SEO Arama Hedeflerini Ayarlama

Şirketinizin 2019’da hangi kilometre taşlarına ulaşması gerekiyor?

Pazarlamacılar ve SEO uzmanları olarak, hedeflerimize doğru yolu çizmek, her yıl en azından eşleştirmemiz gereken egzersizlerden biri.

İşte SEO hedeflerini belirlemek ve bunları başarmak için bir plan geliştirmek için üç adımlı bir çerçeve:

 • Hedeflerin ölçülmesi: Nerede olmalıyız?
 • SEO kriterlerini belirlemek: Şimdi neredeyiz?
 • Bir eylem planı geliştirmek: Oraya nasıl gideceğiz?

1. Hedefleri Ölçme

Takımınızdaki her pazarlamacı, “Başarı 3/6/12 ayda nasıl görünüyor?” Şeklinde cevap verebilmelidir.

Yeni müşterilerden elde edilen gelir artışına, mevcut müşteri hesabının genişlemesine, elde tutulmasına ve / veya kayıp azalmasına mı bakıyoruz?

Son on yılda ekiplere danışırken, genellikle bu cevabı bilen takımdaki en kıdemli kişidir.

Tüm ekibinizi pazarlama planınızla buluşturmak için, her takım arkadaşının bu sorunun cevabını bilmesi gerekir.

Gelir hedefleri (veya belirli bir miktar / potansiyel müşteri kalitesi üzerinden liderlik değeri), pazarlama departmanlarının başarmak için görevlendirildiği en yaygın hedef türüdür.

Gelir rakamları daha sonra, ortalama sipariş büyüklüğüne göre aylık olarak getirmeniz gereken yeni müşteri sayısına çevrilebilir. İşte denklem:

Edinmeniz gereken yeni müşteri sayısı = İhtiyaç duyulan gelir / Ortalama sipariş büyüklüğü

Edinmeniz gereken müşteri sayısını anladığınızda, hedeflerinize ulaşmak için getirmeniz gereken fırsatları, SQL’leri, MQL’leri, potansiyel müşterileri ve web sitesi ziyaretçilerini bulmak için geriye doğru çalışabilirsiniz. Bunların hepsi dönüşüm oranlarına dayanmaktadır.

CRM ve / veya pazarlama otomasyon platformunuz, bu dönüşüm oranlarını yaşam döngüsü aşamalarında ve kanallarda (organik ve ücretli veya tavsiye) sunabilmelidir.

İşte ekibinizin bu ölçümleri bulmak için kullanabileceği yararlı bir hesap makinesi .

2. Benchmarkları Oluşturmak

Bu noktada, genel pazarlama hedefinize ulaşmak için web sitenizin getirmesi gereken müşteri sayısını, fırsatları, potansiyel müşterileri ve ziyaretçileri net bir şekilde anlamış olmalısınız.

SEO bu hedefin yüzde kaçından sorumlu?

SEO hedefinize ulaşma yeteneğiniz, markanızın bugün nerede durduğunu belirleyen bu kıyaslama serisine dayanarak ölçülebilir.

Sesin SEO Payı (SOV)

SOV, markanızın belirli bir konu veya anahtar kelime grubuna göre ne kadar iyi olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Markanız yüzde kaçı için Google’ın ilk sayfasında yer alıyor?

Bu alıştırma bize hem doğrudan hem de dolaylı SEO rakiplerimizden gelen rekabet ölçütünü veriyor. Hedef anahtar kelimelerim için iyi sıralanan içerik biçimleri türlerini anlamamıza yardımcı olur ve müşterime ulaşmak için yeni içerik dağıtım kanalları sunar.

Burada, “inşaat yönetimi yazılımı” dikeyine bakarak bir SEO ses analizi analizi örneği verilmiştir. Bu, yazılım incelemesi web sitelerinin (Capterra ve SoftwareAdvice.com gibi) organik arama listelerindeki en büyük ses payına “sahip olduğunu” gösterir.

Rekabetçi Sıralama Benchmark

Ardından, sizin ve doğrudan rakiplerinizin arama için sıraladığı tüm anahtar kelimeleri çekin. SEMrush’un boşluk analizi aracı bunu bir esinti yapar.

Kanallara Göre Trafik, Talepler, Fırsatlar ve Müşteriler

Organik trafik, ücretli, yönlendirilmiş ve diğer kaynaklarla karşılaştırıldığında nasıl bir performans sergiliyor? Geçen yıldan bu yıla kadar olan genel büyümeyi belirlemek için bu kriteri kullanın.

Bu kıyaslama size pazarlama programınızı değiştirmediğinizi varsayarak, gelecek yıla ölçeklendirme potansiyeline sahip olduğunuzu gösterir. Bu, pazarlama analitik platformunuzda veya burada görüldüğü gibi Databox gibi raporlama çözümlerinde yapılabilir. (Tam açıklama: Çalıştığım kurum bir Databox ortağıdır.)

Bu rapor, rekabete kıyasla kaç SEMrush kitlesinin endeksinde izlenen toplam anahtar kelimelerin sıralamasının ölçütünü çekiyor.

Ardından, bu raporun ihracatını alın ve anahtar kelimelerinizi genel konuya göre kategorize edin. Bu, arama içinde “sahipliğiniz” olan konular için bir ölçüt sağlayacaktır. Ayrıca, rakiplerinizi yenmek için ne kadar iş yapmanız gerektiğini gösterir. (Tam açıklama: Çalıştığım ajans SEMrush ortağıdır)

Dönüşüm oranları

Pazarlama ekibiniz ziyaretçileri müşterilere ve müşterilere ne kadar iyi dönüştürür?

Ziyaretçilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin genel kalitesini belirlemek için bu dönüşüm oranlarını kanala çekin.

Zengin snippet’ler

Google, SERP’lere sürekli olarak yeni özellikler eklemektedir . Çevik olarak uyum sağlayabilenler için büyük bir ilk hamle avantajı var.

Markanızın en üst rekabetinize göre sıraladığı zengin snippet yüzdesi ile kıyaslayın. Bu kıyaslama, zengin / özellikli snippet’ler kazanmak için kullanabileceğiniz diğer içerik biçimlerini veya işaretlerini gösterir.

Moz ve SEMrush, zamanla bunu ölçmek için bu tür bir analiz sunar.

Teknik SEO Sorunları

Web sitenizin dizine eklenmesini veya aramada üst sıralarda yer almasını engelleyen faktörleri ölçün. Sitenizi taramak ve sayfadaki genel SEO sağlığınızı ölçmek için çeşitli araçlar vardır .

Ne kadar düşük asılı meyvelerin, hızlı değişikliklerin gözle görülür bir etkiye sahip olabileceğini görmek için önemli SEO sorunlarına karşı kritik hataların sayısını hesaplayın. Bu, SEMrush’un site denetim aracından bir örnek.

3. Eylem Planınızı Geliştirme

SEO hedefinize ulaşmak için kullanabileceğiniz yalnızca altı kaldıraç var:

 • Trafik hacmini arttırın.
 • Trafik kalitesini artırın.
 • Kurşun hacmini arttırın.
 • Kurşun kalitesini arttırın.
 • Müşteri hacmini arttırın.
 • Müşteri kalitesini ve ortalama sipariş boyutunu arttırın.

Evet, bu basitleştirilmiştir ve bunu daha birçok alt kaldıraca bölebilirsiniz. Bununla birlikte, eylem planınızı dağıtarak, pazarlama yatırımınızı önceliklendirebilir ve altı kolun tümünü aynı anda taşımaya çalıştığınızı hissetmeyebilirsiniz.

SEO planınız aşağıdakilere dayanmalıdır:

 • Kriterleriniz.
 • Arama talebi
 • Rekabet.
 • Kaynaklar / bütçe mevcut.
 • Kategoriniz için mevsimsellik.

Planınıza uygun bazı SEO işlem öğeleri:

SEO Ayakizinizi Genişletmek

Kriterlerinizi tamamlayarak, sıralamada yer almadığınız yeni konular, dolaylı rakipler de bu sıralamalar için yarışacak ve sıralama içeriğinin biçimlerini belirlediniz.

SEO ayakizinizi, rekabetçi sıralama analizinizde tanımlanan sıralama dışı konulara odaklanan içerik oluşturma veya optimizasyon yoluyla genişletin.

Trafik kalitenizin, web sitenizdeki içerik değişikliklerine bağlı olarak nasıl değişebileceğinin farkında olun. Tüm trafik eşit değil.

Blogunuza daha fazla dönüşüm yolu trafiği trafiğini sürmek, anında gelir elde etmenizi gerektirmez.

Ayrıca SEO ayak izinizi web sitenizden genişletebilirsiniz. Ses paylaşımı analizinde, aslanın anahtar kelimelerdeki payını düşeyde “sahip” üçüncü taraf inceleme siteleri belirledik.

Aktif inceleme oluşturma ve profil tamamlama yoluyla varlığınızı diğer web sitelerinde geliştirerek SEO ayak izinizi genişletin.

Mevcut SERP’lerin TO’sunu Artırma

En son ne zaman marka adınızı aradınız? İnsanların mevcut SERP’lerinizi tıklamamasının nedenleri var mı?

İyi markalanmış SERP’lerde en düşük TO değerinin en büyük suçlularından ikisi ya kötü bir şekilde optimize edilmiş başlık / meta etiketler ya da diğer endüstri inceleme sitelerinde kötü değerlendirmeler / derecelendirmelerdir.

Beşe bir puanın beşte ikisini gösteren yakındaki bir gözden geçirme web sitesi olan SERP, insanları şirketinizi düşünmekten hızla uzaklaştırabilir. Bu durumda, SEO programınızın büyük bir kısmı proaktif bir inceleme oluşturma programı oluşturuyor olmalıdır.

Mevcut Organik Trafikten Dönüşüm Oranını Artırma

Bildiğiniz gibi, UX sıralamada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda insanların sizden dönüşüm ve satın almalarını sağlamada rol oynar.

İnsanların web sitenizi gezinmelerini izlemek için Hotjar veya Lucky Orange gibi ısı eşleme yazılımlarını kullanın. Nerede sıkışıp kalıyorlar?

Zaten web sitenize sürüş trafikten daha fazla değer ayıklayın.

Sıra Kaybı Tehdidinin Azaltılması

Son olarak, teknik sorunlar ve rekabetçi baskılar zaman içinde SEO hasarına neden olabilir.

Yıllık SEO planınızda kritik hatalara öncelik verin. Bunlar bir web sitesi yeniden tasarımı veya CMS geçişi sırasında daha sık ortaya çıkma eğilimindedir . Bu yüzden bu yıl için docket ise kaynakları tahsis edin.

Dikkate alınması gereken en zor tehditlerden biri, rekabetçi baskılarla mücadele etmek. Organik varlığını sürekli olarak artıran rakipleri belirlemek için ses payı analizinizi üç ayda bir yapın.

Google Eğilimler ayrıca, organik arama trafiğinizi etkileyen dış faktörleri tanımlamak için genel tüketici arama eğilimleri hakkında fikir verebilir.

Sonuç

Hedef belirlemeye ağırlık verecek en büyük faktörler mevcut kaynaklarınız, bütçeniz ve zaman çizelgenizdir.

Hayata değişiklikler getirmek için sıfır bütçeyle veya dahili destekle genel pazarlama hedefinize hızlı bir şekilde önemli SEO katkıları yapmanız beklenemez.