Googlebot Optimizasyon İpuçları

Organik büyümenle platoya çarptığını gördün mü?

Yüksek kaliteli içerik ve linkler sizi SEO’ya götürür, ancak teknik SEO’nun gücünü asla gözden kaçırmamalısınız.

2019 için öğrenilecek en önemli becerilerden biri, Googlebot gibi düşünmek için teknik SEO’nun nasıl kullanılacağıdır.

Eğlenceli şeylere dalmadan önce, Googlebot’un ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neden anlamamız gerektiğini anlamak önemlidir.

Googlebot Nedir?

Googlebot, web sayfalarından veri toplayan bir web tarayıcısıdır (aka, robot veya örümcek) .

Googlebot, birçok web tarayıcısından yalnızca biridir. Her arama motorunun kendi markalı örümceği vardır. SEO dünyasında, bu markalı bot isimlerine “kullanıcı aracıları” diyoruz.

Daha sonra kullanıcı aracılarıyla ilgileneceğiz, ancak şimdilik, kullanıcı ajanlarını belirli bir web tarama botu olarak adlandırdığımızı anlayın. En yaygın kullanıcı aracılarından bazıları şunlardır:

 • Googlebot – Google
 • Bingbot – Bing
 • Slurp Bot – Yahoo
 • Alexa Paletli – Amazon Alexa
 • DuckDuckBot – DuckDuckGo

Googlebot Nasıl Çalışır?

Web sayfalarını nasıl keşfettiğini, okuduğunu ve sıraladığını anlamadan Googlebot’u optimize etmeye başlayamayız.

Google’ın Paletli Web Sayfalarını Nasıl Keşfediyor?

Kısa cevap: Bağlantılar, site haritaları ve alma istekleri.

Uzun cevap: Google’ın sitenizi taramasını sağlamanın en hızlı yolu, Arama Konsolunda yeni bir mülk oluşturmak ve site haritanızı göndermektir. Ancak, tüm resim bu değil.

Site haritaları, Google’ın web sitenizi taramasını sağlamak için harika bir yol olsa da, bu, PageRank’in hesabını oluşturmaz.

Dahili bağlantı  , Google’a hangi sayfaların ilişkili olduğunu ve değerinin tutulduğunu bildirmek için önerilen bir yöntemdir. Sayfa sıralaması ve dahili bağlantı hakkında web’de yayınlanan birçok harika makale var , bu yüzden şimdi girmeyeceğim.

Google, web sayfalarınızı Google İşletme listelerimden, dizinlerden ve diğer web sitelerinden gelen bağlantılardan da keşfedebilir .

Bu, Googlebot’un nasıl çalıştığının basitleştirilmiş bir sürümüdür. Daha fazla bilgi edinmek için Google’ın belgelerini tarayıcılarıyla ilgili okuyabilirsiniz .

Googlebot Web Sayfalarını Nasıl Okur?

Google, site oluşturma konusunda uzun bir yol kat etti. Googlebot’un amacı, bir web sayfasını bir kullanıcının göreceği şekilde oluşturmaktır.

Google’ın sayfanızı nasıl görüntüleyeceğini test etmek için Arama Konsolunda Al ve Oluştur aracına bakın. Bu size bir Googlebot görünümü vs. Kullanıcı görünümü verecektir. Bu, Googlebot’un web sayfalarınızı nasıl görüntülediğini bulmak için kullanışlıdır.

Teknik Sıralama Faktörleri

Tıpkı geleneksel SEO’lar gibi, teknik SEO’lar için de gümüş kurşun yoktur. Tüm 200+ sıralama faktörü önemlidir!

SEO’nun geleceği hakkında düşünen bir teknik SEO uzmanıysanız , o zaman en büyük sıralama faktörleri, kullanıcı deneyimi etrafında dönmeye dikkat etmektir.

Neden Googlebot gibi Düşünelim?

Google bize harika bir site yapmamızı söylediğinde, demek istiyorlar. Evet, bu Google’dan gelen belirsiz bir ifade, ancak aynı zamanda çok doğru.

Kullanıcıları sezgisel ve yardımsever bir web sitesiyle tatmin edebiliyorsanız, Googlebot’un gereklerini yerine getirirken daha fazla organik büyüme yaşayabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi – Paletli Deneyimi

Bir web sitesi oluştururken kimi memnun etmek istiyorsunuz? Kullanıcılar veya Googlebot?

Kısa cevap : Her ikisi de!

Uzun cevap: Bu, UX tasarımcıları, web geliştiricileri ve SEO profesyonelleri arasında gerginliğe neden olabilecek sıcak bir tartışmadır. Ancak, bu aynı zamanda kullanıcı deneyimi ve tarayıcı deneyimi arasındaki dengeyi daha iyi anlamak için birlikte çalışmamız için bir fırsattır.

SEO uzmanları genellikle Google’ı tatmin etmek için bakarken, UX tasarımcıları genellikle kullanıcıların aklında en büyük ilgiyi görür. Ortada, her iki dünyanın da en iyisini yaratmaya çalışan web geliştiricilerimiz var.

SEO uzmanları olarak, web deneyiminin her alanının önemini öğrenmemiz gerekir.

Evet, en iyi kullanıcı deneyimi için optimizasyon yapmalıyız . Ancak, web sitelerimizi Googlebot (ve diğer arama motorları) için de optimize etmeliyiz.

Neyse ki, Google çok kullanıcı odaklı. Çoğu modern SEO taktikleri, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya odaklanmıştır.

Aşağıdaki 10 Googlebot optimizasyon ipucu, UX tasarımcınızı ve web geliştiricinizi aynı anda kazanmanıza yardımcı olacaktır.

1. Robots.txt

Robots.txt, bir web sitesinin kök dizinine yerleştirilmiş bir metin dosyasıdır. Bunlar, Googlebot’un bir siteyi tararken aradığı ilk şeylerden biridir. Sitenize bir robots.txt eklemeniz ve sitemap.xml’nize bir bağlantı eklemeniz önemle tavsiye edilir.

Robots.txt dosyanızı optimize etmenin birçok yolu vardır, ancak bunu yaparken dikkatli olmanız önemlidir.

Bir geliştirici, yanlışlıkla bir siteyi canlı siteye taşırken tüm arama motorlarının sitelerini taramasını engelleyerek robots.text’de sitewide izin vermeyebilir. Bu düzeltmeden sonra bile, organik trafik ve sıralamaların geri dönmesi birkaç haftasürebilir .

Robots.txt dosyanızı en iyi duruma getirme konusunda birçok ipucu ve öğretici var . Dosyanızı düzenlemeye çalışmadan önce araştırmanızı yapın. Sonuçlarını izlemeyi unutma!

2. Site Haritası.xml

Site Haritaları , Googlebot’un web sitenizdeki sayfaları bulması için önemli bir yöntemdir ve önemli bir sıralama faktörü olarak kabul edilir.

İşte birkaç site haritası optimizasyonu ipucu:

 • Yalnızca bir site haritası dizini var.
 • Blogları ve genel sayfaları ayrı site haritalarına ayırın, ardından site haritası dizininizdekilere bağlantı verin.
 • Her sayfayı yüksek öncelik haline getirmeyin.
 • Site haritanızdan 404 ve 301 sayfaları çıkarın.
 • Sitemap.xml dosyanızı Google Arama Konsoluna gönderin ve taramayı izleyin.

3. Site Hızı

Yüklemenin hızlılığı, özellikle mobil cihazlar için en önemli sıralama faktörlerinden biri haline geldi. Sitenizin yükleme hızı çok yavaşsa, Googlebot sıralamanızı düşürebilir.

Googlebot’un web sitenizin çok yavaş yüklendiğini düşünüyor olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu , sitenizin hızını oradaki ücretsiz araçlardan biriyle test etmektir .

Bu araçların çoğu, geliştiricilerinize gönderebileceğiniz öneriler sunacaktır.

4. Şema

Web sitenize yapılandırılmış veri eklemek, Googlebot’un bireysel web sayfalarınızın ve web sitenizin genelini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, Google’ın kurallarına uymanız önemlidir .

Verimlilik için, yapılandırılmış veri işaretlemesi uygulamak için JSON-LD kullanmanız önerilir. Google, JSON-LD’nin tercih edilen biçimlendirme dili olduğunu bile belirtti.

5. Kanonikleştirme

Büyük siteler, özellikle e-ticaret için büyük bir sorun, yinelenen web sayfalarının konusudur.

Farklı dil sayfaları gibi yinelenen web sayfalarına sahip olmanın birçok pratik nedeni vardır.

Çift sayfalara sahip bir site kullanıyorsanız, tercih ettiğiniz web sayfasını bir kanonik etiket ve hreflang özelliği ile tanımlamanız çok önemlidir .

6. URL Taksonomisi

Temiz ve tanımlanmış bir URL yapısına sahip olmak, daha yüksek sıralamaya yol açtığını ve kullanıcı deneyimini iyileştirdiğini göstermiştir. Üst sayfalar ayarlamak, Googlebot’un her sayfanın ilişkisini daha iyi anlamasını sağlar.

Ancak, oldukça eski ve iyi sıralanan sayfalarınız varsa, Google’ın John Mueller’ı URL’yi değiştirmenizi önermez . Temiz URL taksonomisi gerçekten sitenin gelişiminin başlangıcından itibaren kurulması gereken bir şeydir.

URL’lerinizi optimize etmenin sitenize yardımcı olacağına kesinlikle inanıyorsanız, uygun 301 yönlendirmeler kurduğunuzdan ve sitemap.xml dosyanızı güncellediğinizden emin olun.

7. JavaScript Yükleniyor

Statik HTML sayfalarının tartışılması daha kolay olmakla birlikte, JavaScript, web sitelerinin dinamik olarak daha fazla kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. 2018’de, Google, JavaScript oluşturmayı geliştirmek için birçok kaynak yerleştirdi.

Bir de son soru cevap oturumunda John Mueller ile Mueller Google, siteniz dayanır Eğer JavaScript aracılığıyla dinamik render üzerinde 2019 yılında JavaScript render odaklanarak devam geliştiricileriniz aşağıdaki emin olmak için planladığını belirtti Google’ın öneriler iyi uygulamalar hakkında.

8. Görüntüler

Google, uzun süredir görüntü optimizasyonunun önemine işaret ediyor, ancak son aylarda bu konuda daha fazla konuşuyor. Görselleri optimize etmek , Googlebot’un, resimlerinizin ilişkisini düzenlemesine ve içeriğinizi geliştirmesine yardımcı olabilir.

Resimlerinizi optimize etme konusunda bazı hızlı kazançlar arıyorsanız, şunu tavsiye ederim:

 • Resim dosyası adı:  Resmin mümkün olduğu kadar az kelimeyle ne olduğunu açıklayın.
 • Resim alt metni:  Resim dosyası adını kopyalayabilirken, burada daha fazla kelime de kullanabilirsiniz.
 • Yapısal Veriler:  Sayfadaki görüntüleri tanımlamak için şema işaretlemesi ekleyebilirsiniz.
 • Resim Site Haritası:  Google, resimlerinizi taraması için ayrı bir site haritası eklemenizi önerir.

9. Kırık Bağlantılar ve Yönlendirme Döngüleri

Hepimiz kırık linklerin kötü olduğunu biliyoruz ve bazı SEO’lar kırık linklerin tarama bütçesini boşa harcayabileceğini iddia etti. Ancak, John Mueller,  kesilen bağlantıların tarama bütçesini azaltmadığını belirtti .

Bir bilgi karışımıyla, onu güvenli bir şekilde oynamamız gerektiğine ve tüm kırık bağlantıları temizlememiz gerektiğine inanıyorum. Sitenizdeki kopuk bağlantıları bulmak için Google Arama Konsolu’nu veya favori tarama aracınızı kontrol edin!

Yönlendirme döngüleri, eski sitelerde ortak olan başka bir olgudur. Bir yeniden yönlendirme döngüsü, bir yeniden yönlendirme komutu içinde birden fazla adım olduğunda gerçekleşir.

what are redirect loops Googlebot Optimizasyon İpuçları

Yönlendirme zincirinin 3. sürümü, bir önceki sayfaya (v2) yönlendirilir ve bu, yeniden yönlendirme döngüsüne neden olan sürüm 3’e yönlendirmeye devam eder.

Arama motorları genellikle tarama yönlendirme döngülerini zor zamanlar geçirir ve taramayı sonlandırabilir. Burada atılacak en iyi eylem, her sayfadaki orijinal bağlantıyı son bağlantıyla değiştirmek.

10. Başlıklar ve Meta Açıklamaları

Bu, birçok SEO uzmanı için biraz eski olabilir, ancak iyi optimize edilmiş başlıklarave meta açıklamalara sahip olmanın SERP’de daha yüksek derecelere ve TO’ya yol açabileceği kanıtlanmıştır .

Evet, bu SEO’nun temellerinin bir parçası, ancak Googlebot’un okuduğu için buna hala değiyor. Bunları yazmak için en iyi uygulama hakkında birçok teori var, ancak önerilerim oldukça basit:

 • Tire (-) yerine boruları (|) tercih ediyorum, ancak Googlebot umursamıyor.
 • Meta başlıklarınıza, marka adınızı evinize, hakkında ve iletişim sayfalarına ekleyin. Çoğu durumda, diğer sayfa türleri o kadar önemli değil.
 • Uzunluğa basmayın.
 • Meta açıklamanız için ilk paragrafınızı kopyalayın ve 150-160 karakter uzunluğu aralığına sığacak şekilde düzenleyin. Bu, sayfanızı doğru bir şekilde tanımlamıyorsa, vücut içeriğiniz üzerinde çalışmayı düşünmelisiniz.
 • Ölçek! Google’ın tercih ettiğiniz başlıkları ve meta açıklamalarını saklayıp saklamadığını görün.

özet

Teknik SEO’ya gelince Googlebot’u optimize etmek söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken birçok şey var. Bunların çoğu araştırma gerektirir ve sitenizde değişiklik yapmadan önce iş arkadaşlarınıza deneyimlerini sormanızı öneririm.

İz pateni yeni taktikler heyecan verici olsa da, organik trafikte düşüşe neden olma potansiyeline sahip. Temel kurallar, değişiklikler arasında birkaç hafta bekleyerek bu taktikleri test etmektir.

Bu, Googlebot’un sitedeki değişiklikleri anlaması ve sitenizi dizin içinde daha iyi sınıflandırması için biraz zaman tanıyacaktır.