Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

Etiket: Mobil Seo

Seo, Web Geliştirme

SEO Nasıl Çalışıyor?

Arama motoru optimizasyonu her zaman gelişir ve değişir.

Her yıl, belirli yöntemler SEO topluluğu tarafından “sahip olması gereken taktikler” olarak benimseniyor, diğerleri ise Google’ın algoritma güncellemeleri sayesinde tarihin eşiğine geliyor  .

Bunun ışığında, SEO, çoğu kişi tarafından daha fazla trafik kazanmak ve SERP görünürlüğünü  kısa bir süre boyunca artırmak için güncellemeleri bulmaya devam eden arama motorları ve SEO uzmanları arasında hiç bitmeyen bir savaş olarak algılanıyor .

Ama bu gerçekten böyle mi? SEO tam olarak nasıl çalışır?

Bu makalede, bugün SEO peyzajına bakış açımı sunacağım, arama motorlarının uyduğu birkaç temel prensibi listeleyeceğim ve SEO’nun iç işleri hakkındaki anlayışımı paylaşacağım ve neden birden fazla taktikleri deneme yanılma yoluyla birleştirmenin tek yoludur? kampanyanızı başarıyla yönlendirin.

Bugünün SEO Manzarası

Nitty-gritty’e inmeden önce, şu an SEO’da neler olup bittiğine dair daha geniş bir perspektif elde edelim.

Gerçek arama sonuçlarını yalnızca ilk sayfanın yarısında görüyoruz. Sonra, daha da fazla reklam ve daha alakalı arama terimleri.

Aşağı doğru olan şey şudur: Google ve diğer arama motorları aramadaki organik sonuçları bastırır.

Google sayfa başına hala 10 organik sonuç göstermesine rağmen, reklamlara, cevap kutularına, “İnsanlar da soruyor” bölümlerine ve diğer araçlara dikkat çekmek için tasarlandı.

Organik TO’nun 2015’ten bu yana yüzde 37 oranında düşmesi ve görünüşte ilerlemeye devam etmesi şaşırtıcı değil .

Organik olarak listelenme yarışması ısınmaya devam ederken, SEO uzmanlarının hayatta kalabilmek için 2018’de oyunlarına başlaması gerekiyor.

İşte şu anda hangi prensiplerin işe yaradığını öğrenmek size yardımcı olabilir – bunları web sitenizin yararına nasıl birleştireceğinizi bulmanız şartıyla.

SEO’nun Temel İlkeleri Bugün

1. Linkler Hala Kural

Linkler , SEO’nun ilk günlerinden beri önemliydi ve hala bir web sitesinin Google’a üstün performansının en güçlü göstergelerinden biri.

Ne kadar kaliteli, alakalı bağlantılar edinirseniz, web sitenizin SERP’leri de o kadar yüksek olur.

Kısacası, linkler hala SEO için esastır .

SEO çabalarınızın bir parçası olarak bağlantı kurma yatırım yapmak mantıklı .

2. Alakalı, Optimize Edilmiş İçerik Kazandı

Bağlantılar ve içerik problemi, bir şekilde tavuk veya yumurta ikilemi gibidir.

Bağlantıları çekmek için içeriğe ihtiyacınız var, ancak içeriğinizin sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek ve trafiği bir içerik parçasına yönlendirmeye yardımcı olmak için bağlantılar gerekiyor.

Sonunda, aşağı geldiği şey şudur: Bağlantılar ve içerik SEO’nun bel kemiğidir.

Google’daki ilk sayfayı kırmak istiyorsanız, alakalı, iyi optimize edilmiş içeriğinizin bağlantılarına ihtiyacınız var.

İçeriğinizi oluştururken ve optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Anahtar kelimeler bağlam içinde önemlidir. Anahtar kelimeler hala Google’la alaka düzeyine yakın, ancak sayfayı “anahtar kelime görünümü” için taramak yerine, tarayıcıları artık araştırıcının amacını paylaşan içeriği ve ilgili ikincil anahtar kelimeleri analiz ediyor.
 • Başlıklar, meta açıklamaları, ALT özellikleri, H1 etiketleri ve URL’ler hala önemlidir. Bu öğelere hedeflenmiş ve alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Uzmanlığınızı, otoritenizi ve güveninizi (EAT) arttırın.  İçerik kalitesiyle ilgili bilgi için Google’ın arama kalitesi kurallarını okuyun . Google, kısmen, “sayfanın tatmin edici olması için gereken içerik miktarının sayfanın konusuna ve amacına bağlı olduğunu” belirtir.

Kısacası, yüksek kaliteli, optimize edilmiş içerik üretmek ve paylaşmak için bir işlem oluşturun. Tüm içeriğin insanlar için yazılmış, ancak arama motorlarına veri beslemek için optimize edilmiş olduğundan emin olun.

3. UX Sinyallerinin SERP’ler Üzerinde Etkisi Var

Kullanıcı deneyimi (UX) , web sitenizin arama motorlarıyla nasıl yapılmasında önemli bir rol oynar.

Ne yazık ki, kullanıcı deneyimi çok fazla etkene (örneğin, site altyapısı ve yerleşimi, içeriği vb.) Bağlıdır ve ölçülmesi çok zordur.

Sitenizin UX perspektifinden nerede olmadığını bulmak acı verici bir deneyim olabilir. Bu nedenle, bazı SEO profesyonelleri, bununla hiçbir şekilde başa çıkmamayı tercih eder.

 • Bekleme süresinin ve TO’nun yüksek ve hemen çıkma oranının düşük olduğundan emin olun. Bu sinyaller bir süredir etraftayken ve Google bunları doğrudan sıralama faktörleri olarak kullanmazken, sitenizi yüksek etkileşim için optimize etmek zarar veremez ve dolaylı olarak bile yardımcı olabilir.
 • Site mimarisini geliştirin. Buradaki en önemli bölüm bir web sitesinin gezinmesini geliştirmek ve arama motorlarının tüm sayfaları tarayabildiğinden ve kullanıcıların aradıkları bir sayfayı kolayca bulabildiğinden emin olmaktır. “Daha basit, daha iyi” yaklaşımı burada mükemmel çalışıyor.
 • Hız için optimize et. Platformdan bağımsız olarak siteniz 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmelidir. Görüntü sıkıştırma, kod ve yapı optimizasyonları ve daha hızlı sunucular yardımcı olacaktır.
 • Kullanıcı yolculuğuna uygun olarak müşteri yolculuğunu en iyi hale getirmek için bir UX uzmanına katılın. SEO daha kullanıcı odaklı olmak için geliştiğinden, müşteri yolculuğunun her aşamasında mükemmel dijital deneyimler sunmak için UX insanlarıyla birlikte çalışmalısınız . Başka bir deyişle, hedefiniz yalnızca trafik ve potansiyel müşteriler değil, dönüşümler ve satışlardır.

Kısacası, UX optimizasyonu zaten SEO’nun temel bir parçası haline geldi.

Ziyaretçiye odaklanmak gelecekte daha da önemli bir rol oynayacaktır (Google daha akıllı hale geldiğinden ve kullanıcının iyiliği için açıkça geliştirildiğinden) ve bunun en azından temellerini öğrenmeniz gerekir.

4. Mobil SEO Yapabilir veya Kırabilir

Google, arama sonuçlarını tüm cihazlarda sıralamak ve görüntülemek için mobil ilk dizini kullanmaya kararlı olduğu için, web sitenizi mobil seo olarak tasarlamanın zamanı gelmiştir.

Maalesef, Google’ın hamlesi anlamlı olsa da ( dünya çapında mobilde üretilen trafiğin yüzde 50’sinden fazlasıyla ) sitenizi hem mobil hem de masaüstünde sorunsuz şekilde yürütmek kolay değildir.

Öncelikle, bir yatırım gerekecek duyarlı tasarım beri, Google bunu önerir .

Ayrıca içeriğinizi masaüstü ve mobil cihazlarda tutarlı hale getirmeniz ve web sitenizin hızlı ve kullanımı kolay olduğundan emin olmanız gerekir.

Hepsi ne anlama geliyor:

 • İçeriğinizi mobil kullanıcılar için optimize edin.
 • Senin hızlandırın sayfa hızını .
 • Mobil kullanım kolaylığı sağlayın.

Kısacası, mobil seo oyununuzu geliştirmeniz gerekecek ya da kendinizi Google’da kötü bir şekilde sıralayacaksınız.

5. Sesli Arama Zaten Bir Şeydir

Sesli aramanın yakın gelecekte SEO’da devrim yaratacağına inanmasam da, müşteriler onu çok seviyor gibi görünüyor.

Northstar Research , ABD’deki gençlerin yüzde 55’inin ve ABD yetişkinlerinin yüzde 41’inin sesli arama kullandığını bildirdi .

Google’a göre , tüm mobil aramaların yüzde 20’sinden fazlası sesli aramalar.

Bununla birlikte, sesli arama için şimdi optimizasyona başlamak mantıklı geliyor .

Özellikle, şu adımlarla başlayabilirsiniz:

 • Doğal dili kullanarak (örneğin, arama amacına göre daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler) kullanarak ve soruları yanıtlayarak içeriği optimize edin.
 • Öne çıkan snippet’leri optimize edin .
 • SSS sayfası oluşturun ve işaretleyin ( Soru ve Cevap şemalarını kullanın ).

Kısacası, sesli arama optimizasyonu şu anda olması gereken bir şey olmasa da, ilgili optimizasyonlar anlamlıdır ve daha fazla Google mülküne sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Deneme-Yanılma Yoluyla Birleştirme ve Deneme

SEO başarısı en iyi uygulamalardan ve bazı deneme yanılmalarından gelir.

Günümüzde, yukarıda açıklanan temel ilkeler birleştirmeniz ve denemeniz içindir.

Ne yazık ki, SEO kuralları taştan oyulmamıştır. Kurallar ve taktikler her zaman değişir ve gelişir.

Evrensel bir SEO formülü yoktur; yalnızca deneme yanılma, hangi SEO yöntemlerinin işe yaradığını ve belirli web siteniz için hangilerinin belirli bir zamanda belirli bir zamanda çalışmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

SEO’nun sırrı basittir:

Google’ın en son algoritma güncellemesi ya da rakiplerinizin ne yaptığından dolayı tüm çalışmalarınızın boşa gittiğini göz önünde bulundurarak birden fazla yöntemle nasıl birleştireceğinizi ve deney yapacağınızı öğrendikten sonra sonuçları analiz etmelisiniz.

Süreçte, artık işe yaramayanları keserken iyi performans gösteren taktikleri atıyorsunuz. Ardından durulayın ve tekrarlayın.

Bunu yaparken, kısa bir süre için başarılı ancak birkaç gün içinde tehlikeli olduğunu ispatlayabilen doğrusal bir SEO stratejisi ile asla bitmeyeceksiniz. Google, birisinin algoritmalarını aldatmanın bir yolunu ne zaman keşfettiğini anlamak genellikle oldukça kolaydır.

Sonuç

SEO hiç bitmeyen, sürekli gelişen, çok boyutlu bir bilimdir. Her SEO, bir kerede ve herkes için SEO’nun nasıl çalıştığını, masadaki belirli kurallar ve somut denklemlerle açıklayabilecek sihirli formülü bulmak ister.

Ne yazık ki, SEO bir şablona sığmayacak kadar karmaşık. Her ne kadar ilkeler ve belirli kurallar etrafında geliştiyse de, iç çalışmaları tamamen işe yarayan taktikleri analiz etme ve uygulama ve işe yaramayan taktikleri silmeye yöneliktir.

Bunu aklınızda tutun ve rakiplerinize yakından bakın, kesinlikle arama sonuçlarında başarılı olacaksınız. Bu nasıl SEO çalışır ve süreç tamamen AI dış kaynaklı olana kadar çalışmaya devam edecektir.

Mobil SEO
Seo

Mobil SEO

mobil seo 1 768x393 300x154 Mobil SEO

Mobil SEO Teknikleri

Mobil SEO Nedir?

E-ticaretin her geçen gün daha da yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bu alandaki yenilikler de ardı arkası kesilmeden piyasaya sunulmaktadır. Hızla büyüyen internet sektöründe bu yıl atağa kalkması beklenen alanlar arasında ise mobil SEO piyasası yer almaktadır.

Normalde yurt dışında oldukça yaygın olarak yapılan mobil SEO konusu, son zamanlarda ülkemizde de gelişim göstermeye başlamıştır. Mobil cihaz kullanımının her geçen gün artmaya devam etmesi ile birlikte mobil üzerinden yapılan SEO çalışmalarının değeri de buna bağlı olarak artmıştır. Türkiye’de yer alan 3 büyük mobil operatörünün yaptığı atılımlar sayesinde bir çığ gibi büyüyen bu sektörde artık neredeyse her yerden cep telefonları ile internet kullanılabilir hale gelmiştir.

Bu bağlamda firmaların cep telefonları ile internete bağlanan potansiyel müşterilerinin dikkatini çekebilmek, marka bilinirliklerini arttırabilmek ve Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için son zamanlarda başvurdukları yöntemler arasında ilk sırada mobil SEO yer almaktadır. Bu önemli SEO yöntemi ile ilgili halen fikir sahibi olmayanlara ise mobil arama motoru optimizasyonu yönteminin ne olduğu ile ilgili daha detaylı bilgi verilebilmektedir.

Mobil SEO Nasıl Yapılabilir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile tasarlanan mobil arama motorlarının çok sayıda karmaşık algoritmaları ve botları bulunmaktadır. Bu nedenle mobil SEO’da başarıyı yakalamak isteyen firmaların bu algoritmaların ne olduğunu çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Cep telefonları ile rahatça ve hızlı bir şekilde gezilebilen firmaların web sitelerinin mobil SEO konusunda başarılı olarak nitelendirildikleri ve bu alanda rakiplerinden her daim bir adım önde oldukları da bilinmektedir.

Mobil SEO’da sitelerin hızlı şekilde gezilebilmesinin dışında yine web sitesi içerisinde yer alan ve çeşitli bağlantılar veren linklerin kırık olmamasına özen göstermek gereklidir. Bu konuda destek almayı düşünen firmalara ise internette bulabilecekleri ve ‘’Link Checker’’ adı verilen uygulamaları kullanmaları tavsiye edilebilmektedir. Ayrıca kırık link tespiti konusunda Joomla ve WordPress gibi ünlü sistemlerin özel olarak geliştirdiği eklentilerden de yararlanabilmek mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra bugün pek çok kişinin WordPress altyapısına sahip web sitelerini kullandığı da göz önüne alındığında WordPress’in geliştirdiği bazı eklentiler ile ideal bir mobil görünüme sahip olabilmek de oldukça kolaydır. WordPress kullanıcıları, web sitelerinde yer alan yazıları entegre edebilecekleri WordPress eklentisi sayesinde cep telefonlarına uygun bir şekilde tasarlayabilir ve kullanımı kolay bir ara yüz hazırlayarak siteyi mobil üzerinden ziyaret edecek olan herkese olabilecek en iyi şekilde sunabilir. Bu durum da müşterilerin siteye girişlerini arttırarak doğal bir şekilde mobil SEO’ya katkı sağlayabilecektir.

‘’Mobil SEO nasıl yapılır?’’ sorusuna yanıt olarak verilebilecek başka bir yöntem de resmî web sitelerinin içeriğinde farklı alanlarda paylaşılacak şekilde ‘’Mobil site tanıtımı’’ yapmaktır. Bu sayede bilgisayarlarından firmaların web sitelerine giren müşteriler, burada yer alan mobil site tanıtımlarını görerek cep telefonları üzerinden de web sitesini kullanmaya başlayabilirler. İnternet sitesinden mobil siteye müşteri çekme ve bu müşterilerin mobil sitede gezinmesini sağlama yöntemi, mobil SEO’da başarının en etkili yöntemlerinden birisi olarak da nitelendirilebilmektedir.

 

Mobil Optimizasyonu nasıl çözebiliriz?

Alternatifler

01- Mobil URL

02- Duyarlı web tasarımı

Cihazlar arasındaki farkı anlama

Mobil: Bu dokümanda, “mobil” veya “mobil cihazlar” deyimi Android çalıştıran cihazları, iPhone veya Windows Phone gibi akıllı telefonları ifade eder. Mobil tarayıcılar HTML5 özelliklerinin büyük bir kısmını oluşturabilmeleri açısından masaüstü tarayıcılara benzerler, ancak ekran boyutları daha küçüktür ve çoğu durumda, varsayılan yönleri dikeydir.

Tabletler: Tabletleri kendi özel sınıfında cihazlar olarak değerlendiririz ve mobil cihazlardan söz ettiğimizde genellikle tabletleri bu tanıma dahil etmeyiz. Tabletler daha büyük ekranlara sahiptir. Yani tablet için iyileştirilmiş içerikler sunmadığınız takdirde, kullanıcıların sitenizi akıllı telefon tarayıcısındaki gibi değil, masaüstü tarayıcılarındaki gibi görmek isteyeceğini varsayabiliriz.

Multimedya özellikli telefonlar: Bunlar, XHTML standartlarını karşılayacak biçimde kodlanmış sayfaları oluşturabilen, HTML5 İşaretleme ve JavaScript/ECMAscript destekleyen, ancak HTML5 standardındaki bazı uzantı API’larını desteklemeyebilen tarayıcılara sahip telefonlardır. Bu genellikle akıllı telefon sınıfında olmayan çoğu 3G özellikli telefonlardaki tarayıcıyı belirtir.

Özellikli telefonlar: Bu telefonlarda, tarayıcıların standart HTML kullanılarak kodlanmış web sayfalarını oluşturma yeteneği yoktur. Buna, sadece cHTML (iMode), WML, XHTML-MP vb. oluşturabilen tarayıcılar da dahildir.