Hem Kullanıcılar hem de Arama Motorları İçin İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

SERP’lerde görünmek için bir mücadele şansı istiyorsanız, hem arama motorlarını hem de kullanıcıları tatmin edecek içerik oluşturmak zorunludur.

Ancak, hangi içerik türlerinin ve konuların sıralamanızı ve organik trafiğinizi artırmaya yardımcı olabileceğini tam olarak nasıl biliyorsunuz?

30 Ocak’ta  CEO ve Dazzling Digital’in kurucusu Kristi Kellogg  tarafından sunulan SEJ ThinkTank web seminerini yönetti .

Kellogg, hem kullanıcılar hem de web sitenize trafik çekecek arama motorları için bir içerik stratejisi oluşturma konusunda ipuçları paylaştı.

İşte seminer sunumunun bir özeti.

Woman typing on laptop Hem Kullanıcılar hem de Arama Motorları İçin İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İçerik Stratejisi Nedir?

İçerik stratejisinin amacı, trafikte görünürlük ve farkındalığı arttırmaktır. Bu mutlaka dönüşümlerle ilgili değildir, ancak kesinlikle genel dönüşüm hunisinin bir parçasıdır.

Bir içerik stratejisi oluştururken, hem kullanıcıları hem de arama motorlarını göz önünde bulundurmalısınız. Biri diğeri olmadan var olamaz.

Dünyadaki okurlar için oldukça faydalı olan en iyi içeriğe sahip olabilirsiniz, ancak Google’da görünmüyorsa, hiç kimse onu okumaz.

Spektrumun diğer tarafında, arama motorları için optimize edilmiş ve Sayfa 1’in en üstündeki sıralamada içeriğe sahip olabilirsiniz, ancak okuyucular için gerçekten kullanışlı değilse, hemen geri dönerler.

İçerik stratejisi yapıyorsanız, öncelikle şunları yapmanız gerekir:

Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi araştırın . Sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini görmek için analizlerinize ve demografik verilerinize bakın. Onlar ne yapar? Neyle ilgileniyorlar?

İçeriğinizi bilin

Hangi içeriğe sahip olduğunuzu belirlemek için bir içerik denetimi yapın.

 • Sıra nedir ve ne değildir?
 • Sayfa 1’de neredeyse sıralama nedir?
 • Boşluklar nelerdir?

Bunları çözmelisin ve içeriğe stratejik olarak yaklaşmalısın.

Seçeneklerinizi bilin

Ayrıca, içeriğinizi yayınlamanın en iyi yolu olan içerik türünü de tanımlamanız gerekir. Yaygın olarak kullanılan birkaç format şunları içerir:

 • Ebooks.
 • Beyaz kağıtlar.
 • Durum çalışmaları.
 • Blog gönderileri (yani listeceler, karşılaştırmalar, inceleme, haberler, yorumlar vb.).
 • Yazılı olmayan içerik (yani, podcast’ler, web seminerleri).

Her durumda, fikir önce gelmeli, sonra format.

Promosyonları dikkate alın

Parçanızı tanıtmak için tüm kanallarınızı kullanmayı unutmayın. İçeriğinizi sosyal ve e-posta yoluyla paylaşın. Bütçeniz varsa, Facebook ve Twitter’da ücretli reklamlar da yayınlayabilirsiniz.

Googlebot için İçerik Stratejisi

Arama motorlarının içeriğinizi taramasını, dizine eklemesini ve sıralamasını kolaylaştıracak sayfadaki SEO en iyi uygulamalarını göz önünde bulundurun.

Meta Açıklaması

Bir meta açıklaması bir sayfanın ne hakkında olduğunu Google’a bildirmiş açık bir işaretidir. Meta açıklamanız mutlaka her seferinde SERP’de snippet olarak görünmese de, her zaman görünecek gibi optimize etmelisiniz.

Meta bir açıklama yazarken akılda tutulması gereken en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Tıklamaları etkilemek için meta açıklamanın sonuna bir CTA ekleyin.
 • Anahtar kelimenin, mümkün olduğunca meta açıklamanın başlangıcına yakın görünmesi gerekir.
 • Meta açıklamanızı 158 karakterle sınırlayın. Snippet’lerin masaüstünde maksimum 920 piksel, mobil cihazında ise maksimum 680 piksel vardır.

Başlık Etiketleri

Meta açıklamasında olduğu gibi, başlık etiketinize yazdıklarınız Google’a bir sayfanın ne hakkında olduğu hakkında büyük bir işarettir. Aynı zamanda SERP’lerde de ortaya çıkabilir.

Başlık etiketinizi yazarken aklınızda bulundurmanız gereken en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Başlık etiketinizi 60 karakterle sınırlayın.
 • Anahtar kelime, mümkün olduğunca başlık etiketinin başlangıcına yakın görünmelidir.
 • Başlık etiketinizi hızlı bir şekilde kontrol etmek için Moz’un Başlık Etiketi Önizleme Aracını kullanın.

Başlıkları

H1, web sayfanızda görünen başlıktır (SERP’lerde görünen başlık etiketinin aksine). Başlık etiketlerini optimize ederken akılda tutulması gereken birkaç şey:

 • Başlık etiketleri hiyerarşik olarak kullanılmalıdır (yani bir alt başlık H2 olarak biçimlendirilmelidir. Bir alt alt başlık H3’tür ve böyle devam eder. Sırayı ters çevirmeyin veya H2’leri tamamen atlayın ve bir H1’den H3’e geçin) .
 • Herhangi bir sayfada sadece bir tane H1 olmalıdır.
 • Başlıkları stilistik bir seçenek olarak kullanmayın. Aslında bir başlık olması gereken bir şeyi kalın, italikleştirmeyin veya altını çizmeyin. Bir başlık kullanmak için uygun bir yer tanımladıysanız, kullanın – başlıkları kullanmak, Cevap Kutusu alma şansınızı artırmak için mükemmel bir yoldur.

İçerik Uzunluğu

Bir içerik parçası ne kadar sürmeli? Bu çok yaygın bir sorudur ve cevap, tamamen hedef anahtar kelimenize bağlı olmasıdır.

Belirli bir anahtar kelime öbeği için zaten neyin sıralandığını belirten kelime sayısını bulmanız ve daha sonra, o anahtar kelimeyi hedefleyen kendi içeriğinizin ne kadar olması gerektiğini kılavuz olarak kullanmanız gerekir.

Anahtar Kelime Fırsatları

Anahtar kelime fırsatlarını bulmak için, şunlara bakın:

 • Kendi içeriğiniz : En iyi trafik sürücülerinizi tanımlamak için Google Analytics ve Arama Konsolu’ndaki içeriği aşağıya bırakma raporunu kullanın.
 • Rakiplerinizin içeriği : Rakiplerinizin neye göre sıralandıklarını belirlemek için SEMrush’un Organik Araştırma raporunu kullanın. Bir dönem için sıralama yapıyorlarsa, kendi sitenizin de buna göre sıralama olasılığı yüksektir.

İnsanlar için İçerik Stratejisi

Kullanıcılar için harika ve alakalı içerik yazmak, herhangi bir içerik stratejisinin önemli bir parçası olmalıdır. İşte izleyicilerinize verebileceğiniz en iyi içeriği oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç fikir.

Editör Takvimi

Düzenleyici bir takvime sahip olmak , yayıncılık hedeflerini ve sıklıklarını belirlemenize yardımcı olacağı için içerik stratejinizin önemli bir parçasıdır.

Ayrıca, mevsimsel anahtar kelime fırsatlarını tanımlayabilir ve yaklaşan ticari etkinlikleri çevreleyen içerik yaratabileceksiniz (yarışmalar, satışlar, hayır faaliyetleri vb.).

Stil rehberi

Profesyonel içerik tüm panoda aynı ve düzenli olmalıdır. Stil rehberi, ekibinize katılan editörler ve yazarlar için yararlı bir kaynaktır.

Sizin için kolaylaştırmak için önceden oluşturulmuş bir stil kılavuzunu kullanarak kendinize ait bir temel oluşturabilirsiniz.

Evergreen İçeriği

İçeriğinizdeki günlere, aylara ve yıllara referansta bulunmaktan kaçının. Bunun tek istisnası, şu anki yıla işaret etmektir – bu gerçekten faydalıdır, ancak her aşamalı yılda yeni yıla ilişkin içeriği yenilemeyi unutmayın.

Ayrıca, aşağıdaki gibi yeşil yapraklı içeriğe dayanacak hiçbir şey yazmayın:

 • “Plaj mevsimi!”
 • “Yaz köşede!”
 • “Kış sonunda burada!”
 • “Balkabağı baharat zamanı!”

Unutmayın, insanlar makalelerinizi yıl boyunca okurlar.

İçerik Biçimlendirme

Okuyucuyu odaklanmış tutmak için içeriği biçimlendirin. Okuyucularınızın dikkatini çekmek için çok az zamanınız var, bu yüzden şunlardan emin olun:

 • Kısa paragrafları kullanın.
 • Madde imli ve numara listelerini kullanın.
 • Çekme tırnak kullanın.
 • Başlık kullanın.
 • Görüntüleri birleştirin.
 • Videoları göm.

3 Anahtar Paket Servis

 • Her zaman arama motoru ve kullanıcı hakkında düşünün .
 • Kendi içeriğinizi ve rakiplerinizi ilham kaynağı olarak kullanarak her zaman yeni anahtar kelime fırsatlarını araştırın .
 • Sitenizin veya blogunuzun boyutu ne olursa olsun, tüm içeriğinizi profesyonel bir yayınla aynı ayrıntıya dikkat ve özen gösterin.

Sorular

Rakiplerin veya bir işletme sektörünün anahtar kelimelerini incelemek için en iyi araç nedir?

Kristi Kellogg (KK):  Rekabetçi araştırma için SEMrush’s Domain Overview programını kullanmayı seviyorum. Rakiplerinizi tanımlayabilir ve aradıkları anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Popüler bir yaprak dökmeyen içerik sayfasının yayınlanma tarihi her yıl güncellenmeli midir?

KK:  Tarihi güncellemek içeriğe bir destek verebilirken, bunu yalnızca içeriğin önemli bir kısmı gerçekten güncellenmiş veya değiştirilmişse (bunun en az yüzde 25’i) yapmalısınız.

Yapılandırma açısından, başlık başına kaç cümle kullanılmalıdır?

KK:  Birden fazla cümle yok. Başlıkların ya tam cümle olmaları gerekmez – cümle veya hatta tek kelimeler gayet iyi.

SERP optimizasyonu için en iyi uygulamalar için bir hile sayfası var mı?

KK:  Bu SEO kontrol listesini kullanmayı deneyin  .

Podcast dışı içerikten en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz? Sesi yazılı içeriğe aktarmak iyi bir strateji midir?

KK:  Evet! Sesi yazıya dökmek kesinlikle iyi bir stratejidir. Daha sonra transkripsiyonu bir blog postasına koyabilir veya ısırık büyüklüğünde parçalara ayırıp sosyal medyada yayınlayabilirsiniz.

Cevap Kutusunu istiyor musun? Birçok durumda sitenize yapılan tıklamaları azaltmaz mı?

KK:  Kesinlikle Kutuyu Cevaplamak istiyorsun. Cevap kutusunu kazanmak (sıfır sıralaması) aslında büyük bir kazançtır. Tıklama oranınız gerçekten artacaktır. Cevap Kutusu, 1 numaralı konumdan daha fazla trafik sürebilir.

Google, SERP’de doğru cevabı gösterirken, insanlar genellikle daha fazla içerik isteyeceklerdir, bu nedenle sitenize tıklamaları sadece doğaldır.

SEO açısından site hızı ne kadar önemlidir?

KK: Site hızı son derece önemlidir. Sitenizi sıralarken Google’ın göz önünde bulundurduğu faktörlerden biridir.

Ayrıca, site şimşek hızlı yüklenmezse insanlar zıplayacaktır. Google’a göre , mobil kullanıcıların yüzde 53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir sayfa bırakacak.

Çok fazla içeriğe sahip olmayan kurumsal sitelerden ne haber – onları nasıl sıralayabilirsiniz?

KK:  İçerik oluşturmanız gerekiyor! Hangi sektörde olursanız olun, müşterilerinizle alakalı içerik bulabilmelisiniz. Sitenizde kaynak oluşturmak için çalışın. İçerik oluştururken, sıralama şansınızı artıracaksınız!

Sayfada neden sadece bir H1 olmalı?

KK:  Sizin H1’iniz bir sayfa üstbilgisidir – iki H1’in olması bir haber makalesinde iki başlığın olması gibi olacaktır. Mantıklı değil ve yalnızca sayfanızı tararken arama motorlarını karıştırır.