İnstagram Bug İnsanları Kaybetmeye Neden Oluyor

İnstagram’da bazı kullanıcıların önemli sayıda takipçisi kaybetmesine neden olan onaylanmış bir hata var.

Takipçilerini kaybetmeye ek olarak, kullanıcıların geri takip ettikleri hesap sayısı da bazı durumlarda azalmaktadır.

İnstagram yaklaşık 12 saat sonra başka bir güncellemeyi tweetledi, konunun Perşembe günü saat 9: 00’da (PST) saat 9’da çözülmesini beklediğini söyledi.

Bu yazının yapıldığı tarihte, Perşembe öğleden sonra 1 EST’de, başka bir güncelleme yapılmadı ve sorunun bir işareti bulunmuyor.

Bu konunun, Instagram’ın geçen yıl açıkladığı sahte takipçi temizliği ile ilgili olduğu iddia ediliyor . Ancak, bu doğrulanmadı.

Sorun sahte takipçiyle bağlantılıysa, şirketin bir düzeltme üzerinde çalıştığını söylemek yerine muhtemelen bunu söyleyeceğini söyledi.

Bu hikayeyi, Instagram’ın bir düzeltmenin yapıldığını onayladığını onaylaması durumunda güncelleyeceğim.

İçlerinde çok fazla ünlünün bulunduğu milyonlarca kişi, Instagram’ın hatası yüzünden hesaplarını hackerlara kaptırdı. Ayrıca hesapları çalınan kişilerin kişisel bilgileri ve numaraları dağıtılıyor.

Kullanıcı dostu sosyal medyalardan instagram bug (!), sağladığı bir “bug” sayesinde neredeyse tüm kullanıcılarını, hackerlara karşı korunmasız bir hale getirdi. Bu bug yüzünden daha geçtiğimiz günlerde yaptığımız bu haberde, Selena Gomez’in hesabı ele geçirilmiş ve eski sevgili Justin Bieber’in garip fotoğrafları paylaşılmıştı. Anlaşılan durmak bilmeyen hackerlar, milyonlarca hesabı daha ele geçirdi.

Hackerların ele geçirdikleri hesapların e-posta adresleri ve telefon numaraları ise dağıtılmaya başlandı. Bilgilere göre saldırı gerçekleştikten sonra hesap bilgileri belirli ABD sitelerinde 10 dolardan başlamak üzere satışa çıkarıldı. Açıklamayı yapan şirket, çalınan hesapların içinde birçok doğrulanmış hesap olduğunu da dile getiriyor.

sosyal medya İnstagram Bug İnsanları Kaybetmeye Neden Oluyor

Şu anda 700 milyondan fazla aktif Instagram hesabı var ve bunların 6 milyonundan fazla hacklendi. Hacklenen Instagram hesaplarının bilgileri artık satışa çıkamıyor çümkü ilgili siteler kapatıldı ancak hesap çalabilen hackerların bu tarz bilgileri satması pek de güç değil. Ayrıca hesap bilgileri satılmasa dahi şantaj riski taşıyor ve açıklamalara göre aşağıdaki ünlülerin hesap bilgileri hackerların elinde bulunuyor:

  • Aktörler: Emma Watson, Emilia Clarke, Zac Efron, Leonardo DiCaprio, Channing Tatum.
  • Müzisyenler: Harry Styles, Ellie Goulding, Victoria Beckham, Beyonce, Lady Gaga ve Rihanna, Taylor Swift, Katy Perry, Adele, Snoop Dogg, Britney Spears.
  • Sporcular: Floyd Mayweather, Zinedine Zidane, Neymar, David Beckham, Ronaldinho.

Bu tarz hacklerin ne kadar tehlikeli olabileceğini Selena Gomez’le şahit olduk. Üstelik normal bir Instagram hesabı için de bu tarz tehditler bulunuyor. Güvenlik için şu anda yapılabilecek en önemli hamlelerin kişisel bilgileri değiştirmek olduğu söyleniyor ve işin kötü kısmı şu an için kimlerin hesaplarının çalındığını tespit etmek pek kolay değil.