Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

Etiket: SEO

Seo, Web Geliştirme, Web Tasarım

Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları

Her an değişebilen SEO algoritmalarını takip etmek ve web siteleri güncel tutmanın önemi gün geçtikçe artarken Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasında hangilerinin yaygın olduğuna göz atalım istedik.

Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları

Anahtar Kelimeler

SEO yapmaya başlamak için karar verilmesi gereken ilk konulardan biri, arama motorlarında hangi kelimelerde üst sıralarda olmak istediğinizdir. Bu konuda sanıldığı kadar da özgür değilsiniz aslında. Çünkü yanlış anahtar kelime seçimleri, Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasındaki en yaygın hatalardan biri. Bunun için anahtar kelimelerinizi belirlemeden önce Ubersuggest, Semrush, Searchmetrics ve Keyword Tool gibi araçlar ile incelemeler yapmak doğru kelimeleri seçmenize yardımcı olacaktır. Bu noktada hedef kitlenin de göz önünde bulundurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Anahtar kelimenin belirlenmesinin ardından kullanımının da doğru planlanması önem taşıyor. Anahtar kelimenin yoğunluğu SEO başarının artmasını sağlamıyor ne yazık ki. Bu nedenle az veya fazla olmayacak şekilde yeterli bir dağılım planlaması gerekiyor.

Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasındaki bir diğer yaygın hata ise içeriklerin belirlenen anahtar kelimelerle ilgili olmaması. Google, içeriklerin de anahtar kelimelerle uyumlu olup olmamasına dikkat ediyor ve Google’ı kandırmak pek de mümkün olmuyor.

İçerik Kalitesi

Google’ın affetmediği ve sıklıkla yapılan hatalardan biri de içeriğin kalitesine yeterli özenin gösterilmemesi oluyor. Bir içeriğin kopyalanmış olması, özgün olmaması, kaynak gösterilmemesi gibi noktalar sitenize eksi puan olarak yansıyacaktır. Bunun yerine anahtar kelimelerinizle uyumlu, hedef kitlenize yönelik, size özel özgün ve anlamlı içerikler üretmeye zaman ve emek harcamanın karşılığında Google’ın sevdiği siteler arasında yer almanız kaçınılmaz.

Etiketler

Arama motorları sitenizdeki görselleri alt etiketlerden tanımlayabilir. Bu nedenle görselinizi Google’a tanıtacak bir alt etiket belirtmeniz oldukça önemli. Bunun yanı sıra başlık etiketleri kullanmak ve meta açıklamaları olmazsa olmaz temeller arasında yer alıyor. Ancak bunlar da Web Tasarımda Yapılan SEO Hataları arasında sıklıkla karşılaşılıyor.

Responsive Tasarım

Mobil kullanım oranlarının gün geçtikçe arttığını ve bununla birlikte web sitelerin mobil uyumlu olmasının öneminin de arttığını her fırsatta hatırlatıyoruz. Responsive tasarım çalışması yapılmayan sitelerin SEO yarışında geride kalmaması için web tasarım aşamasında bu konunun da ele alınması şart.

Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medyanın görmezden gelinemeyecek bir gücü olduğunu biliyoruz. Artık sosyal medya hesaplarının da bir uzman desteğiyle profesyonel olarak yönetilmesi, hedef kitleye ulaşılması ve etkileşim oluşturulması konusunda oldukça verimli sonuçlar doğuruyor. Çeşitli stratejilerle kullanıcıların sosyal medya hesaplarından web sitesine yönlendirmesi de ziyaretçi sayınızın artmasına yardımcı olacaktır. Web sitesi tasarımında da sosyal medya hesaplarının logolarının eklemesi ve doğru linklere yönlendirilmesi de unutulmamalıdır.

Seo, Web Geliştirme

SEO’da Psikolojinin Rolü

SEO Pazarlamacının görevi, en derin seviyesinde yıllar boyunca sabit kalmıştır.

Dijital devrim teknolojiyi ön plana çıkardı, ama sonuçta biz iletişim oyunundayız.

Başarılı pazarlamacılar izleyicilerinin motivasyonlarını anlar ve insanları harekete geçmeye nasıl ikna edeceğini bilir. Bu özellikle arama alanında geçerlidir.

Ortalama tüketici kitlelerinin arama motorlarıyla ilişkisi, mobil mobil çağda kökten değişti.

Tüketiciler gitmek istediklerinde, yaptıklarında veya tanıdıklarında arama yapmak için ulaşırlar. “Mikro-anlar” ın öncülünün tamamı bu görüş üzerine inşa edildi.

Google şimdi bizi telefonlarımızla, konuşmacılarımızla ve yazılımlarını koyabilecekleri herhangi bir nesneyle konuşarak her ihtiyacın karşılandığı “Yardım Çağı” na almak istiyor.

Tahminler, Google Asistan’ın yakında 1 milyardan fazla cihazda kalacağını tahmin ederken, Amazon zaten 100 milyondan fazla Alexa cihazı sattığını tahmin ediyor .

Arama bugün bir niş veya uzman disiplini değildir; ortamdır, güvenilirdir ve her gün çok çeşitli niyet durumlarıyla tüketicilere bağlanır.

Bu nedenle, arama pazarlamacıları olarak, kutsal tahıl müşteriye ilham vermeden sadakatine kadar olağanüstü deneyimler sunmaktır.

Anahtar kelime doldurulmuş kopyası, böyle zorlu ve rekabetçi bir ortamda artık kesmiyor.

Teknoloji, bu iletişimsel açığı izleyicimizle yeni, yenilikçi yollarla birleştirmemize yardımcı olabilir, ancak yalnızca insan psikolojisinin potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarırsak – hem izleyicimizi anlamak hem de geliştirmek için ihtiyaç duyacağımız becerileri geliştirmek için.

Teknoloji ve Psikoloji Genişletilmiş İstihbarat Sağlayabilir

Önümüzdeki on yıl içinde öne çıkan pazarlamacılar hem teknolojinin hem de insanın gücünü anlayanlar olacaktır.

Bu, aydınlanmış pazarlamacıların teknolojiyi en uygun alanlarda kullanmalarını sağlayacak ve bu temeli pazarlama ekibinin yeteneklerini geliştirmek ve genişletmek için kullanacak.

MIT bilim adamları, bu “genişletilmiş zeka” olarak adlandırdılar; bu, teknolojinin oynayabileceği faydalı rolün değerlendirilmesinde yararlı bir yol.

Yapay zekanın (AI) işlerimizi nasıl alabileceğine dair pek çok sansasyonel başlık var  , ancak daha yakın bir araştırma bunun böyle olmadığını gösteriyor.

Dünya Ekonomik Forumu, teknolojinin 2022 yılına kadar 58 milyondan fazla iş yaratmasını bekliyor .

IBM Research’ten John Smith’in dediği gibi :

“AI’nın rastgele bir şekilde yeni bir şey bulması kolay. Ancak, yeni ve beklenmedik ve kullanışlı bir şey bulmak çok zor. ”

Kısacası, gücü bizimkileri tamamlayıcı niteliktedir.

AI’nın, veri analizi gibi, görevi insanlardan daha hızlı ve daha etkili şekilde yerine getirebileceği alanlardaki insanlardan devralması muhtemeldir.

Aslında, Adobe’nin 2019 Dijital Trend raporu , büyük işletmelerin yüzde 36’sının şu anda veri analizi için AI kullandığını, yani geçen yılki rakamın yüzde 50 arttığını buldu.

Teoride, insanları zihinle uyuşma görevlerinden kurtarır ve benzersiz insan becerilerinin en fazla etkiye sahip olabileceği alanlara odaklanmalarını sağlar.

Ancak, aktif katılımımız olmadan bu olmayacak. Bu kadar çok işin otomasyonu, aslında, verimlilik artışından ziyade gönül rahatlığına neden olabilir.

Becerilerini geliştirmek istedikleri alanları belirlemek ve zaman içinde bir gelişim planı uygulamak pazarlamacılara kalmıştır.

Örneğin, hangi soruların sorulacağını ve ardından bulguların nasıl yorumlanacağını bilmeden, otomatik bir veri analizi teknolojisinin çok az ticari etkisi olacaktır.

AI, hangi makale konularının izleyicilerimizle rezonansa gireceğini söyleyebilse de, yine de onları meşgul edecek çekici içerik oluşturmamız gerekiyor.

Temel olarak, pazarlamacılar teknoloji ve izleyicileri arasındaki muhataplar oldu.

Her veri noktası, bir arama sorgusu veya dönüşüm olsun, bize kendisini oluşturan kişi hakkında bir şeyler söyleyen bir iz bırakır.

Bu bilgiyi daha etkili bir içerik stratejisine dönüştürmek pazarlamacılara kalmıştır.

Karar Vermede Psikolojinin Rolü

Hiper-rasyonel algoritma dünyası, insanlar olarak kararlarımızı nasıl aldığımızın bir yansıması değildir. Aslında, birkaç on yıl önce tahmin edilenden çok daha sık irrasyonel faktörler tarafından yönlendiriliyoruz.

Duyguların karar vermedeki rolünü anlayarak kendimiz için daha iyi kararlar almaya başlayabilir ve diğerlerini de yararlı eylemlerde bulunmaya itebiliriz.

Bir arama sonuçları sayfasına baktığımızda, bir akıllı telefonun küçültülmüş ekran boyutunda dikkat çekmek isteyen sayısız liste var.

Hedef kitlenizi gerçekte neyin etkilediğini bilmek bir gösterim ve tıklama arasındaki fark olabilir.

Erik du Plessis’in “ Reklamı Yapan Zihin ” den alındığında, aşağıdaki resimde COMMAP modeli gösteriliyor.

10.000 televizyon reklamı veritabanından, du Plessis, tüketicileri bir markanın mesajını beğenmeye ve hatırlamaya yönlendiren faktörleri tespit etmek için yola çıktı.

Geniş “sevilebilirlik” kavramının insanları ikna etmenin anahtarı olduğunu buldu. Bu para birimi, bir ticari karmaşa, yabancılaşma veya aşinalıkla sonuçlanmadan eğlence, empati veya alaka düzeyi elde ettiğinde yaratılır.

Temelde, başarılı bir reklam kampanyasının anahtarı bu altta yatan psikolojik motivasyonlarda yatmaktadır. Bu, bazı açık biyolojik nedenlerle ortaya çıkar.

Kararlar alındığında amigdalanın (beynin duygusal süreçlerle ilişkili bir parçası) aktif olduğu artık yaygın olarak kabul görüyor.

Korku, kıskançlık ve heyecan, satın almada iş sigortası yaptırmak kadar mantıklı görünebilir. Tabii ki, rasyonel faktörler de hayati öneme sahip, fakat her şey eşit olduğunda, bizi bir seçim yapmaya iten duygudur.

Bunlar gibi bulgular, davranışsal iktisat endüstrisinin yaratılmasına yol açmıştır.

Araştırmacılar yüzlerce irrasyonel önyargı belirledi ; beyinlerimiz kısayollar, her zaman yararlı olamasalar bile hızlı kararlar vermek için kullanırlar.

 • Çok fazla seçenekle karşı karşıya kaldığımızda, “karar felcine” neden oluyor.
 • Zaten düşündüğümüzü pekiştiren bilgileri aradığımız “onaylama yanlılığı” na eğilimliyiz.
 • İnsanlar kalabalığı takip etme eğiliminde olduğumuz için “sürü” suçlu.

Bunların hepsi hayatta kalma içgüdüleridir, büyük ve küçük şekillerde. Açılış sayfası görüntüleri, harekete geçirme ifadesi metni ve meta açıklamaları gibi öğelerin oluşturulması bu görüşlerle desteklenmelidir.

Nicel veri ve nitel görüşlerin kesişme noktasında, bir marka izleyicisine hem rasyonel hem de duygusal olarak hitap edebilir.

SEO endüstrisinde bunun unsurlarını her zaman anladık.

Örneğin, bağlantı kurma konusunda , bize bağlantı vermek için bir siteyi teşvik etmemiz gerektiğini biliyoruz. Sitemize tıklayacaklarsa okuyucu için değer katmalıyız. Ayrıca, tüm pazarlama disiplinlerinde psikolojinin öneminin giderek daha fazla tanınması var.

Bir Econsultancy raporuna göre , pazarlamacıların yüzde 94’ü , yumuşak becerilerin sektörde başarılı bir kariyere sahip olmak için teknik beceriler kadar önemli olduğuna inanıyor .

Yumuşak beceriler terimi, kişilerarası yeteneklerin önemini her zaman biraz azalttı, ancak bu değişiyor.

Pazarlamacılar, simbiyotik kullanıcı dostu AI güdümlü teknolojilerin önem kazandığını ve SEO uzmanlarının iletişim kurma, ikna etme ve dönüştürme yeteneklerine odaklanmalarına yardımcı olduğunu görebilir.

Geçen yıl BrightEdge’den yapılan araştırmalar, pazarlamacıların bu fırsatı nasıl gördüklerini vurguladı:

 • Müşteriyi anlamak
 • Verimliliği artırmak.
 • Daha iyi performans gösteren içerik oluşturma.

SEO’da Psikolojinin Kullanımı

Teknoloji ve insan psikolojisi arasındaki etkileşim, başarılı SEO stratejilerinin arkasındaki itici güç olmaya devam edecek.

Özellikle aşağıdaki ilişki bu ilişkiyle hızlandırılacaktır:

1. Müşteri Görüşleri

AI değişkenler arasındaki ilişkileri büyük ölçüde ortaya çıkarabilir ve bu da bir markanın izleyicileri hakkında yeni bilgiler edinilmesine neden olabilir.

İzleyicinin psikolojisini anlayarak, bu bilgileri müşteri yolculuğunda daha iyi içerik sunmak için kullanabiliriz.

2. Niyeti ortaya çıkarmak

Seyircilerimizin ne söylediğini veya ne yaptığını bilmek artık yeterli değil; Ayrıca neden yaptıklarını da bilmemiz gerekiyor.

 • Hedef kitlemim neden belirli bir arama sorgusu kullanıyor?
 • Hangi işi tamamlamak istiyorlar?

Bu soruları cevaplamak bize niyet durumları hakkında daha fazla bilgi verecektir.

3. Teşvikler

Teşvik seçmeye, harekete geçmeye programlandık çünkü bize bir şekilde fayda sağlayacak.

Markaların, bir ürünün veya hizmetin faydalarını ön plana çıkaran mesajlaşma yoluyla bu bilgileri SEO stratejilerine dahil etmeleri gerekir.

Bu, bağlantı kurma için de geçerlidir. İnsanların içeriğe bağlanmasına neyin yol açtığını anlarsak, çok daha etkili kampanyalar oluşturabiliriz.

Bağlantı kurma psikolojisi, örneğin, sosyal medyada içerik paylaşmanınkilerden farklıdır.

4. Görsel İçerik

İnsan beynine iletilen bilgilerin yüzde 90’ı görseldir ve insanlar 12 milisaniyeden daha az bir süre için görülen görüntüleri tanımlayabilir.

Görsel içeriğin duygusal etkilerini ve geniş kapsamlı renk teorisi alanını hesaba katarsak , deney alanı çok geniştir.

Video ve görüntüler SEO uzmanları tarafından sıklıkla göz ardı edilir, ancak bir izleyici kitlesine ulaşmak için harika bir fırsattır.

5. Sosyal Kanıt

İnsanlar, akranlarının görüşleri ile hayal ettiklerinden çok daha büyük ölçüde şekillenirler.

Derin bir düzeyde, diğer insanların geri bildirimlerine güveniriz, çünkü faydalı bir kısayol sağlar.

Kendimiz için her şeyi denememiz gerekmez; sadece bazı değerlendirmeleri okuyabilir ve oradan bir karar alabiliriz.

Bu nedenle SEO uzmanları , açılış sayfalarındaki değerlendirmeleri ve müşteri övgülerini veya referanslarını kullanarak sosyal kanıt potansiyelini en üst düzeye çıkarmalıdır .

6. Mesleki Gelişim

Pazarlama ve teknoloji arasındaki ilişkiyi anlayan SEO uzmanları kendi kariyerlerini yükseltebilirler.

Teknolojinin etkin kullanılmasına izin verecek beceriler ve hem pazarlama ekibinde hem de C-Suite’e sonuç sunmak için iletişim becerileri geliştirin .

7. Değişim için Zihniyet

Bugün herhangi bir pazarlamacı için en önemli yumuşak becerilerden biri değişime ayak uydurma yeteneğidir.

Bu, sonuçta herkesin eline geçen doğru zihniyetin geliştirilmesine bağlıdır.

Pazarlama endüstrisindeki gürültüyü nasıl gidereceğinizi ve gerçekten önemli olan faktörleri nasıl yalıtacağınızı bilmek, SEO’ları meslektaşlarından ayıracak.

özet

Bu kadar kesinti içinde birleştirici olan konu, bizi yaratıcılık, empati ve stratejik bakış açısı gibi makinelerden ayıran etmenlerin arama pazarlamasının gelişiminde belirleyici bir trend olacağı yönündedir.

Bu dersler tüm pazarlama disiplinleri için geçerli olsa da, SEO için iki kat önemlidir.

Arama, günün herhangi bir saatinde tüketiciler için bir ortam fenomenine yükseltildi.

Arama stratejilerimizi insanlaştırmanın tek yolu izleyicimizi neyin etkilediğine dair derin bir anlayış geliştirmek.

Oradan, öngörüleri açığa çıkarmak, mesajlarımızı ölçekli olarak iletmek ve sonuçları rapor etmek için teknolojiyi kullanabiliriz.

Bu yeni manzarayı benimseyen pazarlamacılar sonuçlarının çarpıcı bir şekilde geliştiğini göreceklerdir.

Seo, Web Geliştirme

SEO Bakım Kontrolü Günlük, Aylık, Üç Aylık ve Yıllık

SEO başarılı olmak için zamanla strateji ve özel taktikler gerektiren bir disiplindir.

Denetimler ve bir defalık optimizasyonlar organik pozisyonlar üzerinde bir miktar etkiye sahipken, devam eden bir taahhüt seviyesi olmadan sürdürülebilir sıralama, organik trafik ve dönüşüm hedefi artışı bulmak zordur.

Temel düzeyde, arama motorlarının – özellikle Google’ın – algoritmalarındaki sinyalleri ve değişkenleri sürekli değiştirdiğini ve ayarladığını biliyoruz.

Bazen ne olacağını biliyoruz ve duyurulursa bunun için plan yapabiliriz. Bununla birlikte, çoğu durumda, önceden herhangi bir algoritmik değişiklik olduğunu bilmiyoruz.

Ne zaman konum, görünürlük veya trafikte bir değişiklik görürsek – ya bir arama motorunun yaptığı bir değişiklik nedeniyle veya rakiplerinizin yaptığı bir şey yüzünden – reaktif olmaya zorlanırız.

Ancak SEO’da proaktif olmanın önemini asla unutmamalısınız.

Aşağıda, sürekli devam eden bakım veya yönetim planının bir parçası olarak dikkat etmeniz gereken en önemli günlük, aylık, üç aylık ve yıllık SEO görevlerinden bazıları verilmiştir.

Günlük

Kendini geliştir

Endüstri haberlerinde güncel kalmak, herhangi bir bakım veya devam eden yönetim planına dahil edilmesi gereken SEO’nun kritik bir yönüdür.

Bu, kritik görev uyarılarından, arama motorlarının SEO’nun en iyi uygulamalarınailişkin sekmeleri tutmaya ve Arama Motoru Dergisi gibi kaynaklardan gelen haberleri kırmaya kadar kendilerini duyurduğunu gösterir .

Sektördeki büyük değişimleri kaçırmak zor. Ancak daha küçük, daha ince değişiklikler onları kaçırdığınızda büyütülebilir veya en iyi uygulamalar modası geçmiş hale gelebilir.

Mevcut Metriklerinizi Bilin

Temel SEO performans ölçütlerinizi  gerçek zamanlı olarak veya günde en az bir kez izlemek  , özellikle e-ticaret işlemlerine dayanan veya bir satış ekibini beslemek için hacim sağlayan markalar ve şirketler için gereklidir.

Web sitenizin üst düzey metrikler aracılığıyla aramada nasıl performans gösterdiğini bilmek, kırmızı bayrakların tanınması için önemlidir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Belirli veya toplu bir konumlandırma damlası.
 • Organik bir trafik düşüşü.
 • Satışlarda veya kurşun hacminde bir düşüş.

Sorunları olur olmaz tanıyabilmek çok önemlidir.

Genel pazarlama ve iş hedeflerinizi etkilemeden önce sorunları teşhis edebilmeniz ve olumsuz eğilimleri tersine çevirebilmeniz gerekir.

Haftalık olarak daha az kritik KPI’leri (anında reaksiyon gerektirmeyenler) izleyebilirsiniz.

Taktiklerde İlerleme Yap

Sağlam bir SEO planının veya kampanyasının  hedefleri , stratejileri ve özetlenen belirli taktikleri olmalıdır.

Günlük süreç belirli görevleri, dönüm noktalarını ve daha büyük resme doğru çalışan ulaşılabilir eylemleri içermelidir.

Taktikler, ilk kez bir aşamalı yaklaşımda veya daha fazla durulama ve tekrarlama metodolojisinde olan eylem öğelerinde gerçekleştirilen şeyleri içerebilir.

Bununla birlikte, yıl boyunca belirli teknik, sayfa içi ve sayfa dışı eylem öğelerinin listesi tanımlanmalı, aylara ayrılmalı ve takipte kalmak için günlük olarak yapılabilecek taktik ve ilerlemelere girilmelidir.

SEO, hem büyük resmi düşünmeyi hem de günlük görevleri ve aksiyon öğelerini ele almayı gerektirir.

Aylık

Performans Raporu

Günlük veya haftalık KPI izlemenin ötesinde, performansı daha geniş bir şekilde rapor etmek için aylık döngüleri kullanmak genellikle önemlidir.

Aylık kontrol noktalarının odağı, daha büyük veri örneklemini karşılaştırmak ve eğilimleri görmek için özel bir zaman sağlar.

Aylık performans raporlaması , tamamlanmış ayın yıldan yıla karşılaştırmasını ve mevcut tüm yıl istatistiklerini içermelidir.

Amaçdaki sapmaların neyin ve niçin olduğuna dair hikayeler, hedeflerin aşılmasına yönelik kutlamalar ve plandaki olası değişiklikleri garanti eden metrikler, performans verilerinin gösterge tablosunda veya anlık raporunda öncelikli olarak önceliklidir.

Tamamlanan ve Devam Eden Eylem Öğelerini Özetle

Bu, önceki ayki taktikleri ve yürütmeyi plana karşı değerlendirme şansı.

 • Her şey tamamlandı mı?
 • Sapmalar var mıydı?
 • Hangi engelleri veya barikatları kapatıyor veya aşılıyordu?

Geçmişe bakmak geleceği şekillendirmeye yardımcı olur.

Aksiyon öğelerini ve taktiklerini performans verileriyle birleştirdiğinizde, SEO performansını yönlendiren şeyin gerçekliğini görmeniz gerekir.

Gelecek Ayın Eylem Kalemlerini Planlayın ve Planı Değerlendirin

Aylık aralıklar, görevlerin tamamlanmasında hesap verebilirliği sağlamak için mükemmeldir. Yıl planlandığı zaman bile, SEO ve performansta işler değişiyor, ilk defa bir şeyler yaptıktan sonra beklediğimiz gibi değil.

Aylık bir planlama yaklaşımı kullanarak, belirli bir taktiği ikiye katlamak ya da genel stratejiyi yeniden kalibre etmek için ayarlamak gibi planlarda değişiklikler yapılabilir.

Performansı ve taktikleri aylık olarak değerlendirmek için yeterince çevik olmakla, olayları fazla düşünmekten ve çok hızlı tepki vermekten kaçınabilirsiniz, ancak aynı zamanda çok fazla zamanın geçmesine ve hedeflere yönelik eğilimlerden kaçınmasına izin vermeyebilirsiniz.

üç aylık

Teknik Konular Denetimi

SEO odağınızın başlangıcında teknik sorunları ele aldığınızı ve günlük ve haftalık izlemede kırmızı bayrakları tetikleyenleri izlediğini varsayarsak, her üç ayda bir denetime daha geniş bir göz atmak önemlidir.

Bu denetim, Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları’ndaki bildirilen sorunların bir incelemesini içermelidir . Ayrıca, site hızı, mobil kullanılabilirlik, yapılandırılmış verilerin doğrulanması ve sıklıkla daha sık bakılmayan yönler için kıyaslamaların ve standartların karşılaştırılması.

Sayfa İçi Sorunlar Denetimi

Bir denetim süreci olmadan ve hatta sık sık izlemeyle bile, web sitelerinde işler oluyor.

Bir kod güncellemesi, bir eklenti / uzantı güncellemesi veya içerik yayınlamak, yinelenen etiketlere, yinelenen içeriğe ve hatta sayfa içi öğelerin eksik olmasına neden olabilir.

Çok çeşitli ücretsiz ve abonelik üçüncü taraf araçları kullanılarak yapılabilecek sayfa içi sorunların üç ayda bir denetlenmesi önemlidir. Bir meta açıklama silinmiş gibi bir şey değişirse, günlük işleme bile uyarılar ve faktör gönderecek araçlar vardır.

Ne olursa olsun, denetim sonuçlarının ve gerekli düzeltmelerin belirtildiğinden emin olmak için önemli olan üç aylık değerlendirme ve önceki denetimle karşılaştırılması için sağlam bir araç istifleme ve işleme sahip olmak, taktik plana uydurmaktır.

Bağlantı Profili Denetimi

SEO planı genel olarak muhtemel bazı bağlantı kurma biçimlerini içerir . Bunun ilgi çekici içerikle veya daha odaklanmış bir araştırma ve tanıtım planıyla bağlantı kurarak gerçekleştirilmesi olsun, muhtemelen devam etmekte olan taktiklerin bir parçasıdır.

Taktiklere zaman ve çaba harcaması, genel bağlantı profilinin görünürlüğünü önemli kılmaktadır. Bu, aylık raporlama aşamasında izlenen bir performans ölçümü olabilir, ancak üç ayda bir daha derinlemesine denetlenmelidir.

Bağlantıların kalitesinin, bağlantıların miktarının, kaynakların çeşitliliğinin, bağlantılı içeriğin uygunluğunun, rakiplerle karşılaştırmanın, kıyaslamaların karşılaştırılmasının ve dönem içi karşılaştırmaların değerlendirilmesinin, planın alanda öngörüldüğü gibi gerçekleştirilmesini sağlamak için tüm önemli hususlar olduğu, geri

Ayrıca, günlük veya aylık çabalarla yakalanmadıysa, herhangi bir spam bağlantısı veya olumsuz SEO denemesi burada yakalanabilir ve sakıncalı olma sürecinde ele alınabilir.

Yerel Listeleme Denetimi

Yerel listeleme yönetimi bakım moduna girdiğinde, NAP (ad, adres, telefon) verilerinde veya veri listelemesindeki tutarsızlıklarda büyük değişikliklere sık sık ihtiyaç duyulmayacaktır . Ancak, bu gerçekleşmeyeceği ve “kur ve unut” olabileceği anlamına gelmez.

Verilerin doğruluğunu ve tutarlılığını sağlamak için üçüncü taraf araçlarını kullanan bir denetimin en az üç ayda bir yapılması şiddetle önerilir.

Bu denetim, tek seferlik olarak ele alınabilecek sorunları tanımlayabilir, performans ve rehberlik içeriği, incelemeleri ve girişlerin diğer yönlerinde temel NAP verilerinin ötesinde yapılması gereken değişiklikler hakkında rehberlik sağlayabilir.

Yıllık

Performansı ölç

SEO için yıllık planlar yürütürken – ve hatta yıllık sözleşmelerde veya değerlendirme döngülerinde olmasa bile – bütün bir yıl boyunca veri almak ve değerlendirmek, strateji önermek ve ölçülebilir ROI hesaplamaları bulmak için faydalıdır.

SEO, arama motorlarında mümkün olan en rekabetçi konumlandırmaya ulaşmak için uzun vadeli bir süreçtir. 12 aylık aralıklarla performans verilerine bakmak, önceki dönemlerle karşılaştırmak, kıyaslamalara bakmak ve başarıları kutlamak için değerli bir zaman yatırımıdır.

Planlama Stratejisi ve Taktikleri

Yıllık performans verilerini gözden geçirmenin yanı sıra, gelecek yıl için hedeflerinizi, stratejinizi ve taktiklerinizi planlamalısınız.

Plan bir hafta boyunca bakıma değişebilse de, bir plana sahip olmak ve bir hedef belirlemek ilerlemeyi ölçmek için bir anahtardır.

Bir plan yapmadan ve geçmiş öğrenmeleri kullanarak ve gelecek yıl içinde harcanan kaynakların gerçekçi bir görünümünü kullanmadan beklentiler ve gerçeklik arasında bir boşluk olabilir. Yoldan aylar geçmeden önce bunu düzeltmek en iyisidir.

Sonuç

Başarı için devam eden bakım ve devam eden SEO yönetimi adımları, bazen farklı markalar, ajanslar ve organizasyonlar için sıklık ve önem açısından değişebilir.

Ancak, sahip olması gereken kontrol listesi öğelerini içeren iyi tanımlanmış ve yapılandırılmış bir sürece sahip olma ihtiyacı, örgütlenmenin ve hedeflere doğru çalışmanın anahtarıdır.

Sağlam bir plan ve kontrol listesi olmadan, belirli bir hafta, ay, çeyrek veya yılda parlak nesneyi, haberleri veya tercih edilen taktikleri kovalamak konusunda çok fazla çeviklik veya dalgalanma olabilir.

SEO’nun doğası, diğer pazarlama kanallarından daha uzun vadeli bir disiplin olmakla birlikte odaklanmayı başarmak esastır.

Seo, Web Geliştirme

SEO Nasıl Çalışıyor?

Arama motoru optimizasyonu her zaman gelişir ve değişir.

Her yıl, belirli yöntemler SEO topluluğu tarafından “sahip olması gereken taktikler” olarak benimseniyor, diğerleri ise Google’ın algoritma güncellemeleri sayesinde tarihin eşiğine geliyor  .

Bunun ışığında, SEO, çoğu kişi tarafından daha fazla trafik kazanmak ve SERP görünürlüğünü  kısa bir süre boyunca artırmak için güncellemeleri bulmaya devam eden arama motorları ve SEO uzmanları arasında hiç bitmeyen bir savaş olarak algılanıyor .

Ama bu gerçekten böyle mi? SEO tam olarak nasıl çalışır?

Bu makalede, bugün SEO peyzajına bakış açımı sunacağım, arama motorlarının uyduğu birkaç temel prensibi listeleyeceğim ve SEO’nun iç işleri hakkındaki anlayışımı paylaşacağım ve neden birden fazla taktikleri deneme yanılma yoluyla birleştirmenin tek yoludur? kampanyanızı başarıyla yönlendirin.

Bugünün SEO Manzarası

Nitty-gritty’e inmeden önce, şu an SEO’da neler olup bittiğine dair daha geniş bir perspektif elde edelim.

Gerçek arama sonuçlarını yalnızca ilk sayfanın yarısında görüyoruz. Sonra, daha da fazla reklam ve daha alakalı arama terimleri.

Aşağı doğru olan şey şudur: Google ve diğer arama motorları aramadaki organik sonuçları bastırır.

Google sayfa başına hala 10 organik sonuç göstermesine rağmen, reklamlara, cevap kutularına, “İnsanlar da soruyor” bölümlerine ve diğer araçlara dikkat çekmek için tasarlandı.

Organik TO’nun 2015’ten bu yana yüzde 37 oranında düşmesi ve görünüşte ilerlemeye devam etmesi şaşırtıcı değil .

Organik olarak listelenme yarışması ısınmaya devam ederken, SEO uzmanlarının hayatta kalabilmek için 2018’de oyunlarına başlaması gerekiyor.

İşte şu anda hangi prensiplerin işe yaradığını öğrenmek size yardımcı olabilir – bunları web sitenizin yararına nasıl birleştireceğinizi bulmanız şartıyla.

SEO’nun Temel İlkeleri Bugün

1. Linkler Hala Kural

Linkler , SEO’nun ilk günlerinden beri önemliydi ve hala bir web sitesinin Google’a üstün performansının en güçlü göstergelerinden biri.

Ne kadar kaliteli, alakalı bağlantılar edinirseniz, web sitenizin SERP’leri de o kadar yüksek olur.

Kısacası, linkler hala SEO için esastır .

SEO çabalarınızın bir parçası olarak bağlantı kurma yatırım yapmak mantıklı .

2. Alakalı, Optimize Edilmiş İçerik Kazandı

Bağlantılar ve içerik problemi, bir şekilde tavuk veya yumurta ikilemi gibidir.

Bağlantıları çekmek için içeriğe ihtiyacınız var, ancak içeriğinizin sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek ve trafiği bir içerik parçasına yönlendirmeye yardımcı olmak için bağlantılar gerekiyor.

Sonunda, aşağı geldiği şey şudur: Bağlantılar ve içerik SEO’nun bel kemiğidir.

Google’daki ilk sayfayı kırmak istiyorsanız, alakalı, iyi optimize edilmiş içeriğinizin bağlantılarına ihtiyacınız var.

İçeriğinizi oluştururken ve optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Anahtar kelimeler bağlam içinde önemlidir. Anahtar kelimeler hala Google’la alaka düzeyine yakın, ancak sayfayı “anahtar kelime görünümü” için taramak yerine, tarayıcıları artık araştırıcının amacını paylaşan içeriği ve ilgili ikincil anahtar kelimeleri analiz ediyor.
 • Başlıklar, meta açıklamaları, ALT özellikleri, H1 etiketleri ve URL’ler hala önemlidir. Bu öğelere hedeflenmiş ve alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Uzmanlığınızı, otoritenizi ve güveninizi (EAT) arttırın.  İçerik kalitesiyle ilgili bilgi için Google’ın arama kalitesi kurallarını okuyun . Google, kısmen, “sayfanın tatmin edici olması için gereken içerik miktarının sayfanın konusuna ve amacına bağlı olduğunu” belirtir.

Kısacası, yüksek kaliteli, optimize edilmiş içerik üretmek ve paylaşmak için bir işlem oluşturun. Tüm içeriğin insanlar için yazılmış, ancak arama motorlarına veri beslemek için optimize edilmiş olduğundan emin olun.

3. UX Sinyallerinin SERP’ler Üzerinde Etkisi Var

Kullanıcı deneyimi (UX) , web sitenizin arama motorlarıyla nasıl yapılmasında önemli bir rol oynar.

Ne yazık ki, kullanıcı deneyimi çok fazla etkene (örneğin, site altyapısı ve yerleşimi, içeriği vb.) Bağlıdır ve ölçülmesi çok zordur.

Sitenizin UX perspektifinden nerede olmadığını bulmak acı verici bir deneyim olabilir. Bu nedenle, bazı SEO profesyonelleri, bununla hiçbir şekilde başa çıkmamayı tercih eder.

 • Bekleme süresinin ve TO’nun yüksek ve hemen çıkma oranının düşük olduğundan emin olun. Bu sinyaller bir süredir etraftayken ve Google bunları doğrudan sıralama faktörleri olarak kullanmazken, sitenizi yüksek etkileşim için optimize etmek zarar veremez ve dolaylı olarak bile yardımcı olabilir.
 • Site mimarisini geliştirin. Buradaki en önemli bölüm bir web sitesinin gezinmesini geliştirmek ve arama motorlarının tüm sayfaları tarayabildiğinden ve kullanıcıların aradıkları bir sayfayı kolayca bulabildiğinden emin olmaktır. “Daha basit, daha iyi” yaklaşımı burada mükemmel çalışıyor.
 • Hız için optimize et. Platformdan bağımsız olarak siteniz 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmelidir. Görüntü sıkıştırma, kod ve yapı optimizasyonları ve daha hızlı sunucular yardımcı olacaktır.
 • Kullanıcı yolculuğuna uygun olarak müşteri yolculuğunu en iyi hale getirmek için bir UX uzmanına katılın. SEO daha kullanıcı odaklı olmak için geliştiğinden, müşteri yolculuğunun her aşamasında mükemmel dijital deneyimler sunmak için UX insanlarıyla birlikte çalışmalısınız . Başka bir deyişle, hedefiniz yalnızca trafik ve potansiyel müşteriler değil, dönüşümler ve satışlardır.

Kısacası, UX optimizasyonu zaten SEO’nun temel bir parçası haline geldi.

Ziyaretçiye odaklanmak gelecekte daha da önemli bir rol oynayacaktır (Google daha akıllı hale geldiğinden ve kullanıcının iyiliği için açıkça geliştirildiğinden) ve bunun en azından temellerini öğrenmeniz gerekir.

4. Mobil SEO Yapabilir veya Kırabilir

Google, arama sonuçlarını tüm cihazlarda sıralamak ve görüntülemek için mobil ilk dizini kullanmaya kararlı olduğu için, web sitenizi mobil seo olarak tasarlamanın zamanı gelmiştir.

Maalesef, Google’ın hamlesi anlamlı olsa da ( dünya çapında mobilde üretilen trafiğin yüzde 50’sinden fazlasıyla ) sitenizi hem mobil hem de masaüstünde sorunsuz şekilde yürütmek kolay değildir.

Öncelikle, bir yatırım gerekecek duyarlı tasarım beri, Google bunu önerir .

Ayrıca içeriğinizi masaüstü ve mobil cihazlarda tutarlı hale getirmeniz ve web sitenizin hızlı ve kullanımı kolay olduğundan emin olmanız gerekir.

Hepsi ne anlama geliyor:

 • İçeriğinizi mobil kullanıcılar için optimize edin.
 • Senin hızlandırın sayfa hızını .
 • Mobil kullanım kolaylığı sağlayın.

Kısacası, mobil seo oyununuzu geliştirmeniz gerekecek ya da kendinizi Google’da kötü bir şekilde sıralayacaksınız.

5. Sesli Arama Zaten Bir Şeydir

Sesli aramanın yakın gelecekte SEO’da devrim yaratacağına inanmasam da, müşteriler onu çok seviyor gibi görünüyor.

Northstar Research , ABD’deki gençlerin yüzde 55’inin ve ABD yetişkinlerinin yüzde 41’inin sesli arama kullandığını bildirdi .

Google’a göre , tüm mobil aramaların yüzde 20’sinden fazlası sesli aramalar.

Bununla birlikte, sesli arama için şimdi optimizasyona başlamak mantıklı geliyor .

Özellikle, şu adımlarla başlayabilirsiniz:

 • Doğal dili kullanarak (örneğin, arama amacına göre daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler) kullanarak ve soruları yanıtlayarak içeriği optimize edin.
 • Öne çıkan snippet’leri optimize edin .
 • SSS sayfası oluşturun ve işaretleyin ( Soru ve Cevap şemalarını kullanın ).

Kısacası, sesli arama optimizasyonu şu anda olması gereken bir şey olmasa da, ilgili optimizasyonlar anlamlıdır ve daha fazla Google mülküne sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Deneme-Yanılma Yoluyla Birleştirme ve Deneme

SEO başarısı en iyi uygulamalardan ve bazı deneme yanılmalarından gelir.

Günümüzde, yukarıda açıklanan temel ilkeler birleştirmeniz ve denemeniz içindir.

Ne yazık ki, SEO kuralları taştan oyulmamıştır. Kurallar ve taktikler her zaman değişir ve gelişir.

Evrensel bir SEO formülü yoktur; yalnızca deneme yanılma, hangi SEO yöntemlerinin işe yaradığını ve belirli web siteniz için hangilerinin belirli bir zamanda belirli bir zamanda çalışmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

SEO’nun sırrı basittir:

Google’ın en son algoritma güncellemesi ya da rakiplerinizin ne yaptığından dolayı tüm çalışmalarınızın boşa gittiğini göz önünde bulundurarak birden fazla yöntemle nasıl birleştireceğinizi ve deney yapacağınızı öğrendikten sonra sonuçları analiz etmelisiniz.

Süreçte, artık işe yaramayanları keserken iyi performans gösteren taktikleri atıyorsunuz. Ardından durulayın ve tekrarlayın.

Bunu yaparken, kısa bir süre için başarılı ancak birkaç gün içinde tehlikeli olduğunu ispatlayabilen doğrusal bir SEO stratejisi ile asla bitmeyeceksiniz. Google, birisinin algoritmalarını aldatmanın bir yolunu ne zaman keşfettiğini anlamak genellikle oldukça kolaydır.

Sonuç

SEO hiç bitmeyen, sürekli gelişen, çok boyutlu bir bilimdir. Her SEO, bir kerede ve herkes için SEO’nun nasıl çalıştığını, masadaki belirli kurallar ve somut denklemlerle açıklayabilecek sihirli formülü bulmak ister.

Ne yazık ki, SEO bir şablona sığmayacak kadar karmaşık. Her ne kadar ilkeler ve belirli kurallar etrafında geliştiyse de, iç çalışmaları tamamen işe yarayan taktikleri analiz etme ve uygulama ve işe yaramayan taktikleri silmeye yöneliktir.

Bunu aklınızda tutun ve rakiplerinize yakından bakın, kesinlikle arama sonuçlarında başarılı olacaksınız. Bu nasıl SEO çalışır ve süreç tamamen AI dış kaynaklı olana kadar çalışmaya devam edecektir.

Seo, Web Geliştirme

SEO Stratejinize Kanıtlanmış Tamamlayıcı

SEO Sadakat ve arayışın bir markanın masasına getirdiği şeyde doğal, doğal bir bağlantı var – bu iki disiplini, nihai pazarlama karmasındaki tuz ve biber olarak düşünün.

Tüm markalar, tüketici keşfi ve düzenli satış faaliyeti için çeşitli çevrimiçi pazarlama kanallarına duyulan ihtiyacın farkındadır.

Ancak çok fazla marka yanlışlıkla cephaneliğindeki en önemli kanallardan ikisine – sadakat ve SEO – disiplinleri ayırdığı kadar iyi davranıyor.

Gerçek şu ki, toplam müşteri yolculuğunu belirlerken ve temelde anlarken, sadakat ve arayış birlikte göz önüne alınmalıdır.

Bir Ömür Boyu Sadakat ve SEO Karşılıklı Güçlendirme

Müşteri kazanma stratejileri söz konusu olduğunda, ortaya çıkan satış programın sonu değildir. Bir alışveriş döngüsünün başlangıcı ve marka ile müşteri arasındaki uzun süreli bir ilişkinin potansiyel başlangıcı.

Bu basit bir teklif. Ve yine de , SEO hizmetlerine ayda 2.500 ila 5.000 ABD Dolarıharcayanlara rağmen , markalar bu arayıcıların daha düzenli olarak geri gelmelerini sağlayarak takip etmeyerek paralarını boşa harcıyor olabilirler.

Sadakat ve SEO’yu birbirine bağlayarak, pazarlamacılar ve acenteleri, keşif ve müşteriyi elde tutma ve daha yüksek ömür boyu değer kazanma arasında net bir çizgi çizebilir.

Yeni Beklentileri Karşılamak

Sadakat ve SEO arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamak için Amazon’un müşterileri cezbettiği ve elinde tuttuğu yöntemi düşünün.

İnsanlar belirli bir tür öğe arar. Amazon daha sonra müşterinin geçmişteki davranışına ve benzer müşterilerin yüksek puan vermesine dayanarak bir dizi seçenek sunar.

En önemlisi, satış tamamlandıktan ve ürün teslim edildikten sonra Amazon, hızlı bir şekilde gözden geçirme şeklini sorarak takip eder. E-kuyruk devi, aynı satın almayı yapan başkalarının ne aldıklarına dair tavsiyeler de veriyor.

Hepsi, tüketicilerin dolaylı olarak Amazon’a gösterdikleri bağlantı kalıplarına dayanıyor. Müşteriyi anlamak, sadakatin temelini atıyor ve bu, tüm markaların taahhüt etmesi gereken bir şey.

Bir müşteriyle ilgili en doğru alışveriş özelliklerinin ne olduğunun hatırlanmasını içeren kişiselleştirmenin bir zamanlar , markaların sadakatleri ve arama pazarlaması temas noktaları arasındaki noktaları birleştirmenin bir yolunu bulması gerekir.

Yorumlar: Niyetten İnçeye

Temel olarak, sadakat pazarlaması, katılımı teşvik eden ve işletmeyi harekete geçiren tüketici davranışını teşvik etmekten ibarettir. Burada da satış önemli bir hedef, ancak toplam oyun değil.

Bir işletmenin sadık bir müşterinin gerçekleştirmesini isteyeceği eylemlerden bazıları, sosyal medyada bir fotoğraf paylaşmak ve belirli bir öğeyi, hizmeti veya promosyonu etiketlemek gibi marka oluşturma etkinliklerini içerebilir. Birçok sadakat programı, kullanıcıları çeşitli teşviklerle olumlu bir inceleme bırakmaya da teşvik eder.

Online kılavuzların çoğalması ile, rolü değerlendirmeleri  , bir markanın içerik stratejisinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Aslında, inceleme içeriği SEO’yi destekliyor. Bu nedenle, gözden geçirmeler sadakat ve SEO arasında doğrudan bir çizgi çizer ve iki disiplinin neden sorunsuz bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin altını çizer.

İncelemeler, yerel bir markanın Google arama sonuçlarındaki “öncülüğünü” desteklemektedir. Pazarlamacılar, çevrimiçi bir şirketin Google’ın algoritması tarafından halka itibar olarak kabul edildiğinden rakiplerin karşısında nasıl sıralanacağına bir faktörden bahsettiğini belirtmek önemlidir.

Buna bakıldığında sadakat, inceleme içeriği oluşturmak için bir motor oluşturarak aramanın başarısını artırır; ikinci olarak, bağlılık potansiyel olarak markalara ve ajanslara, SEO asansörünün pazarlamacı ile tüketici arasında sürekli bir ilişki kurup sağlayamayacağına karar vermesinde yardımcı olabilir.

SEO’yu sadakate bağlamanın değerini ve ömür boyu müşteri değeri üretme yeteneğini ölçmek için, yönlendirilen tüketicilerin markanızla uzun vadeli harcama yapma olasılıklarının yüzde 18 daha fazla olduğunu düşünün . Tavsiyeler daha eğitimli ve güven veren müşterileri çeker – bu, çevrimiçi kelimeyi yaymaya yardımcı olan kişiler.

Bir SEO stratejisinin etkili olup olmadığını gerçekten göz önünde bulundurmanın en iyi yolu, yalnızca tek başına keşfe ve yalıtmaya odaklanmak değildir; SEO programının kazanılmış müşterileri kalıcı, değerli olanlara dönüştürdüğüdür.

Keşif İzolasyonda Gerçekleşmiyor

Bir SEO çabası ve sadakat pazarlama programı ile ilişkili hedeflerin ve KPI’ların farklı olduğu doğrudur . Ancak, her iki tür programın da yatırım getirisinin birbiriyle kesişmesini sağlamak açık ve doğaldır.

Sadakat pazarlamasını ve SEO’yu “pazarlama karışımının tuzu ve biberi” olarak düşünün. Bir tabaktaki diğerlerinin yanı sıra, tuz ve biber aynı anda kabın içine girmeyebilir.

Ancak lezzet testi yapıldığında çoğu aşçı, kaplama gerçekleşmeden önce çok fazla (veya çok az) tuz veya karabiber olup olmadığına odaklanacaktır. (Hiç kimse bir tabakta “çok fazla kimyon” demiyor. Önemli olan en belirgin lezzetlerle ilgili. Aynı şey sadakat ve SEO için de geçerli.)

Mutfak analojisinin biraz daha ilerlemesini sağlamak için, tuz ve karabiber diğer bileşenlerle karışmalı, birbirlerini dengelemeli ve yemeğin diğer tüm kısımlarını zenginleştirmelidir.

Mesele şu ki, tuz ve biber işi kendi başlarına yapmıyor. Tüm yemeğin deneyimini derinleştiriyorlar. Sadakat pazarlama ve SEO’nun yaptığı budur.

Ama yemek yapmanın aksine, kolayca otomatikleştirilebilecek çok fazla sadakat ve SEO var.

Örneğin, bir marka veya ajans, platformun en başta keşfedilmesine yardımcı olan en sık alışveriş yapanları üreten yönlendirmeleri ödüllendirebilir.

Markalar ve ajanslar gelecekteki pazarlama planlarını uygularken, keşif ve müşteri ilişkilerinin nasıl geliştiğini düşünür.

Tüketicilerin yaklaşık yüzde 70’i , kendilerini belirli bir “marka sadakatini” koruyor olmaları için en az üç alım aldığını söylüyor.

Müşterileri tekrar tekrar geri döndürmeye teşvik ederek ve yönlendirerek (Amazon’un yaptığı gibi), SEO hedeflerinden sadakat seviyesini ölçmek, sadakati oluşturmak için doğru davranışları yaratabilir.

Sonunda, hiç kimsenin bulduklarını aramasına gerek yok. Ancak markalar ve ajanslar, tüketicilerin arama ve sadakatin çakıştığı alanlara bakarak istediklerini tekrar tekrar bulmalarını kolaylaştırabilir.

Google, Sosyal Medya

Sosyal Medya Yöneticisi Ve Sahip Olması Gereken En İyi 10 Beceri

Sosyal medya yöneticisinin son 20 yılın en güçlü yeniliklerinden biridir. İnternet, bir düğmeyi tıklatarak dünyayı erişilebilir hale getirirken, sosyal medya insanları birbirine bağlayan araçtı.

MySpace gibi sitelerde küçükten başlayarak, Facebook , Twitter ve Instagram gibi sosyal medya güçleri , son birkaç yılda dünyanın en etkili şirketlerinden biri olmak için gelişti. Bugün, her yaştan ve demografik kişiyi birbirine bağlayan bir çok sosyal medya kanalı var .

Günümüzde sosyal medya, eğlence için yapılacak bir şeyden daha fazlasıdır; işletmelerin mevcut ve gelecekteki müşterileriyle doğrudan bağlantı kurma ve etkileşime geçme yöntemidir. Bir işletmenin sosyal medya kanalları, insanların şirketlerini nasıl gördüklerinin markasının kalbi ve ruhu olabilir.

Bu yüzden bir sosyal medya yöneticisi rolü bu kadar önemli hale geldi .

Sosyal medya yöneticileri sosyal medya sayfalarını oluşturmak ve içerik yayınlamak için yukarıda ve öteye gider. Sosyal medya yöneticileri, şirketin markasını dünyanın çoğunluğunun gördüğü şekilde yönetmekten sorumludur.

İyi bir sosyal medya yöneticisi yapan, çoğu zaman bir şirketin diğer pozisyonlarında görülmeyen belirli bir beceri setidir.

Kısmen yazar ve editör, kısmi pazarlamacı, kısmi tasarımcı ve kısmi halkla ilişkiler olan bir iş. Bir sosyal medya yöneticisi de kendi kendine güdümlü olmalı ve bağımsız çalışırken bir sürece öncülük etme yeteneğine sahip olmalıdır.

Gün boyunca, bir sosyal medya yöneticisinin başarılı olması için ihtiyaç duyacağı en iyi 10 beceridir.

1. Katı İletişim Becerileri Olmalı

Asıl işi, şirket dışından insanlarla bağlantı kurmak olan birinin iyi iletişim becerilerine sahip olması gerektiği açık gibi görünebilir. Aslında, tartışmasız, 1 Nolu sosyal medya yöneticisinin başarılı olması gerekiyor.

Bu alanda iletişim becerileri, geleneksel iletişim rollerinden biraz farklıdır. Sosyal medya yöneticileri, iletişim kurdukları kitleyi anlayabilmeli ve bu kitleye uyacak şekilde konuşabilmelidir.

Tüm sosyal medya, başardıkları anlamında benzer olsa da, her sosyal medya kanalı biraz farklı bir iletişim yoluna sahiptir. Bir kişinin Facebook’ta iletişim kurma biçimini tanımak ve anlamak, bir kişinin Twitter’da iletişim kurma şeklinden farklıdır.

2. Sosyal olmalılar

En iyi sosyal medya yöneticileri, sosyal medyadan tamamen zevk alan ve sosyal medyaya kişisel düzeyde katılan kişilerdir. Sosyal medyada gerçekten başarılı bir iletişimci olmak için, kişi yalnızca programların içeriğini ve çıkışlarını bilmekle kalmamakta, her biri için ortak olan yerel dili kullanabilmeli.

Bir “yabancı” bir sosyal medya kanalında yayınlandığında ağrılı bir parmak gibi çıkmaya başlar ve bu, işletmenin itibarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, her kanalın gerektirdiği her şeyde ustalaşan bir sosyal medya yöneticisi kilit öneme sahip ve neden en iyi sosyal medya yöneticileri, mesleği olarak üstlenmeden önce kişisel bir düzeyde sosyal medyaya katılanlardır.

3. Kişilik ve Yaratıcı Olmalılar

İş için sosyal medya kullanımı ile kişisel yaşam arasındaki en büyük farklardan biri içeriğin formalitesidir. Bu, işletmeler için sosyal medya mesajlaşmasının havasız olması gerektiği anlamına gelmiyor. Aslında tam tersi.

Sosyal medya kanalları, işletmelerin müşterilerle daha kişisel bir düzeyde iletişim kurmalarının bir yoludur. Dolayısıyla, mizah duygusu, yaratıcılık dokunuşu ve izleyiciyle rezonansa giren bir ses mutlaka görülmeli. Bir işletmenin sosyal medya kanalları reklam olarak çıkmamalı veya tipik PR jargonu içermemelidir.

4. Dijital Verilere Dayalı Olmalı

Bu listedeki en üstteki üç beceri, sosyal medya yöneticisi unvanını alan kişinin makyajı ile ilgilidir. Gerisi tümüyle mesleki temelli becerilerdir.

Bir sosyal medya yöneticisinin içeriği optimize ederek ve analiz ederek içeriği bir adım daha ileri götürmesi gerekir. Bu, sosyal medya pazarlamasının, her bir kanal için uygun verileri toplayarak ve daha sonra gerekirse içeriği ayarlayarak çalışıp çalışmadığını ayırt edebilmek anlamına gelir.

İşin bu yönü, arama motoru optimizasyonu (SEO) genel uygulamalarına ve özellikle arama motorlarının sosyal medya paylaşımlarını nasıl ele aldıklarına ilişkin bilgi gerektirir .

5. Proje Yöneticileri Olmalı

Bir işletme için sosyal medya kanallarını yönetmek hepsi eğlenceli ve oyunlar değildir. Bu ciddi yönetim becerilerini alan ciddi bir iştir.

Bazı sosyal medya yöneticileri, tek erkek veya tek kadın ekipleri olacaktır. Bu durumda, kişinin her bir kanala, genel sosyal medya planının yanı sıra, kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri olan ayrı bir proje olarak yaklaşması gerekecektir.

Bazı sosyal medya yöneticileri, kanalların her birini yönetmelerine yardımcı olan bir ekibin var. Bu durumlarda, yöneticinin bir projenin yanı sıra insanları yönetme konusunda sağlam becerilere sahip olması gerekecektir.

6. İyi Yazmalı ve Düzenlemelidirler

Sosyal medya, dil ve içerik bakımından bir miktar boşluk sağlarken, halen mevcut ve potansiyel müşterilere gönderilen bir mesaj olduğunu unutmayın; hala bir şirketin kamu sesi olarak hizmet verecek mesajlaşıyor.

Bu nedenle tüm başarılı sosyal medya yöneticilerinin mükemmel yazma ve düzenleme becerilerine sahip olmaları gerekir. Birinin kişisel bir sosyal medya hesabı için kullanabileceği tipik dillerden bazıları, profesyonel bir hesapta uçmaz.

Evet, sosyal medya yöneticisinin yazıya biraz yetenek katması gerekecek, ancak profesyonel bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu, yöneticinin yazacağı içerik için ve takımdaki diğer kişilerin yazdığı içerik için de geçerlidir.

7. Görme Becerileri Olmalı

Sosyal medya, görsel olarak yönlendirilen bir iletişim şeklidir. Twitter gibi metin tabanlı kanallardaki yazılar bile, metinle birlikte gelen resimlere sahipse daha iyi performans gösterir . Bu nedenle başarılı sosyal medya yöneticilerinin görselleri metinle nasıl eşleştireceklerini anlamaları gerekiyor.

Bu, iyi bir sosyal medya yöneticisinin internetten veya bir şirketin veritabanından mevcut görüntüleri çıkartabileceği ve ayrıca kendi başına harika görüntüler yaratabileceği veya en azından bir tasarım departmanını anlatabileceği anlamına gelir. ne yaratacağım.

8. Esnek ve Uyarlanabilir Olmalı

Bir sosyal medya yöneticisinin işi, çok fazla sabır ve esneklik gerektirir. Sadece bir şirketin ihtiyaçları her zaman değişmekle kalmıyor, aynı zamanda sosyal medyanın da kendisi değişiyor. Esnekliğin girdiği yer burasıdır.

İyi bir sosyal medya yöneticisinin, her bir sosyal medya kanalında yapılan değişiklikleri sindirebilmesinin yanı sıra, yaklaşımı o kanala nasıl kaydırması gerektiği de gerekecektir.

Ek olarak, sosyal medya yöneticilerinin iletişim kurdukları her ortama uyum sağlayabilmeleri gerekir, çünkü bazen değişiklik sadece kanalın kendisi ile değil, bir sosyal medya kanalının kullanıcıları ile de gerçekleşir.

Bu, örneğin insanların Twitter’ı nasıl kullandıklarına değil, Twitter’da ne hakkında konuştuklarına bağlı olarak – yöneticinin şirketi ile ilgili olup olmadığına dair tüm eğilimlere ayak uydurmak anlamına gelir.

9. Büyük Pazarlamacılar Olmalı

Sonuçta, bir sosyal medya kanalının amacı pazarlama fırsatları yaratmaktır. Sosyal medyanın eğlenceli yanı iletişim kurmak, fotoğraf çekmek, göze hoş gelen yazılar oluşturmak ve insanlarla etkileşim kurmak.

Ancak nihai amaç işi pazarlamak. Sosyal medya yöneticisinin güçlü bir doğrudan satış geçmişine sahip olması gerekmez, ancak sosyal ekibin ürettiği içeriğin, dolaylı bir şekilde olsa bile, satış üretmek için ideal olduğunu anlamalıdır.

Öyleyse, sosyal medya yöneticisinin bir mesaja cevap olarak karşılaşabilecek bir satış noktasını tanıyabilmesi ve satış ekibine iletebilmesi de önemlidir.

10. Mükemmel Müşteri Hizmet Becerilerine Sahip Olmalılar

Sosyal medyanın göz ardı edilemeyecek bir yönü, iki yönlü bir iletişim caddesi olmasıdır. İnsanların içeriğinizi yanıtlaması veya izleyicileriyle paylaşması çok kolaydır.

Başarılı sosyal medya yöneticileri, işin bu müşteri hizmetini anlayacak ve her sosyal medya kanalındaki faaliyeti etkin bir şekilde izleme ve tüm sorulara saygılı bir şekilde cevap verme becerisine sahip olacak – cevabın olumlu veya olumsuz olup olmadığını.

İnsanlar sosyal medyada ne isterlerse söyleyebilirler – ve sık sık yaparlar – bu yüzden bu insanlara kibar ve saygılı bir şekilde yaklaşmak biraz sabır ve disiplin gerektirir.

En iyi sosyal medya yöneticileri, çeşitli geleneksel disiplinlerde çok çeşitli beceriler gerektiren bir pozisyon olduğundan yukarıdaki 10 becerinin hoş bir kombinasyonuna sahip olacak.

Seo, Web Geliştirme, Web Tasarım

SEO Arama Hedeflerini Ayarlama

Şirketinizin 2019’da hangi kilometre taşlarına ulaşması gerekiyor?

Pazarlamacılar ve SEO uzmanları olarak, hedeflerimize doğru yolu çizmek, her yıl en azından eşleştirmemiz gereken egzersizlerden biri.

İşte SEO hedeflerini belirlemek ve bunları başarmak için bir plan geliştirmek için üç adımlı bir çerçeve:

 • Hedeflerin ölçülmesi: Nerede olmalıyız?
 • SEO kriterlerini belirlemek: Şimdi neredeyiz?
 • Bir eylem planı geliştirmek: Oraya nasıl gideceğiz?

1. Hedefleri Ölçme

Takımınızdaki her pazarlamacı, “Başarı 3/6/12 ayda nasıl görünüyor?” Şeklinde cevap verebilmelidir.

Yeni müşterilerden elde edilen gelir artışına, mevcut müşteri hesabının genişlemesine, elde tutulmasına ve / veya kayıp azalmasına mı bakıyoruz?

Son on yılda ekiplere danışırken, genellikle bu cevabı bilen takımdaki en kıdemli kişidir.

Tüm ekibinizi pazarlama planınızla buluşturmak için, her takım arkadaşının bu sorunun cevabını bilmesi gerekir.

Gelir hedefleri (veya belirli bir miktar / potansiyel müşteri kalitesi üzerinden liderlik değeri), pazarlama departmanlarının başarmak için görevlendirildiği en yaygın hedef türüdür.

Gelir rakamları daha sonra, ortalama sipariş büyüklüğüne göre aylık olarak getirmeniz gereken yeni müşteri sayısına çevrilebilir. İşte denklem:

Edinmeniz gereken yeni müşteri sayısı = İhtiyaç duyulan gelir / Ortalama sipariş büyüklüğü

Edinmeniz gereken müşteri sayısını anladığınızda, hedeflerinize ulaşmak için getirmeniz gereken fırsatları, SQL’leri, MQL’leri, potansiyel müşterileri ve web sitesi ziyaretçilerini bulmak için geriye doğru çalışabilirsiniz. Bunların hepsi dönüşüm oranlarına dayanmaktadır.

CRM ve / veya pazarlama otomasyon platformunuz, bu dönüşüm oranlarını yaşam döngüsü aşamalarında ve kanallarda (organik ve ücretli veya tavsiye) sunabilmelidir.

İşte ekibinizin bu ölçümleri bulmak için kullanabileceği yararlı bir hesap makinesi .

2. Benchmarkları Oluşturmak

Bu noktada, genel pazarlama hedefinize ulaşmak için web sitenizin getirmesi gereken müşteri sayısını, fırsatları, potansiyel müşterileri ve ziyaretçileri net bir şekilde anlamış olmalısınız.

SEO bu hedefin yüzde kaçından sorumlu?

SEO hedefinize ulaşma yeteneğiniz, markanızın bugün nerede durduğunu belirleyen bu kıyaslama serisine dayanarak ölçülebilir.

Sesin SEO Payı (SOV)

SOV, markanızın belirli bir konu veya anahtar kelime grubuna göre ne kadar iyi olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Markanız yüzde kaçı için Google’ın ilk sayfasında yer alıyor?

Bu alıştırma bize hem doğrudan hem de dolaylı SEO rakiplerimizden gelen rekabet ölçütünü veriyor. Hedef anahtar kelimelerim için iyi sıralanan içerik biçimleri türlerini anlamamıza yardımcı olur ve müşterime ulaşmak için yeni içerik dağıtım kanalları sunar.

Burada, “inşaat yönetimi yazılımı” dikeyine bakarak bir SEO ses analizi analizi örneği verilmiştir. Bu, yazılım incelemesi web sitelerinin (Capterra ve SoftwareAdvice.com gibi) organik arama listelerindeki en büyük ses payına “sahip olduğunu” gösterir.

Rekabetçi Sıralama Benchmark

Ardından, sizin ve doğrudan rakiplerinizin arama için sıraladığı tüm anahtar kelimeleri çekin. SEMrush’un boşluk analizi aracı bunu bir esinti yapar.

Kanallara Göre Trafik, Talepler, Fırsatlar ve Müşteriler

Organik trafik, ücretli, yönlendirilmiş ve diğer kaynaklarla karşılaştırıldığında nasıl bir performans sergiliyor? Geçen yıldan bu yıla kadar olan genel büyümeyi belirlemek için bu kriteri kullanın.

Bu kıyaslama size pazarlama programınızı değiştirmediğinizi varsayarak, gelecek yıla ölçeklendirme potansiyeline sahip olduğunuzu gösterir. Bu, pazarlama analitik platformunuzda veya burada görüldüğü gibi Databox gibi raporlama çözümlerinde yapılabilir. (Tam açıklama: Çalıştığım kurum bir Databox ortağıdır.)

Bu rapor, rekabete kıyasla kaç SEMrush kitlesinin endeksinde izlenen toplam anahtar kelimelerin sıralamasının ölçütünü çekiyor.

Ardından, bu raporun ihracatını alın ve anahtar kelimelerinizi genel konuya göre kategorize edin. Bu, arama içinde “sahipliğiniz” olan konular için bir ölçüt sağlayacaktır. Ayrıca, rakiplerinizi yenmek için ne kadar iş yapmanız gerektiğini gösterir. (Tam açıklama: Çalıştığım ajans SEMrush ortağıdır)

Dönüşüm oranları

Pazarlama ekibiniz ziyaretçileri müşterilere ve müşterilere ne kadar iyi dönüştürür?

Ziyaretçilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin genel kalitesini belirlemek için bu dönüşüm oranlarını kanala çekin.

Zengin snippet’ler

Google, SERP’lere sürekli olarak yeni özellikler eklemektedir . Çevik olarak uyum sağlayabilenler için büyük bir ilk hamle avantajı var.

Markanızın en üst rekabetinize göre sıraladığı zengin snippet yüzdesi ile kıyaslayın. Bu kıyaslama, zengin / özellikli snippet’ler kazanmak için kullanabileceğiniz diğer içerik biçimlerini veya işaretlerini gösterir.

Moz ve SEMrush, zamanla bunu ölçmek için bu tür bir analiz sunar.

Teknik SEO Sorunları

Web sitenizin dizine eklenmesini veya aramada üst sıralarda yer almasını engelleyen faktörleri ölçün. Sitenizi taramak ve sayfadaki genel SEO sağlığınızı ölçmek için çeşitli araçlar vardır .

Ne kadar düşük asılı meyvelerin, hızlı değişikliklerin gözle görülür bir etkiye sahip olabileceğini görmek için önemli SEO sorunlarına karşı kritik hataların sayısını hesaplayın. Bu, SEMrush’un site denetim aracından bir örnek.

3. Eylem Planınızı Geliştirme

SEO hedefinize ulaşmak için kullanabileceğiniz yalnızca altı kaldıraç var:

 • Trafik hacmini arttırın.
 • Trafik kalitesini artırın.
 • Kurşun hacmini arttırın.
 • Kurşun kalitesini arttırın.
 • Müşteri hacmini arttırın.
 • Müşteri kalitesini ve ortalama sipariş boyutunu arttırın.

Evet, bu basitleştirilmiştir ve bunu daha birçok alt kaldıraca bölebilirsiniz. Bununla birlikte, eylem planınızı dağıtarak, pazarlama yatırımınızı önceliklendirebilir ve altı kolun tümünü aynı anda taşımaya çalıştığınızı hissetmeyebilirsiniz.

SEO planınız aşağıdakilere dayanmalıdır:

 • Kriterleriniz.
 • Arama talebi
 • Rekabet.
 • Kaynaklar / bütçe mevcut.
 • Kategoriniz için mevsimsellik.

Planınıza uygun bazı SEO işlem öğeleri:

SEO Ayakizinizi Genişletmek

Kriterlerinizi tamamlayarak, sıralamada yer almadığınız yeni konular, dolaylı rakipler de bu sıralamalar için yarışacak ve sıralama içeriğinin biçimlerini belirlediniz.

SEO ayakizinizi, rekabetçi sıralama analizinizde tanımlanan sıralama dışı konulara odaklanan içerik oluşturma veya optimizasyon yoluyla genişletin.

Trafik kalitenizin, web sitenizdeki içerik değişikliklerine bağlı olarak nasıl değişebileceğinin farkında olun. Tüm trafik eşit değil.

Blogunuza daha fazla dönüşüm yolu trafiği trafiğini sürmek, anında gelir elde etmenizi gerektirmez.

Ayrıca SEO ayak izinizi web sitenizden genişletebilirsiniz. Ses paylaşımı analizinde, aslanın anahtar kelimelerdeki payını düşeyde “sahip” üçüncü taraf inceleme siteleri belirledik.

Aktif inceleme oluşturma ve profil tamamlama yoluyla varlığınızı diğer web sitelerinde geliştirerek SEO ayak izinizi genişletin.

Mevcut SERP’lerin TO’sunu Artırma

En son ne zaman marka adınızı aradınız? İnsanların mevcut SERP’lerinizi tıklamamasının nedenleri var mı?

İyi markalanmış SERP’lerde en düşük TO değerinin en büyük suçlularından ikisi ya kötü bir şekilde optimize edilmiş başlık / meta etiketler ya da diğer endüstri inceleme sitelerinde kötü değerlendirmeler / derecelendirmelerdir.

Beşe bir puanın beşte ikisini gösteren yakındaki bir gözden geçirme web sitesi olan SERP, insanları şirketinizi düşünmekten hızla uzaklaştırabilir. Bu durumda, SEO programınızın büyük bir kısmı proaktif bir inceleme oluşturma programı oluşturuyor olmalıdır.

Mevcut Organik Trafikten Dönüşüm Oranını Artırma

Bildiğiniz gibi, UX sıralamada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda insanların sizden dönüşüm ve satın almalarını sağlamada rol oynar.

İnsanların web sitenizi gezinmelerini izlemek için Hotjar veya Lucky Orange gibi ısı eşleme yazılımlarını kullanın. Nerede sıkışıp kalıyorlar?

Zaten web sitenize sürüş trafikten daha fazla değer ayıklayın.

Sıra Kaybı Tehdidinin Azaltılması

Son olarak, teknik sorunlar ve rekabetçi baskılar zaman içinde SEO hasarına neden olabilir.

Yıllık SEO planınızda kritik hatalara öncelik verin. Bunlar bir web sitesi yeniden tasarımı veya CMS geçişi sırasında daha sık ortaya çıkma eğilimindedir . Bu yüzden bu yıl için docket ise kaynakları tahsis edin.

Dikkate alınması gereken en zor tehditlerden biri, rekabetçi baskılarla mücadele etmek. Organik varlığını sürekli olarak artıran rakipleri belirlemek için ses payı analizinizi üç ayda bir yapın.

Google Eğilimler ayrıca, organik arama trafiğinizi etkileyen dış faktörleri tanımlamak için genel tüketici arama eğilimleri hakkında fikir verebilir.

Sonuç

Hedef belirlemeye ağırlık verecek en büyük faktörler mevcut kaynaklarınız, bütçeniz ve zaman çizelgenizdir.

Hayata değişiklikler getirmek için sıfır bütçeyle veya dahili destekle genel pazarlama hedefinize hızlı bir şekilde önemli SEO katkıları yapmanız beklenemez.

Google, Seo

İşlerinizi SEO ile Büyütün Dünyaya Açılın

SEO ile İşini ve liderliğini büyütmek her iş adamının en önemli hedeflerinden ikisidir. Kurşun büyümesi ve iş büyümesi el ele gider. Biri olmadan diğeri alamazsın. Birçok işletme sahibi, özellikle de yeni başlayanlar, iş dünyasının ve liderliğin büyümesinin telefon görüşmesi yapan satış temsilcileriyle başladığını düşünüyor. Bir iş kurma bu görüşü eski ve başarısız.

Eski güzel telefonla pazarlama telefon görüşmeleri hala devam ederken, çoğu iletişim çevrimiçi oluyor. Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, insanlara bilgiye ve birbirlerine 7/24 erişme imkanı sağlar. Satış ekibiniz telefonlarını e-posta, sosyal medya ve SEO üzerinden çevrimiçi iletişim ile aramalarına iltifat etmiyorsa, işinizi veya potansiyel müşteri sayınızı yakın zamanda büyütmeyeceksiniz.

Son cümle içindeki kısaltma SEO dikkatinizi çekmiş olabilir. Ne gelmez arama motoru optimizasyonu potansiyel müşteri ve kişinin iş büyüyen ilgisi var? Kısacası, bir sürü.

İnternet’e kolayca erişilebilmesi sayesinde kullanıcılar derhal bilgi ve sorularına cevap bulmayı beklemektedir. Web siteleri, kullanıcıların aceleyle aradıkları bu bilgileri içeren içeriği sağlar. Ancak, internette milyonlarca web sitesi var ve bunların tümü arama sonuçlarında görünmüyor. Sadece en alakalı ve güvenilir sayılanlar belirir. Sonuçta, bir kullanıcı belirli bir bilgi almak için acele ediyor, bu nedenle zaman zaman gereksiz web sitesi içeriğini okumakla zaman kaybetmek istemiyorlar.

Bu, SEO veya arama motoru optimizasyonu içeri giriyor. Bir kullanıcı tarafından girilen her arama sorgusunun arkasında, bir Google SEO veya arama motoru robotu, web’de yayınlanan her web sitesinden verileri endeksler ve toplar. Örümcekler, kullanıcının arama sorgusunda kullanılan kelimelerle eşleşen veya eşleşen anahtar kelimeler arayan web sitelerini tarar. Arama motoru robotu daha sonra bazı web sayfalarını kullanıcı tarafından görülen arama sonuçlarında sıralamak için bir formül kullanır.

Arama motoru pazarlamasında sıralama önemlidir. Her internet pazarlama şirketi kendi web sitesini ve müşterilerinin web sitelerini tercih edilen 1 numaralı arama sonucu konumuna getirmeye çalışmaktadır.

Sıralama neden önemlidir? Peki, 24/7 İnternet erişiminin önceki noktalarına ve insanların acil cevap ve bilgi beklentilerine geri dönersek, bir sonraki sayfalardakiler göz ardı edilirken ilk arama sonuçları avcısı okunacaktır. Ne de olsa, zamanları değerli ve kısa olduğunda, birden fazla web sitesini kim tıklayacak?

Sadece bir kişinin web sitesinin SEO optimizasyonu ile iyi bir çevrimiçi pazarlama yaparak web sitenizin bu en üst sıralardan birini alma ve böylece web sitesi ziyaretçilerini ve olası potansiyel müşterileri ve müşterileri arttırma şansı artar.

SEO sadece web sitenize daha fazla trafik getirmekle kalmaz, aynı zamanda markanız, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen kalite adaylarını da çeker.

Arama motoru optimizasyonu sizin için yabancı bir kavram ise, nereden başlayacağınızı ve ne yapacağınızı bilmek çok zor olabilir. Arama motoru robotlarının dikkatini çekmek ve daha yüksek, daha görünür arama sonuçları sıralaması kazanmak için uygulamaya başlayabileceğiniz bazı basit SEO taktikleri:

 • Anahtar Kelimeleri Kullanın

Bir SEO stratejisi için mükemmel bir başlangıç ​​noktası, anahtar kelimelerin uygulanmasıdır. Google Arama Konsolu ile bir hesap kurduğunuzda, web sitenizdeki tüm içeriği hedefleyen ve uygulayan hangi sektör veya belirli anahtar kelimeleri, anahtar kelime öbeklerini ve anahtar kelime gruplarını bulabileceğiniz kullanışlı bir anahtar kelime aracına erişebilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğini belirlerken, arama hacmi düşük, ancak aylık arama sayısı yüksek olanları arayın. Daha az arama hacmine sahip olanlar, rekabet edebilecekleri anlamına gelmediğinden, şirketiniz onlar için daha iyi bir sıralama şansına sahip.

Geniş, kısa anahtar kelimeler ve kelime öbeklerinin peşinden gitmek isteyebilirsiniz, ancak diğerleri de öyle olacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri (aynı zamanda daha belirgin kelimeler içeren anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri) hedeflemeye karar verdiğinizde, web sitenizin sıralanma şansı artar ve sitenizi bulan ve ziyaret edenlerin ilgisi daha büyük olacaktır. Ürün veya hizmet.

 • İyi Meta Açıklamaları Yaz

Meta açıklama, tıklanabilir web sayfası başlığının altında görünen bir veya iki satır bulanıklığıdır. Belirli bir sayfanın ne hakkında olduğu hakkında kısa bir açıklama sunar. Meta açıklamanın uzunluğu 160 – 300 karakter arasında uzatıldı. Bundan daha uzun meta açıklamaları kesiliyor, bu da kaçınılması gereken bir şey. Meta açıklamaları kısa ve özlü olmalıdır. Ayrıca, hedeflediğiniz anahtar kelimelerden bazılarını eklemek için en uygun yerlerdir. Meta açıklamaları yazarken, web kullanıcısını ve ne zaman arama yaptıklarını sorabileceği soruları düşünün. Meta açıklamanızın, sorularından birine cevabınız olmasına izin verin.

 • Web Sitenizi Mobil Duyarlı Yapın

Artık daha fazla insan, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan ziyade, akıllı telefonlarıyla İnternette dolaşıyor. Bir akıllı telefon ve bilgisayar arasındaki ekran büyüklüğü arasındaki farkı muhtemelen fark etmişsinizdir. Mobil olarak yanıt vermeyen web siteleri, masaüstü veya dizüstü bilgisayarın ekran boyutuna sığacak, ancak akıllı telefonun küçük ekranına sığacak şekilde küçülmeyecek. Sonuç, bir kullanıcı akıllı telefonunu kullandığında web sitesinde gezinmek için çirkin ve zordur.

Google gibi arama motorları, mutsuz İnternet kullanıcılarının hoşuna gitmiyor ve mobil duyarlılık, kullanıcı deneyimi için artık çok önemli olduğundan, artık arama sıralama algoritmasında bir sıralama faktörü olduğu için.

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olarak, yalnızca arama motorlarını tatmin etmekle kalmaz ve muhtemelen arama sonuçları sıralamasında da bir artış elde edersiniz, aynı zamanda site ziyaretçilerinize hoş bir deneyim yaşatırsınız.

 • Google İşletme Listesinde Aktif Olun

Google My Business (GMB), yerel işletmelerin çevrimiçi listelenmesi için harika bir yoldur . GMB ile, işletmeler Google haritalarında yol tarifleri, şirketin ürün ve hizmetlerinin bir özeti, şirketin adresi, telefon, çalışma saatleri, resimler, incelemeler ve şirketin web sitesine bir bağlantı olarak listelenir.

GMB’den yararlanmak için, işini “talep etmek” gerekir. Sağlanan işletme özeti bölümü, anahtar kelimeler eklemek için başka bir önemli yerdir. Bununla birlikte, burada, “X City’deki kuaför” gibi yerel anahtar kelime öbeklerini kullanmayı deneyin.

Yorumlar da çok önemlidir. Mümkün olduğunca çok sayıda olumlu eleştiriler üretmeyi hedefleyin. Şirketle etkileşime girmeden çevrimiçi olarak daha fazla ticari işlem yapan kişilerin incelemeleri, birinin bir şirketle birlikte çalışıp çalışmamasını veya bir işletmeden satın alım yapmasını ölçmenin paha biçilmez bir yoludur. Bir işletmeden ilk satın almalarını yapan çevrimiçi kullanıcılar, önce şirket hakkındaki yorumları otomatik olarak okuyacaktır.

 • Düzenli Olarak Kalite, Optimize Edilen İçerik Üretin

Anahtar kelimelerinizi web sitenizin her sayfasında kullanılan URL’lere, başlıklara, meta açıklamalara ve görüntülere eklemek harika olsa da, düzenli aralıklarla taze yayınlanan bir blog, blog, anahtar sözcükleri uygulamak için en iyi yer. Arama motorları, kullanıcılara aradıkları yararlı bilgileri sağlayacak , taze ve yeni içerikler arar. Blog gönderileri, kullanıcılara alakalı, bilgilendirici, ilginç içeriklerin yanı sıra anahtar kelimeler ve bağlantılar uygulayabileceğiniz yerler sunar. Tutarlı blog oluşturma, web kullanıcılarına ve arama motorlarına güvenilir ve saygın bir bilgi kaynağı olduğunuzu ve web sitenizin arama sonuçlarının sıralamasını yükseltmede uzun bir yol kat ettiğini gösterir.

Bloglarınız, okunması ve anlaşılması kolay, yazım, dilbilgisi ve noktalama hataları içermeyen ve harekete geçirme ifadesi veya okuyucuyla bir tür etkileşim içerecek şekilde yazılmalıdır. Blog yazarken, dikkat edilmesi gereken bazı şeyler arasında bağlantı yemleme ve satın alma, anahtar kelime doldurma ve intihal sayılabilir. Yalnızca diğer güvenilir web sitelerinden alakalı bağlantıları blog yayınlarınıza ekleyin, hedeflenen aynı anahtar kelimeleri aşırı kullanmayın ve blog içeriğinizin% 100 benzersiz ve orijinal olduğundan emin olun. Web sitesi ziyaretçileri ve arama motorları size teşekkür edecek.

 • Misafir Edinme ile Bilgi Zenginliklerinizi Paylaşın

Konuk ilanında, daha sonra başka bir web sitesinde yayınlanan bir blog yazısı yazarsınız. Bu, blog içeriğinizin daha fazla poz alması ve web sitenizi daha fazla ziyaret etmesi için harika bir yoldur. Blog postanız endüstrinizdeki saygın bir sitede yayınlanırsa, kendi web sitenizin güvenilirliği ve saygınlığı, web sitenizi daha yüksek arama sonuçları sıralamasıyla ödüllendiren arama motorlarının dikkatini çekecek bir hız kazanacaktır.

İdeal olarak, konuk kaydı, blog yayınınızı web sitelerinde yayınlamaları karşılığında sitenizde başka birinin blog yayınını yayınlamayı kabul ettiğiniz iki yoldan geçmelidir. Bağlantıları değiştirmenin de en iyi ve en etik yolu budur.

 • Web Sitenizin Hızını Artırın

Web kullanıcıları hemen aradıklarını bulmayı umuyorlar. Oturup bir web sitesinin yüklenmesi için bir veya iki dakika beklemeyecekler. Bunun yerine, hemen başka bir web sitesine giderler. Site hızı aynı zamanda arama sonuçları sıralamasında ödüllendirmede kullanılan bir arama motoru robotudur. Web sitenizin yükleme hızını artırmanın bazı yolları arasında önbelleklemeye izin vermek, resimlerin ve videoların boyutunu sıkıştırmak, gereksiz eklentileri ve komut dosyalarını kaldırmak ve güvenilir bir web barındıran vardır.

 • Resimlerinizi Optimize Edin

Web sitenize gelen ziyaretçilerin çoğu, resimlerinizi görme konusunda hiçbir sorun yaşamayacak olsa da, arama motorlarının yanı sıra kör olanlar da görüntüleyemez. Arama motorları bilgisayardır ve sadece metin ve sayıları okurlar. Görme engelli ziyaretçiler, kendilerine okunan görüntünün açıklamasını yapabilirler. Arama motorları da dahil olmak üzere, herkesin web sitenizin resimlerini “görmesini” mümkün kılmak için bir ALT etiketi kullanılır. Bunlar, görüntünün neyi gösterdiğini anlatan birkaç kelimenin kısa açıklamalarıdır. Anahtar sözcükleri ALT açıklamalarına uygulamak iyi bir fikirdir. Zengin anahtar kelime ALT açıklamalarıyla, web siteniz arama motorlarıyla daha alakalı görünecektir.

SEO’yı şirketinizin web sitesine uygulamak, işinizi ve potansiyel müşterilerinizi büyük ölçüde büyütebilir. Arama sonuçları sayfa sıralamasında bir iyileşme görmek sıkıcı olabilir ve zaman alabilir. Arama sonuçları robotlarının kullandığı algoritma veya formül sık sık değişiyor, bu nedenle web sitenizin SEO taktiklerini sürekli izlemek ve bunları sürekli ayarlamak önemlidir.

Temel arama motoru optimizasyonu taktikleri iyi bir temel oluşturur ve uygulanması kolaydır, ancak bunu sürdürmek için zor olabilir. SEO “bir ve bitti” bir şey değildir. Birkaç yıl boyunca sürekli bakım ve ayarlamalar gerektirir. Birçok küçük ve orta ölçekli işletme için bu, işletmelerinin günlük işlemlerini yönetmeye çalışırken başa çıkabileceklerinden daha fazla olabilir. Sonuç olarak, birçoğu web sitelerinin SEO’larını idare etmek ve denetlemek için deneyimli bir dış dijital pazarlama şirketi kiralamayı tercih ediyor.

Eğer bu son gruptaysanız ve web sitenizin SEO konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, SEO.com adresinden bizi kontrol ettiğinizden emin olun. Web geliştirme, PPC, SEO, sosyal medya pazarlaması, yeniden pazarlama ve içerik pazarlaması alanlarında deneyimli internet pazarlamacılarından oluşan bir SEO şirketiyiz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve web sitenizin SEO’sunun daha fazla müşteri adayı oluşturmasına ve işinizi büyütmesine nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmek için bugün bize ulaşın .

SEO web sitenize kurşun çekerek işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Müşteri adayları elde edildikten sonra, satış ekibinin onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için satış huniden geçirmesi gerekir. Bununla birlikte, bazı ipuçları durgun veya ölü hale gelir. Bununla birlikte, bu ölü potansiyeller Aktify tarafından olduğu gibi satış hunisi yönetimine yardımcı olan ürün ve hizmetler ile yeniden canlandırılabilir . SEO, platformlarla bir araya geldiğinde Aktify gibi ölü müşterileri canlandırmak için şirketinizin artık ve sınırda büyümesine yardımcı olabilir.

Seo, Web Tasarım

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır 10 Kritik Faktör

Web Sitesi Nasıl Yapılır ,Başarılı bir web sitesi yapmak için ne gerekiyor?

Çoğu işletme ve marka için hızlı veya kolay bir şekilde olmayacak.

Web Sitesi Nasıl Yapılır Zaman, çaba ve kaynak alacaktır.

Ancak bu, etkili bir şekilde rekabet etmek için büyük bir bütçeye ihtiyacınız olacak anlamına gelmez.

Başarılı bir web sitesi zaman içinde izlenir, ölçülür ve geliştirilir.

Web siteniz, kendi endüstrinizde en üst seviyede kalmanıza yardımcı olacak – ve en üstte – olacak olan şeydir.

Web sitenizin başarılı olması için bu 10 kritik faktöre odaklanın.

1. Hedeflerinizi Açıkça Tanımlayın

Her zaman hedefleri olan bir web veya pazarlama projesine başlamamız gerekirken, web sitemizle hem kendimizi hem de kullanıcıyı göz önünde bulundurmamız gerekir.

Site, yalnızca hedef kitlenizin istediğini aldığımızdan ve tatmin edici şekilde sunabileceğimizden emin olduğumuzda trafik, potansiyel satış ve satış oluşturabilir.

Hem kuruluşunuz hem de kullanıcınız için hedefler tanımlamak kolay olmalı.

Hedefler birbirine uymazsa, o zaman kar elde etmek isteyeceğiniz ancak ürünü teslim edemeyen ve izleyicilerinizin aradığı deneyimi yaşayamayacağınız bir sorunla karşılaşırsınız.

Herkesin zıpladığını ve hiç kimse sizin hedeflerinize değil, hedeflerinize çok fazla odaklanırken neden sizden satın almaları gerektiğini istemediğini ve anlamadıklarını öğrenmek için bir siteye zaman ve para yatırmak acı vericidir .

2. Kitlenizin Güvenini Kazanın

Ne sunduğunuz ve hedef kitlenizin ne yapmasını istediğiniz konusunda açık ve şeffaf olun.

Onları neyin motive ettiğini ve neyin güçlü olduğunu bilin.

Bunu kullan.

Sıklıkla web siteleri, güven ve satış kazanmak için gereken duygusal veya güvenilirlik bağlantılarından yoksundur .

Sıklıkla gördüğüm en iyi örnek, Hakkında bir sayfası olmayan, e-ticaret siteleri (ve hatta hizmet şirketi web siteleri) .

Kullanıcılar, kiminle iş yaptıklarını bilmek istiyorlar, bu alandaki başka bir ticari site olduğunuzu değil.

Web sitenize isimler, resimler, kültür, felsefe veya bir tür hikaye koyamazsanız, ne hakkında olduğunuzu belirtme yeteneğiniz yoktur.

Müşteriler niyetlerinizi önemser.

Maliyet bilincine sahip müşteriler bile, en düşük fiyatı arayan müşterileri, kredi kartı ayrıntılarını girmeden önce yasal bir iş gibi hissetmeniz gerekir.

3. Öne Çıkmanın Yollarını Bulun

Farklılaşma anahtarıdır.

Yine de bir web sitesi şablonu kullanabilir ve farklı görünebilirsiniz.

Görüntüleri ve stilleri markanıza göre uyarlayarak özelleştirebilirsiniz.

Bu güven kazanma ile birlikte gider.

Hikayenizi anlattığınızda fiyat, kalite, müşteri hizmetleri, karla ne yaptığınız, nasıl geri verdiğiniz vb. Gibi faktörler oluşturduğunuzda, aynı ürünleri satan cazip sitelerin geri kalanından sıyrılmak için gerekli olan bağı yaratırsınız veya Hizmetler.

4. Kullanılabilirliğe ve Kullanıcı Deneyimine Odaklanın

Hedef kitlenizin istedikleri içeriğe ulaşmasını kolaylaştırın.

Viral bir video web sitesi iseniz, kullanıcıları video sayfalarına indirin.

Ürün veya hizmetleriniz varsa, kullanıcıların mümkün olan en az tıklama ile istenen sayfaya ulaşabildiklerinden emin olun.

Mobil ve masaüstü deneyimleri için optimize edilmiş sezgisel ana menü navigasyonuna ek olarak, popüler içeriğe ulaşmak için arama kutunuzun ve diğer işaretlerin yerleşimini düşünün.

Bir kullanıcının, en son kedi videosuna veya herkesin istediği sıcak satış ürününe ulaşmak için birkaç kez tıklamak istediğini varsaymayın.

5. SEO Temellerini Hatırla

Bu temel bir şey gibi görünüyor, ama unutma SEO .

En azından, arama motorlarının içeriğinizi nasıl taradığını ve dizine eklediğini vesayfadaki temel faktörlerin optimize edilmesini sağlayın.

Eklentiler  ve semantik kodlamalar dahil olmak üzere, bunu kolaylaştırmanın birçok yolu vardır .

SEO teknik özelliklere sahiptir ve sayfanın ötesine geçmektedir, ancak en azından içeriğinizin dizine alınabildiğinden emin olursanız (ve dizine alındığından) ve sayfadaki öğelerin tümünü içeriğinizin ne olduğunu ve tam olarak temsil etmesi için özelleştiriyorsanız hakkında, o zaman savaşın yarısını kazanabilirsin.

6. Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

Açılış sayfaları , kampanyalar için harika araçlardır.

Bu, PPC reklamları, e-posta tanıtımlarını, gelen pazarlama çabalarını ve daha fazlasını içerir.

Herhangi bir pazarlama yapıyorsanız, açılış sayfalarının hızlı bir şekilde oluşturulmasını ve özelleştirilmesini sağlayan bir sisteme sahip olmak başarı için çok önemlidir.

Sisteminizin size kontrol sağladığından ve sitenizin, gezinilebilir normal web sitesi içeriği dışındaki özel kampanyalar için kullanıyorsanız, indeksleme durumu ayarlamanıza, navigasyonu değiştirmenize ve bu sayfaları normal gezinme yollarından ayırmanıza izin verdiğinden emin olun.

7. Analytics’inizi kullanın

Belirli gibi görünen bir başkası, ancak Google Analytics’i sitenize yüklemenin ötesine geçiyor .

Bunları ayarlamak için birkaç hızlı adım atmadığınız sürece , demografik bilgiler, hedef tamamlamalar ve elde edemeyeceğiniz daha fazla bilgiye ihtiyacınız var .

Ayarlayabileceğinizi ve unutabileceğinizi ve aylarca geriye dönüp işlerin nasıl yürüdüğünü görebileceğinizi varsaymayın.

Her gün Google Analytics’e giriş yapmanız gerekmez.

En azından özelleştirildikten sonra, otomatik olarak size gelen bazı raporları ve uyarıları ayarlayın, böylece neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını ve ne zaman çok geç olduğunda tepki vermekten ziyade neyin işe yaramayacağını anlayabilirsiniz.

8. Isı Eşlemeden Öğrenin

Isı eşleme ve sayfa içi analiz araçları, kullanıcı deneyimi hakkında harika ek bilgi kaynaklarıdır.

Web sitesi başarısı için kritik olan yönlerin çoğu UX ile ilgilidir.

Lucky Orange gibi araçlar (müşteriyim ve hayranıyım – telafi edilen bir cirocu değilim), kullanıcıların ne kadar kaydırma yaptıkları, fare izlerinin nerede olduğu, kefaletle doldurmadan önce ne kadar form doldurdukları, web sitenizde nerede takıldıkları hakkında size fikir verir ve Google Analytics’in size gösteremediği daha birçok şey.

Bu ayrıntı düzeyini izleyerek UX Hangup’larını düzeltebilir ve başarıyı görmek için siteye ince ayar yapabilirsiniz.

9. Web Sitenizin Her Zaman Çalışmasını Sağlayın

Uptime, web sitemizin çalıştığından emin olmak için her zaman düşündüğümüz şeydir.

Ancak, JavaScript’in ateşlenmemesi, düğmelerin çalışmaması, tarayıcıya özgü bir hata veya doğru protokoller olmadan mobil deneyim sorunu gibi durumların farkına varamayabilirsiniz.

Yalnızca satış verilerini izleyerek ve çalışma süresini izleyerek, izleyicilerinizin bir bölümünün bir barikatı vurduğunu özleyebilirsiniz.

Pek çok kullanıcı, sizi aramayacak ve satın alamayacakları veya istedikleri içeriğe ulaşamadıkları zaman sizinle bağlantı kurmayacaklar – ayrılıyorlar.

Kodunuzun işlevsel ve tarayıcılar arası test edildiğinden emin olun.

10. Dinle ve Sürekli Öğren

Farz etme.

Pazarlama ile birlikte iyiyiz, optimizasyon yapıyoruz ve öğreniyoruz. SEO ince ayar içeren devam eden bir süreçtir.

Web sitenizin farklı bir yönetim felsefesine sahip statik bir yer olmasına izin vermeyin.

Hedef kitlenizi ve kullanıcılarınızı dinleyin ve öğrenin.

Bunu sosyal medya , müşteri hizmetleri kanalları, analitik, ısı eşlemesi ve sahip olduğunuz tüm veri ve temas noktalarıyla yapın.

Web sitenizin, işiniz gibi büyüyen ve gelişen bir varlık olması için geri bildirim ve iyileştirme yollarında aktif olun.

Sonuç

Başarılı bir web sitesine yönlendiren yönlerin çoğu kullanıcı deneyimine ve markanıza bağlanırken, sitenizi zaman içinde optimize etmek ve iyileştirmek için teknolojiyi, öngörüleri ve geri bildirimleri anlamak ve bunlardan yararlanmak önemlidir.

Unutmayın, optimizasyon sadece SEO ile sınırlı değildir.

Seo, Web Geliştirme

SEO Yapısal Veri Ne Kadar Önemli?

SEO Yapılandırılmış veriler, Google’ın içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Sitenizin arama özellikleri içinde görünür olmasını istiyorsanız bu önemli bir sinyaldir.

Fakat tüm markalar yapılandırılmış veri kullanmalı mı? Buna değer mi?

SEO Yapısal Veri Ne Kadar Önemli? Kısa cevap yankılanan bir evet.

Ancak neden bu konuya girmeden önce, bir yanlış anlaşılmayı kaldıralım: yapılandırılmış veriler yalnızca bir SEO stratejisidir.

Gerçek şu ki, bundan daha fazlası var:

Yapısal veriler, makinelerin içeriğinizi anlaması için bir temel oluşturur.

Tıpkı bir müşteri-satıcı ilişkisi gibi – müşterinizin SEO sorunları hakkında ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, daha önce ne tür problemler olduğunu bildiğiniz için daha iyi çözebilirsiniz, bu da başarı için bir strateji oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Markalar, Google, Alexa ve Siri gibi makinelerin içeriğini verimli ve etkili bir şekilde okuduğunu ve anladığını umuyor.

Bununla birlikte, şema işaretlemesinin kullanılması, onlara, bilginin nasıl tanımlandığını kontrol altına alma yeteneği verir; bu da onları makinenin markalarını nasıl anladığını kontrol eder.

Yapılandırılmış Verinin Birçok Kullanımı

Yapılandırılmış veriler yıllardır olmuştur.

Birkaç yıl önce, daha sınırlıydı, ancak şimdi tarifler, işler ve restoranlar da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi bulabilirsin – çok daha fazlasıyla.

Aslında, Google’daki Schema.org proje desteği üzerinde çalışan bir danışman olan Richard Wallis, bu harika yazıdaki yapılandırılmış verilerin ne olduğunu özetliyor .

Anahtar paket servis : Yapısal veri kullanımı artıyor ve şu anda yaygın olarak kullanılan ağın yaklaşık üçte birinde.

Bunun nedeni, büyük markaların suları zamanları ve kaynakları ile test etmeleri ve trafiği iyileştirme veya dönüşümler oluşturma gibi sonuçları iş değerlerine bağlayabilmeleridir.

Verilerinizi schema.org ile yapılandırmak, size yalnızca harika arama avantajları sağlamakla kalmaz – analizleri geliştirmek veya yerinde arama yapmak için bilgileri yeniden kullanmak gibi – aynı zamanda sohbetleri bilgilendirmek gibi sesli avantajlar da sağlar.

Verileri yapılandırarak, makinelerin içeriğinizi ilgili ses sorgularıyla doğru şekilde eşleştirme şansını artıracak içeriği tanımlamaya yardımcı oluyorsunuz. Aslında, Amazon yerel işletme amacını belirlemek için şema kullandığını söylüyor.

Darbe

Kısa süre önce, lüks konukseverlik müşterilerimizden birinin yapılandırılmış verilerin etkisini görmesi için bir test yaptık.

Ana sayfada yerel girişler şeması ve kırıntıları uyguladık .

Sonuç olarak, mobil TO ilk çeyrekte yüzde 2,7’den ikinci çeyrekte yüzde 2,8’e yükseldi.

Bu şu ana kadar yapılan kısa bir test, ancak önümüzdeki dokuz ayda tıklama oranlarında yüzde 5 ila 10 artış görmeyi bekliyoruz.

Ek olarak:

 • Tıklamalar yüzde 43 oranında arttı.
 • İzlenimler neredeyse yüzde 1 oranında artmıştır.
 • Ortalama pozisyon da yüzde 12 arttı.

Şimdi, bazılarınızın sayfada başka bir şey yapıp yapmadığımızı merak ediyor olabileceğini biliyorum, çünkü organik performansın gelişmesinin birçok nedeni var – yeni içerik oluşturma veya yeni bağlantılar kurma gibi.

Yapılandırılmış verilerin değeri, yalnızca Google’dan zengin sonuçlar elde etmek için kullanılıyordu.

Şimdi değer trafik ölçütlerinin kalitesine daha da uzanıyor.

Google, bazı büyük markalar için şema kullanmaya ilişkin bazı örnekleri inceleyen bazı vaka çalışmaları yayınlamıştır .

İlk 5 Neden Birçok Marka Şema Kullanmıyor

Bir ajansta çalışırken, bazı istemcilerde neden yapılandırılmış veri bulunmadığına dair karşılaştığımız bazı ortak nedenler var:

 • Kaynakları yok.
 • Teknik değiller ve kodu ve öğelerin nasıl işaretleneceğini anlamadılar.
 • CMS’leri tarafından desteklenmiyor.
 • Faydaları görmez veya anlamazlar.
 • Onlar zamanın gerisindeler ve geçmişte kaldılar.

Neyse ki, pazarda Schema APP gibi ölçeklendirilmiş ve kolayca yapılandırılmış veri oluşturmanıza, yönetmenize ve ölçmenize olanak tanıyan bazı harika çözümler var .

Şema kullanmanın en önemli yararları

Şema kullanmanın, özellikle e-ticaret markaları için birçok yararı vardır.

İşte birkaç önemli avantaj.

Daha yüksek TO

 • Having zengin parçacık SERPs ürünler için ortaya harika bir ürün yorumu var, özellikle tıklama oranlarını artırmak ve listelemelerinizde daha fazla dikkat çekmek için harika bir yoldur.

Daha Fazla Dönüşüm

 • Zengin snippet’lere sahip olmak da dönüşüm oranlarınızı artırabilir; çünkü daha fazla kişi sizin girişlerinizi ve girişlerin olumlu olduğunu görürse, sizden satın alma olasılığı artacaktır.
 • İstihdam siteleri için Google, Google İşleri’ni başlattığından ve ZipRecruiter gibi şirketler yapılandırılmış iş verileri uyguladıklarından, işleri ilgili sorgular için göstererek Google’da daha fazla pozlama ve dönüşüm elde ediyor

Özellik Snippet’lerini Alın ve Sesli Arama Sorgularını Kazanan Olun

 • Başlarken özellikli parçacıkları SEO için Kutsal Kase olduğunu. Siteniz organik listelerden önce arama motoru sonuç sayfasının en üstünde görünecektir. Yapılandırılmış veriye sahip olmak bir zorunluluk değildir, ancak bazen özellikli bir snippet kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu, tıklama oranlarınızı artırabilir ve daha fazla trafik çekebilir.
 • Sesli arama sonuçları öne çıkan parçacıklardan çekilir. Bu, Google’ın sözel cevaplar için bu sonuçları kullanması nedeniyle sesli bir sorgu için tek sonuç olabileceğiniz anlamına gelir.

Yapılandırılmış Veri İpuçları

Ne yazık ki, SEO ile bazı şeyler genellikle kötüye kullanılmaktadır.

Yapılandırılmış verilerinizi kullanırken spam olmayın. Yalnızca içeriğinizle alakalı yapısal veriler kullanın.

Bu kurala uymazsanız  , Google’dan sitenizi temizleyene ve manuel işlem kaldırılıncaya kadar yapılandırılmış verilerinizin SERP’lerde gösterilmemesiyle sonuçlanacak olan spam amaçlı yapılandırılmış veri manuel işlemi alabilirsiniz .

Manual Action SEO Yapısal Veri Ne Kadar Önemli?

Ayrıca, yapılandırılmış verileri güncellediğinizden emin olun. Her zaman işler değişir ve yeni şeyler yapılandırılmış veri perspektifinden sürekli olarak ortaya çıkar.

İş ilanları bunun için iyi bir örnektir. Kayıt için bir son kullanma tarihi belirlemelisiniz.

Bu biraz yeni olduğundan, buna sahip olmayan siteler Google arama konsolunda bir hata mesajı alır, bu yüzden bunun üzerinde kaldığınızdan emin olun.

özet

Yapılandırılmış verileri görmezden gelmeyin. Organik arama giderek daha rekabetçi hale geliyor. Arama motorlarına verebileceğiniz herhangi bir ek bilgi yardımcı olabilir:

 • Tıklama oranlarınızı artırın.
 • Arama motorunuzun görünürlüğünü arttırın.
 • Gösterilmesini Bilgi Grafiği, makineler için çözmek yardım ederek parçacıkları ve sesli aramalar özellikli kullanıcı niyet .