E-ticaret Platformlarının Geleceği

e ticaret guneydogu asya 768x432 E ticaret Platformlarının GeleceğiE-ticaret Platformlarının Geleceği

E-ticaret pazarındaki rekabet her zamankinden daha cazip. Çünkü markalar teknolojinin sunabileceği en son teknikleri ve uygulamaları dağıtarak rakiplerini geride bırakıyor. Bununla birlikte, e-ticaretin sürekli değişmesiyle birlikte endüstri lideri için daha uzun bir süre öngörmek zordur.

E-ticaretin bu hızlı gelişimi, sadece çevrim içi markaların dijital ayak izini arttırmakla kalmadı, aynı zamanda alışveriş sepetlerinin performansını artırmak ve çevrimiçi tüccarların gelirlerini artırmak için bir ivme oluşturdu.

Perakendeciler sadece etkilenenler değil. Platform geliştiricileri aynı zamanda çok kanallı kullanıcıların taleplerini karşılama zorluğuyla karşı karşıyadır. Tüm bu kriterler, gelişmiş teslimat süreleri, müşteri hizmetleri ve daha fazla ürün seçimi beklentisiyle birlikte, e-ticaret platformlarının geleceğini tanımlayacaktır.

1. Kişiselleştirme ve Müşteri Deneyimi

E-ticaret kişiselleştirme ve gelişmiş kullanıcı deneyimi, e-ticaretin önde gelen temelleri olarak kalacaktır. Müşteri satın alma kararları, showrooming ve webrooming’in birleşiminden etkilenecektir; Ürün demoları ve perakendeciler tarafından sunulan benzersiz mağaza içi deneyim. Bu nedenle, e-ticaret platformları, mağaza içi satın alma, tahsilat veya iade seçenekleriyle birlikte, çevrimiçi alışverişle birlikte gelen çok yönlülük ve seçenek derinliğini sunmak için sürekli olarak gelişecektir.

Müşterilerinizin mükemmel bir profilini oluşturmak, hiper kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi oluşturmak için çok önemlidir. Uzun yıllar boyunca, perakendeciler online çevrim içi, ya da çevrimiçi reklamları, kuponları ve müşterileri satış hunisine yönlendirmek için kullanılan diğer girişleri içeren çevrimiçi O2O iş taktiklerini kullanmaya başladılar. Ancak, tüketiciler daha dikkatli büyüdükçe, O2O yavaş yavaş kötüleşiyor ve “O2O 2.0” yaklaşımı olarak tanımlanabilecek şeyleri görmeye başlıyoruz.

Çin’de bulunan Walmart Inc. mağazaları artık alışveriş yapanların WeChat, çok amaçlı bir Çin mesajlaşma, sosyal medya ve mobil ödeme uygulaması yoluyla satın alma işlemlerini yapmalarına izin veriyor . Tencent tarafından geliştirilen WeChat , alışveriş listelerini, kuponları ve diğer öğeleri önermek için tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları ve tercihleri ​​hakkındaki verileri analiz ediyor.

2. AI Sistemlerinin Entegrasyonu

Hızla değişen ve gelişen teknoloji, e-ticaret platformlarındaki süreçlerin tam otomasyonu olan çevrimiçi perakende sektörü için bir sonraki büyük adımı tanımlayacaktır. E-ticaret platformlarıyla entegre olan AI sistemleri, her bir çevrimiçi mağaza için satış prosedürü, en yüksek dönüştürme tasarımı vb. İçin optimum koşulları belirlemek üzere algoritmalar çalıştırabilir. Testleri etkin bir şekilde çalıştırmak, ayarları optimize etmek ve süreci döngüde tekrarlamak için algoritmalar kullanarak perakendeciler web mağaza yeteneklerini en üst düzeye çıkarabilir ve daha yüksek dönüşümler sağlayabilir.

Ayrıca, görsel içeriğin karar almada daha önemli bir rol oynayacağı öngörülüyordu. Googleve eBay gibi internet devleri , görsel aramanın kendi sürümlerini zaten başlatmış olsa da, hâlâ emekleme aşamasında çok fazla olan West Elm gibi perakendeciler de mağazalarına benzer işlevler eklemek için en son AI teknolojilerinden yararlanıyorlar.

Dijital pazarlama ve e-ticaret uzmanları, e-ticaret platformlarının yapay zeka ve makine öğrenim teknolojilerini alışveriş deneyimine entegre edeceğini öngörüyor. Bu, perakendecilere, satın alma alışkanlıkları hakkında bilgi toplayarak ve saklayarak satın alma süreci üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. Gelecekteki mağazalarda, alışveriş yapan kişilerin boy, kilo, ten rengi, favori rengi vb. Bilgilerini girmelerine izin verilecek ve daha sonra bu sonuçlara dayalı olarak kıyafet alımları önerilecektir. Perakendeciler, müşterilerin gerçek kıyafetler üzerinde deney yapmalarına izin vermek için artırılmış gerçekliği kullanabilir ve ayrıca ayakkabılar veya pantolonlar gibi diğer kıyafet öğelerinin tamamiyle bir kıyafeti tamamlamasını öneriyor.

3. Tüm Cihazlarda Ölçüm

Mevcut cihazların bolluğu nedeniyle, tüketiciler artık aynı anda birden fazla cihaza aktif olarak katılmaktadır. Bu, e-ticaret platformlarının perakendecilerin müşterileri ile bütün cephelerde etkileşime girmesine yardımcı olabilecek çözümler üretmesi gerektiği anlamına gelir. Magento ve WooCommerce gibi birçok e-ticaret platformu , mağazanız için kolayca yerel bir mobil uygulama oluşturabilecek uzantıları sağlıyor olsa da; Sorunsuz bir mobil ödeme hala birçok platform için bir meydan okumadır.

M-ticaret şimdiden trilyon dolarlık bir işareti yakaladı ve yakın gelecekte e-ticareti yavaş yavaş üstlenecek. Üstelik, Google’daki güncellemeler, web sitenizin mobil sürümünün kısa bir süre sonra Google’ın endeksinde içerdiği ve önemli bir sıralama faktörünün başlangıç ​​noktası haline geleceği anlamına gelir. Gelecekte, e-ticaret platformlarının perakendeciler için daha yenilikçi, mobil uyumlu çözümler sunmaya çalışacağını düşünüyoruz.

4. Monolitik Platformların Düşüşü

Geleneksel e-ticaret platformları esnek değildir ve atanmış görevleri gerçekleştirmek için özellikleri desteklemez. Sorunu daha fazla tanımlamak için, sorunlar üç geniş kategoriye ayrılabilir:

  • İlk sorun, mevsimlik alışveriş yapanların yükünü ele almak için güçlü bir sunucu alma ile gelen, ancak yılın geri kalanında başka türlü uykuda kalabilecek kaynakların israfıdır.
  • İkincisi, belirli bir fiziksel konumdaki sunucular, başka bir ülkedeki müşterilere performans ve hız sağlayamayabilir. Bu, küresel müşterileri dönüştürme çabalarının büyük bir başarısızlığı olabilir.
  • Son olarak, tüm gerekli sunucuları tek bir konumda barındırarak, çevrimiçi saldırılar, sunucu çökmeleri ve diğer pek çok sorun karşısında daha savunmasız hale gelirler – özellikle de sunucular yedeklemiyorsa. Gelir kaybının yanı sıra majör komplikasyonlara ve kararsız marka itibarına da yol açabilir.

Müşteri deneyimini geliştirmek için Perakendeciler, her türlü müşteri analizini kendi tekliflerine dahil etmelidir. Bu prosedürün verimlilik oranı, platforma bağlı olarak değişir ve zorluklarını sunar.

Özel olarak oluşturulmuş platformlar bu sorunları başarılı bir şekilde ele alabilir, ancak geliştirme ve sürekli optimizasyon üzerinde çalışan çok deneyimli deneyimli geliştiricilerin büyük bir takımını gerektiren zorlu bir görev olabilir. Monolitik bir web uygulamasını daha küçük ve daha basit hizmetlere dönüştürmek, yalnızca web sitenizin verimliliğini ve ölçeklendirme yeteneğini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda değişime daha hızlı tepki vermenizi de sağlar.

2011 yılında , Best Buy , yekpare web sitesini ayrı web servislerine ayırdı. Bu, hem şirkete hem de müşterilere hemen fayda sağladı. (Ancak bu, küçük perakendeciler için bu maliyetleri rasyonel hale getiremeyecek olanlardan daha pahalı bir seçenek olabilir).

5. Hiperscale Computing Kullanımı

Hyperscale is not only cost-effective and provides more space for innovation, but it allows retailers to explore different solutions for individual services. Moreover, retailers will have more freedom in managing the expenses and will be freed from the need of making a permanent commitment. Retailers will be able to focus on development in areas that highlight their strengths and attract customers in a highly competitive market.

Bulut bilişimin e-ticaret girişimcilerine hem zamandan hem de kaynaklardan tasarruf etmesine yardımcı olduğu tartışması yoktur. Dünyayı tüketicilere ve çevrimiçi perakendecilere açtı. Walmart , kendi dahili bulut ağını oluşturmak için beş yıldan fazla ve milyonlarca dolar harcadı; Bu, çevrimiçi alışverişin daha büyük bir bölümünü alma konusundaki kararlılıklarını açıkça göstermektedir ve tüm çevrimiçi perakendecilere, yalnızca satışlarını artırmak için değil, mağaza içi operasyonlarını da geliştirmek için bulut bilişime hızla geçmeleri için bir ilham kaynağıdır.

Gelecek Ne Kadar

Yeni teknolojiler ve en yeni ürünler, çoğu tüketicinin çevrimiçi alışveriş yapma şeklini giderek daha fazla değiştiriyor. Google Home gibi yenilikçi cihazlar, bir satın alma işlemini tamamlamak için gereken adım sayısını azaltmaktadır. Tüketiciler, Google Ana Sayfası’nı kullanarak bir istek listesi oluşturabilir ve bir web tarayıcısı veya başka uygulamalar başlatmadan siparişlerini doğrudan yerleştirebilir.

Sosyal medya kanalları da online perakende sürecinin büyük bir parçası haline gelmiştir. Demografiye ve belirli müşteri davranışlarına göre reklam ürünlerinin etkili araçlarını kanıtlamışlardır. Daha da önemlisi, müşteriler e-ticaret platformuna doğrudan erişim sağlamak için sosyal medya kanallarını kullanabilirler. Bu entegrasyon araçlarının geleceği, müşterilerin yakında bir sosyal medya kanalında görüntülenen bir ürün resmini seçerek satın alabileceklerini gösteriyor.

E-ticaretin karmaşıklığı artmaya devam ederken, perakendeciler en ayrıntılı çözümü öğrenmeye başlıyorlar, mutlaka en etkili çözüm olmayabilirler.

E-ticaret platformunun yönetilebilir bölümlere indirgenmesi ve tüketici verilerinin belirli müşteri davranışlarına yönelik fonksiyonların daha iyi geliştirilmesi için kullanılması, perakendecilerin e-ticaretin yakın geleceğine hazırlanmasına yol açacak yaklaşımlardır.