Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

Etiket: SEO Danışmanı

Google, Seo, Web Geliştirme

Web Sitesi Optimizasyonu Teknikleri

Bir ürünün kullanılabilirliği söz konusu olduğunda ikinci bir şans yoktur. Her ayrıntı önemlidir ve web sitesinin yükleme süresi bir istisna değildir. Aslında, kullanıcıları terk etmelerini ve asla geri dönmemelerini sağlayan en rahatsız edici sorunlardan biridir. Anketler, insanların% 40’ının 3 saniyeden uzun yüklenen bir web sitesini terk ettiğini gösteriyor . 

Sadece 3 saniyeden uzun yüklerse, potansiyel müşterilerinizin neredeyse yarısının web sitesinden ayrılacağını düşünün! Aynı zamanda, yüksek performanslı web siteleri, dönüşüm, sıralama, katılım vb. Dahil olmak üzere bir dizi parametrede daha iyi sonuçlar göstermektedir.

Başka bir deyişle, yavaş bir web sitesi size performansla aynı gelir düzeyini getirmez. Bu nedenle, bu kılavuzda, web sitesi yükleme hızı optimizasyonu için bazı basit adımlar açıklanmaktadır.

Web hızı optimizasyonu neden önemlidir?

İstatistiklere geri dönersek , Kissmetrics tarafından yapılan anket , kullanıcıların% 79’unun bir kez daha performans sorunları olan bir web sitesini ziyaret etme ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca, ankete katılan müşterilerin% 52’si performansın sadakatleri için önemli bir bileşen olduğunu iddia ediyor . Bu, daha hızlı web sitelerinin kaliteli müşteri adayları ürettiği anlamına gelir.

Kuşkusuz, anketler, müşterilerin ihtiyaç duyduğunuz şeylere karşı tutumlarını öğrenmenin harika bir yoludur. Ancak, web sitesi yükleme hızı optimizasyon örneği iyi bilinen bir şirketten daha değerli olurdu, değil mi?

Walmart bunun için çok uygun. Web sitesinin yükleme süresini ölçüp ilk analizi yapan şirket, dönüşüm sağlayan kullanıcıların dönüşüm sağlamayanlara göre iki kat daha hızlı yükleme hızına sahip olduğunu tespit etti.

Optimizasyonun sonunda, dönüşüm oranlarını gelirle birlikte dikkate değer bir şekilde artırmayı başardılar. Ayrıca, şirket aşağıdaki istatistikleri paylaştı:

 • Yükleme ivmesinin her saniye,% 2 oranında bir dönüşüm büyümesiyle sonuçlandı;
 • Her 100 milisaniyede bir yükleme ivmesi,% 1’lik artımlı gelir artışıyla sonuçlandı.

Sayfaların eskisinden 5 saniye daha uzun yüklendiği için Google’ın bir zamanlar trafikte% 20’lik bir düşüşle karşı karşıya kalması durumunda web sitesi performans optimizasyonunun önemini söylemeye gerek yok.

Zaten dokunduğumuz dönüşüm oranları dışında, web sitesi yükleme süresi optimizasyonu kullanımın görünürlüğünü ve deneyimini etkileyebilir . Bunu halledelim:

Görünürlük

Google’ın arama motoru, web sitelerini sıralarken çok sayıda farklı faktörü dikkate alır. Ve bir web sitesinin bir sayfayı yüklemek için gereken zaman aralarındadır. Bunun arkasında oldukça açık bir mantık var. Google’ın algoritmaları göz önüne alındığında, çok uzun sayfalar yükleyen web siteleri kullanıcılar için kötü bir deneyime yol açmaktadır ve sıralamada düşürülmelidir.

Web sitelerinin mobil sürümüyle aynı şey. Google, bir arama sorgusunun yapıldığı cihazdan bağımsız olarak mobil cihazlara veya başka herhangi bir cihaza göre ayarlanamayan web sitelerini cezalandırır. Şirket, ziyaretçilerine bu şekilde en iyi deneyimi sunmak istiyor.

Deneyim

Belirtildiği gibi, yükleme süresi sadece sıralamayı değil, sadık müşteri sayısını da etkiler. Hiç kimse 2018’de uygunsuz ürünleri beğenmez. Web siteniz ne kadar performans gösterirse ulaşacağınız müşteri memnuniyeti de o kadar yüksek olur.

Web sitesi hızı nasıl ölçülür?

Site hızı optimizasyonuna başlamadan önce, web sitesinin bu aşamada ne kadar hızlı performans gösterdiğini öğrenmek ve yavaşlamanın sebeplerini belirlemek iyi bir fikirdir.

Aşağıdaki araçlar, web sitesi hızını ölçmenize yardımcı olabilir:WebPagetest

Bu ücretsiz araç, web sitesinin yükleme süresi analizini yapmanıza ve uygun bir şelale grafiği oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, ortalama sonuçları görmek için birden fazla test yapabilirsiniz. Bu nedenle, yükleme süresinde gecikmelere tam olarak neyin neden olduğunu tanımlamak oldukça kolaydır. Pingdom

Bu, web sitesi hız performansını ölçmenize yardımcı olacak başka bir araçtır. Bu servis çeşitli kullanışlı özelliklerle donatılmıştır. Basit raporlar üretir ve size veri odaklı bir tavsiye sunar (örn. Hız iyileştirmeleri için atılacak adımlar). Pingdom’un ücretsiz sürümü olmadığını ve fiyatı aylık 14,95 dolardan başladığına dikkat edin. YSlow

YSlow ayrıca optimizasyon konusunda tavsiyelerde bulunabilir ve net istatistikler üretebilir. Yukarıda belirtilen araçlardan temel farkı, tarayıcılar için bir uzantısı olmasıdır.

İdeal web sitesi yükleme süresi nedir?

Böylece, web sitesi hız optimizasyon testlerini yaptınız ve tam olarak nerede olduğunuzu tam olarak biliyorsunuz. O zaman, hedefler koymanın ve nerede olmanız gerektiğine odaklanmanın tam zamanı. Bu amaçla, bugünlerde hangi sayfa yükleme hızının yeterli olduğunu tanımlamamız gerekir.

Google, sayfa yükleme için mükemmel bir zamanın 3 saniyenin altında olduğunu söylüyor . Ancak, tüm web sitelerinden çok uzak, bu gereksinime pratikte uyar. Kesin olarak, Google tarafından analiz edilen mobil açılış sayfalarının% 70’i ortalama 7 saniye boyunca yüklenmektedir. Dahası, ortalama yük oranı sektörlere bağlı olarak değişir.

Web sitesi performans optimizasyonu için rehber

Böylece, web sitenizin hızını ölçtünüz, olası sorunların farkındasınız ve uğraşmanız gereken rakamı biliyorsunuz. Web sitesi yükleme süresini iyileştirmenize yardımcı olacak birkaç adımı göz önünde bulundurmanın zamanı geldi.

Dikkat : Aşağıda listelenen adımlar farklıdır, bu nedenle birinin uygulanması web sitenizin bazı alanlarını olumsuz etkileyebilir. Performansı her adımdan sonra ölçmenizi öneririz.

1. Bir görüntü optimizasyonu gerçekleştirin

Görüntüler pek çok web sitesi için çok önemlidir, ancak bunların yüklenme süresini ve ilgili diğer ölçümleri büyük ölçüde etkileyebilecek büyük dosyalar olduğunu unutmayın. Tabii ki, onların kaldırılması bir seçenek değildir.

Bir anketin önerdiği gibi, müşterilerin% 66’sı satın almadan önce bir ürünün en az 3 fotoğrafını görmek istiyor . Bu nedenle, e-ticaret ve diğer bazı web siteleri pek çoğunu içermeli ve web geliştiricileri önceden görüntü optimizasyon tekniklerini düşünmelidir.

Peki, resimlerin web sitesinin yükleme hızını düşürdüğünü gördün, sırada ne var? Sıkıştır onları! Bu amaçla, Compressor.io veya JPEGmini gibi görüntü optimizasyon araçlarını kullanabilirsiniz . Görüntüleri asgari kalite kaybıyla sıkıştırmanıza izin verir.

Kalite ve boyut hakkında konuşmak, bir dosya türüne bağlıdır. Web siteleri için en yaygın resim türleri PNG, JPG ve GIF’dir.

3. Gereksiz eklentilerden ve kod dosyalarından kurtulun

Eklenti, bir web sitesine belirli bir özellik ekleyen bir yazılım bileşenidir. Oldukça yaygındır ve açılış sayfalarından karmaşık kurumsal çözümlere kadar farklı web sitesi türleri için kullanılır.

Geliştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmalarına rağmen, site performansını da olumsuz yönde etkileyebilir ve bazen güvenlik sorunlarına neden olabilirler. Web sitenizin yükleme süresini hızlandırmanız gerekirse aşağıdakileri yapmalısınız:

 • Gereksiz eklentiler kullanmadığınızdan emin olun;
 • Web sitesi hızını etkileyen eklentileri belirlemek için testler yapın;
 • Yüklü eklentilerin en az sayıda komut dosyası kullandığından ve bir veritabanına birkaç sorgu gönderdiğinden emin olun.

Kodu ilgilendiren şey, web sitenizin belirli bir bölümünden sorumlu olan kod dosyalarından oluşur. Bu dosyaların büyük bir kısmı daha fazla HTTP isteğine neden oluyor ve bu da daha kötü performansa neden oluyor ve web sitesi yükleme hızı optimizasyonu uğruna onlardan kurtulmayı gerektiriyor.

Bu amaçla, WillPeavy ve JavaScript Minifier gibi araçları kullanabilirsiniz .

4. Sıkıştırmayı kullanın

Web sitenizi sıkıştırmak ve daha iyi sayfa hızı optimizasyonu sağlamak için Gzip programınıkullanabilirsiniz . Her türlü dosyada oldukça iyi çalışıyor.

Bu sayfada sıkıştırma kullanarak tasarruf edebileceğiniz alanı kontrol edin . Web sitenizin URL’sini girmeniz yeterlidir; bu hizmet Gzip sıkıştırmasından önceki ve sonraki boyutunu karşılaştırır.

5. 404 hataya iyi bak

Bir kullanıcı olmayan bir sayfaya ulaşmaya çalıştığında veya silindiğinde / silindiğinde bir Sayfa Bulunamadı veya bir 404 hatası oluştu. Bu basit hataların bir kısmı, sunucuların her birini işlemesi gerektiğinden, ortalama web sitesi hızını etkileyebilir.

404 hatalarını gidermek için üçüncü taraf eklentileri kullanmayın, çünkü web sitenizi iyi bir sebep olmadan aşırı yüklerler. Bunun yerine, Screaming Frog gibi web sitesi performans optimizasyon araçlarını kullanabilirsiniz . Bu, web sitenizi eklentiler gibi aşırı yüklemeyecek web tabanlı bir hizmettir.

6. Önbelleğe alma gücünden yararlanın

Kullanıcılar bir web sitesini ilk kez ziyaret ettiğinde, tarayıcıları web sitesinin ana bileşenlerini önbellek biçiminde kaydeder. Bu bileşenler farklı türlerdeki kod dosyalarıdır (örneğin, JavaScript). Önbelleğe alma nedeniyle, kullanıcılar web sitesini her ziyaret ettiğinde tarayıcının bir sunucuya HTTP isteği göndermesi gerekmez. Sonuç olarak, sayfaları daha hızlı yüklenir.

Önbelleği kullanmanın olası yolları, bir platforma bağlı olarak farklılık gösterir. WordPress gibi popüler platformlardan bahsederken , önbellekleme ile başa çıkmanıza ve daha iyi web hızı optimizasyonu elde etmenize yardımcı olan özel eklentiler kullanabilirsiniz.

VPS ve özel sunucular için en iyi seçeneklerden biri, genel ayarlar aracılığıyla nesne önbelleğe alma işlemidir. Web sitenizi depolamak için paylaşılan bir barındırma seçtiyseniz, önbellekleme sizin için en iyi seçenek değildir.

7. Veritabanını unutma

Bir veritabanı aynı zamanda web sitesi performans optimizasyonu için önemli bir bileşendir. Ek olarak, eklentilerle dolu bir CMS kullanıyorsanız, bu kesinlikle veri tabanı boyutunu ve yükleme süresini etkiler. Bu yüzden gerçekten ihtiyacınız olmayanları devre dışı bırakın.

9. Yönlendirmelerden kaçının

Yine, yönlendirmeler fazladan taleplerle sonuçlanır. Screaming Frog , web sitenizdeki tüm yönlendirmeleri tespit etmenize ve hepsinin gerekli olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi, web sitesi performans optimizasyonu ayrıntılara dikkat gerektiren karmaşık bir süreçtir. Yardıma ihtiyacınız olursa bize bir satır bırakın; teknolojiye duyarlı yöneticilerimiz sizinle iletişime geçip size danışacaktır.

Ayrıca, bu makaleyi beğenirseniz bültenimize abone olun . Spam yok, söz veriyoruz. Ekibimizden bir makale ve video şeklinde değerli içerik içeren haftada sadece bir mektup.

Seo, Web Geliştirme, Web Tasarım

SEO Uzmanı

Seo uzmanı Ferid KAPLAN ile çalışmak dijital pazarlama yöntemlerini etkin kullanmak için yapabileceğiniz ilk tercih olacaktır. Her işte olduğu gibi arama motoru optimizasyonu çalışmasında da işi ehline teslim etmek doğru bir yoldur. Seo uzmanı seo çalışmasında baştan sona tüm sürece dahil olan ve işin başından sonuna kadar görev alan kişidir. Bu meslek dalıda diğer mesleklerde olduğu gibi amatör ve profesyonel bir insan grubundan oluşmaktadır. Seçtiğiniz kişi veya firma optimizasyon çalışmalarını yaparken doğal teknikleri kullanarak siteyi riske etmekten kaçınan ve doğru çalışmaları doğru bir zamanda yapmalıdır.

Müşteri için temel amaç kaliteli bir arama motoru uzmanı ne iş yapar ve başarılı olduğu nasıl tespit edilir sorusunun cevabı olacak şekilde işi iyi bilen bir profesyonel ile çalışmak olacaktır. Yani temel hedef işinin ehli birini bulmaktır.

Seo uzmanı nedir ?

Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ilk sayfaya gelmek için yapılan çalışmalar bütününde başından sonara kadar hizmet veren kişiye denir. Seo uzmanının ne kadar maaş aldığına gelecek olursak ;

Bir Ajansa hizmet veren başarılı bir seo danışmanı sabit maaş olarak aylık en az 6000 freelance olarak dışardan iş yapanlar ise  hizmet verdiği her firma için  3000 – 3500 TL fiyat aralığında aylık danışmanlık ücreti alır. Saatlik çalışma ücreti ise 150 TL gibi düşünülebilir.

İş teslimi fiyatları ise projelerin büyüklüğüne göre değerlendirilir. Bu mesleği seçmek veya profesyonel bir seocu olmak için minimum 3 senelik bir tecrübe gerekmektedir.

İyi bir seo uzmanı ile çalışmalı …

Verdiğiniz iş ilanı sonrasında görüşme yaparken veya çalışacağınız seo uzmanını ararken şu hususlara dikkat etmeniz başarılı biri ile çalışmanın önünü açacaktır. Bu mesleğin detayları nedir ? bu danışmanlar ne iş yaparlar ?

 • En az 3 – 4 yıl tecrübesi olmalı
 • En kaliteli ve doğal seo teknikleri ile çalışmalı
 • Başarılı referansları olmalı
 • Kendine has growth hacking teknikleri geliştirmiş olmalı.
 • Eğitim almış olabileceği gibi sokak mühendisi’de olabilirler. Lise mezunu diye bir danışmanı yabana atmamalısınız.
 • Aynı şeyleri nakarat gibi tekrarlamamalı
 • Sitesi güncel olmalı ve yaptığı işler hakkında detaylı yazılar yayınlamış olmalı
 • Yüzde % garantili sonuçlar  vaat ediyorsa temkinli yaklaşmalısınız
 • Google veya Yandex ile anlaşmamız var diyorsa görüşmeyi hemen sonlandırın
 • Backlink paketleri gibi önerilere temkinli yaklaşın. Siteniz algoritmik veya manuel olarak ceza alabilir. Oysa doğal çalışmalarda böyle bir tehlike yoktur. Çoğu kişinin doğal olmayan yöntemleri maliyetsiz ve kolay olması sebebiyle tercih ettiğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Danışman olarak çalışacağınız kişinin sitesinin whois kaydına bakın. Bu şekilde kaç yıldır sektöründe çalıştığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • Güncel bir kaç bilgi edinip kendisine sorun. Örneğin holistik seo nedir,  bana anlatabilir misiniz deyin.
 • Aldığı seo eğitimi var ise bunlar hakkında sorular sorun.
 • Analytics, Google Webmaster Araçları ve Yandex Metrica analizlerini iyi yapabilmeli
 • Anahtar kelime araştırması ve rakip analizinde profesyonel olmalı
 • Özgün ve kaliteli içerik üretebilmeli
 • Arama motorları ve algoritmalarını yakından takip etmeli
 • İngilizce ve Türkçe güncel seo kaynaklarını takip etmeli ve bu konuda bilgi sahibi olmalı
 • Doğal teknikler yerine blackhat hacklink, spam gibi kötü tekniklerden bahsediyorsa bu kişiden uzak durun.
 • Otomatik seo programları ile çalıştığını söylemesi de sizin için negatif bir algı oluştursun.

Seo çalışmasında garanti verilebilir mi ?

Dijital pazarlama ve internet sektöründeki bazı kişiler biz google ile anlaşmalıyız garantili olarak sizi ilk sayfaya, ilk sıraya getirebiliriz diyebilir. Bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Kullanılan doğal olmayan çalışma yöntemleri ile kısa bir süre içinde ilk sayfaya gelebilirsiniz. Ancak ilk algoritma güncellemesinde siteniz ağır bir şekilde ceza alarak ismi yazıldığında bile çıkmayacak hale gelecektir. Kısa süreli ve doğal olmayan çalışmalar çok risklidir.

Bizim tavsiyemiz bir kurumsal seo uzmanı ile çalışmanız olacaktır. Böylece en azından sürekli bilgi alıp ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Sivas veya Türkiye’nin en iyi seo uzmanı gibi sorular için verilecek cevap ancak tecrübe ve referanslar olabilir.

Ucuz Web Sitesi

Ucuz Web Tasarım

Bir web tasarım firması sizlere en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Ucuz Web Sitesi Tasarımı Neden mi Biz?

Ucuz Web tasarım alanında Adana’da bulunan kuruluşumuz, sizlere alanında uzman webmasterlarımız ve tasarımcılarımız ile ürün ve isteklerinize yönelik olarak en yeni trendler doğrultusunda hizmet sağlamaktadır.Beğenmediğiniz siteden ücret almıyoruz.

Rekabet ortamında zirveyi korumak ve etkili, işlevsel ve profesyonel bir ucuz web sitesi markanızın mesajını iletmek oldukça önemlidir ve bu noktada web sitesi (yazılımınız ) tasarımınızın diğer sitelerden ayrılması, görsel özgünlük ve kaliteli bir görünüme sahip olması çok önem taşımaktadır.

Web Tasarım, E-Ticaret projeleriniz için bize ulaşın!

Sosyal Medya Yönetimi

Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile olan irtibatınızı devam ettirmeniz ve sosyal medyadaki prestijinizi artırmanız için sizin adınıza sosyal medya yönetimi yapıyoruz.

SEO Danışmanı

Sektör, rakipler ve sitenin tüm durumları değerlendirilir ve rapor çıkarılır. Daha sonra ortaya çıkarılan rapora göre planlı bir çalışma gerçekleştirilir. Her ay sonu yapılacak raporlamalarla, aylık sağlanan verim değerlendirilir. Her ay sonu gelişmeler göz önünde bulundurularak bir sonraki ay için yeni plan ve taktikler uygulanır.

Hedef Bazlı SEO Danışmanı

Bu SEO Danışmanı şeklinde ise site sahibinden alınacak somut hedeflere ulaşma için gerekli tüm çalışmalar ve sürecin yönetimi gerçekleştirilir. Bu danışmanlık türünde en dikkat edilen kriterler şu şekildedir;

 • Sitenin şu anki konumu
 • İstenilen hedef
 • Rekabet düzeyi

Hedef bazlı SEO Danışmanlığında daha çok genel bir optimizasyon yerine, bir veya birkaç anahtar kelimede hedefe ulaştırma çalışması gerçekleştirilmektedir. Çalışmanın zorluğu ve garanti şartları sebebiyle iş verenler tarafından daha çok tercih edilir ancak bu çalışma türünü gerçekleştirebilecek SEO Uzmanı ve SEO Firması sayısı da kısıtlıdır. SEO Danışmanlığındaki başarı kriterlerinin somut olması, SEO Danışmanlarının üzerindeki sorumluluğu arttırmaktadır.

Çalışma yapmayı planladığınız SEO Danışmanlarının, referansları, kendi firma veya şahıs sitelerinin konumları, garanti ve sözleşme şartları incelenerek doğru karar verilmelidir.

Seo Danışmanı ile Çalışmak Neler Kazandırır?

 • Ürünlerinizi göstermek üzere ürününüzü veya hizmetinizi talep edebilecek nitelikteki bireyleri hedeflemenin en iyi yollarından biridir.
 • Müşterileriniz tam da ürününüzü ya da hizmetinizi ararken ona ürününüzü arama motorlarında en hızlı ve en doğru biçimde gösterilir.
 • Müşterileriniz ilgili arama sözcüklerinde sizinle ön sıralarda karşılaştığında, sunduğunuz hizmet ya da üründe çok tercih edildiğinizi düşünür ve sizinle iletişime geçer.
Seo

SEO Uzmanı Nedir?

Yaşadığım için ne yaptığımı sorduğumda, kafamın içinde, bu soruya nasıl cevap vereceğimi tartışırım. “Ben bir SEO’yum” demeli ve kaçınılmaz olarak karışık bir görünüm beklemeli miyim?

Belki de karımın cevabı ile gitmeliyim, yerine: “Google’da yüksek sıralamaları almak için interneti organize ediyor.” İtiraf etmelisiniz ki, interneti düzenleyebilen herkes muhtemelen oldukça havalı.

Cevaplarımı kısa tutmalı mıyım yoksa biraz zaman ayırmalı mıyım ve SEO’nun sıkıntısı konusunda onları eğitmeli miyim?

Seo ve sosyal medya SEO Uzmanı Nedir?

Sosyal Medya ve SEO

Bu sektördeki pek çok profesyonel, başka bir alanda, tam olarak ne yaptığını açıklamakta zorlanıyor. Daha sonra, eşim, bir hemşire eve geldiğinde ve onun hikayesini ve zorluklarını paylaşmaya çalıştığı zaman, yabancı bir dil konuştuğunu hissediyorum. Yani belki de herhangi bir meslek için aynıdır.

Bununla birlikte, SEO endüstrisinde iletişim ve açıklık önemlidir. Umarım, şu soruya açıkça cevap verebilirim: “  SEO Uzmanı Nedir?”

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ), kullanıcıların Google ve Bing gibi arama motorlarında ürün ve bilgi bulmasına yardımcı olur. Bir SEO uzmanı, arama sonuçlarını iyileştiren stratejiler geliştirmek ve uygulamak için çevrimiçi trendleri ve en iyi uygulamaları araştırır ve analiz eder.

Genel hedef, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve arama motoru yönergelerini karşılamak için anahtar kelimeler ve anahtar kelime konuları kullanarak bir web sitesine gelen trafiğin düzeyini artırmaktır.

Ancak arama motorları sürekli değişiyor. Ve SEO uzmanları devam etmek zorunda. Bununla tam olarak ne demek istediğimizi düşünelim.

Örneğin, anahtar kelime için bir arama yapın: “SEO”.

Gün içinde, arama sonuçları şu şekilde görünüyordu:

O zaman (2011ish) SEO.com arama sonuçlarında üçüncü sırada yer aldı. Ayrıca, Google’ın kendi girişi ve Wikipedia’nın tanımının yanı sıra diğer sonuçların da SEO şirketleri olduğunu fark edeceksiniz .

Bu günlerde, sonuçlar aynı arama için biraz farklı. Şimdi, bu katın üstünde gibi görünüyor:

Ve bu, katlamanın altından aldığın şey:

Bu sonuçlarla bir tema görüyor musunuz? Google’ın bu anahtar kelime için yayınlamak istediği sonuçların türünü gösteren bir tür eğilim mi?

Doğru. Şu anda, ilk on organik sonuçta sadece bir ajans var. (Buna değer bir şey için, şu an 11. sıradayız.) Bunun yerine, bir çok yeni başlayanlara SEO’yu, nasıl yapılır?

Google, insanlar “SEO” terimini aradıklarında, hizmetlerin bir listesi üzerinden bilgi tıklamaları olasılığının daha yüksek olduğunu öğrendi. Sonuç olarak, algoritma bu davranışı içerecek şekilde değiştirildi ve şimdi anahtar kelimenin gerçekten istediği sonuca ulaştığı sonuç türlerini sunuyor.

Bir SEO uzmanının bu eğilimleri fark edebilmesi, ne anlama geldiğini anlayabilmesi ve bunların içinde çalışacak stratejileri geliştirebilmesi gerekir. (Bizim durumumuzda, yakında yayınlanacak SEO için büyük bir kılavuz üzerinde çalışıyoruz. Bunun için bizi izlemeye devam edin.)

[ ]Sizin Online Pazarlama ile In-house Gitmeli veya İş Outsource?

İşi Yapmak

Son sıralamanıza katkıda bulunan yüzlerce faktör var. Bunun da ötesinde, Google’ın seçtiğiniz anahtar kelimelerle hangi tür eğilimleri ilişkilendirebileceğini belirlemek zor olabilir.

Bir SEO uzmanının işi bir kaç web sitesi tweaks ve internetin etrafında dağılmış birkaç bağlantı ile durmuyor. Bunun yerine, uzman, topun üzerinde olmalı, sürekli yukarıda belirtilenler gibi eğilimler aramak ve web sitesi trafiğini en üst düzeye çıkarmak için yeni yollar bulmak zorunda.

(Ve “maksimize ederek” sadece sayıları arttırmakla kalmayız. Dönüştürmeye ve sizinle iş yapmaya hazır insanları bulmayı kastediyoruz .)

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, bu faktörlerin farkında olmayı ve doğru stratejileri uygulamayı içerir. Ancak, arama motorları değiştikçe, bir SEO sonsuza kadar aynı eski etkinliklere güvenemez. Modern SEO, anahtar kelimelerden ve meta etiketlerden çok daha fazlasıdır.

Bir SEO uzmanının uğraşması gereken pek çok faktör vardır ve bu da çok çeşitli becerilere ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Yine de bunları temellere indirgiysek, bir uzmanın şunu anlaması gerektiğini söyleyebilirsin:

 • Bağlantılar neden önemlidir?
 • Bir web sayfası sıralamasına yardımcı olmak için sayfada ne yapılabilir?
 • Bir web sayfası sıralaması yapmak için sayfa dışı ne yapılabilir?
 • İçerik pazarlaması, herhangi bir çevrimiçi pazarlama itkisi için neden önemlidir?
 • Sosyal medya nasıl değer sağlar?
 • İster pazarlama Pay-Per-Click buna değer
 • Video SEO gibi yeni ortaya çıkan trendlerden nasıl yararlanılır?

SEO’da çalışan bir kişi için günlük rutin, bu etkinliklerin herhangi birinin bir kombinasyonunu içerebilir; bu, gerçek bir uzmanın geniş bir beceriye sahip olması ve her zaman daha fazla öğrenmeye istekli olması gerektiği anlamına gelir .

Hala daha fazlasını bilmek ister misiniz?  Daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyacağız.