Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

Etiket: SEO Nedir

Seo, Web Geliştirme

İçerik SEO İçeriğinizi Geliştirin

İçerik SEO Dijital pazarlama olgunlaşmaya başladığında, işletmeler odaklarını uygulamadan optimizasyona kaydırıyor.

Daha fazla platformda gönderilen daha fazla mesajla, ücretli medyada bile içerik seo öne çıkması ve dikkat etmesi gerekir.

Facebook buna “ başparmak durduran güç ” diyor – içeriğiniz birisinin kaydırma yapmasını ve ilgisini çekmesine neden oluyor mu?

İçerik seo bir sonraki seviyeye almaya hazırsanız, içeriğinizi daha da geliştirebilecek 17 ipucu, püf noktası ve araç.

1. İçeriğinizi Karıştırın

Video genellikle daha fazla ilgi çekerken ve belirli e-posta başlık türleri daha yüksek açık oranlar üretebilirken, gerçek şu ki, farklı insanlar farklı şeylere en iyi şekilde yanıt veriyor.

Kendileriyle ilgili bir mesajla mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak için içeriğinizi karıştırın.

Bazı insanlar indirimlere, bazıları duygusal mesajlaşmaya, diğerleri ise aksiyon odaklı videolara cevap verecek. Bu, tüm pazarlama iletişiminiz için geçerlidir.

Yaklaşımınızı mümkün olduğunca çok insana ulaşmak için mümkün olduğunca karıştırın ve etkinizi en üst düzeye çıkarın.

2. Fayda ile başlayın

Dijital ve geleneksel ortamlar için içeriğin nasıl yapıldığına dair büyük bir değişiklik gördük.

Geleneksel bir reklam filminde, hikaye anlatımı yavaş başlar, ortaya çıkar / doruğa döner ve marka ile biter. Dijital insanlar etrafta dolaşmayacak.

Dijital içerik, avantaj veya başlık ile başlar.

Tarif videolarını düşünün – sonuçla başlar – talimatlarla başlayarak ağız sulandıran bir yemek.

Bazı markalar sizi alabilecekleri yeterince iyi bir hikaye anlatımına sahip olsa da, çoğu içerik için durum böyle değildir. Onları içine çekmek için ne elde etmeye başlayın ve hızlı hareket eden içeriğe dikkat edin.

3. Test, Test, Test, Test, Test

Pek çok pazarlamacı hala stratejileri üzerinde testler yapmıyor ya da gelişigüzel yapıyorlar.

Yıl için içerik seo planınızı değerlendirirken (herhangi bir kanalda) test etmek istediğiniz bazı şeyleri göz önünde bulundurun.

İyi bir test planı, düğme renkleri veya başlık ifadeleri gibi şeylerin ötesine geçer – bunlar bir konseptte daha fazla iyileştirmedir.

Her bütçeye sahip her büyüklükteki işletme, içeriği kolayca test edebilir . Belki de insanların en iyi yanıt verdikleri yararı, ürün konumlandırmayı, görüntüleri veya fiyatlandırmayı test etmek istersiniz.

Bunların tümü çevrimiçi olarak kolayca test edilebilir ve pazarlama sonuçlarınızı kanallar arasında değiştirme adımlarını uygulayabilir.

4. Etkileyenlerden İlham Alın

İçerik stratejisi ve ilham ararken, genellikle diğer işletmelere bakarız, ancak çoğu işletme gürültüyü kıran içerikler oluşturmak için mücadele eder.

Bunun yerine, ilham için etkileyicileri arayın. İçeriği ile yaşar ve ölürler ve izleyicilerinin neye tepki verdiğini bilirler. Facebook’ta yayınlanan yemek videoları, gıda markaları tarafından değil, gıda blogcuları tarafından devrim yarattı.

Bu size içeriğe nasıl yaklaşılacağı konusunda yeni fikirler verebilir. Etkileyen kişilerin kullandığı kavramları ve uygulamaları görmek için Instagram, Pinterest ve Twitter gibi kanallara bakın.

5. Daha Az Şey Daha İyi Yapın

Takvimler ve programların içeriğine alışkın olsak da , AI algoritma destekli bir dünyada bildiğimiz şey, en iyi performansı gösteren içeriğin (hem organik olarak hem de bir reklamda) daha fazla görünüm kazanmasıdır.

İçeriğe olan yaklaşımınızı yeniden değerlendirin ve daha az şeyi daha iyi yapmayı hedefleyin.

Birçok işletme blog gönderim sıklığını düşürdü ve bunun yerine daha az kaliteli makalelere ve kılavuzlara odaklandı.

6. Biraz Eğlen

İyi performans gösteren içeriğe baktığımızda, emojilerin e-posta açıklık oranlarını artırabileceğini görüyoruz. Hikayeler, Boomerangs ve ağır çekim gibi eğlenceli biçimlerle dolu ve çıkartmalar LinkedIn videolarına giriyor.

Bütün bunlar insanların eğlenceli ve ilgi çekici içerik istediklerini gösteriyor. Markanızın ciddi mi yoksa bin yıllık hedefleri mi hedef aldığına dikkat çekmek için içeriğinize biraz eğlence katmanın yollarını arayın.

7. Gerçek Bir Tüketici İçgörüsü Bulun

En iyi pazarlama içeriği, gerçek bir tüketici veya müşteri görüşü tarafından yönlendirilir.

Örneğin, Snickers Hangry kampanyası bir sinire çarptı çünkü “insanlar Snickers’ı atıştırmalık olarak yiyorlar” dan daha derine girdi. Atıştırmanın neden önemli olduğunu sordular ve insanların yemek yemediklerinde çılgınca kızgın gerizekalılar mı yoksa hangry olduklarını sordular.

Bir çok içerik, “ne” ye odaklanır – ürün özellikleri.

Bu özelliklerin neden önemli olduğunu ve insanları nasıl etkilediğini anlamak için sonuçları daha derine inerek sonuçları bir üst seviyeye çıkaracak ve insanları içeriğinize çekecektir.

8. Stratejik Analiz -> Ne -> Peki Ne -> Şimdi Ne

Çoğu işletme analitiklere veya raporlara bakar, ancak çoğu zaman bilgiler harekete geçebilecek kadar derin değildir.

İçeriğinize ilişkin analizleri incelerken kendinize sorun:

 • Ne : Bu bana ne söylüyor?
 • Peki, Ne : Bu ne anlama geliyor?
 • Şimdi Ne : Bu konuda ne yapmalıyım?

Bu dijital pazarlama analitiği yaklaşımı, analitiğinizi eyleme geçirilebilir hale getirmeye odaklanmaktadır. Analitiklere her baktığınızda amacınız, uygulayabileceğiniz işlem yapılabilir öğelere sahip olmak olmalıdır.

9. İlgili Bağlantılarda İçerik Oluşturma

İçeriği çok düz yapan şeylerden biri, ilgili bir bağlantıya dayanmamasıdır.

Örneğin, “İş Dünyasından Mutlu Tatiller” veya “Bu Futbol Sezonu – Gel Yeni Bir Araba Al”. Bu direklerle ilgili sorun, markayla gerçek bir bağlantının olmamasıdır.

İçeriğinizin atılımını istiyorsanız, içeriğe dayalı olarak ilgili olması gerekir.

Beyzbol sezonunun yeni bir araba satın almakla nasıl bir ilişki olduğunu kendinize sorun. Gönderiyi alakalı ve ilginç yapın.

10. İçeriğinize Yeni Kanallara Daha Çok Ulaşın

Oluşturduğunuz içeriğe bakarken (hatta pazarlama içeriğinin ötesinde), içeriğinizi farklı kanallarda yeniden düzenlemek için fırsatlar arayın.

Örneğin, şirketim bir çok dijital pazarlama eğitimi sunumumuzu SlideShare’de yayınladı.

Sunum eklemek sadece 5-10 dakika sürer. Bir SlideShare zaman içinde yüzlerce veya binlerce görüntü elde edebilir ve arama motorlarında yer alabilir.

İçerik yatırımımız için daha fazla YG elde etmek için videolarımızı LinkedIn ve YouTube’daki Facebook’ta yayınlamayı hedefliyoruz.

11. Yeniden Emekli Olun

Bazen kavramlar veya fikirler bulmak zor olabilir ve çoğu işletme ve içerik oluşturucu, benzer içerik yayınlama alışkanlığına ya da alışkanlığına kapılır.

Pinterest, Google Trendleri, Arama Verileri veya Answer The Public ve BuzzSumo gibi araçlar için farklı ilham kaynaklarına bakın.

Bu araçlar, insanların hangi içeriği aradıklarını ve paylaştıklarını gösterecek ve bu da içerik stratejinize yeni bir hayat geçirmenize yardımcı olabilir.

12. En İyi İçeriğinizi Yeniden Amaçlayın

İşe yarayan bir şey bulduğunuzda – büyük harf kullanın !

En iyi performans gösteren blog postanızı alın ve bir video veya infografike dönüştürün.

En iyi performans gösteren konunuzu alın ve hedef kitlenizle alakalı hale getirmenin yeni yollarını bulun.

Bazen çarkı yeniden icat etme ihtiyacını duyuyoruz, bu da çoğu zaman içerik seo yaratıcılarını fikirlerin dışında veya yorgunluğun dışında bırakır.

Yeni hayatı harika içeriğe solumanın yollarını bulmak size daha iyi bir başarı şansı verecek ve ayrıca her zaman tamamen yeni fikirlere ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelir.

13. hemen dikkat çekici yaratıcı

Reklam metninizin gürültüyü kırması ve hemen dikkatini çekmesi gerekiyor. Mobil trafiğe daha fazla trafik girdiğinde, dikkat çekmek için daha az zamanınız olur.

İnsanlar haber bültenlerini mobil cihazlarda masaüstüne göre daha hızlı kaydırır ( 1,7 saniye – 2,5 saniye ), bu da onları çizmek için daha az zamanınız olduğu anlamına gelir.

 • Bir videoyu, insanları çekmek için hızlı bir hareket ve hareketle başlamalıdır.
 • Bir görüntünün ilgi çekici olması gerekir.
 • Bir başlığın hızla ilgi çekmesi gerekir.
 • Bir web sitesinin hızlı yüklenmesi ve değeri göstermesi gerekir.

İçeriğinizin birkaç saniye içinde dikkatini çekip çekmediğini kendinize sorun.

14. Biçimlerle Daha Fazla Deneme Yapın

İçeriğinize geldiğinde normal kutunuzun dışında düşünün ve yeni şeyler deneyin. Yeni platformları veya formatları test etmek için basit, düşük maliyetli yollar bulun.

Örneğin, Öyküleri veya Canlı formatı içeriği henüz kullanmadıysanız, LinkedIn üzerinden videoyu deneyin. Bulacağınız şey, farklı insanların farklı şeylere cevap vermesidir.

Hikayeler Eğitim Kursumuza hazırlanırken Instagram ve Facebook hakkında daha fazla hikaye yazmaya başladık ve aslında nispeten daha az ulaşılan bir Instagram hikayesinden bir ipucu oluşturduk.

Instagram hikayelerinin izleyicilerimiz için güçlü bir kanal olacağını düşünmemiştik. Sonuçlara şaşırmış olabilirsiniz, bu nedenle denemeye karşı varsaymak iyidir.

15. Video

Video her platformda daha da büyüyor  LinkedIn bile haber akışında videoya öncelik veriyor ve videolar ikinci ve üçüncü derece bağlantılardan görüş ve paylaşım alabilir.

Stratejinizde videoya öncelik verin.

“DIY” içeriğine mi? Olağanüstü videolar oluşturmayı kolaylaştıran Animoto, Ripl ve hatta Canva gibi pek çok harika araç var.

Ajans kullanıyorsanız, kısa videoları nasıl oluşturabileceğiniz ve test edebileceğiniz hakkında konuşun.

16. En İyi İçeriğinizi Yeniden Kullanın

Birçok işletme harika içerikler oluşturur – belki bir video veya bir infografik ve başlatıldığında onu tanıtır, ardından içerik takviminde bir sonraki yazıya, reklama veya gen taktiğine devam eder ve devam eder.

Dijital pazarlamada, kitlenizdeki çok az kişi yayınladığınız (veya hatırladığınız) her şeyi görür. İş akışınızın yaprak dökmeyen içeriği analiz edip yeniden kullandığından emin olun .

Bu aynı zamanda daha iyi içeriğe daha fazla zaman ya da para yatırımı yapılmasını haklı göstermenize yardımcı olacaktır. Harika bir içerik parçasını yeniden kullanarak ve yeniden kullanarak daha fazla kaldıraç elde ederseniz, yaratıcı yatırımınızdan daha iyi bir getiri elde edersiniz.

17. Kanallarda İçerik Öğrenimi Kullanın

Örneğin:

 • En iyi blog başlığınız PPC için de harika bir başlık olabilir.
 • Facebook’ta iyi sonuç veren bir video da iyi bir blog yazısı olabilir.
 • Yüksek trafikli bir web sayfası Facebook için iyi içerik yaratabilir.

Analitiklere yaklaştığımızda genellikle tek bir kanala odaklanırız. İçerik görüşünüzün diğer kanallara nasıl uygulanabileceğine bakın ve bunları test edin.

Google, Seo, Web Geliştirme

SEO (Google) Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Seo (Google) uyumlu web sitesi nedir, seo uyumlu web sayfası nasıl yapılmaktadır, web sitesine seo yapacak mısınız, internet sayfamız güncel seo algoritmalarıyla uyumlu olacak mı diye çokça sorular geliyor müşterilerimizden. Seo uyumlu olduğunda web sitesi adına avantajları nelerdir diye merak ediyorsunuzdur eminiz. Konuyu kolayca anlaşılır hale getirebilmek maksadıyla bilgilerimizi paylaşarak sizleri seo uyumluluğunun kurgusu ve uygulanması hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Makalemizi okuduğunuzda, seo uyumlu web sitesi nedir konusuna vakıf olacaksınız. Konumuzu anlatmaya başlayalım.

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani İngilizce isminden kısaltılmış haliyle SEO (search engine optimization); web sitelerini aratarak bulduğumuz güncel arama motorlarının botlarına (en çok bilineni google) şirin görünmek, sevimli görünmekle kalmayıp bu işin otoritesi gibi durmak maksadıyla yapılan web sitesini uygun biçimdeki tekniklerle şekillendirmek, yoğurmak diyebiliriz.

İnternet sitenizde Google’ın beklediği iç seo kriterlerine dikkat edin.

Bizim web sitelerini yaparken kullandığımız öncelikli yapı iç seo dediğimiz site içi optimizasyon yapısını kurgulayarak web sayfalarını mantık çerçevesinde birbirleriyla bağlamak, sadece bağlamakla kalmayıp arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, insanlara hangi amaçla hitap ettiğini belirtmek, tanıtmaktır. Seo google uyumlu web sitesi kurgusunda uygulanan bu tekniğe iç seo; yani web sitesi içinde yapılandırılmış arama motoru optimizasyonu uyumluluğu diyebiliriz. Arama motorlarına ait örümcekler; diğer adıyla arama motoru botu, web sayfanıza ulaştığında belli başlı yollar izleyerek sitenizi indeksleyerek kayıt altına alır ve sitenizin ilişkilendirilmiş kategorilerde bulunmalarını sağlarlar. Biz web sitelerini size ulaştırırken bu yapıyı kurguluyarak uyguluyor, internet sitenizi iç seo kurallarına uyumlu şekilde teslim ediyoruz. Web sayfası güncel kod yapısıyla düzgün şekilde, Google’a uyumlu kodlanmışsa, arama motoru botları siteye geldiklerinde yabancılık çekmeden alıştıkları sistem dahilinde sayfalarınızı kolayca kayıt altına alacaklardır. Kendisini Google botlarına doğru anahtar kelime ve kaliteli organize edilmiş etiketlerle tanıtabilen web siteniz, iyi puanlar alarak sıralamada ilerilere fevkalade kolay adımlarla yükselecektir.

İç SEO Uygulamasında Dikkat Edilesi Öğeler Nelerdir?

Aslına bakarsanız SEO uyumlu web sitesi yapmak için SEO kurallarına uygun bir web tasarım yapmak ve Google amcanın bizden istemiş olduğu kriterleri uygulamamız gereklidir; tüm bu detayların listesi oldukça kabarık olacaktır, konuyu çok karmaşık hale getirmeden bu listenin olmazsa olmaz 6 adet ipcunu sizlerle paylaşıyoruz.

1- İlgili web sayfanızın URL bağlantısında anahtar kelime mutlaka bulunmalıdır.

2- “Title” olarak tabir ettiğimiz başlık alanında anahtar kelime kullanışmış olmalıdır.

3- “Description” olarak geçen açıklama alanında anahtar kelimenin kullanılması şarttır.

4- “Keyword” alanında dilerseniz kullanabilirsiniz, çünkü Google yakın zamanda yapmış olduğu güncellemelerle Keyword alanında kullanılan kelimelerin itibarını azaltmış bulunmaktadır.

5- Resimlerinizde ALT etiketleri kullanmayı unutmayın.

6- Sayfalarınızın benzer içerik taşıyanlarında kesinlikle “Canonical” etiketlemesi yapınız.

Bu altı kuralın dışında; web sayfanızın hızı, resimlerin ve diğer içerik dosyalarının optimize edilmiş ve sıkıştırılmış olması, barındığınız hosting alanının arama motorlarının eksi puan verdiği taraflara hizmet etmiyor olması da oldukça mühimdir.

Ayrıca, bu işin dış seo dediğimiz kolu ve yöntemi vardır ki, ayrı bir uzmanlık alanı gerektirir. Dış seo çalışmalarında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılması gereken uygulama biçimidir. Fakat ülkemizde web sayfası yapan bazı şirketler, “web sitenize bedava SEO yapıyoruz hatta bu işin en iyisini biz yapıyoruz” diyerek size ahkam kesebilirler. Bu söylem bize gerçekçi gelmiyor. Bu sebeple dış seo hakkında ahkam kesmeyeceğiz.

Dış seo konusunda ayrıca uzmanlaşmış kişilerin danışmanlığı doğrultusunda hizmet alarak hareket edin.

Artık dış SEO hakkında sizlere ahkam kesmeyi planlıyoruz. Çok yakında web sitemize yapacağımız güncellemeyle ekleyeceğimiz SEO ürünlerimizden faydalanabilecek, bizlerden SEO hizmeti alarak Google uyumlu internet sitenizle üst sıralara yerleşebileceksiniz. Seo açısından gerekli kriterleri barındıran internet sitesine kavuşmak maksadıyla şirketimize danışmanızda yarar var. SEO uyumlu web sitesi sahibi olarak google aramalarında yüksek sıralara yerleşmeye hazır mısınız?

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

İnternet sitesinin yazılım aşamasından tasarımlardaki kullanıcı rahatlığına kadar birçok faktörü bulunmaktadır. Site arka planında çalışan gereksiz sorgular sitenin çalışma prensiplerini zorlarken arama motorları tarafından da eksi notlar ile değerlendirmesini sağlar.

Bir internet projesinin SEO uyumlu olması için hem ziyaretçi odaklı hem de arama motoru odaklı düşünerek geliştirilmesi gerekmektedir. Bunların dışındaki önemli hususları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

– Site amacına uygun alan adına sahip olması
– Duyarlı bir tasarıma sahip olması
– Tasarımın site amacına uygun şekilde tasarlanması
– Uygun şekilde PSD to CSS sürecinin tamamlanması
– W3C standartlarında hatasız bir kodlama yapısına sahip olması
– Gereksiz sorguların elenmesi
– Kalıcı bağlantılarının aramalara uygun şekilde ayarlanması
– Site haritasının istikrarlı şekilde oluşturulması ve otomatik pinglenmesi
– H1 taglarının doğru şekilde hazırlanmış olması
– Site çalışma prensipleri, menüler ve bağlantı butonlarının kullanıcı açısından basit, anlaşılır halde oluşturulması

daha birçok farklı etken SEO uyumlu web sitesi yapım sürecinde göz önünde bulundurularak geliştirilmektedir.

Neden SEO Uyumlu Web Sitesi

Geçmiş yıllarda yapılan internet sitelerinin o günlere ait teknolojiler ile oluşturulduğunu unutmamak gerekmektedir. Nasıl ki geçtiğimiz yıl veya daha önce çıkan akıllı cihazların şu anda bulunan teknolojilere cevap veremediği gibi internet siteleri de arama motorlarının gereksinimlerine ve isteklerine cevap verememektedir.

Arama motorlarının amacı ziyaretçiler tarafından aranılan bilginin, ürünün veya hizmetin en kolay, doğru ve yalın şekilde kullanılan internet sitelerine yönlendirmesidir. Siteniz eski teknolojilere ait olduğu sürece ziyaretçilerine sitenizi tavsiye etmeyecektir/yönlendirmeyecektir.

Arama Motorlarının SEO Uyumlu Anlayışı

Arama motorları yapılan her arama sorgusuna hızla cevap verirken sitelerin de bu cevap üzerindeki sıralanışını belirlemek amacı ile bazı örümcek botlar görevlendirmektedir. Bu örümcekler siteleri ziyaret ederek onlardan bilgi toplar ve sıralama faktörlerinden geçirerek asıl sonuç sıralamasını belirler.

Bir Web Tasarım İle Tecrübeler Uygulamaya Geçiyor

Bir Web Tasarım bünyesinde geliştirilen her SEO projesi üzerinden elde edilen tecrübe artık SEO uyumlu web siteleri yaratmak adına uygulamaya geçiriliyor. Belirlenen 400 üzerindeki farklı kriter bir site üzerinde toplanarak sitenin start verilmesinden itibaren teslimine kadar uyarlanarak maksimum SEO uyumlu hale getiriliyor.

Seo, Web Geliştirme

SEO Pazarlama Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu, google, bing, yandex, yahoo gibi arama motorlarının işleyişini göz önünde bulundurarak oluşmuş bir tür internet pazarlama şeklidir. Bu tür stratejiler, insanların internete girdiklerinde nerelere göz attıklarını ve aradıkları şeye ulaşmak için arama motorlarına ne tür kelimeler yazmayı tercih ettiklerini saptamaya çalışırlar. Bu tür stratejiler insanların ulaşmak istedikleri sonucları ararken hangi arama motorlarını sıklıkla kullanmayı tercih ettikleri konusunu da ele alırlar ve detaylı sonuçlar ortaya koyarlar.

Bir siteyi optimize etmek demek, o sitenin, içeriği kadar, daha fazla HTML düzenlemesine ve kodlama yardımına da ihtiyacı var demektir. Bu düzenleme size, kullanıcıların kullandıkları anahtar kelimelerle daha ilintili bir web sitesi elde etmenizi sağlar. Ve bazı arama motorlarında var olan engelleri de aşar.

Bir diğer yöntem ise, sitenin back-linklerini arttırarak trafiği arttırmak ve sitenin bu şekilde yükselişe geçmesini sağlamaktır. Arama motoru optimizasyonu genellikle dizayn yada sitenin gelişim süreçlerine bakmaz, HTML’ye bakar. Html2’de yapılan değişiklikler arama motorlarındaki sıralamanızı yükselişe geçirebilir. Bir siteyi yaparken, arama motoru dostu temple’lar ve yazılımlar kullanmanız sitenizin sıralaması açısından daha iyi bir tercih olacaktır.

Ne oldu da SEO bu kadar önem kazandı?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için, içerik sağlayıcı olarak en temel amacınızın ne olduğunu düşünün. Yazdığınız içerikleri yalnızca siz mi takip edeceksiniz? İçeriği neden hazırlıyorsunuz? Elbetteki belirli bir ziyaretçi kitlesine sahip olmak için. Hazırladığınız içeriği kimsenin ziyaret etmemesi, size birşey kazandırabilir mi? Elbetteki hayır. İnternet üzerinde içerik sağlayıcıysak, amacımız; hazırladığımız içeriğin bize bir kazanım sağlaması gerektiğidir. Bu fikirden hareketle içeriğin belirli bir ziyaretçi kitlesini kazanımı kişisel olarak bizi tatmin edebildiği gibi, aynı zamanda bu faydayı diğer kazanımlara kanalize edip edemeyeceğimiz sorusunu da doğurur ki bu nedenle web siteleri açısından SEO önem kazanmaya başlamıştır. Yani SEO’nun önem kazanması hem maddi hem de manevi tatmine yöneliktir. Manevi tatmin, içeriğimizin ziyaretçi sayısıyla açıklanırken; maddi tatmin içeriğimize gelen ziyaretçiler üzerinden ekonomik fayda sağlayabilmemiz fikri olarak açıklanmaktadır.

Herkes SEO çalışması yapabilir mi?

Bazı uzmanlar SEO’ya bir sanat olarak bakmaktadır. Çünkü web siteleri bazında popülarite kazanmak bazı bilgi ve becerilere sahip olmaktan geçer. Bu nedenle SEO, teknik anlamda uzmanlık isteyen bir olguyken aynı zamanda doğallık gerektiren bir husustur. Bu sebepten dolayı SEO uzmanlığı profesyonel anlamda bir meslek durumuna geçmiştir. SEO hususunda bazı noktalar herkesin anlayabileceği düzeydeyken ilerleyen aşamalarda uzmanlık bilgisi gerektirdiğinden dolayı herkes tarafından profesyonel anlamda yapılabilecek bir çalışma değildir. Yani her içerik sağlayıcısı ya da site sahibinin SEO konusunda uzman olduğunu söyleyebilmek oldukça güçtür. Zaten SEO çalışması, birbirini tetikleyen çok fazla bileşene sahip olduğundan dolayı hangi bileşenin neler üzerinde etkili olduğunu saptamadan girişilebilecek bir çalışma değildir.

SEO çalışması web siteniz ve içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması amacıyla yapılmaktadır. Üst sıralarda çıkan web sitesine ziyaret daha fazla olacağından dolayı, bu ziyaretçi kitlesini marjinal faydaya kanalize etme isteği içerik yayımcısının en önemli arzusudur. Bu nedenle miilyarlarca kişinin ziyaret ettiği web siteleri en önemli kazanç kapılarından birisini oluşturmaktadır.

SEO çalışmasının aşamaları nelerdir?

SEO çalışması da tıpkı pazarlamaya benzetilebilir. Nasıl ki pazarlama, herhangi bir ürün yada hizmet henüz üretilmeden başlayan bir süreç olarak belirtilmekteyse; SEO’da henüz web sayfanız internet üzerinde yayına geçmeden önce başlayan bir süreçtir. SEO’nun ilk aşaması web sitenizin kategorisini belirlemekle başlar, bu aşamayı web sitenizin anahtar kelimelerini belirleme süreci takip eder. İlk aşamada karar verdiğiniz içerik kategorileri, ikinci aşamada anahtar kelimelere (arama sorgularına) dönüşmek zorundadır. Belirtilen kategoride hazırlanan web sitesi yayına geçtikten sonra teknik bilgi gerektiren SEO çalışması safhası başlamaktadır. Bu aşamada; belirlediğiniz kategoriye uygun özgün içerikler web sitenizde yayınlanmaya başlar ve web sitenizin stabil bir hale gelmesi, arama motorlarınca takip edilebilir ve içeriklerinizin indexlenebilir bir duruma gelmesi beklenir. Arama motorlarınca fark edilen web siteniz ve içerikleriniz, belirli bir sürenin ardından arama motorlarındaki ilgili arama sorgularında gösterilebilir bir hale gelir. Bu aşamadan sonra arama motorlarının referansıyla web sitenize ziyaretçiler gönderilmeye başlar. SEO, sınırlı olan kategorilerde rakiplerinizden daha üst sıralarda listelenme gayretlerinin bütünüdür. Çünkü arama motoru kullanıcılarının bir çoğu, arama sorguları sonucunda listelenen web sitelerinden çoğu zaman ilk sayfadaki ve üst sıralarda gösterilenleri ziyaret eder. Bu da sizin üst sıralarda gösterilme isteğinizi tetikleyecek bir durumdur. SEO çalışmalarındaki en önemli unsur yapılan çalışmaların arama motorları nezdinde doğal görünmesidir. Bu nedenle yukarıdaki aşamaları, tanıtım yazıları, backlink, referanslar izler ki, SEO uzmanları açısından SEO çalışmaları web sitesinin arama motoru performansını bir anlamda doğal göstermek için olduğu sonucuna ulaşılabilir.

Pazarlama Açısından SEO

Günümüzde pazarlama, daha çok ve ölçülebilir tüketici kitlesinin tespit edilebilmesi sebebiyle dijital platformlara doğru kaymıştır. Dijital platformlardan en önemlisini ise internet oluşturur. İnternet üzerinden pazarlama stratejileri, e-ticaretin yaygınlaşmasıyla başlayan, e-ticaret sitelerinin sayısındaki artışla devam eden ve beraberinde sosyal medya pazarlaması kavramını doğmasına neden olan bir hal almıştır. Aynı zamanda, içeriklerin tüketicileri yönlendirmedeki etkisi dolayısıyla içerik pazarlaması son dönemlerde önem kazanarak e-ticaretin başarıya ulaşmasını destekleyici en önemli faktörlerden birisi olmuştur. Teknoloji okuryazarlığının artış göstermesi, e-ticaret siteleri açısından ziyaretçileri online müşteri statüsüne sokma gayretleri içerisine girmelerini hızlandırmıştır. Bu nedenle ziyaretçi ve tüketici kimliğinden online müşteri yaratma aşamasında SEO büyük önem kazanan bir hal almıştır. Binlerce rakibinizin arasından sıyrılarak arama motoru sorgularında ön sıralarda bulunmak e-ticaret sitelerinin de vazgeçilmezi durumundadır. Bu nedenle SEO, içerik sağlayıcı web sitelerinde olduğu gibi e-ticaret siteleri açısından da önem arz etmektedir. Arama motorlarında anahtar kelime, ürün adı, ürün fiyatı gibi arama sorgularında ilk sıralarda çıkmak, e-ticaret sitenize organik ziyaretçi çekebileceği gibi olayı yalnız arama motoruyla sınırlamamak da gerekiyor. İnternetin kazanç potansiyelinin farkına varan hemen hemen her içerik oluşturucu, hisseden bir pay kapabilmek için çaba harcamakta. Bilindiği gibi internetten para kazanmanın yüzlerce farklı alternatifi mevcut, bu nedenle internet gelirlerini e-ticaret ile sınırlamamak da gerekiyor. Başarılı içeriğe sahip web siteleri bile reklam yayıncılığı yaparak muazzam gelirlere sahip olabilmekte.

Arama motoru pazarlaması ile SEO pazarlamanın karşılaştırılması

2013 yılı sonunda yapılan bir araştırmaya göre arama motorlarından Google, %71 ile pastadan en büyük payı kapan arama motoru olarak belirtilmekte. Bu nedenle pazarlama yöneticileri, içerik sağlayıcılar, e-ticaret siteleri arama motoru referanslarını en etkin şekilde kullanma gereği hissetmekte ve işe arama motoru reklamcılığıyla başlamaktadır. Arama Motoru Pazarlaması olarak isimlendirilen bu dijital pazarlama metodu, ücret karşılığında arama motoru sıralamalarında en üst seviyede çıkmayı amaçlamaktadır. Aşağıdaki görselden farkedilebildiği gibi “iPhone 5S” arama sorgusunda karşımıza 533 milyon farklı sonuç çıkmaktadır. Ürünün üreticisi Apple olmasına karşın arama sıralamasında 4. sırada yer almakta. Peki sizler internet kullanıcısı olarak hangi arama sonucuna tıklamayı tercih edersiniz? Cevap çoğu zaman en üstteki birkaç sıralama olarak değişecektir. Dikkatli incelediğinizde en üstteki 3 sıralamanın e-ticaret sitelerinin ücretli reklamları olduğunu farkedebilirsiniz. Yani arama motoru pazarlaması yapan işletmelerin en büyük amacı ziyaretçileri alışveriş sitelerine yönlendirmek ve onların satın alma niyetlerini ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle arama motoru pazarlaması, işletmelerin pazarlama çabalarında önemli çevrimiçi araçlardan birisi olmaktadır.

Sonuç olarak arama motoru pazarlaması bütçenizle orantılı başarı etkisine sahiptir. Yani pazarlamasını yaptığınız ürün ya da hizmet sizin teklif ettiğiniz bütçe oranında arama motoru sıralamalarında üst mevkilerde yer almaktadır. Fakat unutmamamız gereken en önemli durum, arama motoru pazarlaması ile SEO Pazarlamanın birbirinden farklı metotlar olduğudur. Arama motoru pazarlaması yukarıda belirttiğimiz  direkt pazarlama ve satış amacıyla tercih edilmesinden solayı doğrudan pazarlama sınırları içerisine de alınabilir. Oysa ki SEO pazarlama henüz ürün ya da hizmet ortada yokken başlatılan ve belirli aşamalardan oluşan bir pazarlama sürecidir. SEO pazarlama, doğrudan reklam ve pazarlama çabası olmamakla birlikte internet pazarlamasının en önem taşıyan unsurlarından birisidir.

İnternet temelli pazarlama biçimlerinin tamamında SEO’nun etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Ziyaretçi çekmek SEO çalışmalarından etkilenir, çekilen ziyaretçiyi satın almaya yöneltmek ise web sitesinin kendisi ve içeriğiyle alakalıdır. Amacınız ziyaretçiden müşteri yaratmaksa, SEO bu aşamanın en önemli aracıdır. Hatta günümüzde SEM (Search Engine Marketing) Arama motoru pazarlaması kavramı ortaya çıktı ki, hiç de ihmal edilecek bir durum değil.

Google, Haberler, Seo

SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor

Araştırmanızı yaptınız, birkaç farklı SEO şirketine baktınız ve web sitenizi arama motoru sıralamasında en üst seviyeye çıkarmak için tecrübe ve uzmanlığa sahip olduğuna inandığınız bir firma buldunuz. Orada, hemen daha yüksek trafik seviyelerinin ödüllerini almaya başlarsınız.

Ve sonra ilk ay geçiyor ve hiçbir şey değişmemiş gibi görünüyor.

Böylece, SEO yöneticinize yardım etmeye başlıyorsunuz, fonlarınızın tam olarak nereye gittiğini bilmek istiyor, neden daha iyi sıralamaları göremiyorsunuz ve en azından biraz daha fazla teslimat elde edemiyorsunuz.

Sonuçta düzenli pazarlama, bir ay içinde sonuç üretebilir. Geleneksel pazarlama çabaları ya başarıyı görecek, bu nedenle daha ileri iteceksiniz ya da izleyicilerle rezonansa girmeyecek, bu yüzden taktikleri değiştireceksiniz. Basit.

Peki senin derdin ne?

Açıkçası, bir SEO şirketi olarak, size diğer tüm ajansların yaptığı şeyi söyleyeceğiz:

SEO zaman alır.

Pazarınızı ve endüstrinizi araştırmak zaman alır. Gerekli analizlerin yapılması zaman alır. Ve ürün kalitesinde içerik için zaman alır.

Ve bu sadece olayların yanında.

Google’ın web sitenizi tanıması ve hak ettiği yetkiyi vermesi zaman alır. Değişikliklerin yapıldığını görmesi, web sitenizin kalitesini ve içeriğinizi aynı alandaki diğer herkesle karşılaştırın.

Kullanıcı davranışının değişmesi bile zaman alır. Sitenizdeki şeylerin değiştiğini keşfetmek için bir süre gerekir.

Tüm bunlara rağmen, herhangi bir kurum size, müşterilerinin masraflarını haklı çıkarmak için ihtiyaç duydukları sonuçları alamadıkları ya da daha da kötüsü olmadıklarından üç, iki, hatta bir ay sonra yaşadıkları hikayeleri anlatabilecekler. t onlar sonuçlar elde bekleniyor .

Öyleyse, SEO’nun neden zaman aldığını ve neden bu kadar çok şirketin hala süreç için gerçekçi olmayan beklentileri olduğuna bakalım.

SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor? Ne?

SEO’nun ne kadar sürdüğünü sormak eksik bir sorudur ve size tatmin edici bir cevap vermez.

Açıkçası, insanların gerçekten bilmek istediği şey, SEO’nun sonuç almasının ne kadar süreceği.

Fakat hala çok spesifik bir soruda değiliz çünkü “sonuçlar” farklı insanlara farklı şeyler ifade ediyor.

Bir SEO ajansına göre, “sonuç” artan trafik ve daha yüksek getiridir.

Bunun bir şirketin de ilgileneceği bir şey olduğunu açıkça söylemek üzeresiniz. Ve bir bütün olarak ve büyük resim olarak ele alındığında, evet, bir şirket olarak genel hedefleri büyümek ve daha fazla gelir elde etmektir.

Ancak SEO’ya gelince, bir sonuç hakkındaki düşünceleri düzenli olarak değişiyor gibi görünmektedir: “en sevdiğim anahtar kelime için 1. olmak”.

SEO20Growth 2 SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor

Forbes’te , bu kavramın mevcut arama motoru ortamında neden biraz sorunlu olduğunu gösteren çok iyi bir makale var .

Makale, SEO’nun en çok ve en az rekabete sahip 5 veya 10 anahtar kelimeyi bulmak için basit bir mesele olduğu bir zamana işaret ediyor.

Bu genel terimler trafik hacminde genellikle çok yüksekti ve potansiyel olarak bir web sitesini trafik üreten bir güç merkezine çevirebilir.

Şimdi işler farklı . Eğer bir “sonuç” fikriniz, küçük bir genel anahtar kelime grubu için 1. sırada yer almaktan başka bir şey değilse, arama motorlarının başına ulaşsanız bile, muhtemelen sizi arayan insanlara ulaşamayacaksınız. bu şartlar için.

Herşey Daha İyiydi “O Zamanlar”

SEO’nun gerçekten en çok hangi anahtar kelimelerin en fazla trafik sağlayabileceğini belirleme, daha sonra web sitenizi bu terimler için optimize etme ve sonra alabildiğiniz kadar bağlantı kurma meselesi olduğu bir zaman vardı.

Mekanikti ve basitti.

Ancak zamanla tamamen sürdürülemez oldu.

Böyle taktiklere arama motorlarında üst gül yükselmeye “kestirme” taktikleri kullanılan İnsanlar orada kalmak yoktu . Endüstride iyi kabul görmüş taktikleri kullanan şirketler bile kısa süre sonra zirvede kalabileceklerini buldu.

Biraz daha kolay ve biraz daha hızlı olabilecek tüm bu taktikler çok mekanik ve doğal değildi.

Elbette mekanik, SEO’nun etkili olmaya başlaması için bir zaman çizelgesi öngörmeye çalışırken daha yüksek bir doğruluk düzeyi anlamına geliyordu.

Ve artık buna da sahip olamayız.

Peki, ne kadar sürecek ?

Farklı SEO şirketleriyle konuşurken çok fazla tahmin duyacaksınız. Dört ila sekiz ay ortak bir tahmindir. Altı ila 12 ay olsa da, daha doğru olabilir.

Ama neden bu konuda bir ajansa güvenmelisiniz İşte Google bunun hakkında ne dedi. (Önerilerine doğrudan atlamak için 1:35 işaretine atla.)

Dört ila 12 ay sadece sonuçları görmeye başlamak için .

Sonuçları görmeye bir yıl, müşterilerin duymak istediği ya da ajansların söylemek istediği bir şey değil, tam karşımızda bir Google Webmaster videosunda var.

Değişkenler için Muhasebe

Tabii ki, 12 ay kulağa kötü geliyor, ama neden bu kadar yarı boş?

Belki de web siteniz sadece dört ay içinde harika sonuçlar veren sitenizdir. (Ve “sonuçlar” derken, yalnızca belirli anahtar kelimeler için sıralamayı değil, sürdürülebilir web trafiğini ve müşterileri kastediyoruz.)

Her şey şu anda web sitenizde ve çevresinde oyunlarda olan değişkenlerle ilgilidir. Bunlar çok ve çeşitlidir ve şunları içerebilir veya içermeyebilir:

 • Sizinle alakalı anahtar kelimeler ve konular
 • İçeriğinizin bu anahtar kelimelerle alaka düzeyi
 • Etki alanınızın ve web sitenizin yaşı
 • Güncel web sitesi tasarımı
 • Ortalama bir kullanıcının sitede kalacağı süre
 • Coğrafi konumunuz
 • Rekabetin
 • Sosyal faaliyetin
 • Yeni trendlere tepkileriniz
 • İçerikte algılanan kalite düzeyi
 • Önerilen değişiklikleri ne kadar çabuk uygularsınız

Bu değişkenlerin her biri, SEO kampanyanızın sonuçlarını görmeye başlamanız için geçen süreyi etkileyebilir.

Genel olarak, zaman çizelgeniz, ayrıntılı web sitesi denetimleriyle araştırma ve keşif için zaman içerecek ve oradan pek çok teknik SEO çalışmasına geçecektir. Yeni içeriğin gerçekten kampanyanızın önemli bir parçası haline gelmeye başlaması birkaç ila üç ay sürecek.

İlgili:  Ücretsiz bir web sitesi raporu alın  ve sitenizin nasıl performans gösterdiğini görün.

Ancak bu zaman çizelgesi bile bir dizi değişkene bağlı olacaktır, bu nedenle sonuçlarınız ve sonuçlarınızın hızını daha iyi veya daha kötüsü için etkileyebilecek bazı unsurlara daha yakından bakalım. Buna kalite, rekabet, değişikliklerin ne kadar çabuk uygulandığı ve bütçeniz dahildir.

Kalitenin Yaratılması ve Kurulması

İyi kalitenin yaratılması zaman alır. Uygulanması zaman alır. Ve Google’ın bu kaliteyi kabul etmesi zaman alıyor .

Ardından, içeriğinizi uygun şekilde tanıtmanız gerekir. Google, ilişkisini yargılayacak, görecek kişi sayısını ve kaçının geri döneceğini izleyecektir. Bağlantıların sayısı önemli olacaktır ve daha da önemlisi, zaman içinde ve çeşitli kaynaklardan gelen bağlantıların sayısı Google’a içeriğinizle ilgili farklı şeyler söyleyecektir.

Blogları şaşırtıcı bir şekilde hızlı bir şekilde ayıran bir şirket bulduysanız, Google’ın bu içeriğe ne kadar kaliteli katacağını merak etmek isteyebilirsiniz.

İçeriğinizin, belirli bir konuda yetkili olduğunuzu bir arama motorunu gösterecek şekilde bir araya gelmesi gerekiyor. Daha da önemlisi, müşterilerinizin sizinle ve ürünlerinizle ilgili muhtemel sorularını hızlıca cevaplaması gerekir.

Bunu düzgün bir şekilde yapmak biraz zaman alacak.

Rekabetiniz Aktif Olarak SEO Yapıyor

Bir SEO kampanyasına ne kadar zaman ve çaba harcıyorsunuz?

Rekabetinizin muhtemelen en azından bu kadarını ortaya koyduğunun farkında mısınız?

SEO’nun çalıştığı bir zaman vardı çünkü birçok büyük şirket bunun gerçekten ne kadar önemli olduğunu anlamadı. Bu, daha küçük şirketlerin sıralamadaki hızlı ilerlemeleri sağlamaları için birçok fırsat yarattı.

Artık öyle değil. SEO üniversitelerde öğretilir ve büyük şirketler tüm SEO departmanlarına sahiptir ve hala bunun için acentelere çok fazla çalışma yaptırmaktadırlar.

Rekabet yoğun. Oluşturduğunuz her blog daha fazla trafik çekebilir, ancak rakipleriniz kaç blog oluşturuyor? Eğer onların içerdiği içerik miktarını geçemezseniz kalitelerini yenebilir misiniz?

Her şeyi SEO kampanyanızda yapabilirsiniz ve başka bir şirket de orada her şeyi doğru yapmakta olduğu için sonuçlar biraz zaman alabilir.

SEO bir balonun içinde olmaz.

Evet, başka hiç kimse anahtar kelimeleriniz için aktif olarak rütbe almaya çalışıyorsa, sonuçları hızlı bir şekilde görmek basit bir konudur. Ancak bunlar, SEO sonuçlarınızın hızı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Değişiklikleri Erken ve Sık Yapmak

Kaç değişiklik yaptın? SEO uzmanınız meta verilerde birkaç basit değişiklik önerdi mi , yoksa web sitenizin tüm navigasyonun elden geçirilmesini gerektirdi mi?

Her iki durumda da, asıl soru, bu değişiklikleri uygulamaya başlamanın ne kadar sürdüğüdür. Bazıları basit ve bir günde tamamlanabilir. Bu değişiklikler o kadar basit görünebilir ki, kampanya üzerindeki etki de minimal görünebilir.

Ancak bu yapılmaması gerektiği anlamına gelmez.

Aslında, bu basit şeyler genellikle bir kampanyanın temel unsurlarıdır ve mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır .

Daha karmaşık işlemlerin tamamlanması daha fazla zaman alabilir, ancak ne kadar erken uygulanırsa sonuçları o kadar çabuk görmeye başlarsınız.

seo20machine 2 SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor

Ancak, bu değişikliklerin arama motorlarına tam olarak kaydolmasının birkaç gün ila birkaç hafta sürebileceğini unutmayın. Bazen bir arama motorunun belirli bir sayfayı yeniden taraması ve yeniden dizine eklemesi o kadar uzun sürer.

Bu, yukarıdaki videoda belirtilen bir noktayı daha getiriyor. SEO’larla yaptığı tüm tartışmalarda, daha fazla trafiğe giden yoldaki en büyük beklemelerin aslında SEO’nun önerileri olmadığını belirtti. Önerileri uygulamak için iş bulma zamanı.

Bu bana SEO sonuçlarının herhangi bir belirgin eksikliği için müşterileri üzerine suçlamaya çalışırken değil. Bu, şirketleri tüm organizasyonlarını bir SEO planı ile kurtaracak şekilde teşvik etmek için bir fırsat daha . Pazarlama ekibi, web ekibi ve yöneticiler bu süreçte rol almaya hazır olmak zorundadır.

Bu olduğunda, SEO ajansınızla onlara karşı çalışmak yerine çalışacaksınız .

Ve bu daha hızlı sonuçlara yol açacaktır.

Senin bütçen

SEO bütçenizin SEO sonuçlarınızın hızına etkisi olacağı talihsiz bir gerçektir. Daha yüksek bir bütçe, kampanyanız üzerinde çalışan ve endüstrinizi araştıran ve içeriğinizi oluşturan daha fazla insan için kolaylık sağlar.

Elbette, bu mutlaka bir kalite artışı anlamına gelmez (olması gerektiği halde).

Ve bir şeyi daha açıklığa kavuşturalım:

Bütçenizin kampanyanızın hızını etkilediğini söylediğimizde, SEO ile ilgili görevleri gerçekleştirme hızını kastediyoruz. Sıralamalara tırmanabileceğiniz hızdan bahsetmiyoruz.

Hiçbir miktar para, organik sıralamalarda daha hızlı bir yolculuk yapmayı garanti edemez. Sadece bu işler daha hızlı tamamlanır.

Bu yüzden SEO şirketinizi seçerken fiyattan daha fazla bakmak önemlidir . Eğer varsa sizin hedeflerinizi belirleyintrafik ve dönüştürmeleri artırmak yerine belirli bir anahtar kelime için sıralaması 1. etrafında, muhtemelen yatırımınızın karşılığını alırsınız.

Orijinal Soruda Bir Sorun Var

Bu nedenle, sonuçları görmeye başlamak için gereken süreyi etkileyebilecek her şeye baktık.

Ve bu blogda “start” kelimesini çok özel bir nedenle kullandık.

Bakın, asıl sorudaki sorun: “SEO neden bu kadar uzun sürüyor?”, SEO’nun bittiğini ima ediyor gibi görünüyor.

Eğer mümkün olmakla birlikte başlangıç az 3 ay içinde sonuçları görmeye, siz bu sonuçlar büyüyebilir nasıl hayal devam SEO kampanya geliştirmek.

SEO biraz zaman alıyor. Bunun meşru bir yolu yok. Fakat SEO aynı zamanda birebir yapılan bir aktivite değil. Bir web sitesini SEO ile arayamaz ve iyi diyemezsiniz. Rekabetçi kalmak istiyorsanız, SEO sadece sonuçları görmeye başladığınız için durmamalı.

Çünkü durduğunuz dakika, rekabetinizin sizi gerçekleştirdiği andır.

Peki, SEO ne kadar sürer?

İşletmenizi çevrimiçi olarak iyileştirmeye devam etmek istediğiniz sürece sürer.

SEO Hizmetini Şimdi alın zaman kaybetmeyin : 0536 575 362 5

Seo

SEO Nedir Ve SEO Nasıl Yapılır?

Bir Web Tasarım ”Seo” Google dahil yandex, bing gibi bütün arama motorlarında dönüşüm sağlayan kelimelerde ilk sayfaya gelmek ve üst sıralara çıkmasıdır. Bu çalışmaya bağlı olarak ilgili sektörde yer edinmek için yapılan tüm dijital tanıtım çalışmalardır. SEO İngilizce açılımı Search Engine Optimization Türkçe karşılığı olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelime öbeğinin kısaltılması şeklinde kullanılmaktadır.

Bu dijital pazarlama çalışmalarının doğal sonucu olarak marka bilinirliği artar, müşteri potansiyelinde ve sayısında artış olur. Nihayetinde ise ürün , hizmet satışları pozitif yönde etkilenir.  Kurumsal büyüme , satış artışı, marka bilinirliğinde artış, fiziksel gelişme bu yüzden seo çalışması ile doğru orantılı olarak ilerler diyebiliriz.

Bu yazımızı okuyarak sizde dijital pazarlama ajansı ile çalışmadan önce çalışmaların hangi aşamalardan ibaret olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Örnek verecek olursak teknik seo, içerik kalite analizi, kod yapısı, google politikalarına uyumluluk, kaliteli backlink edinme, sosyal medya çalışmaları, içerik ve site kodların seo uyumlu hale getirilmesi,diğer arama motorları algoritmalarına uyumlu olarak pozitif değişiklikler yapmak bunlar arasında sayılabilir.

Seo nasıl yapılır ?

Seo çalışması süreci içinde organik çalışma nasıl  yapılır diye soracak olursak. Bu soru için verilebilecek en net cevap organik ve doğal çalışma tekniklerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Genel hatları ile bir seo çalışmasında nelerin nasıl yapıldığını saymak gerekirse ;

 • Site kodlarının arama motoru optimizasyonu uyumlu olacak şekilde optimize edilmesi
 • Dijital pazarlama analiz araçlarının etkin bir şekilde kullanılması
 • Rakip sitenin çalışmalarını takip etmek
 • Backlink sorgulama siteleri ile rakip sitelerin aldığı bağlantıları takip etmek ve buna göre bir yöntem geliştirmek.
 • Site hızı arama motorları tarafından sevilecek düzeye getirilmesi
 • İçeriğin makale yazım kurallarına uyacak şekilde düzenlenmesi
 • Resimlerin hem boyut hem de özgünlük yönünden kontrolü
 • Doğal backlink alımı ile sitenize daha fazla referans sağlanması
 • Rich Snippet ( Yapısal veri kullanımı )
 • Anahtar kelimeleri bulma, analiz etme ve içeriklere yön verme çalışması
 • Sitede bulunan içeriklerin yeterli uzunlukta olması için incelemeler yapıması
 • Aşırı seo ve spam’e yol açacak etkenlerden uzak durmak
 • İçeriği ilk giren olmaya ve özgün olmaya gayret etmek
 • Uygun bir domain tespiti
 • Sayfa otoritesinin artırılması için çalışmalar yapılması
 • Yerel dizinlerine kayıt
 • Sosyal medya yönetimi ile sosyal sinyallerin artırılması. Böylece marka bilinirliğine katkıda bulunmak
 • İtibar yönetimi ile firma , marka güvenini artırmak
 • Google kalite politikalarına uygunluk
 • Responsive tasarım ile tüm mobil cihazlarda ergonomik kullanımın elde edilmesi 2018 yılından itibaren AMP gibi teknolojilerin kullanılması.
 • Yapısal veri kullanarak kullanıcıya daha verimli içerik sunmak
 • Yelp gibi iş ile ilgili dizinlere kayıt işlemleri

Seo çalışmasını etkileyen faktörler nelerdir ?

Dünyanın en iyi dijital pazarlama araçlarından biri olan Semrush verilerine göre bir kelimede google arama motorunda başarı sağlayabilmek için gerekli faktörlerle ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada 600 binden fazla kelime analiz ve onbin civarında site analiz edilmiştir. Araştırma sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre arama motoru optimizasyonu başarısını etkileyen faktörler şu şekilde belirlenmiştir. Vaka analizlerinin ve deneysel çalışmaların teori bilgilere göre çok daha kaliteli olduğu düşünüldüğünde bu faktörleri ezberlemek gerekir diye düşünüyoruz.

 • Direk web site ziyaretleri ( Marka bilinirliğinin yüksek olduğunu gösterir )
 • Sitede kalma süresi ( time on site )
 • Ortalama oturum başı sayfa sayısı ( pages per session )
 • Hemen çıkma oranı ( bounce rate )
 • Siteye verilen bağlantıların domain sayısı ( referrin domain )
 • Siteye verilen toplam backlink sayısı ( total backlinks )
 • Siteye bağlantı veren toplam IP sayısı
 • İçerik uzunluğu ve kalitesi ( content length )
 • SSL sertifikası ( Https )
 • Site içinde anahtar kelimenin anchor olarak kullanılması
 • Site içinde anahtar kelimenin yazı içlerinde kullanılması
 • Anahtar kelime yoğunluğu ( keyword density )
 • Anahtar kelimenin yazı başlığında ( meta title ) geçmesi
 • Anahtar kelimenin açıklama ( meta description ) içerisinde geçirilmesi
 • İçerikte video olması çok önemlidir, sayfada kalma süresini de doğal olarak artırır.

Semantik seo nedir ? nasıl yapılır ?

Semantik seo yani gizli anlamsal bağlantıların konu içinde kullanılarak hem kullanıcı deneyimini artırmayı hemde google yapay zeka algoritmasına uyumluluğu ifade eder. İçerik oluştururken o konu ile ilgili, bağlantılı terimlerin, başlıkları, alt başlıkların makale içinde kullanılması semantik seo uygulaması için yeterlidir.  LSI ( Latent Semantic Indexing – Gizli Anlamsal Uyum ) uyumlu makale üretmek için LSI keyword araçlarından https://lsigraph.com/ sitesini kullanabilirsiniz. Yine https://kwfinder.com/ aracıda oldukça işe yarar ve gizli anlamsal uyumlu anahtar kelime üretme aracı olarak kullanılabilir.

Sem nedir ?

Seo ile Search Engine Marketing  ( sem ) kavramları ve arasındaki ilişkiyi yeri gelmişken anlatalım. Seo organik arama sonuçlarında başarılı olmak ve daha fazla trafik sağlamak için çalışmaktır. Sem ise bir reklam bütçesi ile ziyaretçi trafiğini artırma çalışmasıdır. ( Google Adwords , facebook reklam gibi ). Sem ile sürekli reklam gideriniz olur.

İyi bir seo çalışmasında ise çok daha ekonomik şekilde hiç bir reklam gideri olmaksızın sitenize gelen ziyaretçi sayısı artırılabilir. Ve buna bağlı olarak müşteri potansiyelinizi yükseltebilirsiniz. Bu işlemler hakkında bilgi almak için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya veya hangi ilde olduğunuz hiç fark etmemektedir. Bizlere iletişim sayfamızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha fazla kişinin ziyaret etmesi nasıl sağlanır ?

 • Reklam ile siteye giren sayısını artırmak

Google Adwords, Facebook ve instagram reklamları ile ücreti mukabilinde google ‘da ilk sayfada kolayca yer alabilirsiniz.  Bu yöntem yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli bir reklam bütçesi gerektirir. Bulunduğunuz sektörde rekabet oranının yüksek olması bu giderlerin daha da artmasına sebep olur. Günümüzde bir reklam tıklamasının 15 TL yi bulduğu sektörler vardır. Bu da kaba bir hesapla sitenize 10 ziyaretçi gelmesi maliyetinin 150 TL olduğu anlamına gelmektedir.

 • Organik seo yöntemleri kullanarak trafik arttırma

Bu yöntemin en güzel tarafı reklam masraflarının minimize edilmesidir. Doğal sonuçlarda çıkmanın ayrıca kullanıcılara sıcak geldiğine ve daha fazla güven verdiğine dair araştırmalar vardır. Bu şekilde arama sonuçlarında çıkmak için yapılan bazı temel çalışmalar vardır. Bunları genel kapsamda özetlemek gerekirse ; strateji belirleme, içerik optimizasyonu, sosyal medya çalışma stratejisi, kullanıcı deneyimini artırma vb. işlemlerdir.

 • Sosyal medyayı etkin şekilde kullanma

Sosyal medya da internet sitelerinin alternatif trafik kaynaklarından biridir. Kimi siteler organik trafiğin yanı sıra ciddi derecede hit akışını bu kaynaklardan sağlarlar. Bu yüzden kaliteli sosyal medya hesaplarının marka bilinirliğine ve müşteri artışına ciddi etkisi olacaktır.

 • Sitede kalma süresinin uzatılması

Kullanıcı deneyimi google ve diğer arama motorları açısından son derece önemlidir. Kaliteli sitelerde kalma süreleri genellikle daha fazladır. Bu yüzden öncelikli olarak kullanıcı deneyimi ve buna bağlı metriklerin düzeltilmesi sağlanır.

 

 • Bounce rate ( hemen çıkma oranı ) optimitzasyonu

Bounce rate oranı her ne kadar google tarafından bir seo kriteri olarak görülmediği açıklansa da pratikte bu böyle değildir. Tecrübelerimize göre hemen çıkma oranı anormal şekilde yüksek olan siteler arama performansı açısından da sorun yaşıyorlar. Tabiiki sitede bulunan bir içeriği okuyup insanların çıkması son derece doğaldır. Ancak bu her site için doğal bir sonuç değildir. Bu nedenle bounce rate değerlerinin de optimizasyonu, takip edilmesi önemlidir.

 • Kaliteli backlink sağlanması

İnternet sitesini referans gösteren kaliteli sitelerin doğal şekilde artması önemlidir. Ancak daha da önemlisi sizi öneren yani link çıkan sitelerin otoriter siteler olmasıdır. Bu yüzden çok backlink değil kaliteli backlink politikası güdüyoruz.

 • Siteye doğrudan girişlerin artırılması

Marka bilinirliğinin doğal bir sonucu olarak insanların sitenize direk girişlerinin artması da beklenir. Hatta Semrush verilerine gire direk trafik seo başarısına etki eden unsurlar arasında yer almaktadır. Farklı trafik kaynaklarından biri olan doğrudan girişler de bu yüzden oldukça önemli bir veri olarak kabul ediliyor.

Seo fiyat teklifi hazırlarken aşağıdaki kriterlere göz önünde bulundurmaktayız.

 1. Hangi kelimeler için çalışma istiyorsunuz
 2. Kaç kelime için optimizasyon yaptırmak istiyorsunuz
 3. Sitenizin halihazırdaki google otorite ve seo değeri nedir
 4. Sektörünüzdeki rekabet oranı

 

Unutmayın ! google ‘ da ilk sayfada çıkmak günlük , haftalık , aylık bir iş değildir. Düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır.

 

Web Tasarım’da Seo Önemi

seo uyumlu makale nasıl yazılırr 810x608 768x576 Web Tasarımda Seo ÖnemiWeb Tasarım’da Seo Önemi

Web Tasarım ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) aynı şey değildir, ancak SEO Web Tasarımını tek bir şey olarak düşünün. Arama motoru sıralamalarında bir web sitesini başkalarına da itmek için birbirlerinin üstünde çalışan iki bölümdür. SEO’ya hiç yaklaşılmamışsa veya düzgün bir şekilde tamamlanmamışsa, bir milyon dolarlık web sitesinin varlığı pek az olabilir. Benzer şekilde, bir milyon dolarlık SEO işinin, pratik olmayan veya işlevsel olmayan bir web sitesinde hiçbir etkisi çok az olabilir. Herhangi bir web sitesine yaklaşırken bunu anladığınızdan emin olun çünkü diğeri gazsız bir araba gibidir.

SEO Web Tasarım işim için neler yapabilir?

Her şey. SEO, ziyaretçilerinizin işinizi çevrimiçi ortamda bulmasını sağlar. Tıpkı yolların ve yaya trafiğinin potansiyel müşterileri mağazanıza getirdiği gerçek hayatta olduğu gibi, SEO da potansiyel müşterileri web sitenize getiriyor. Bunun nedeni, Google ve diğer arama motorlarının, internet ziyaretçileri, aradıkları şeyi bulmak için kullandıkları ana bilgiler olarak verileri girmek için SEO kullanmasıdır. Sarı sayfaların veya bir haritanın işinizi gerçek hayatta nasıl bulacağına benzer şekilde, Google, sağlanan bilgileri geçerlilik ve kalite açısından tarar. Şimdi, bir dizin olduğu için listelenen bilgiler ne kadar iyi olursa, potansiyel müşterilere sahip olma şansınız sitenizi buluyor.

SEO Web Tasarımı nasıl yardımcı olur?

Yukarıda oku. SEO tabanlı Web Tasarımı, ziyaretçilerin web sitenizi / işletmenizi görmesi için yollar oluşturmanıza yardımcı olur. İnternet gerçek dünya gibidir ve gerçek dünyaya benzemez. Bu kafa karıştırıcı olabilir, ancak önemli olan tek şey potansiyel müşterilerin web sitenizi veya işletmenizi görüntülemesini sağlamaktır. Ürünle ilgilenmeyen binlerce ziyaretçiyi en ufak bir şekilde elde etmek iyi bir şey değildir, ya da ürün ya da işletmeye karşı bir suç teşkil edebilir. SEO Tabanlı Web Tasarımı, işletmenizle etkileşimde bulunmalarını sağlayan uygun potansiyel müşterilere doğrudan bilgi sağlamaya yardımcı olabilir.

SEO Web Tasarımına kim giderim?

Biz SEO tabanlı Web Tasarım için kaynak gitmek için gidiyoruz çünkü biz her müşteriye yaklaşırken kendimizi dürüstlükle gurur duyuyoruz. SEO Tabanlı Web Sitesine sahip olmaktan elde edilecek gerçek sonuçlar vardır, ancak yoğun bir şekilde etkilenen bir sektörde 1 numaralı Google arama sonucu olmanın fantezisi çoğu bütçeyle makul değildir. Sizi SEO ve web sitenizle ilgili tüm konularda memnuniyetle bilgilendiririz.

SEO tabanlı Web Tasarımının gücünü asla küçümseme. Web sitenizi oluşturmadan önce SEO hakkında düşünmüyorsanız, çevrimiçi varlığınız acı çekecek ve siteyi başlattığınızda nerede olmanız gerektiğini öğrenmek için daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir. Web tabanlı bir kitle ile çalışmak, bir tuğla ve harç kitlesine benziyor çünkü sadece dikkatini çekmek için sınırlı bir pencereye sahip olacaksınız ve web sitenizde içerik eksikse, düzgün çalışmıyorsa veya kullanıcılar görünmeyecekse sonraki iş. Müşterilerin bir sonraki işletmeye geçmesine izin vermeyin. SEO Web Tasarım profesyonellerinden SEO tabanlı Web Tasarımı ile başından bu yana dikkatlerini çekin .

SEO Nedir?

SEO Nedir, SEO Nasıl Yapılır ?

“SEO Nedir” (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

”Seo” Google dahil yandex, bing gibi bütün arama motorlarında dönüşüm sağlayan kelimelerde ilk sayfaya gelmek ve üst sıralara çıkmasıdır. Bu çalışmaya bağlı olarak ilgili sektörde yer edinmek için yapılan tüm dijital tanıtım çalışmalardır. SEO İngilizce açılımı Search Engine Optimization Türkçe karşılığı olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelime öbeğinin kısaltılması şeklinde kullanılmaktadır.

Bu dijital pazarlama çalışmalarının doğal sonucu olarak marka bilinirliği artar, müşteri potansiyelinde ve sayısında artış olur. Nihayetinde ise ürün , hizmet satışları pozitif yönde etkilenir.  Kurumsal büyüme , satış artışı, marka bilinirliğinde artış, fiziksel gelişme bu yüzden seo çalışması ile doğru orantılı olarak ilerler diyebiliriz.

Bu yazımızı okuyarak sizde dijital pazarlama ajansı ile çalışmadan önce çalışmaların hangi aşamalardan ibaret olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Örnek verecek olursak teknik seo, içerik kalite analizi, kod yapısı, google politikalarına uyumluluk, kaliteli backlink edinme, sosyal medya çalışmaları, içerik ve site kodların seo uyumlu hale getirilmesi,diğer arama motorları algoritmalarına uyumlu olarak pozitif değişiklikler yapmak bunlar arasında sayılabilir.

seo 1 SEO Nedir?

Seo nedir Seo nasıl yapılır ?

Seo çalışması süreci içinde organik çalışma nasıl  yapılır diye soracak olursak. Bu soru için verilebilecek en net cevap organik ve doğal çalışma tekniklerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Genel hatları ile bir seo çalışmasında nelerin nasıl yapıldığını saymak gerekirse ;

 • Site kodlarının arama motoru optimizasyonu uyumlu olacak şekilde optimize edilmesi
 • Seo analiz araçlarının etkin bir şekilde kullanılması
 • Rakip sitenin çalışmalarını takip etmek
 • Backlink sorgulama siteleri ile rakip sitelerin aldığı bağlantıları takip etmek ve buna göre bir yöntem geliştirmek.
 • Site hızı arama motorları tarafından sevilecek düzeye getirilmesi
 • İçeriğin makale yazım kurallarına uyacak şekilde düzenlenmesi
 • Resimlerin hem boyut hem de özgünlük yönünden kontrolü
 • Doğal backlink alımı ile sitenize daha fazla referans sağlanması
 • Rich Snippet ( Yapısal veri kullanımı )
 • Anahtar kelimeleri bulma, analiz etme ve içeriklere yön verme çalışması
 • Sitede bulunan içeriklerin yeterli uzunlukta olması için incelemeler yapıması
 • Aşırı seoy’a ve spam’e yol açacak etkenlerden uzak durmak
 • İçeriği ilk giren olmaya ve özgün olmaya gayret etmek
 • Uygun bir domain tespiti
 • Sayfa otoritesinin artırılması için çalışmalar yapılması
 • Yerel seo dizinlerine kayıt
 • Sosyal medya yönetimi ile sosyal sinyallerin artırılması. Böylece marka bilinirliğine katkıda bulunmak
 • İtibar yönetimi ile firma , marka güvenini artırmak
 • Google kalite politikalarına uygunluk
 • Responsive tasarım ile tüm mobil cihazlarda ergonomik kullanımın elde edilmesi 2018 yılından itibaren AMP gibi teknolojilerin kullanılması.
 • Yapısal veri kullanarak kullanıcıya daha verimli içerik sunmak
 • Yelp gibi iş ile ilgili dizinlere kayıt işlemleri

Seo çalışmasını etkileyen faktörler nelerdir ?

Dünyanın en iyi dijital pazarlama araçlarından biri olan Semrush verilerine göre bir kelimede google arama motorunda başarı sağlayabilmek için gerekli faktörlerle ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada 600 binden fazla kelime analiz ve onbin civarında site analiz edilmiştir. Araştırma sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre seo başarısın etkileyen faktörler şu şekilde belirlenmiştir. Vaka analizlerinin ve deneysel çalışmaların teori bilgilere göre çok daha kaliteli olduğu düşünüldüğünde bu faktörleri ezberlemek gerekir diye düşünüyoruz.

 • Direk web site ziyaretleri ( Marka bilinirliğinin yüksek olduğunu gösterir )
 • Sitede kalma süresi ( time on site )
 • Ortalama oturum başı sayfa sayısı ( pages per session )
 • Hemen çıkma oranı ( bounce rate )
 • Siteye verilen bağlantıların domain sayısı ( referrin domain )
 • Siteye verilen toplam backlink sayısı ( total backlinks )
 • Siteye bağlantı veren toplam IP sayısı
 • İçerik uzunluğu ve kalitesi ( content length )
 • SSL sertifikası ( Https )
 • Site içinde anahtar kelimenin anchor olarak kullanılması
 • Site içinde anahtar kelimenin yazı içlerinde kullanılması
 • Anahtar kelime yoğunluğu ( keyword density )
 • Anahtar kelimenin yazı başlığında ( meta title ) geçmesi
 • Anahtar kelimenin açıklama ( meta description ) içerisinde geçirilmesi
 • İçerikte video olması çok önemlidir, sayfada kalma süresini de doğal olarak artırır.

Semantik seo nedir ?

Semantik seo gizli anlamsal bağlantıların konu içinde kullanılarak hem kullanıcı deneyimini artırmayı hemde google yapay zeka algoritmasına uyumluluğu ifade eder. İçerik oluştururken o konu ile ilgili, bağlantılı terimlerin, başlıkları, alt başlıkların makale içinde kullanılması semantik seo uygulaması için yeterlidir.  LSI ( Latent Semantic Indexing – Gizli Anlamsal Uyum ) uyumlu makale üretmek için LSI keyword araçlarından https://lsigraph.com/ sitesini kullanabilirsiniz. Yine https://kwfinder.com/ aracıda oldukça işe yarar ve gizli anlamsal uyumlu anahtar kelime üretme aracı olarak kullanılabilir.

Sem nedir ?

Seo ile Search Engine Marketing  ( sem ) kavramları ve arasındaki ilişkiyi yeri gelmişken anlatalım. Seo organik arama sonuçlarında başarılı olmak ve daha fazla trafik sağlamak için çalışmaktır. Sem ise bir reklam bütçesi ile ziyaretçi trafiğini artırma çalışmasıdır. ( Google Adwords , facebook reklam gibi ). Sem ile sürekli reklam gideriniz olur.

İyi bir seo çalışmasında ise çok daha ekonomik şekilde hiç bir reklam gideri olmaksızın sitenize gelen ziyaretçi sayısı artırılabilir. Ve buna bağlı olarak müşteri potansiyelinizi yükseltebilirsiniz. Bu işlemler hakkında bilgi almak için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya veya hangi ilde olduğunuz hiç fark etmemektedir. Bizlere iletişim sayfamızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha fazla kişinin ziyaret etmesi nasıl sağlanır ?

 • Reklam ile siteye giren sayısını artırmak

Google Adwords, Facebook ve instagram reklamları ile ücreti mukabilinde google ‘da ilk sayfada kolayca yer alabilirsiniz.  Bu yöntem yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli bir reklam bütçesi gerektirir. Bulunduğunuz sektörde rekabet oranının yüksek olması bu giderlerin daha da artmasına sebep olur. Günümüzde bir reklam tıklamasının 15 TL yi bulduğu sektörler vardır. Bu da kaba bir hesapla sitenize 10 ziyaretçi gelmesi maliyetinin 150 TL olduğu anlamına gelmektedir.

 • Organik seo yöntemleri kullanarak trafik arttırma

Bu yöntemin en güzel tarafı reklam masraflarının minimize edilmesidir. Doğal sonuçlarda çıkmanın ayrıca kullanıcılara sıcak geldiğine ve daha fazla güven verdiğine dair araştırmalar vardır. Bu şekilde arama sonuçlarında çıkmak için yapılan bazı temel çalışmalar vardır. Bunları genel kapsamda özetlemek gerekirse ; strateji belirleme, içerik optimizasyonu, sosyal medya çalışma stratejisi, kullanıcı deneyimini artırma vb. işlemlerdir.

 • Sosyal medyayı etkin şekilde kullanma

Sosyal medya da internet sitelerinin alternatif trafik kaynaklarından biridir. Kimi siteler organik trafiğin yanı sıra ciddi derecede hit akışını bu kaynaklardan sağlarlar. Bu yüzden kaliteli sosyal medya hesaplarının marka bilinirliğine ve müşteri artışına ciddi etkisi olacaktır.

 • Siteye doğrudan girişlerin artırılması

Marka bilinirliğinin doğal bir sonucu olarak insanların sitenize direk girişlerinin artması da beklenir. Hatta Semrush verilerine gire direk trafik seo başarısına etki eden unsurlar arasında yer almaktadır. Farklı trafik kaynaklarından biri olan doğrudan girişler de bu yüzden oldukça önemli bir veri olarak kabul ediliyor.

Seo fiyat teklifi hazırlarken aşağıdaki kriterlere göz önünde bulundurmaktayız.

 1. Hangi kelimeler için çalışma istiyorsunuz
 2. Kaç kelime için optimizasyon yaptırmak istiyorsunuz
 3. Sitenizin halihazırdaki google otorite ve seo değeri nedir
 4. Sektörünüzdeki rekabet oranı

Seo ne demek , açılımı nedir diyenler ve arama motoru optimizasyonu hakkında öğremeye yeni başlayanlar için ayrıntılı ücretsiz bir seo kitabı önerisi yapmak istiyorum. Bu kitap google tarafından hazırlanmış ve başlangıç seviye seo bilgisi olan kişilere hitap etmektedir.

Unutmayın ! google ‘ da ilk sayfada çıkmak günlük , haftalık , aylık bir iş değildir. Düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır.

SEO Nasıl Yapılır ? – Popülarite

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

SEO Nasıl Yapılır ? – Doğallık

Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO’ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

SEO Fiyatları