SEO Çalışmasının Dönüşümü

SEO için iş görüşmesine gittiğim markalardan ya da yakın çevremdeki firma sahiplerinden “Daha önce SEO çalışması yaptırdık ama satış bazlı bir dönüşüm olmadı” ya da “SEO için yaptığımız yatırım müşteriye dönüşmedi” gibi sözleri duymaktayım. Tabi ki her markanın yöneticisi yapılan harcamanın dönüşümünün olmasını ister ve bu en doğal haklarıdır.

Bu yazıda bir SEO çalışmasının satış ya da müşteri artışı olarak dönüşüm etkisinin olmamasının nedenlerine ve birazda SEO’nun markalar tarafından nasıl yanlış algılandığına değindim.

KISA SÜRELİ SEO ÇALIŞMALARI

kisa sureli seo calismalari SEO Çalışmasının Dönüşümü

Kısa Vadeli SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları uzun dönemde doğru stratejiler kullanılarak yapıldığı takdirde sonuç vermektedir. Bir SEO çalışmasından kısa vadede satış veya müşteri bazında bir dönüşüm beklemek pek çok durumda mümkün değildir. Bu nedenle kısa süreli olarak yapılan SEO çalışmalarından dönüşüm / aksiyon beklenilmemesi gerekir.  “Neye göre kısa süre?” diye bir soru sorduğunuzu duyar gibiyim. Ucu açık bir cümle olduğunun farkındayım fakat bir SEO çalışmasının minimum çalışması süresi diye de bir şey yoktur. Yalnız konuyla alakalı fikir vermesi adına 2-4 aylık SEO çalışmaları kısa vadeli olarak düşünülebilir.

DÖNÜŞÜM ALGISI

donusum algisi SEO Çalışmasının Dönüşümü

Daha önce yapılan SEO çalışmasından dönüşüm elde edemediğinden şikayet eden markalarda gördüğüm en büyük problemlerden birisi de dönüşüm algısı olmakta. Bir SEO çalışması yapılırken her dijital pazarlama stratejisinde olduğu gibi amaç belirlenmelidir. Amaç trafik arttırmaksa ve SEO çalışması satışa yönelik yapıldıysa beklenilen dönüşüm elde edilmemiş olunur. Dolayısıyla dönüşüm her SEO çalışmasına göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle amaçsızca yapılan bir SEO çalışması yerine çalışma öncesinde dönüşümden ne beklenildiğinin kararının net bir şekilde verilmesi gerekir ve çalışma bu yönde planlanmalıdır.

SEO İÇİN YANLIŞ KİŞİ / FİRMALARLA / AJANSLARLA ÇALIŞMAK

sahte SEO uzmani ajanslari firmalari SEO Çalışmasının Dönüşümü

Sahte SEO Uzmanı – Sahte SEO Ajansı – Sahte SEO Firmaları

Yapılan SEO çalışmalarından beklenilen dönüşümün sağlanamamasının arkasında yatan temel nedenlerden birisi de işin sorumluluğunun verildiği kişi, firma veya ajans’ın bu konuda yeteri kadar bilgisinin, deneyiminin olmamasıdır. Çok zaman SEO işinin teslim edildiği kişi ya da firmalar gerçekten konuya vakıf olmuyor. Hakikaten bu işi layıkıyla yapan bir SEO uzmanı desteği alındığında dönüşüm ile ilgili beklentilere mümkün olan en kısa sürede yanıt alınabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Markanızın web sitesi için SEO çalışması yaptırırken çalışacağınızın kişi ya da firma hususunda çok titiz davranın.

 

 

 

WEB SİTESİ KULLANICI DENEYİMİ VE TEKNİK AKSAKLIKLAR

web sitesi kullanici deneyimi ve teknik aksakliklar SEO Çalışmasının Dönüşümü

Web Sitesi Kullanıcı Deneyimi ve Teknik Aksaklıklar

Firma içerisinde yaşanan aksaklıklar dönüşümü ne kadar etkiliyorsa web sitesindeki kullanıcı deneyimi ile ilgili sorunlar ve teknik aksaklıklarda bir o kadar etkiyor. Örneğin çok başarılı sonuçların elde edildiği bir SEO çalışması sonrasında form sayısında bir artış yaşanmıyorsa formun yeri, doğru çalışıp çalışmadığı, kullanıcıdan hangi verilerin istenildiği, kaç adet veri talebinde bulunulduğu gibi durumların değerlendirilmesinde fayda vardır. İkinci bir örnek vermek gerekirse rezervasyon formunuzda ayın 15 ile 30’u arasındaki rezervasyonlarınızın dolu olması dolayısıyla kullanıcılar bu tarihlere rezervasyon yapamıyorlarsa ve siz bunun uyarısını rezervasyon formunun hemen altına veya üstüne kalın bir şekilde yazmak yerine çok daha uzağında bir yere yazdıysanız kullanıcıların büyük bir bölümü bu uyarıyı görmeyecek ve birkaç deneme sonrasında işlemi gerçekleştiremeyecekleri için sitenizi terk edeceklerdir. Dolayısıyla da dönüşüm elde edemeyeceksinizdir.

YÜKSEK FİYAT VE YANLIŞ BİLGİNİN DÖNÜŞÜME ETKİSİ

Dönüşüm yukarıdaki maddelerde de görüldüğü üzere sadece SEO çalışması yapmakla elde edilmiyor hatalar, eksiklikler bir bütün olarak incelenmesi gerekiyor. Yapılan hatalardan bir diğeri de yüksek fiyat ve yanlış bilgiler olarak karşımıza çıkıyor. Google’da ilk sayfa ilk sıralarda çıktığınızda evet hedef kitleniz ile çok daha yakın bir temas içerisine girebilirsiniz ya da markalaşabilirsiniz, daha fazla konuşuluyor olabilirsiniz ama fiyatlarınız piyasa değerlerinin üstünde kalıyorsa bu size pozitif bir satış etkisi olarak dönüşüm sağlamayabilir. Yine sitenizde ürünlerle ilgili yanıltıcı veya yanlış girdiğiniz bilgiler kullanıcıların web sitenize ve markanıza olan güvenini olumsuz yönde etkiler bu da doğal olarak dönüşümün olmamasına neden olabilir.