Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

Etiket: SEO Nasıl Yapılır

Google, Haberler, Seo

SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor

Araştırmanızı yaptınız, birkaç farklı SEO şirketine baktınız ve web sitenizi arama motoru sıralamasında en üst seviyeye çıkarmak için tecrübe ve uzmanlığa sahip olduğuna inandığınız bir firma buldunuz. Orada, hemen daha yüksek trafik seviyelerinin ödüllerini almaya başlarsınız.

Ve sonra ilk ay geçiyor ve hiçbir şey değişmemiş gibi görünüyor.

Böylece, SEO yöneticinize yardım etmeye başlıyorsunuz, fonlarınızın tam olarak nereye gittiğini bilmek istiyor, neden daha iyi sıralamaları göremiyorsunuz ve en azından biraz daha fazla teslimat elde edemiyorsunuz.

Sonuçta düzenli pazarlama, bir ay içinde sonuç üretebilir. Geleneksel pazarlama çabaları ya başarıyı görecek, bu nedenle daha ileri iteceksiniz ya da izleyicilerle rezonansa girmeyecek, bu yüzden taktikleri değiştireceksiniz. Basit.

Peki senin derdin ne?

Açıkçası, bir SEO şirketi olarak, size diğer tüm ajansların yaptığı şeyi söyleyeceğiz:

SEO zaman alır.

Pazarınızı ve endüstrinizi araştırmak zaman alır. Gerekli analizlerin yapılması zaman alır. Ve ürün kalitesinde içerik için zaman alır.

Ve bu sadece olayların yanında.

Google’ın web sitenizi tanıması ve hak ettiği yetkiyi vermesi zaman alır. Değişikliklerin yapıldığını görmesi, web sitenizin kalitesini ve içeriğinizi aynı alandaki diğer herkesle karşılaştırın.

Kullanıcı davranışının değişmesi bile zaman alır. Sitenizdeki şeylerin değiştiğini keşfetmek için bir süre gerekir.

Tüm bunlara rağmen, herhangi bir kurum size, müşterilerinin masraflarını haklı çıkarmak için ihtiyaç duydukları sonuçları alamadıkları ya da daha da kötüsü olmadıklarından üç, iki, hatta bir ay sonra yaşadıkları hikayeleri anlatabilecekler. t onlar sonuçlar elde bekleniyor .

Öyleyse, SEO’nun neden zaman aldığını ve neden bu kadar çok şirketin hala süreç için gerçekçi olmayan beklentileri olduğuna bakalım.

SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor? Ne?

SEO’nun ne kadar sürdüğünü sormak eksik bir sorudur ve size tatmin edici bir cevap vermez.

Açıkçası, insanların gerçekten bilmek istediği şey, SEO’nun sonuç almasının ne kadar süreceği.

Fakat hala çok spesifik bir soruda değiliz çünkü “sonuçlar” farklı insanlara farklı şeyler ifade ediyor.

Bir SEO ajansına göre, “sonuç” artan trafik ve daha yüksek getiridir.

Bunun bir şirketin de ilgileneceği bir şey olduğunu açıkça söylemek üzeresiniz. Ve bir bütün olarak ve büyük resim olarak ele alındığında, evet, bir şirket olarak genel hedefleri büyümek ve daha fazla gelir elde etmektir.

Ancak SEO’ya gelince, bir sonuç hakkındaki düşünceleri düzenli olarak değişiyor gibi görünmektedir: “en sevdiğim anahtar kelime için 1. olmak”.

SEO20Growth 2 SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor

Forbes’te , bu kavramın mevcut arama motoru ortamında neden biraz sorunlu olduğunu gösteren çok iyi bir makale var .

Makale, SEO’nun en çok ve en az rekabete sahip 5 veya 10 anahtar kelimeyi bulmak için basit bir mesele olduğu bir zamana işaret ediyor.

Bu genel terimler trafik hacminde genellikle çok yüksekti ve potansiyel olarak bir web sitesini trafik üreten bir güç merkezine çevirebilir.

Şimdi işler farklı . Eğer bir “sonuç” fikriniz, küçük bir genel anahtar kelime grubu için 1. sırada yer almaktan başka bir şey değilse, arama motorlarının başına ulaşsanız bile, muhtemelen sizi arayan insanlara ulaşamayacaksınız. bu şartlar için.

Herşey Daha İyiydi “O Zamanlar”

SEO’nun gerçekten en çok hangi anahtar kelimelerin en fazla trafik sağlayabileceğini belirleme, daha sonra web sitenizi bu terimler için optimize etme ve sonra alabildiğiniz kadar bağlantı kurma meselesi olduğu bir zaman vardı.

Mekanikti ve basitti.

Ancak zamanla tamamen sürdürülemez oldu.

Böyle taktiklere arama motorlarında üst gül yükselmeye “kestirme” taktikleri kullanılan İnsanlar orada kalmak yoktu . Endüstride iyi kabul görmüş taktikleri kullanan şirketler bile kısa süre sonra zirvede kalabileceklerini buldu.

Biraz daha kolay ve biraz daha hızlı olabilecek tüm bu taktikler çok mekanik ve doğal değildi.

Elbette mekanik, SEO’nun etkili olmaya başlaması için bir zaman çizelgesi öngörmeye çalışırken daha yüksek bir doğruluk düzeyi anlamına geliyordu.

Ve artık buna da sahip olamayız.

Peki, ne kadar sürecek ?

Farklı SEO şirketleriyle konuşurken çok fazla tahmin duyacaksınız. Dört ila sekiz ay ortak bir tahmindir. Altı ila 12 ay olsa da, daha doğru olabilir.

Ama neden bu konuda bir ajansa güvenmelisiniz İşte Google bunun hakkında ne dedi. (Önerilerine doğrudan atlamak için 1:35 işaretine atla.)

Dört ila 12 ay sadece sonuçları görmeye başlamak için .

Sonuçları görmeye bir yıl, müşterilerin duymak istediği ya da ajansların söylemek istediği bir şey değil, tam karşımızda bir Google Webmaster videosunda var.

Değişkenler için Muhasebe

Tabii ki, 12 ay kulağa kötü geliyor, ama neden bu kadar yarı boş?

Belki de web siteniz sadece dört ay içinde harika sonuçlar veren sitenizdir. (Ve “sonuçlar” derken, yalnızca belirli anahtar kelimeler için sıralamayı değil, sürdürülebilir web trafiğini ve müşterileri kastediyoruz.)

Her şey şu anda web sitenizde ve çevresinde oyunlarda olan değişkenlerle ilgilidir. Bunlar çok ve çeşitlidir ve şunları içerebilir veya içermeyebilir:

 • Sizinle alakalı anahtar kelimeler ve konular
 • İçeriğinizin bu anahtar kelimelerle alaka düzeyi
 • Etki alanınızın ve web sitenizin yaşı
 • Güncel web sitesi tasarımı
 • Ortalama bir kullanıcının sitede kalacağı süre
 • Coğrafi konumunuz
 • Rekabetin
 • Sosyal faaliyetin
 • Yeni trendlere tepkileriniz
 • İçerikte algılanan kalite düzeyi
 • Önerilen değişiklikleri ne kadar çabuk uygularsınız

Bu değişkenlerin her biri, SEO kampanyanızın sonuçlarını görmeye başlamanız için geçen süreyi etkileyebilir.

Genel olarak, zaman çizelgeniz, ayrıntılı web sitesi denetimleriyle araştırma ve keşif için zaman içerecek ve oradan pek çok teknik SEO çalışmasına geçecektir. Yeni içeriğin gerçekten kampanyanızın önemli bir parçası haline gelmeye başlaması birkaç ila üç ay sürecek.

İlgili:  Ücretsiz bir web sitesi raporu alın  ve sitenizin nasıl performans gösterdiğini görün.

Ancak bu zaman çizelgesi bile bir dizi değişkene bağlı olacaktır, bu nedenle sonuçlarınız ve sonuçlarınızın hızını daha iyi veya daha kötüsü için etkileyebilecek bazı unsurlara daha yakından bakalım. Buna kalite, rekabet, değişikliklerin ne kadar çabuk uygulandığı ve bütçeniz dahildir.

Kalitenin Yaratılması ve Kurulması

İyi kalitenin yaratılması zaman alır. Uygulanması zaman alır. Ve Google’ın bu kaliteyi kabul etmesi zaman alıyor .

Ardından, içeriğinizi uygun şekilde tanıtmanız gerekir. Google, ilişkisini yargılayacak, görecek kişi sayısını ve kaçının geri döneceğini izleyecektir. Bağlantıların sayısı önemli olacaktır ve daha da önemlisi, zaman içinde ve çeşitli kaynaklardan gelen bağlantıların sayısı Google’a içeriğinizle ilgili farklı şeyler söyleyecektir.

Blogları şaşırtıcı bir şekilde hızlı bir şekilde ayıran bir şirket bulduysanız, Google’ın bu içeriğe ne kadar kaliteli katacağını merak etmek isteyebilirsiniz.

İçeriğinizin, belirli bir konuda yetkili olduğunuzu bir arama motorunu gösterecek şekilde bir araya gelmesi gerekiyor. Daha da önemlisi, müşterilerinizin sizinle ve ürünlerinizle ilgili muhtemel sorularını hızlıca cevaplaması gerekir.

Bunu düzgün bir şekilde yapmak biraz zaman alacak.

Rekabetiniz Aktif Olarak SEO Yapıyor

Bir SEO kampanyasına ne kadar zaman ve çaba harcıyorsunuz?

Rekabetinizin muhtemelen en azından bu kadarını ortaya koyduğunun farkında mısınız?

SEO’nun çalıştığı bir zaman vardı çünkü birçok büyük şirket bunun gerçekten ne kadar önemli olduğunu anlamadı. Bu, daha küçük şirketlerin sıralamadaki hızlı ilerlemeleri sağlamaları için birçok fırsat yarattı.

Artık öyle değil. SEO üniversitelerde öğretilir ve büyük şirketler tüm SEO departmanlarına sahiptir ve hala bunun için acentelere çok fazla çalışma yaptırmaktadırlar.

Rekabet yoğun. Oluşturduğunuz her blog daha fazla trafik çekebilir, ancak rakipleriniz kaç blog oluşturuyor? Eğer onların içerdiği içerik miktarını geçemezseniz kalitelerini yenebilir misiniz?

Her şeyi SEO kampanyanızda yapabilirsiniz ve başka bir şirket de orada her şeyi doğru yapmakta olduğu için sonuçlar biraz zaman alabilir.

SEO bir balonun içinde olmaz.

Evet, başka hiç kimse anahtar kelimeleriniz için aktif olarak rütbe almaya çalışıyorsa, sonuçları hızlı bir şekilde görmek basit bir konudur. Ancak bunlar, SEO sonuçlarınızın hızı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Değişiklikleri Erken ve Sık Yapmak

Kaç değişiklik yaptın? SEO uzmanınız meta verilerde birkaç basit değişiklik önerdi mi , yoksa web sitenizin tüm navigasyonun elden geçirilmesini gerektirdi mi?

Her iki durumda da, asıl soru, bu değişiklikleri uygulamaya başlamanın ne kadar sürdüğüdür. Bazıları basit ve bir günde tamamlanabilir. Bu değişiklikler o kadar basit görünebilir ki, kampanya üzerindeki etki de minimal görünebilir.

Ancak bu yapılmaması gerektiği anlamına gelmez.

Aslında, bu basit şeyler genellikle bir kampanyanın temel unsurlarıdır ve mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır .

Daha karmaşık işlemlerin tamamlanması daha fazla zaman alabilir, ancak ne kadar erken uygulanırsa sonuçları o kadar çabuk görmeye başlarsınız.

seo20machine 2 SEO Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor

Ancak, bu değişikliklerin arama motorlarına tam olarak kaydolmasının birkaç gün ila birkaç hafta sürebileceğini unutmayın. Bazen bir arama motorunun belirli bir sayfayı yeniden taraması ve yeniden dizine eklemesi o kadar uzun sürer.

Bu, yukarıdaki videoda belirtilen bir noktayı daha getiriyor. SEO’larla yaptığı tüm tartışmalarda, daha fazla trafiğe giden yoldaki en büyük beklemelerin aslında SEO’nun önerileri olmadığını belirtti. Önerileri uygulamak için iş bulma zamanı.

Bu bana SEO sonuçlarının herhangi bir belirgin eksikliği için müşterileri üzerine suçlamaya çalışırken değil. Bu, şirketleri tüm organizasyonlarını bir SEO planı ile kurtaracak şekilde teşvik etmek için bir fırsat daha . Pazarlama ekibi, web ekibi ve yöneticiler bu süreçte rol almaya hazır olmak zorundadır.

Bu olduğunda, SEO ajansınızla onlara karşı çalışmak yerine çalışacaksınız .

Ve bu daha hızlı sonuçlara yol açacaktır.

Senin bütçen

SEO bütçenizin SEO sonuçlarınızın hızına etkisi olacağı talihsiz bir gerçektir. Daha yüksek bir bütçe, kampanyanız üzerinde çalışan ve endüstrinizi araştıran ve içeriğinizi oluşturan daha fazla insan için kolaylık sağlar.

Elbette, bu mutlaka bir kalite artışı anlamına gelmez (olması gerektiği halde).

Ve bir şeyi daha açıklığa kavuşturalım:

Bütçenizin kampanyanızın hızını etkilediğini söylediğimizde, SEO ile ilgili görevleri gerçekleştirme hızını kastediyoruz. Sıralamalara tırmanabileceğiniz hızdan bahsetmiyoruz.

Hiçbir miktar para, organik sıralamalarda daha hızlı bir yolculuk yapmayı garanti edemez. Sadece bu işler daha hızlı tamamlanır.

Bu yüzden SEO şirketinizi seçerken fiyattan daha fazla bakmak önemlidir . Eğer varsa sizin hedeflerinizi belirleyintrafik ve dönüştürmeleri artırmak yerine belirli bir anahtar kelime için sıralaması 1. etrafında, muhtemelen yatırımınızın karşılığını alırsınız.

Orijinal Soruda Bir Sorun Var

Bu nedenle, sonuçları görmeye başlamak için gereken süreyi etkileyebilecek her şeye baktık.

Ve bu blogda “start” kelimesini çok özel bir nedenle kullandık.

Bakın, asıl sorudaki sorun: “SEO neden bu kadar uzun sürüyor?”, SEO’nun bittiğini ima ediyor gibi görünüyor.

Eğer mümkün olmakla birlikte başlangıç az 3 ay içinde sonuçları görmeye, siz bu sonuçlar büyüyebilir nasıl hayal devam SEO kampanya geliştirmek.

SEO biraz zaman alıyor. Bunun meşru bir yolu yok. Fakat SEO aynı zamanda birebir yapılan bir aktivite değil. Bir web sitesini SEO ile arayamaz ve iyi diyemezsiniz. Rekabetçi kalmak istiyorsanız, SEO sadece sonuçları görmeye başladığınız için durmamalı.

Çünkü durduğunuz dakika, rekabetinizin sizi gerçekleştirdiği andır.

Peki, SEO ne kadar sürer?

İşletmenizi çevrimiçi olarak iyileştirmeye devam etmek istediğiniz sürece sürer.

SEO Hizmetini Şimdi alın zaman kaybetmeyin : 0536 575 362 5

Seo

SEO Nedir Ve SEO Nasıl Yapılır?

Bir Web Tasarım ”Seo” Google dahil yandex, bing gibi bütün arama motorlarında dönüşüm sağlayan kelimelerde ilk sayfaya gelmek ve üst sıralara çıkmasıdır. Bu çalışmaya bağlı olarak ilgili sektörde yer edinmek için yapılan tüm dijital tanıtım çalışmalardır. SEO İngilizce açılımı Search Engine Optimization Türkçe karşılığı olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelime öbeğinin kısaltılması şeklinde kullanılmaktadır.

Bu dijital pazarlama çalışmalarının doğal sonucu olarak marka bilinirliği artar, müşteri potansiyelinde ve sayısında artış olur. Nihayetinde ise ürün , hizmet satışları pozitif yönde etkilenir.  Kurumsal büyüme , satış artışı, marka bilinirliğinde artış, fiziksel gelişme bu yüzden seo çalışması ile doğru orantılı olarak ilerler diyebiliriz.

Bu yazımızı okuyarak sizde dijital pazarlama ajansı ile çalışmadan önce çalışmaların hangi aşamalardan ibaret olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Örnek verecek olursak teknik seo, içerik kalite analizi, kod yapısı, google politikalarına uyumluluk, kaliteli backlink edinme, sosyal medya çalışmaları, içerik ve site kodların seo uyumlu hale getirilmesi,diğer arama motorları algoritmalarına uyumlu olarak pozitif değişiklikler yapmak bunlar arasında sayılabilir.

Seo nasıl yapılır ?

Seo çalışması süreci içinde organik çalışma nasıl  yapılır diye soracak olursak. Bu soru için verilebilecek en net cevap organik ve doğal çalışma tekniklerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Genel hatları ile bir seo çalışmasında nelerin nasıl yapıldığını saymak gerekirse ;

 • Site kodlarının arama motoru optimizasyonu uyumlu olacak şekilde optimize edilmesi
 • Dijital pazarlama analiz araçlarının etkin bir şekilde kullanılması
 • Rakip sitenin çalışmalarını takip etmek
 • Backlink sorgulama siteleri ile rakip sitelerin aldığı bağlantıları takip etmek ve buna göre bir yöntem geliştirmek.
 • Site hızı arama motorları tarafından sevilecek düzeye getirilmesi
 • İçeriğin makale yazım kurallarına uyacak şekilde düzenlenmesi
 • Resimlerin hem boyut hem de özgünlük yönünden kontrolü
 • Doğal backlink alımı ile sitenize daha fazla referans sağlanması
 • Rich Snippet ( Yapısal veri kullanımı )
 • Anahtar kelimeleri bulma, analiz etme ve içeriklere yön verme çalışması
 • Sitede bulunan içeriklerin yeterli uzunlukta olması için incelemeler yapıması
 • Aşırı seo ve spam’e yol açacak etkenlerden uzak durmak
 • İçeriği ilk giren olmaya ve özgün olmaya gayret etmek
 • Uygun bir domain tespiti
 • Sayfa otoritesinin artırılması için çalışmalar yapılması
 • Yerel dizinlerine kayıt
 • Sosyal medya yönetimi ile sosyal sinyallerin artırılması. Böylece marka bilinirliğine katkıda bulunmak
 • İtibar yönetimi ile firma , marka güvenini artırmak
 • Google kalite politikalarına uygunluk
 • Responsive tasarım ile tüm mobil cihazlarda ergonomik kullanımın elde edilmesi 2018 yılından itibaren AMP gibi teknolojilerin kullanılması.
 • Yapısal veri kullanarak kullanıcıya daha verimli içerik sunmak
 • Yelp gibi iş ile ilgili dizinlere kayıt işlemleri

Seo çalışmasını etkileyen faktörler nelerdir ?

Dünyanın en iyi dijital pazarlama araçlarından biri olan Semrush verilerine göre bir kelimede google arama motorunda başarı sağlayabilmek için gerekli faktörlerle ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada 600 binden fazla kelime analiz ve onbin civarında site analiz edilmiştir. Araştırma sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre arama motoru optimizasyonu başarısını etkileyen faktörler şu şekilde belirlenmiştir. Vaka analizlerinin ve deneysel çalışmaların teori bilgilere göre çok daha kaliteli olduğu düşünüldüğünde bu faktörleri ezberlemek gerekir diye düşünüyoruz.

 • Direk web site ziyaretleri ( Marka bilinirliğinin yüksek olduğunu gösterir )
 • Sitede kalma süresi ( time on site )
 • Ortalama oturum başı sayfa sayısı ( pages per session )
 • Hemen çıkma oranı ( bounce rate )
 • Siteye verilen bağlantıların domain sayısı ( referrin domain )
 • Siteye verilen toplam backlink sayısı ( total backlinks )
 • Siteye bağlantı veren toplam IP sayısı
 • İçerik uzunluğu ve kalitesi ( content length )
 • SSL sertifikası ( Https )
 • Site içinde anahtar kelimenin anchor olarak kullanılması
 • Site içinde anahtar kelimenin yazı içlerinde kullanılması
 • Anahtar kelime yoğunluğu ( keyword density )
 • Anahtar kelimenin yazı başlığında ( meta title ) geçmesi
 • Anahtar kelimenin açıklama ( meta description ) içerisinde geçirilmesi
 • İçerikte video olması çok önemlidir, sayfada kalma süresini de doğal olarak artırır.

Semantik seo nedir ? nasıl yapılır ?

Semantik seo yani gizli anlamsal bağlantıların konu içinde kullanılarak hem kullanıcı deneyimini artırmayı hemde google yapay zeka algoritmasına uyumluluğu ifade eder. İçerik oluştururken o konu ile ilgili, bağlantılı terimlerin, başlıkları, alt başlıkların makale içinde kullanılması semantik seo uygulaması için yeterlidir.  LSI ( Latent Semantic Indexing – Gizli Anlamsal Uyum ) uyumlu makale üretmek için LSI keyword araçlarından https://lsigraph.com/ sitesini kullanabilirsiniz. Yine https://kwfinder.com/ aracıda oldukça işe yarar ve gizli anlamsal uyumlu anahtar kelime üretme aracı olarak kullanılabilir.

Sem nedir ?

Seo ile Search Engine Marketing  ( sem ) kavramları ve arasındaki ilişkiyi yeri gelmişken anlatalım. Seo organik arama sonuçlarında başarılı olmak ve daha fazla trafik sağlamak için çalışmaktır. Sem ise bir reklam bütçesi ile ziyaretçi trafiğini artırma çalışmasıdır. ( Google Adwords , facebook reklam gibi ). Sem ile sürekli reklam gideriniz olur.

İyi bir seo çalışmasında ise çok daha ekonomik şekilde hiç bir reklam gideri olmaksızın sitenize gelen ziyaretçi sayısı artırılabilir. Ve buna bağlı olarak müşteri potansiyelinizi yükseltebilirsiniz. Bu işlemler hakkında bilgi almak için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya veya hangi ilde olduğunuz hiç fark etmemektedir. Bizlere iletişim sayfamızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha fazla kişinin ziyaret etmesi nasıl sağlanır ?

 • Reklam ile siteye giren sayısını artırmak

Google Adwords, Facebook ve instagram reklamları ile ücreti mukabilinde google ‘da ilk sayfada kolayca yer alabilirsiniz.  Bu yöntem yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli bir reklam bütçesi gerektirir. Bulunduğunuz sektörde rekabet oranının yüksek olması bu giderlerin daha da artmasına sebep olur. Günümüzde bir reklam tıklamasının 15 TL yi bulduğu sektörler vardır. Bu da kaba bir hesapla sitenize 10 ziyaretçi gelmesi maliyetinin 150 TL olduğu anlamına gelmektedir.

 • Organik seo yöntemleri kullanarak trafik arttırma

Bu yöntemin en güzel tarafı reklam masraflarının minimize edilmesidir. Doğal sonuçlarda çıkmanın ayrıca kullanıcılara sıcak geldiğine ve daha fazla güven verdiğine dair araştırmalar vardır. Bu şekilde arama sonuçlarında çıkmak için yapılan bazı temel çalışmalar vardır. Bunları genel kapsamda özetlemek gerekirse ; strateji belirleme, içerik optimizasyonu, sosyal medya çalışma stratejisi, kullanıcı deneyimini artırma vb. işlemlerdir.

 • Sosyal medyayı etkin şekilde kullanma

Sosyal medya da internet sitelerinin alternatif trafik kaynaklarından biridir. Kimi siteler organik trafiğin yanı sıra ciddi derecede hit akışını bu kaynaklardan sağlarlar. Bu yüzden kaliteli sosyal medya hesaplarının marka bilinirliğine ve müşteri artışına ciddi etkisi olacaktır.

 • Sitede kalma süresinin uzatılması

Kullanıcı deneyimi google ve diğer arama motorları açısından son derece önemlidir. Kaliteli sitelerde kalma süreleri genellikle daha fazladır. Bu yüzden öncelikli olarak kullanıcı deneyimi ve buna bağlı metriklerin düzeltilmesi sağlanır.

 

 • Bounce rate ( hemen çıkma oranı ) optimitzasyonu

Bounce rate oranı her ne kadar google tarafından bir seo kriteri olarak görülmediği açıklansa da pratikte bu böyle değildir. Tecrübelerimize göre hemen çıkma oranı anormal şekilde yüksek olan siteler arama performansı açısından da sorun yaşıyorlar. Tabiiki sitede bulunan bir içeriği okuyup insanların çıkması son derece doğaldır. Ancak bu her site için doğal bir sonuç değildir. Bu nedenle bounce rate değerlerinin de optimizasyonu, takip edilmesi önemlidir.

 • Kaliteli backlink sağlanması

İnternet sitesini referans gösteren kaliteli sitelerin doğal şekilde artması önemlidir. Ancak daha da önemlisi sizi öneren yani link çıkan sitelerin otoriter siteler olmasıdır. Bu yüzden çok backlink değil kaliteli backlink politikası güdüyoruz.

 • Siteye doğrudan girişlerin artırılması

Marka bilinirliğinin doğal bir sonucu olarak insanların sitenize direk girişlerinin artması da beklenir. Hatta Semrush verilerine gire direk trafik seo başarısına etki eden unsurlar arasında yer almaktadır. Farklı trafik kaynaklarından biri olan doğrudan girişler de bu yüzden oldukça önemli bir veri olarak kabul ediliyor.

Seo fiyat teklifi hazırlarken aşağıdaki kriterlere göz önünde bulundurmaktayız.

 1. Hangi kelimeler için çalışma istiyorsunuz
 2. Kaç kelime için optimizasyon yaptırmak istiyorsunuz
 3. Sitenizin halihazırdaki google otorite ve seo değeri nedir
 4. Sektörünüzdeki rekabet oranı

 

Unutmayın ! google ‘ da ilk sayfada çıkmak günlük , haftalık , aylık bir iş değildir. Düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır.

 

SEO Nedir?

SEO Nedir, SEO Nasıl Yapılır ?

“SEO Nedir” (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

”Seo” Google dahil yandex, bing gibi bütün arama motorlarında dönüşüm sağlayan kelimelerde ilk sayfaya gelmek ve üst sıralara çıkmasıdır. Bu çalışmaya bağlı olarak ilgili sektörde yer edinmek için yapılan tüm dijital tanıtım çalışmalardır. SEO İngilizce açılımı Search Engine Optimization Türkçe karşılığı olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelime öbeğinin kısaltılması şeklinde kullanılmaktadır.

Bu dijital pazarlama çalışmalarının doğal sonucu olarak marka bilinirliği artar, müşteri potansiyelinde ve sayısında artış olur. Nihayetinde ise ürün , hizmet satışları pozitif yönde etkilenir.  Kurumsal büyüme , satış artışı, marka bilinirliğinde artış, fiziksel gelişme bu yüzden seo çalışması ile doğru orantılı olarak ilerler diyebiliriz.

Bu yazımızı okuyarak sizde dijital pazarlama ajansı ile çalışmadan önce çalışmaların hangi aşamalardan ibaret olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Örnek verecek olursak teknik seo, içerik kalite analizi, kod yapısı, google politikalarına uyumluluk, kaliteli backlink edinme, sosyal medya çalışmaları, içerik ve site kodların seo uyumlu hale getirilmesi,diğer arama motorları algoritmalarına uyumlu olarak pozitif değişiklikler yapmak bunlar arasında sayılabilir.

seo 1 SEO Nedir?

Seo nedir Seo nasıl yapılır ?

Seo çalışması süreci içinde organik çalışma nasıl  yapılır diye soracak olursak. Bu soru için verilebilecek en net cevap organik ve doğal çalışma tekniklerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Genel hatları ile bir seo çalışmasında nelerin nasıl yapıldığını saymak gerekirse ;

 • Site kodlarının arama motoru optimizasyonu uyumlu olacak şekilde optimize edilmesi
 • Seo analiz araçlarının etkin bir şekilde kullanılması
 • Rakip sitenin çalışmalarını takip etmek
 • Backlink sorgulama siteleri ile rakip sitelerin aldığı bağlantıları takip etmek ve buna göre bir yöntem geliştirmek.
 • Site hızı arama motorları tarafından sevilecek düzeye getirilmesi
 • İçeriğin makale yazım kurallarına uyacak şekilde düzenlenmesi
 • Resimlerin hem boyut hem de özgünlük yönünden kontrolü
 • Doğal backlink alımı ile sitenize daha fazla referans sağlanması
 • Rich Snippet ( Yapısal veri kullanımı )
 • Anahtar kelimeleri bulma, analiz etme ve içeriklere yön verme çalışması
 • Sitede bulunan içeriklerin yeterli uzunlukta olması için incelemeler yapıması
 • Aşırı seoy’a ve spam’e yol açacak etkenlerden uzak durmak
 • İçeriği ilk giren olmaya ve özgün olmaya gayret etmek
 • Uygun bir domain tespiti
 • Sayfa otoritesinin artırılması için çalışmalar yapılması
 • Yerel seo dizinlerine kayıt
 • Sosyal medya yönetimi ile sosyal sinyallerin artırılması. Böylece marka bilinirliğine katkıda bulunmak
 • İtibar yönetimi ile firma , marka güvenini artırmak
 • Google kalite politikalarına uygunluk
 • Responsive tasarım ile tüm mobil cihazlarda ergonomik kullanımın elde edilmesi 2018 yılından itibaren AMP gibi teknolojilerin kullanılması.
 • Yapısal veri kullanarak kullanıcıya daha verimli içerik sunmak
 • Yelp gibi iş ile ilgili dizinlere kayıt işlemleri

Seo çalışmasını etkileyen faktörler nelerdir ?

Dünyanın en iyi dijital pazarlama araçlarından biri olan Semrush verilerine göre bir kelimede google arama motorunda başarı sağlayabilmek için gerekli faktörlerle ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada 600 binden fazla kelime analiz ve onbin civarında site analiz edilmiştir. Araştırma sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre seo başarısın etkileyen faktörler şu şekilde belirlenmiştir. Vaka analizlerinin ve deneysel çalışmaların teori bilgilere göre çok daha kaliteli olduğu düşünüldüğünde bu faktörleri ezberlemek gerekir diye düşünüyoruz.

 • Direk web site ziyaretleri ( Marka bilinirliğinin yüksek olduğunu gösterir )
 • Sitede kalma süresi ( time on site )
 • Ortalama oturum başı sayfa sayısı ( pages per session )
 • Hemen çıkma oranı ( bounce rate )
 • Siteye verilen bağlantıların domain sayısı ( referrin domain )
 • Siteye verilen toplam backlink sayısı ( total backlinks )
 • Siteye bağlantı veren toplam IP sayısı
 • İçerik uzunluğu ve kalitesi ( content length )
 • SSL sertifikası ( Https )
 • Site içinde anahtar kelimenin anchor olarak kullanılması
 • Site içinde anahtar kelimenin yazı içlerinde kullanılması
 • Anahtar kelime yoğunluğu ( keyword density )
 • Anahtar kelimenin yazı başlığında ( meta title ) geçmesi
 • Anahtar kelimenin açıklama ( meta description ) içerisinde geçirilmesi
 • İçerikte video olması çok önemlidir, sayfada kalma süresini de doğal olarak artırır.

Semantik seo nedir ?

Semantik seo gizli anlamsal bağlantıların konu içinde kullanılarak hem kullanıcı deneyimini artırmayı hemde google yapay zeka algoritmasına uyumluluğu ifade eder. İçerik oluştururken o konu ile ilgili, bağlantılı terimlerin, başlıkları, alt başlıkların makale içinde kullanılması semantik seo uygulaması için yeterlidir.  LSI ( Latent Semantic Indexing – Gizli Anlamsal Uyum ) uyumlu makale üretmek için LSI keyword araçlarından https://lsigraph.com/ sitesini kullanabilirsiniz. Yine https://kwfinder.com/ aracıda oldukça işe yarar ve gizli anlamsal uyumlu anahtar kelime üretme aracı olarak kullanılabilir.

Sem nedir ?

Seo ile Search Engine Marketing  ( sem ) kavramları ve arasındaki ilişkiyi yeri gelmişken anlatalım. Seo organik arama sonuçlarında başarılı olmak ve daha fazla trafik sağlamak için çalışmaktır. Sem ise bir reklam bütçesi ile ziyaretçi trafiğini artırma çalışmasıdır. ( Google Adwords , facebook reklam gibi ). Sem ile sürekli reklam gideriniz olur.

İyi bir seo çalışmasında ise çok daha ekonomik şekilde hiç bir reklam gideri olmaksızın sitenize gelen ziyaretçi sayısı artırılabilir. Ve buna bağlı olarak müşteri potansiyelinizi yükseltebilirsiniz. Bu işlemler hakkında bilgi almak için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya veya hangi ilde olduğunuz hiç fark etmemektedir. Bizlere iletişim sayfamızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha fazla kişinin ziyaret etmesi nasıl sağlanır ?

 • Reklam ile siteye giren sayısını artırmak

Google Adwords, Facebook ve instagram reklamları ile ücreti mukabilinde google ‘da ilk sayfada kolayca yer alabilirsiniz.  Bu yöntem yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli bir reklam bütçesi gerektirir. Bulunduğunuz sektörde rekabet oranının yüksek olması bu giderlerin daha da artmasına sebep olur. Günümüzde bir reklam tıklamasının 15 TL yi bulduğu sektörler vardır. Bu da kaba bir hesapla sitenize 10 ziyaretçi gelmesi maliyetinin 150 TL olduğu anlamına gelmektedir.

 • Organik seo yöntemleri kullanarak trafik arttırma

Bu yöntemin en güzel tarafı reklam masraflarının minimize edilmesidir. Doğal sonuçlarda çıkmanın ayrıca kullanıcılara sıcak geldiğine ve daha fazla güven verdiğine dair araştırmalar vardır. Bu şekilde arama sonuçlarında çıkmak için yapılan bazı temel çalışmalar vardır. Bunları genel kapsamda özetlemek gerekirse ; strateji belirleme, içerik optimizasyonu, sosyal medya çalışma stratejisi, kullanıcı deneyimini artırma vb. işlemlerdir.

 • Sosyal medyayı etkin şekilde kullanma

Sosyal medya da internet sitelerinin alternatif trafik kaynaklarından biridir. Kimi siteler organik trafiğin yanı sıra ciddi derecede hit akışını bu kaynaklardan sağlarlar. Bu yüzden kaliteli sosyal medya hesaplarının marka bilinirliğine ve müşteri artışına ciddi etkisi olacaktır.

 • Siteye doğrudan girişlerin artırılması

Marka bilinirliğinin doğal bir sonucu olarak insanların sitenize direk girişlerinin artması da beklenir. Hatta Semrush verilerine gire direk trafik seo başarısına etki eden unsurlar arasında yer almaktadır. Farklı trafik kaynaklarından biri olan doğrudan girişler de bu yüzden oldukça önemli bir veri olarak kabul ediliyor.

Seo fiyat teklifi hazırlarken aşağıdaki kriterlere göz önünde bulundurmaktayız.

 1. Hangi kelimeler için çalışma istiyorsunuz
 2. Kaç kelime için optimizasyon yaptırmak istiyorsunuz
 3. Sitenizin halihazırdaki google otorite ve seo değeri nedir
 4. Sektörünüzdeki rekabet oranı

Seo ne demek , açılımı nedir diyenler ve arama motoru optimizasyonu hakkında öğremeye yeni başlayanlar için ayrıntılı ücretsiz bir seo kitabı önerisi yapmak istiyorum. Bu kitap google tarafından hazırlanmış ve başlangıç seviye seo bilgisi olan kişilere hitap etmektedir.

Unutmayın ! google ‘ da ilk sayfada çıkmak günlük , haftalık , aylık bir iş değildir. Düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır.

SEO Nasıl Yapılır ? – Popülarite

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

SEO Nasıl Yapılır ? – Doğallık

Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO’ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

SEO Fiyatları