Negatif Arama Sonuçları Saldırdığında ne Yapılmamalı!

Bir şeyler oldu ve Google’ın ilk sayfasında göründünüz, ancak bu iyi bir şey değil, ondan kurtulmak istiyorsunuz. Ne yaparsın?

Ne yapmamanız gerektiğini anlayarak başlar ve bu tam olarak burada açıkladığım şey.

Kimse onlar hakkında söylenen olumsuz bir şeyden hoşlanmaz, ancak Google’ın ilk sayfasında kontrol edemediğiniz bir şey göründüğünde, çoğu zaman gerçek bir sıkıntı kaynağı olabilir. Evet alabilirsin negatif Arama sonuçları d’yi kaldırır ancak ilk önce ne yapmanız gerektiğini bilmemize yardımcı olur.

Şahsen, şirketiniz ya da bir ürün olabilir – eşit olarak, bir sis gibi sizi asacak, bu yüzden doğal olarak geri dönüp iyi adınızı korumak isteyeceksiniz.

Ama yapma…

Geri adım atın, birkaç derin nefes alın ve seçeneklerinizi göz önünde bulundurun. Evet, her zaman bir çevrim içi itibar yönetim şirketi kiralayabilirsiniz , ancak bunu yapmadan önce, bazı temel işleri kendiniz de yapabilirsiniz.

Asla kavga başlatma

Bu, fark edebileceğinizden daha yaygındır ve bir şey için çağrılmaya karşı diz çökmüş bir tepkidir. Kimse onlar hakkında söylenen kötü şeyleri sevmiyor, bu yüzden köşenizi tartışmak istemek doğaldır, ancak bu gerçekten size karşı işe yarayabilir.

Birinin, tırmanma riskinden ziyade bir şeyden memnun olmadığını hatırlatmak zorundasınız, durumu nasıl pasifleştirebileceğinizi düşünün.

Bunun ne kadar zor olabileceğini bilmeme rağmen, kişisel olarak almamaya çalışın. Buradaki amaç, diğer insanların dahil olmalarını veya konunun bir platformdan diğerine taşınmasını engellemektir. Sorunu yaymak istediğiniz son şeydir.

Mutlu olmadıklarını duymaktan özür dileyin ve sorunu çözebilmeniz için doğrudan iletişime geçmenin bir yolunu isteyin. Onlara iletişim bilgilerinizi verin.

Anında, bu durumun tam bir karalama maçına dönüşmesini engellediniz.

Bugün yapılan bir Facebook tartışmasının ardından, Alan Bleiweiss’e negatif basınla ne yapmamayacağı konusundaki düşüncelerini sormak için ulaştım  :

Savaşmak isteyen bütün dürtü ya da içgüdülere rağmen, ‘ateşle ateşle savaş’ zihniyetindeymiş gibi yapmanız nadiren tavsiye edilir. Bir dava aracılığıyla veya çevrimiçi olarak eşit veya daha yüksek bir negatif içerik hacmine sahip olsun, çoğu zaman çevrimiçi itibarla mücadele yöntemleri yalnızca orijinal olumsuz içeriğe daha fazla dikkat çekerek sonuçlanır. Gitmiyor. İnsanlar taraf tutuyor. “Mağdur” sadece işleri daha da kötüleştirir. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, “ Streisand Etkisi ” ni aramanızı tavsiye ederim .

Bu nedenle, iki yıl (veya daha uzun) bir yasal sürecin çoğunlukla ne olabileceğini beklemeniz istemediğiniz sürece, kendisi, endişelendiğiniz olumsuz içerikle daha fazla bağlantı kurmayı ve korunma nedeniyle kazanmanın genellikle imkansız olduğu yerlerde Konuşma yasaları, eylemin en iyi yolu, neredeyse her zaman bu olumsuz içerikten tamamen uzak duran büyük ölçekli “olumlu görünürlük” kampanyasıyla bu tür sorunlara karşı koymaktır.

Bu yüzden hatırlayın – sakin bir kafa tutun ve dikkatli çalışın.

Kendini aramaya devam etme

Bununla ilgili fikir şu ki, Google ngatif arama sonuçlarında ortaya çıkan olumsuz bir makaleniz varsa, bunu devam ettirmek istemezsiniz.

Nelerin olup bittiğini görmek cazip gelecektir ve eğer makale düşmüş ya da yükselmişse, ancak bunu yapmaya devam ederek arama alanını değiştiriyorsunuz.

Testler, arama davranışı ile arama konumları arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir, bu nedenle Google aramalarını gerçekleştirmemek en iyisidir. Bunun yerine, Ahrefs , SEMRush veya Accuranker gibi bir izleme uygulaması kullanın .

Çıkış yolunu satın almaya kalkma

Bu, yıllar boyunca birçok kez denenmiştir ve her zaman feci sonuçlarla sona ermektedir.

Olumsuz bir şeyin çıkarılması için para ödemeye çalıştığınız anda, onu oraya yerleştiren yangınları besler. Tamamen yeni bir post / tartışma mağdur parti tarafından tekrar başlatılabilir, ancak bu sefer, tüm durum için daha az olumlu bir ışık atmama eğiliminde olan farklı bir pozisyondasınız.

Sadece kaldırılmasını isteme

Olumsuz sonuçlara neden olan her ne ise, sadece sorunları ilk önce çözmeden ortadan kaldırılmasını isteme.

Bazen bu zaten sizin için bir seçenek değil, ancak bazı durumlarda yapılması gereken mantıklı bir şey olabilir. Sorunun çözüldüğünü ve müşterinin mutlu olduğunu hissediyorsanız, gönderiyi her şeyin çözüldüğünü söylemek için güncellemenin sakıncalı olup olmayacağını sormakta hiçbir zararı yoktur;

Bundan gerçekten hoşlanmayabilirsiniz ve belki de yanlış olduğunu hissediyorsunuz, ancak söylenenleri tersine çevirebilecek tek kişinin ilk başta mutsuz olan kişi olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Sadece bir şey istemeyin.

Olanları görmezden gelme.

Hatalar zaman zaman olacak – biz insanız ve hepimiz bunu kabul ediyoruz. Ama yapabileceğin en kötü şey, mutsuz bir müşteriyi görmezden gelmek. Bu birkaç şey yapar:

  • Umurunda olmadığını gösterir
  • Müşteriyi rahatsız ediyor
  • Diğer potansiyel müşterileri rahatsız ediyor
  • Ek tartışmalara yakıt

Kimse gerçekten yüzleşmeyi sevmiyor, ama bazen buna yaklaşmak zorundasın. Bunu ne kadar erken yaparsanız, o kadar çabuk çözülecektir.

Ancak…

Neler olup bittiğini görmezden gelmenin doğru olduğu zamanlar olabilir – ve bu sadece bir çevrimiçi çevirme maçına sürüklenmiş olmanız veya birileri olmayan bir şey için sizi aramaya çalıştığınız olabilir. Bu durumlardan biriyse kendinizi tanıyacaksınız. Bırakın, habersizlerin kendi güvenilirliklerini yok etmelerine izin verin ve bunun ilk etapta sizin savaşınız olup olmadığına karar vermek için ahlaki pusulanızı kullanın.

Eski çalışanlarla çalışmak

Bunu makaleye PM’ed olduğum için ekledim ve bu soruyu doğrudan dün sordum.

Bu fark edebileceğinizden daha yaygın, ancak çözülmesi çok daha kolay olabilir. Söylentileri bırakıp söylenti başlatan ya da bir işletmeyi çöpe atmaya çalışan çoğu çalışan, basit bir şekilde kesilerek vazgeçilen bir mektupla dünyaya geri getirilebilir. Çok nadiren bu konuların yasallaşması gerekir, ancak tek başına tehdit genellikle yeterlidir.

Muhtemelen ayrılma konusunda incinmiş olduklarını unutmayın, böylece daha ayrıntılı olarak tartışması için onları her zaman tekrar davet edebilirsiniz. Belki de fırtınalar ve incinmiş hissederler ve size tam olarak açıklamanız için bir şans vermediler.

Sahte hesaplardan olumsuz yorumlar bırakıyorlarsa, normalde bıraktıkları her yere itiraz edilebilir.

Hatırla…

Sakin olun ve ne zaman ve nasıl uygun adımları atacağınızı öğrenin. Bu sorunlardan herhangi birinin normal olarak bir çözümü vardır.