amaçdaki sapmaların neyin ve niçin olduğuna dair hikayeler, hedeflerin aşılmasına yönelik kutlamalar ve plandaki olası değişiklikleri garanti eden metrikler, performans verilerinin gösterge tablosunda veya anlık raporunda öncelikli olarak önceliklidir.

Tamamlanan ve Devam Eden Eylem Öğelerini Özetle

Bu, önceki ayki taktikleri ve yürütmeyi plana karşı değerlendirme şansı.

  • Her şey tamamlandı mı?
  • Sapmalar var mıydı?
  • Hangi engelleri veya barikatları kapatıyor veya aşılıyordu?

Geçmişe bakmak geleceği şekillendirmeye yardımcı olur.

Aksiyon öğelerini ve taktiklerini performans verileriyle birleştirdiğinizde, SEO performansını yönlendiren şeyin gerçekliğini görmeniz gerekir.

Gelecek Ayın Eylem Kalemlerini Planlayın ve Planı Değerlendirin

Aylık aralıklar, görevlerin tamamlanmasında hesap verebilirliği sağlamak için mükemmeldir. Yıl planlandığı zaman bile, SEO ve performansta işler değişiyor, ilk defa bir şeyler yaptıktan sonra beklediğimiz gibi değil.

Aylık bir planlama yaklaşımı kullanarak, belirli bir taktiği ikiye katlamak ya da genel stratejiyi yeniden kalibre etmek için ayarlamak gibi planlarda değişiklikler yapılabilir.

Performansı ve taktikleri aylık olarak değerlendirmek için yeterince çevik olmakla, olayları fazla düşünmekten ve çok hızlı tepki vermekten kaçınabilirsiniz, ancak aynı zamanda çok fazla zamanın geçmesine ve hedeflere yönelik eğilimlerden kaçınmasına izin vermeyebilirsiniz.

üç aylık

Teknik Konular Denetimi

SEO odağınızın başlangıcında teknik sorunları ele aldığınızı ve günlük ve haftalık izlemede kırmızı bayrakları tetikleyenleri izlediğini varsayarsak, her üç ayda bir denetime daha geniş bir göz atmak önemlidir.

Bu denetim, Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları’ndaki bildirilen sorunların bir incelemesini içermelidir . Ayrıca, site hızı, mobil kullanılabilirlik, yapılandırılmış verilerin doğrulanması ve sıklıkla daha sık bakılmayan yönler için kıyaslamaların ve standartların karşılaştırılması.

Sayfa İçi Sorunlar Denetimi

Bir denetim süreci olmadan ve hatta sık sık izlemeyle bile, web sitelerinde işler oluyor.

Bir kod güncellemesi, bir eklenti / uzantı güncellemesi veya içerik yayınlamak, yinelenen etiketlere, yinelenen içeriğe ve hatta sayfa içi öğelerin eksik olmasına neden olabilir.

Çok çeşitli ücretsiz ve abonelik üçüncü taraf araçları kullanılarak yapılabilecek sayfa içi sorunların üç ayda bir denetlenmesi önemlidir. Bir meta açıklama silinmiş gibi bir şey değişirse, günlük işleme bile uyarılar ve faktör gönderecek araçlar vardır.

Ne olursa olsun, denetim sonuçlarının ve gerekli düzeltmelerin belirtildiğinden emin olmak için önemli olan üç aylık değerlendirme ve önceki denetimle karşılaştırılması için sağlam bir araç istifleme ve işleme sahip olmak, taktik plana uydurmaktır.

Bağlantı Profili Denetimi

SEO planı genel olarak muhtemel bazı bağlantı kurma biçimlerini içerir . Bunun ilgi çekici içerikle veya daha odaklanmış bir araştırma ve tanıtım planıyla bağlantı kurarak gerçekleştirilmesi olsun, muhtemelen devam etmekte olan taktiklerin bir parçasıdır.

Taktiklere zaman ve çaba harcaması, genel bağlantı profilinin görünürlüğünü önemli kılmaktadır. Bu, aylık raporlama aşamasında izlenen bir performans ölçümü olabilir, ancak üç ayda bir daha derinlemesine denetlenmelidir.

Bağlantıların kalitesinin, bağlantıların miktarının, kaynakların çeşitliliğinin, bağlantılı içeriğin uygunluğunun, rakiplerle karşılaştırmanın, kıyaslamaların karşılaştırılmasının ve dönem içi karşılaştırmaların değerlendirilmesinin, planın alanda öngörüldüğü gibi gerçekleştirilmesini sağlamak için tüm önemli hususlar olduğu, geri

Ayrıca, günlük veya aylık çabalarla yakalanmadıysa, herhangi bir spam bağlantısı veya olumsuz SEO denemesi burada yakalanabilir ve sakıncalı olma sürecinde ele alınabilir.

Yerel Listeleme Denetimi

Yerel listeleme yönetimi bakım moduna girdiğinde, NAP (ad, adres, telefon) verilerinde veya veri listelemesindeki tutarsızlıklarda büyük değişikliklere sık sık ihtiyaç duyulmayacaktır . Ancak, bu gerçekleşmeyeceği ve “kur ve unut” olabileceği anlamına gelmez.

Verilerin doğruluğunu ve tutarlılığını sağlamak için üçüncü taraf araçlarını kullanan bir denetimin en az üç ayda bir yapılması şiddetle önerilir.

Bu denetim, tek seferlik olarak ele alınabilecek sorunları tanımlayabilir, performans ve rehberlik içeriği, incelemeleri ve girişlerin diğer yönlerinde temel NAP verilerinin ötesinde yapılması gereken değişiklikler hakkında rehberlik sağlayabilir.

Yıllık

Performansı ölç

SEO için yıllık planlar yürütürken – ve hatta yıllık sözleşmelerde veya değerlendirme döngülerinde olmasa bile – bütün bir yıl boyunca veri almak ve değerlendirmek, strateji önermek ve ölçülebilir ROI hesaplamaları bulmak için faydalıdır.

SEO, arama motorlarında mümkün olan en rekabetçi konumlandırmaya ulaşmak için uzun vadeli bir süreçtir. 12 aylık aralıklarla performans verilerine bakmak, önceki dönemlerle karşılaştırmak, kıyaslamalara bakmak ve başarıları kutlamak için değerli bir zaman yatırımıdır.

Planlama Stratejisi ve Taktikleri

Yıllık performans verilerini gözden geçirmenin yanı sıra, gelecek yıl için hedeflerinizi, stratejinizi ve taktiklerinizi planlamalısınız.

Plan bir hafta boyunca bakıma değişebilse de, bir plana sahip olmak ve bir hedef belirlemek ilerlemeyi ölçmek için bir anahtardır.

Bir plan yapmadan ve geçmiş öğrenmeleri kullanarak ve gelecek yıl içinde harcanan kaynakların gerçekçi bir görünümünü kullanmadan beklentiler ve gerçeklik arasında bir boşluk olabilir. Yoldan aylar geçmeden önce bunu düzeltmek en iyisidir.

Sonuç

Başarı için devam eden bakım ve devam eden SEO yönetimi adımları, bazen farklı markalar, ajanslar ve organizasyonlar için sıklık ve önem açısından değişebilir.

Ancak, sahip olması gereken kontrol listesi öğelerini içeren iyi tanımlanmış ve yapılandırılmış bir sürece sahip olma ihtiyacı, örgütlenmenin ve hedeflere doğru çalışmanın anahtarıdır.

Sağlam bir plan ve kontrol listesi olmadan, belirli bir hafta, ay, çeyrek veya yılda parlak nesneyi, haberleri veya tercih edilen taktikleri kovalamak konusunda çok fazla çeviklik veya dalgalanma olabilir.

SEO’nun doğası, diğer pazarlama kanallarından daha uzun vadeli bir disiplin olmakla birlikte odaklanmayı başarmak esastır.

İNSANLAR NEDEN SEO’DAN KORKUYOR?

İNSANLAR NEDEN SEO’DAN KORKUYOR?

Küçük bir işletme sahibiyseniz, en az bir kişinin SEO (arama motoru optimizasyonu) öğrenmenizi ve işletmeniz için çevrimiçi bir strateji uygulamanızı önerdiğini duymuşsunuzdur. Sonuçta, çoğu insan önce herhangi bir iş veya hizmet bulmak için internete bakar – akıllı telefonlarında veya bilgisayarlarında.

Bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu ve arama motorlarında görünmesi için biraz çalışma gerektirdiğini biliyorsunuz. Ve böylece biraz zaman harcıyorsunuz – süreci dışarda bırakabilir – ve işiniz için basit bir web sitesi hazırlayabilirsiniz. Belki de web sitesini açmak ve çalıştırmak için önceden hazırlanmış bir şablon kullanıyorsunuzdur.

O zaman, pek bir şey olmadı.

En iyi çabalarınıza rağmen, web sitesinin yeterince “optimize edilmiş” olmadığı ortaya çıkıyor.

Bunu anlıyorsunuz, ama tüm bu “SEO şeyleri” ile uğraşmak istemediniz. Duyduğunuz her şeyden, arama motoru optimizasyonu çok fazla zaman alıyor, çok teknik ve çok önemli sonuçlar almıyor. Ne gereği var?

Bir çok küçük işletme sahibi bu şekilde hissediyor. Ne kadar gerekli olduğunu duyuyorlar ama yine de kendi başlarına veya bir ajansı işe almaktan çekiniyorlar .

Yeni gelenleri kucaklama ve kullanma konusunda tereddüt eden SEO’nun birkaç yönüne bir göz atalım:

1. Sihirli Formül Değildir

SEO’nun hemen çevrimiçi başarı ve kazanç için sihirli bir iksir olduğunu düşünüyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacak ve hayal kırıklığına uğrayacaksınız. SEO, işletmenizin kârlılığı için değerlidir, ancak yatırım getirisini görmeden önce zaman alacaktır (bununla ilgili daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın).

İşletmede, her strateji ve kampanya ölçülebilir, önemli bir YG elde etmelidir. İşinizi büyütmenize yardımcı olmayacak bir şey varsa, bunu yapmayacaksınız. SEO’dan gelen ROI gelmekte yavaş olduğundan , birçok küçük işletme sahibi SEO’nun hiçbir önemi olmadığını ve bu nedenle daha düşük bir önceliğe indirdiklerini düşünüyor.

SEO’ya yeni olanlar, zamana ve paraya çok fazla zaman harcayacak ve genellikle sonuçların eksikliğinden dolayı hüsrana uğrayacak. Bu, pek çok işletme sahibini bir SEO kampanyası başlatmaya ve uzun süre kullanabilmek için isteksiz hale getirir.

Strateji doğru yapılırsa sonuçların sonunda gelecektir. Onlar hemen olmayacaklar.

SEO, birinin işi için paha biçilmez bir stratejidir ve göz ardı edilmemelidir. Sabırlı olun ve mantıksal süreçleri arayın, sihir değil.

2. Çok fazla zaman alır

SEO’ya yeni olanlar, bu tür bir çevrimiçi pazarlama stratejisinin, birçok parçayı içeren uzun ve karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyor. Web sitenizi optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken pek çok faktör olsa da, hepsinin aynı anda yapılması gerekmez.

Yukarıdaki 1 numaralı noktaya benzer şekilde, SEO’ya yeni olanlar, tüm iş ve çabaların boşa gittiği ortaya çıktığında pahalı ve zaman alıcı bir SEO stratejisi başlatmaya genellikle isteksizdir. Tekrar sabırlı ol.

SEO ile uğraşan yoğun iş sahipleri için birkaç seçenek var. İlk seçenek, bir dijital pazarlama ajansına tüm SEO görevlerini ve sorumluluklarını teslim etmektir . Sadece kendiniz yapmak için zamanınız olmadığında, elbette, tüm süreci bir SEO şirketine devredebilirsiniz. Bu şekilde, ajansınızı çevrimiçi kampanyayı yürütürken zamanınızı işinizi geçirerek geçirebilirsiniz.

Şirketinizin SEO stratejisini geliştirmekle ilgili bir uzmana danışın. |

Diğer seçenek SEO’yu kendiniz halletmektir. Hepsini yapmaya çalışmayın, ama aynı anda biraz parçalara ayırın. Para biriktirecek ve SEO hakkında bilgi sahibi olacaksınız, ancak bu süreçte çok fazla zaman geçireceksiniz.Afraid%20of%20SEO%202.jpg?t=1529592268744&width=352&name=Afraid%20of%20SEO%202 İNSANLAR NEDEN SEODAN KORKUYOR?

3. SEO Çok Teknik

SEO’ya yeni bir çok küçük işletme sahibi, SEO’nun bir web geliştiricisi veya bir “akıllı bilgisayar nerd” tarafından yapılan karmaşık, teknik bir süreç olduğu fikrini taşıyor. SEO uygulamasında ya da hatta onu denemeyi denemenin şart olmadığını düşünüyorlar.

Bununla birlikte, SEO’nun birçok öğesi neredeyse herkes tarafından yapılabilir. Teknik bilgisayar ağında veya gelişiminde arka plana ihtiyacınız yoktur. Temel SEO öğrenmesi kolay ve sadece birkaç saat öğrenme sürüyor. Şirketiniz gençken ve SEO’ya yeni olduğunuzda, yalnızca birkaç basit, temel SEO öğesi ve taktiğinin uygulanmasına odaklanmak en iyisidir.

Bunun için pek çok teknik unsur da var (bunlara bir anda ulaşacağız) ve birçok küçük işletme, ajansların bir ton endüstriye özgü terim ve garip iddialarla bunlara boğulmaya çalışacaklarından endişeleniyor.

Yine de endişelenmene izin verme. Sadece endişelerinizi açıklayın ve çok sayıda soru sorun ve iyi bir ajans, stratejinin her bölümünde size yol gösterecektir.

4. Ceza ve Cezalar

İNSANLAR NEDEN SEO’DAN KORKUYOR Kendiniz SEO takip ediyorsanız, kaçınılmaz olarak Google’ın SEO cezalarını duyacaksınız. Bu isteksizce orada bir sürü potansiyel ceza olduğu doğrudur. Ve eğer SEO’unuzu kendi başınıza yapıyorsanız, sıralamasını elde etmek için, sadece bir ay sonra Google’ın kesinlikle hor gördüğü şeylerden biri olduğunu öğrenmek için kusursuz bir yöntem okuyabilirsiniz.

Bu tür bir şeyden endişe duyabileceğinizi biliyoruz, bu nedenle bilinen en iyi uygulamalarla ilgili stratejiler oluşturmak çok önemlidir. Bu, birçok küçük işletmenin bu çalışmanın ajanslarını kullanmayı tercih etmesinin bir başka nedenidir – Google’ın gazabını riske atmayacak kadar etkili stratejiler sunma konusunda uzun bir geçmişe sahip oldukları sürece.

5. Markaları Gimmicky Görünebilir

Bazı işletme sahipleri SEO stratejisini başlatmaya ve uygulamaya isteksizdir, çünkü bunu yapmanın onlara hile getireceğini düşünürler. Bu genellikle, SEO’nun trafik kazanmak ve satın almak için sorgulanabilir bir strateji olarak kullanıldığı örnekleri okudukları veya gördükleri içindir.

Geçmişte SEO, sadece bu olmak için kötü bir ün kazanmış olsa da: arama sistemini aldatmak ve trafik almak için ucuz, hileli bir yol, o zamandan beri değişti . SEO şimdi sadece arama motorları kandırmak değil, web kullanıcıları değerli bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu eski taktiklerin birçoğunda sabitlemek kolaydır ve aradığınızı biliyorsanız, bir web sitesinde SEO taktiklerini görebilirsiniz. Ancak, genel olarak, en iyi SEO uygulamaları formel süreçlerden uzaklaşmıştır. SEO’nun teknik yönleri arka planda kalmalıdır. Bununla birlikte, yazı ve tasarım, kullanıcı deneyimi ile daha doğrudan ilişkili olmalıdır.

6. Trafik Alma ama Müşteriler Değil

SEO’nun yaygın yönlerinden biri de anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime araştırması ve hedefleme, yeni bir kampanya başlattığınızda hemen başlatılan ortak bir taktiktir. Bunu kendi başınıza yapıyorsanız, çok sayıda alakalı anahtar kelimeye hemen geçebilir ve olasılıklarla biraz bunalmış hissedebilirsiniz.

SEO stratejiniz için hangisine odaklanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?

Anahtar kelime analizleri hakkında bilgi sahibi olmak ve alıcı kişilere ulaşmak, web sitenizin hangi sıralamaya göre sıralama yaptığını ve web sitenizi bulmak için hangi kullanıcıların aradıklarını öğrenmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, anahtar kelimeleri hacim, alaka düzeyi ve rekabet düzeyine göre de tanımlayabilirsiniz.

Sitenizi analiz ettiğinizde ve anahtar kelimelerdeki kalıpları ne kadar çok bulursanız, normal trafikten müşterilere ödeme yapmaya hazır olan kitleyi hedefleyen anahtar kelimeleri belirlemek daha hızlı ve daha kolay olacaktır.

7. SEO’nun Karmaşıklığı

Web sitelerini sıralamak için dikkate alınan tüm faktörleri ilk kez öğrendiğinizde muhtemelen biraz şaşırdınız. Aslında, Google’ın web sitelerini sıralarken göz önünde bulundurduğu 200’den fazla faktör olduğu tahmin edilmektedir (ve bazıları “200” ün sadece uygun bir yuvarlak sayı olduğunu ve gerçek sıralama faktörü sayısının çok daha yüksek olduğunu söylemektedir ).

Hepsiyle nasıl başa çıkabilirsin? SEO’nun görünen karmaşıklığı , zamanla uğraşmak istemeyen işletme sahiplerini korkutmak için yeterlidir . Ya da başka bir yöne gidebilirler ve tek bir sıralama faktörü üzerinde sabitlemeye başlayabilirler, nihai başarının anahtarı olduğundan emin olun ve diğerlerine izin verin.

Bazı işletme sahipleri, web siteleri için birkaç temel SEO stratejisini öğrenmek ve uygulamaktan memnunlar. Bu iyi bir başlangıç, ancak SEO’nun tam gücü ve potansiyeli asla tam olarak gerçekleşmeyecek.

Büyük bütçelere sahip büyük şirketler bu karmaşıklıkla başa çıkabilse de, küçük şirketler zaman içinde daha fazla unsuru yavaş yavaş uygulamaya odaklanabilir. Yavaş ve istikrarlı yaklaşım muhteşem görünmeyebilir, ancak zamanla sıralamalarınızı ve müşteri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

Zaman ve çaba harcayarak ve SEO’ya yatırım yapmaktan çekinmeyin ve tereddüt edebilirsiniz. SEO için yeniyseniz, bu korkular yaygındır. Önceden bir SEO stratejisinden neler beklendiğini bilmek, bu korkulardan bazılarını sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

SEO zaman, para ve çaba gerektirir. SEO’nun çok karmaşık, teknik, aldatıcı ve muhtemel cezaları içerdiği korkuları, SEO’nun yeni bulduğu yaygın yanlış kavramlardır. SEO hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, kendi stratejinizi uygulamak veya bir ajansla yakın çalışmak için daha rahat ve kendinden emin olacaksınız.