Adana Web Tasarım, Adana SEO Ajansı. sosyal medya uzmanı, web dizayn, web yazılım hizmetleri, adana web tasarım, adana grafik tasarım
Destek Hattı
0536 575 36 25
Çalışma Saatlerimiz
Pzt - Cmt: 08:00 - 21:00

Etiket: Dijital Pazarlama

Seo

Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

Dijital pazarlama endüstrisi, ister sosyal medya ister e-posta pazarlaması olsun, çevrimiçi olarak her türlü işi yürüten bireylerden oluşmaktadır. Çoğu durumda, birden çok alan üst üste biner.

Sektördeki kariyerime başladığımda, genel bir SEO olarak eğitim aldım, bu yüzden teknik konular, PPC, bağlantı kurma ve içerik oluşturma konularında çalışmak zorunda kaldım. Sosyal medya bugün olduğu gibi değildi.

Bugün bir alanda uzmanım. Dijital Pazarlama Tanıdığım SEO uzmanlarının çoğu, endüstrinin dar bir diliminde de çalışıyor.

Bu kadar geniş bir geçmişe sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Bana hepsinin nasıl bir araya geldiği hakkında daha iyi bir fikir verdiğini düşünüyorum.

Ayrıca, şu anda yapmadığınız şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmenin ne kadar önemli olduğunu da öğrendim. Yalnızca size yardımcı olabilir ve muhtemelen kariyerinizi ilerletebilir.

Hassas Yetenek

Birçok insan, iyi bir iş çıkarması için ihtiyaç duydukları yumuşak becerilerle pazarlamaya başlar.

İşte dijital pazarlamacılar için en önemli bulduğum 10 yumuşak beceri.

1. Merak

Daha fazla bilgi edinmek isteyen bir çalışanımız olduğunda bunu seviyorum.

Dijital pazarlamanın pek çok yönü, pek çok küçük niş alanı ve hepsinin nasıl bir araya geldiği hakkında daha fazla bilgi edinmek, rolünüz ne olursa olsun sizi gerçekten daha iyi hale getiriyor.

2. Mukavemet

Kolayca pes ederseniz, dijital pazarlama muhtemelen sizin için bir alan değildir.

Bir siteyi derecelendirmek için çalışabilirsiniz ve güncelleme sizi eziyor. Reddedilen fikirleri zıplayabilirsiniz. Bir sitenin neden iyi performans göstermediğini anlamak için sizden yardım alabilirsiniz.

Her gün yeni bir şeyler var ve her şeyi ilginç kılan şey bu.

3. Dinlemek ve Öğrenmek İsteği

Bir çok kez yanıldım, bu delilik. Çalışanlarım, yanıldığımı düşünürlerse, benimle noktalarını tartışmayı biliyorlar ve söylediklerine gerçekten güvenmeyi öğrendim.

Müvekkiller bana işe yaramadığını düşündüğüm talimatlar verdi, ancak denedim ve çok sık şaşırdım. Her şeyi bildiğini düşünmek daha iyi olma fırsatına sahip olmadığın anlamına geliyor.

shutterstock 331290323 Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

4. Uyarlanabilirlik

Ekibimle birlikte, müşteri listemize bağlı olarak atamalar aydan aya değişebilir.

Bir ay bir finans müşterisi üzerinde çalışıyor olabilirler, o zaman bir seyahat müşterisine geçmeleri gerekecek. Daha önce üzerinde çalışmadıkları bir müşteride başkalarına yardım etmeleri gerekebilir.

İlk başladığımda, teknik SEO, içerik yazımı ve PPC’ye aynı anda atıldım. Her zaman başka bir şey veya ekstra bir şey yapmanız gerekecek, bu yüzden buna hazır olmanız için bir şans olabilir.

5. Multitask yeteneği

Dijital pazarlamada her zaman bir anda olan bir şeyler oluyor.

En son makaleleri okumak, en son tweet’leri görmek, işinizi yapmak, zamandan tasarruf eden, rapor yapmak, vb. Farklı bir şekilde nasıl bir şey yapılacağını bulmak istiyorsunuz.

Eğer çoklu görev yapamıyorsanız, çabucak geride kalacaksınız.

shutterstock 575277391 Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

6. Empati

Bir başkasının bakış açısıyla şeyleri görebilmek, her türden pazarlama için çok önemlidir. Birisinin neden belli bir şekilde düşündüğünü anlamak önemlidir.

Empati o kadar önemlidir ki, onun hakkında bütün bir yazı yazdım .

7. Başkaları ile Başlarken

Kimseyle geçinmekte zorlanan birçok zor insanla çalıştım.

İşte zor gerçek şu ki: kimse etrafta olması imkansız olan biriyle çalışmak istemiyor.

Dijital pazarlama dünyasında, rolünüzde sizi değiştirebilecek biri var. Tek gereken biraz eğitim .

Bir küp kodlayan bir programcıysanız, belki onunla kaçabilirsiniz . Ancak müşteriyle yüzleşiyorsanız veya diğer ekiplerle çok fazla işbirliği yapıyorsanız, uğraşmakta zorlandığınız takdirde insanların sizi dinlemesini sağlamak zordur.

8. Güçlü Çalışma Etiği

Açıkçası, birçok kariyerde buna ihtiyacınız var. Ancak bağlantı kurma gibi bir şey yapıyorsanız, çok çalışmak istemediğiniz sürece asla iyi yapamayacaksınız. Bazen sinir bozucu ve sıkıcı bir iştir.

Pazarlama başarısız olduğunda, baştan başlamak çok zor olabilir. Bir şekilde veya başka şekillerde birçok barikatla karşılaşacaksınız, bu yüzden denemeye devam etmek ve pes etmemek çok önemlidir.

9. Dürüstlük

Evcil hayvanlarımdan biri, birisinin bir hata yaptığını kabul edemediği zamanlar. Her zaman öğreneceksin.

Örneğin, işten çıkacak ve yakalanmayacaklarını düşünecek birkaç çalışanımız vardı. Başka bir eyaletten birinin saati vardı ve onları ofiste görmemiş gibiydim.

İnsanlar tamamen çılgınca şeyler söylüyor. Pek çok insanın yerini alacak kadar dürüst olmamak çok saçma.

shutterstock 637300582 Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

10. ‘Bilmiyorum’ diyebilme

Bunun neden bu kadar zor olduğunu bilmiyorum, ama öyle görünüyor.

Bir keresinde, hiçbir şey bilmediğimi itiraf etmemi söyleyen biri için çalıştım.

Bu çok saçma.

Her şeyi bilmediğini kabul etmediğin sürece öğrenemezsin. Eğer bir şey bilmiyorsam kazmak ve çözmek istiyorum. Her şeyi bilmemek utanç verici bulmuyorum.

Bir şey bilmediğini itiraf eden hiç kimseyi daha az düşünmedim. Bize sürekli çok fazla bilgi atıldığından yetişmek imkansızdır.

Zor beceriler

Zor beceriler öğretilebilecek olanlardır.

Dijital pazarlamacılar için en başarılı olan 10 zor beceri ve sektör hakkında daha geniş bir bilgi edinmenize yardımcı olabilecek beceriler.

11. Peki nasıl aranır

İnsanlar sürekli olarak kolayca Google’a yapabilecekleri sorular soruyorlar. Çok fazla zaman harcayabilir.

Bilgi sorgulamaları ve arama sorgularınızla daha iyi hale gelebilmeniz gerekir, böylece tonlarca alakasız bilgiye ulaşmazsınız.

Örneğin, yeni bir müşteri üzerinde çalışmaya başlayan ve belirli bir ürünün ne için kullanıldığını açıklamamı isteyen bir e-posta gönderen çalışanlarımız oldu.

Daha sonra kendi zamanımı Googling ve bulmak, sonra e-postayla harcadım. Benim araştırmamı, başkasından benim için yapmasını istemekten çok istiyorum.

12. Excel’i kullanma

En azından Excel’de temel işlevleri gerçekleştirebilmelisiniz , ancak işinize bağlı olarak, büyük veri kümeleriyle nasıl verimli bir şekilde başa çıkabileceğinizi öğrenmek akıllıca olacaktır.

Anahtar kelime verilerinden geri bağlantılara kadar, gelişmiş işlevleri kullanmadan istediğiniz bilgileri elde etmek zordur.

shutterstock 1067559386 Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

13. Araştırma ve Veri Toplama Yürütmek

Büyük olasılıkla bir noktada çeşitli kaynaklardan veri çekmeniz gerekecektir. Bir web sitesini denetlemeniz gerekebilir.

Dışarıda pek çok araç ve bilgi için çok fazla kaynak var. Nereye bakacağınızı ve ihtiyacınız olanı nasıl alacağınızı öğrenmeniz çok önemlidir.

İçerik oluşturuyorsanız, bilgileri bulup doğrulamanız da gerekir.

14. Google Analytics’i Kullanma

Google Analytics’ten o kadar çok bilgi edinebilirsiniz ki, denemek ve ustalaşmamak çılgınlık olur.

Google siteniz hakkında size bilgi veriyorsa, kesinlikle kullanmanız gerekir. Trafiğe bakmaktan dönüşümleri izlemeye kadar, sahip olması gereken bir araç ve ücretsiz.

shutterstock 425551927 Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

15. en az bir büyük SEO aracı kullanarak

Google Analytics’in dışında, size farklı bir veri kümesi verebilecek en az bir dijital pazarlama aracının nasıl kullanılacağını bilmek iyidir .

Birkaç kullanıyorum çünkü her birinin kendine göre güçlü noktaları var. Bu araçlardan ve raporlarından ne kadar bilgi alabileceğinizi görmek şaşırtıcı.

16. Çabalarınızın Etkinliğini Analiz Etmek

Bazı insanlar ilerlemeyi artan trafikle ölçer. Bazı dönüşümler gibi.

KPI’larınız ne olursa olsun, onları nasıl güvenilir bir şekilde izleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

17. İletişim

Yazma veya konuşma yoluyla daha iyi iletişim kursanız da, iyi iletişim becerileri kesinlikle çok önemlidir.

Çalışanlarım uzak çalışanlar ve müşterilerimden hiçbiri yanımda değil, bu yüzden herkesle ileri geri e-posta göndererek çok fazla zaman geçiriyorum.

Bazı insanlara iyi iletişim becerileri doğal olarak geliyor gibi görünmektedir. Onlardan biri değilseniz, kesinlikle geliştirmek için çalışabileceğiniz bir şey.

shutterstock 439213456 Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

18. Neler Oluyor ve Neyin Yanlış Olduğunu Anlamak

Trafik aniden düşer veya hemen çıkma oranı önemli ölçüde artarsa, olası nedenleri nasıl izlemeye başlayacağınızı bilmeniz önemlidir.

Her şey alarma neden olmaz. Gördükleriniz için mantıklı açıklamalar olabilir.

Sadece nereye bakacağınızı ve ne olup bittiğini anlamanın ve ardından onu düzeltmeye başlamanın kolay olduğu kadar yeterli bilgiyi nasıl toplayacağınızı bilmeniz gerekir.

shutterstock 1071620765 Dijital Pazarlama Ve İhtiyacınız Olan Temel Beceriler

19. Paletli Kullanma

Birkaç harika tarama aracı mevcuttur. Bunlardan en az biriyle tanışın.

Çalışmanızla ilgili çok fazla teknik bilgi sahibi olmasanız bile, yönlendirmeler veya yinelenen içerik hakkında bilgi edinebilmek inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

20. Kodlama veya Kod Anlama

Daha gelişmiş programlama becerileri kesinlikle faydalı olsa da, tüm SEO uzmanlarının en azından temel HTML’yi bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kodlama, mantıklı düşünmeyi öğretir ve problem çözme becerilerinizi geliştirir.

Hiç kodlama şansınız olmasa bile, problemleri düşünmek için daha donanımlı olacaksınız.

Sosyal Medya ve SEO
Google, Sosyal Medya

2019’da En Önemli 10 Sosyal Medya Eğilimi

Yeni bir yıl, yaptığınız her şeyi yeniden değerlendirmek ve sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirmek için yollar bulmak için harika bir zamandır.

Çoğu dijital pazarlama kanalı gibi, sosyal medya da sürekli gelişmektedir.

Sosyal medya platformlarının teknolojileri ve yetenekleri gibi insanların davranışları da değişiyor.

Peki, 2019’da bilmeniz gereken temel sosyal medya eğilimleri neler olacak?

Eğer özetleyeceksem – peki, yapmazdım.

Aksine, SellerEngine Software Pazarlama Direktörü Trish Carey’in bu cümleye mükemmel bir şekilde koyduğu gibi benim için yapmasına izin vereceğim:

“2019’da birçok değişiklik görecek olsak da, bana hala kitlenizi anlamak, bu kitleler için farklı, hedeflenmiş ve uygun mesajlar oluşturmak ve ilgi çekici içerikler oluşturmak için geri dönüyor.”

Ancak bu açıklamada açılacak çok şey var. Bu tam olarak şimdi yapmaya başlayacağımız şey.

Günümüzün sosyal medya uzmanlarından 30’una göre, 2019’da pazarlamacılar, markalar ve işletmeler için en önemli olan 10 önemli trend için okumaya devam edin.

1. Kitleniz Hakkında Sevgi ve Bakım

İzleyicilerinize hiç sevgi göstermiyorsanız, neden onların size herhangi bir sevgi veya sadakat göstermelerini beklersiniz?

2019’da pazarlamacılar için en üst odak nokta sizi takip eden kişilere duyarlı olmak olmalıdır.

Ne de olsa, sosyal medya ilişkilerle ve ilişkilerle ilgili.

JS Media’nın sahibi ve işletmecisi Jasmine Sandler’e göre otantik ve zamanında olmak iyi bir başlangıç.

Sandler, “Bu, müşteri şikayetlerine, sorunlarına ve sorularına hızlı bir şekilde yanıt vermek anlamına gelir” dedi. “Bunu, önce müşteriyi ya da izleyiciyi besleyen ve destekleyen gerçek bir şekilde yapmak, genel sosyal marka sadakati için de önemlidir.”

Search Engine Journal’ın ortak ve danışmanı Brent Csutoras, şirketlerin sosyal medyanın “yeniliğinin” bittiğini hatırlamaları gerekiyor.

Csutoras, “Akıllı işletmeler, sosyal medya siteleri ve uygulamaları aracılığıyla kullanıcılarla bağlantı kurmanın ve pazarlamanın, web sitenize görünürlük ve trafik elde etmek için yalnızca onları kullanmak yerine, site ve uygulama içinde bulunmak ve etkileşimde bulunmakla ilgili olduğunu anlamaya başladı” dedi. “2019’da, işletmelerin müşterilerini ve marka ile her bir sosyal medya sitesinde nasıl etkileşimde bulunduklarını anlamak için gerçekten zaman ayırmaları ve ardından onlarla doğru tonda, doğru ortamda ve topluluklarda etkileşim kurmaları gerekiyor.”

2019 yılında, sosyal medya, Tampon Pazarlama Başkan Yardımcısı Kevan Lee’ye göre, 1: 1 etkileşime değil, birçok markanın ve işletmenin yaptığı yayınların çoğuna değil, 1: 1 etkileşime doğru daha fazla kaymaya başlayacağını söyledi.

Lee, “Markaların sosyal medyada yapabilecekleri en iyi şeylerden biri, müşterilerine karşı duyarlı olmak ve izleyicilerle iletişim kurmak” dedi. “En büyük rekabet avantajınız ölçeklenmeyen şeyler yapmak olacaktır: her isteğe cevap vermek, tüm yazılarınızın yorumlarına atlamak, vb.”

Bir yazar, konuşmacı ve iş danışmanı olan Rebecca Murtagh da aynı fikirdeydi.

Murtagh, “Bir marka ne kadar büyük (veya küçük) olursa olsun, her müşteri türü (çalışanlar, yatırımcılar vb.) Daha fazla kişisel etkileşim bekleyecektir. “İlişkilenmeye dair gerçek bir arzu ile sosyal angajmana yaklaşabilen markalar, 2019 ve sonrasında kazananlar olacak!”

RepBright’ın Kurucusu Erin Jones’un belirttiği gibi: izleyicilerinize markanız için önemli olduğunu ve markanızı büyütme konusunda yardımcı olacaklarını söyleyin.

Jones, “Erişiminizi artırmak istiyorsanız, izleyicileriniz için paha biçilmez bir kaynak olun ve bunlarla etkileşime geçin” dedi. “Markanızı sizin için tanıtırlar ve erişiminiz büyük ölçüde artar.”

Tüm bu sosyal konuşmaları nasıl yönetebilir ve gerçek zamanlı müşteri hizmeti sağlayabilirsiniz?

Social Hospitality Başkanı Debbie Miller’e göre, yerinde izleme ve izleme araçlarına sahip olduğunuzdan emin olarak.

Miller, “Müşterileriyle (ve potansiyel müşterileriyle) yapılan görüşmeleri izleyen ve bunlara katılan işletmeler, bu kişilerle daha otantik ilişkiler geliştirebilecek ve yine, yapmayan çok sayıda marka arasında öne çıkacak” dedi.

2. Otantik Hikayeleri Anlatın ve Önemli Olan Anları Paylaşın

2019 sosyal medyada özgünlüğün yılı olacak mı? Arama Motoru Dergisi Editör Yardımcısı Anna Crowe, buna inanıyor.

Crowe, “Bu, daha az statik güncelleme ve daha fazla sahne arkası, çiğ ve samimi Hikayeler anlamına geliyor” dedi. “Hikayeler, kullanıcı ve marka arasında daha şeffaf ve anlamlı bir ilişki yaratıyor.”

Bu, pazarlamacılar ve markalar için daha fazla iş demektir çünkü daha iyi hikaye anlatımı gerektirir.

Brew Interactive Dijital Stratejisti Mae Chong, “Dağınıklığı gidermek için markanız için değil, insanlar için önemli olan hikayeler anlatmamız gerekiyor” dedi. “Markanız için değil, insanlar için önemli anları paylaşmamız gerekiyor. Son olarak, markanız için değil, insanlar için önemli olan sırları paylaşmamız gerekiyor. ”

İnsanlara önem verecek içeriği nasıl buluyorsunuz? Dennis Yu en iyi cevaba sahip olabilir: “sinyali yükseltmek” arama ve sosyal medyayı geçerek.

Yu, “En iyi yaprak dökmeyen web içeriğinizi alın ve aynı konularda bir dakikalık videolar oluşturun, bu videoları Facebook, LinkedIn ve diğer kanallara gönderin” dedi. “Bir dakikalık videoların, Facebook’takilere kıyasla LinkedIn’de yüzde 400 ila 500 oranında daha fazla erişim elde edeceğini göreceksin.”

“En iyi performans gösteren yayınlarınızı sosyal medyadan alın ve bunları bir makaleye dönüştürün – böylece arama sıralamasını ve trafiği körüklemek için sosyal gücü kullanın” dedi. “Facebook canlı videolarını ve podcast’lerini listecilere, tweet’lere, makalelere ve diğer türev içeriklere dönüştürebilirsiniz.”

Bu harika bir strateji olabilir, çünkü kitleniz için bir kanalda veya platformda çalışan içeriğin başka platformlarda da çalışması muhtemeldir – ve bu kitleler aynı değildir.

3. Etkileyenler ve Mikro Etkileyenler ile Çalışma

Facebook pazarlama otoritesi Mari Smith, etkileyici pazarlamanın 2019’da baskın bir eğilim olacağını söyledi.

Smith, “Tecrübeli etkileyicilerde başarılı kampanyalar yaratan büyük bir büyüme patlaması göreceğiz, bunun yanı sıra nano etkileyicilerde artış (1000 ila 5.000 takipçisi olan sıradan dijital vatandaşlar),” dedi. “Markalar ve işletmeler kanıtlanmış etkileyici pazarlama stratejilerini arayacak ve özellikle kanıtlanmış etkileyici kurumları arayacaklar.”

NordicClick Interactive’in Ortağı ve Eş Kurucusu Adam Proehl, mikro-etkili pazarlamanın 2019’da önemli bir trend olmasını bekliyor.

Proehl, “Mavrck, Neoreach ve Traackr gibi araçlar, büyük markaların kilit mikro-etkileyicileri ile hiçbir insanın eşleştiremeyeceği ölçekte ve verimlilikte ilişkileri bulmalarını ve geliştirmelerini sağlıyor” dedi.

Sosyal konuya gelince, herkes bir başkası, dedi Morrie Kurucusu ve Direktörü Barrie Moran.

Moran, “Bu“ etkileyicilerle ”etkileşimde olmak önemli olmaya devam ediyor” dedi. “Kiminle ne zaman konuşacağını bilmek, onlarla nasıl konuşacağınızı bilmek, ne zaman susacağınızı ve dinleyeceğinizi bilmek, sosyal pazarlamacılar için temel becerilerdir.”

Bu arada, Perficient Digital’in İçerik Strateji Direktörü Mark Traphagen, sosyal medya çalışmalarının çoğunu, ilişki kurma yoluyla stratejik ortaklıklar bulma ve beslemeye yönelttiğini ve müşterilerine de aynı şeyi yapmalarını tavsiye edeceğini söyledi. ”

“Özellikle içeriğimiz için sosyal bir tanıtım kanalı olarak kullanmaya devam ederken, sosyal olarak rekabetçi olmayan etkileyiciler, iş sahipleri, düşünce liderleri vb. İle sosyal olmak için harcanan zamanın en yüksek getirisini buluyorum.” Dedi. “Bu, ortak projeler, müşteri tavsiyeleri, paylaşılan içerik girişimleri, çalışmalar için veri paylaşımı ve daha fazlası için birçok fırsata yol açtı.”

4. Video, Video, Video!

Video? Yine bir eğilim mi? Oh evet.

Çoğu pazarlamacı için video (hem canlı hem de yüklü) yeni bir şey değil.

Ancak, pazarlamacılar, markalar ve işletmeler 2019’da bir video stratejisine sahip olmalıdır.

Ne izlenir:

 • Live Video: GuideWell Connect Sosyal Medya Kıdemli Müdürü Victoria Edwards, “etkileyici ürünlerle potansiyel olarak ortaklık yapan veya gerçek bir insan dokunuşuna sahip içerik geliştiren, yüksek oranda üretilen içerikten daha fazla marka görmeyi” bekliyor.
 • Dikey video: “2019, Instagram uygulamanın ön ve merkezini iterek Instagram ile IGTV için bir ara yıl olacak. Artı, Facebook’ta dikey video tüketiminde büyümenin devam ettiğini göreceğiz ”dedi.
 • İnteraktif video: “Sadece yerel video yayınlamak 2019’da yeterli olmayacak. Artık Facebook Watch ve IGTV’de etkileşimli gösterilerle uyumsuz görünmeden reklam olarak yayınlanabilecek kısa videolar hazırlamanız gerekecek” dedi. Apogee Results şirketinde Marketing Operations Director.
 • Daha fazla akıllı telefon kalitesinde video: “Pazarlamacılar, tüketicilerin aradığı içeriğin hızına ayak uydurabilmek için akıllı telefonda yapılan videolardan uzaklaşabilecekler. Geçici içerik trendi, bu akıllı telefon kalitesindeki videoları gerçekten marka hakkanızı azaltmayan kabul edilebilir bir içerik biçimi haline getiriyor. Bir şey olursa, markanızı daha ulaşılabilir ve güvenilir hale getirir, ”diyor MeetEdgar Pazarlama Direktörü Nancy Rothman.
 • Video yeniden pazarlama: “Biri videonuzu izlerken çok fazla yeniden pazarlama özelliğine sahipsiniz ve video özelliklerimizin ve analitik verilerimizin, video reklamlara dayanarak daha da ayrıntılı hedefleme sağlamaya devam etmemize ve sunmamıza devam etmesini bekliyorum” dedi. HigherVisibility.

AKvertise Başkanı Akvile DeFazio, şu video ipuçlarını da sunmaktadır:

 • Videonuz için hedefler belirleyin.
 • Takımınızla birlikte film şeridi.
 • Facebook, Instagram ve LinkedIn Haber Akışlarında kullanabileceğiniz 30-60 saniyelik bir video oluşturun.
 • Hikayeler için, burada kullanmak üzere, daha uzun olanlardan 15 saniyelik bir mikro segment video oluşturun.
 • İçeriğinizi nerede ve ne zaman yapabileceğinize göre değiştirin.
 • İlk 10 saniyede en iyi ayağınızı öne koyun, çünkü videonuz ne kadar ilginç, faydalı, eğlenceli veya bilgilendirici olursa olsun, izleyiciler 10-15 işaretinden sonra düşmeye başlayacaktır.

5. Facebook Messenger ve Chatbots

Chatbotlar şu anda süper sıcak bir trend.

The Buyer Group CEO’su Lisa Buyer’in belirttiği gibi, Facebook Messenger ve chatbots’ların harika açık oranları var ve izleyici katılımına ulaşmanın ve geliştirmenin en etkili yollarından biri.

Aslında, Dazzling Digital’in Kurucusu ve CEO’su Kristi Kellogg’a göre, Messenger aracılığıyla pazarlayan işletmeler ilk 60 dakika içinde yüzde 60-80 oranında açık oran kazanıyor.

2019’da, sohbet patlamaya başlama zamanı.

Kellogg, “Messenger üzerinden yapılması dışında e-posta patlatması var ve çok daha fazla katılım kazanacaksınız” dedi. “Facebook Messenger pazarlama, yeni ve geliştirilmiş e-posta pazarlamasıdır.”

Kellogg’un 2019 için en iyi önerisi:

 • Bir Facebook Messenger chatbot’u oluşturun.
 • Facebook Messenger kişilerinizi büyütün.
 • Messenger yoluyla stratejik olarak içerik sunmaya başlayın.

Bir yazar, konuşmacı ve sosyal konuşan Krista Neher’in söylediğine göre, chatbot yutturucunun biraz yıpranmasını ve pazarlamacıların “bir chatbot’a ihtiyacımız var” ından “bunu stratejik olarak bir iletişim aracı olarak nasıl kullanacağımızı” değiştirmelerini bekliyoruz. medya eğitmeni.

Neher, “Çoğu sohbet robotu mükemmel tüketici deneyimleri sunmuyor, bu da iş sonuçları sağlamadıkları anlamına geliyor” dedi. “2019’da kötü performans gösteren sohbetleri olan işletmeler, sohbetlerinden kurtulacak ve aracı kullanmak isteyenler, hem tüketiciler hem de işletmeler için işe yarayan bir şey yaratmak için tüketici deneyimini anlamaya daha fazla yatırım yapacaklar.”

6. Toplum ve Sosyalleşmeyi Sosyal Medyaya Geri Döndürün

Sosyal medyanın amacı sosyal olmak mı? Ne çılgın bir fikir.

Ama evet, insanlar yol boyunca bir yerlerde bunu unuttular ve bunu bir yayın aracı olarak kullandılar; trafik ve marka bilinirliğini arttırmak için bir tanıtım kanalı.

Veya, “İçerik Kodu” nun yazarı Mark Schaefer’in belirttiği gibi: işletmeler sistematik olarak “sosyal” i on yıldan uzun bir süredir sosyal medyadan çıkarmaktadır.

Schaefer, “Akıllı şirketler, insanların angajman için yapay girişimlerden daha fazlasını istediklerini anlamaya başladı” dedi. “Dünyamızın karmaşasını ortadan kaldırmak için işletmelerin, insanların birbirleriyle bağlantı kurmasına ve anlamlı ilişkiler kurmasına yardımcı olan otantik iletişim sunmak zorunda kalacaklar.”

Microsoft Reklam Marka Stüdyosu Başkanı Geoffrey Colon’ın da belirttiği gibi, gerçek topluluklar sosyal medyanın ilk günlerinde çıkarlara odaklandı.

Colon, “Bu, cayır cayır yanan bir zaferle geri dönüyor, çünkü hiçbir zaman ilk başta gerçekten kaybolmadı” dedi. “Platformlar götürdü, ama insanlar istiyor. Demek istediğim, ilk başta toplum sosyalleşmesi etrafında merkezlenmemişse, sosyal medya ne işe yarar? ”

Peki şirketler bu niş veya alt kültür topluluklarını nasıl inşa edebilir?

Facebook, Grupları zorlaştırıyor, çünkü platformun geleceği yatar, dedi MobileMonkey İçerik Pazarlama Müdürü Virginia Nussey.

Nussey, “Bireysel sosyal medya tercihlerimiz, halk yayıncılığından daha samimi topluluklarla meşgul olmaya doğru ilerliyor” dedi. “Bu notta, Facebook Grupları katılım için sıcak bir merkez ve 2019’da sosyal medya çalışmalarına odaklanacak bir yer.”

Mari Smith ekler:

“İnsanlar kendi kabilelerine aidiyet duygusu duyuyor ve anlamlı gruplara katılmak istiyor. Markalar ve işletmeler, topluluklarıyla daha derin ilişkiler kurmak için niş gruplar oluşturmaya ve yönetmeye yatırım yapmalı ”dedi.

7. Takipçilerinizin Güvenini Kazanın, Yeniden Oluşturun veya Koruyun

Keyifli İletişim CEO’su Kurucusu Mel Carson’a göre, 2019’da hedef kitlelerinin güvenini yakalamak ve korumak için markaların daha fazla çalışması gerekecektir.

2018’de meydana gelen tüm sahte haber konuşma ve mahremiyet felaketlerine karşı çevrimiçi güven ile, insanların 2019 boyunca sosyal medyada marka mesajlarını taşımaya çok güveneceklerini düşünüyoruz ”dedi. “İnsanları sosyal medya taktiklerinin her birinin kalbine koyarak, insanların ilgilendikleri ve kendilerini sadık tutacakları duygusal bağlantılar kurma konusunda çok gerçek bir olasılıkları var.”

2018 tamamen skandallar, güvenlik ihlalleri, manipülasyon ve genel bir belirsizlik duygusuyla ilgiliyse, 2019, Beanstalk İnternet Pazarlama Başkanı Mary Davies’e göre, kullanıcıların güvenini yeniden kazanma konusunda olacak.

Bu, nişanlanan ancak kötüye kullanılan ve kötüye kullanılan eski taktikleri terk etmek anlamına gelir. Davies, takipçilerinizin güvenini yeniden kazanmanın üç yolunu paylaştı:

 • Ücretli promosyon bütçenizi yükseltin: Yukarıda belirtilenlere benzer spam içerikli içerik yayınlamamasından kaynaklanabilecek bazı zararları önlemek için buna ihtiyacınız olacak.
 • Takipçilerinizden her zaman bir şey istemeyi bırakın: Doğal olarak, kendisine yalvarmak yerine, etkileşim yaratan bir içerik oluşturun.
 • Satmayı bırakın, iletişim kurmaya başlayın: Sizi kahve içmeye davet eden ve tüm zamanını size satarak geçiren arkadaş olmayın. Takipçilerinizi bir satış alanına değil, bir görüşmeye davet edin.

Trish Carey, 2019’da gizlilik hakkında daha fazla endişe duyacağımıza inanıyor – ve ABD’deki devletler kişisel gizlilik konusunda GDPR’ye benzer

Carey, “Umarım, daha yüksek düzeyde bir şeyler olur, aksi takdirde, her eyalet için farklı kurallara sahip olmamız gerekiyorsa uyumlu olmak çok zor olacak” dedi. “Ayrıca herkesin kişisel çevrimiçi gizlilik seçeneklerini nasıl kontrol edebileceğini anlamalarına yardımcı olacak bir tür eğitim gördüğüme de şaşırmam.”

8. LinkedIn Yılı?

LinkedIn genellikle pazarlamacılar tarafından tam olarak kullanılmamaktadır. Ancak LinkedIn’in geçen yıl boyunca neler yaptığını video ile görürseniz, LinkedIn etkileyicilerinin yükselişi ve ürünlerini Bing’e bağlaması – bu, önümüzdeki yıl hakkında izlemek ve ciddiye almak için bir platform, Krista Neher’e göre.

“Pek çok işletme uzmanı, Facebook’ta daha büyük bir kitleyle bile, LinkedIn ve Facebook’taki 10X video sayısını zaten rapor ediyor” dedi. “LinkedIn, yakın zamanda platformda daha fazla topluluk yürütmek amacıyla Grupları yeniden başlattı. 2019, LinkedIn’in yeniden canlanmasını ve geniş kitleleri inşa edip kaldırabilen LinkedIn Etkileyicilerinin yükselişini görecek ”dedi.

Virginia Nussey, LinkedIn’in, özellikle Ekim 2018’deki algoritma güncellemelerinin ardından, yayıncılarına gönderilerini görmeleri için daha iyi bir fırsat verdiğine inanıyor.

“Takip eden küçük bir LinkedIn’iniz olsa bile, LinkedIn’deki görevleriniz ve katılımlarınız büyük bir fark yaratıyor” dedi. “LinkedIn, ağdaki beğenileri, yorumları ve paylaşımları bir önceki yıla göre yüzde 50’den fazla artırdığını bildirdi! Bu sizin için nişanlı bir topluluk! ”

Akvile DeFazio ayrıca, izleyicinize uygulanabilir olup olmadığını, genç demografik veya yöneticileri olsun, LinkedIn 2019’u test etmenizi önerir.

“LinkedIn gelişiyor ve bilgilendirici bir iş içeriği paylaşımı ve bağlantı besleyici ağ olma yolunda büyük bir baskı yapıyor. İş gücüne girmeye başlarken veya yüksek öğretime girmeye başlarken, daha genç demografik özellikleri için ağı kullanmaya yönelik çekici özellikler yaratıyorlar ”dedi. “Yöneticiler hedef kitlenizse, yüzde 59’u metin okumak yerine video izler.”

9. Daha Fazla Stratejik Çalışan Avukatlık Programı

Şirketiniz çalışanlarınızı içerik oluşturma ile meşgul ediyor mu? Değilse, şimdi zamanı.

Sosyal pazarlama stratejisti ve ana konuşmacı Ted Rubin, 2019’un, çalışanlarınızı markanıza güç vermek için güçlendirme yılı olması gerektiğini söyledi.

Niye ya?

Çalışan tarafından oluşturulan içerik, şirketin kendisinden paylaşılan içerikten sekiz kat daha fazla katılım alır.

Ek olarak, çalışan içeriği, marka mesajlaşmasını Rubin’e göre yüzde 500’ün üzerinde genişletiyor.

“Çalışanlarınız markanızı insanlaştırmanın ve kişiselleştirmenin en iyi yoludur… ve gerçekten alakalı, bağlamsal içerik oluşturmayı ölçeklendirmenin en iyi yolu” dedi. “Çalışanları meşgul olan şirketlerin akranlarından daha iyi performans gösterdikleri iyi bilinmektedir; Çalışanları içerik yaratmaya dahil etmek ortak bir amaç duygusu yaratmaya yardımcı olabilir. ”

10. Mobil Hayranlarınız için İçerik Oluşturun

2019 yılında, mobil medya kullanıcıları için, dijital medya pazarının sosyal yönünden son etkileşimine kadar, sosyal medya dahil her yönüyle akıcı, güzel ve kolay etkileşimli bir sosyal deneyim oluşturmak kritik öneme sahip.

Madhouse Matters’ın Pazarlama Direktörü & Ashley Ward’a göre.

Ward, “Sosyal medya profilinizde paylaştığınız her şeyin bir mobil kullanıcıyı barındırması gerekiyor” dedi. “Bu, yayınınıza katılmak için bir bağlantıyı tıklatmalarını istiyorsanız, o bağlantının özellikle mobil kullanıcı için tasarlanmış bir sayfaya gitmesi gerektiği anlamına gelir.”

E-ticaret Platformlarının Geleceği

e ticaret guneydogu asya 768x432 E ticaret Platformlarının GeleceğiE-ticaret Platformlarının Geleceği

E-ticaret pazarındaki rekabet her zamankinden daha cazip. Çünkü markalar teknolojinin sunabileceği en son teknikleri ve uygulamaları dağıtarak rakiplerini geride bırakıyor. Bununla birlikte, e-ticaretin sürekli değişmesiyle birlikte endüstri lideri için daha uzun bir süre öngörmek zordur.

E-ticaretin bu hızlı gelişimi, sadece çevrim içi markaların dijital ayak izini arttırmakla kalmadı, aynı zamanda alışveriş sepetlerinin performansını artırmak ve çevrimiçi tüccarların gelirlerini artırmak için bir ivme oluşturdu.

Perakendeciler sadece etkilenenler değil. Platform geliştiricileri aynı zamanda çok kanallı kullanıcıların taleplerini karşılama zorluğuyla karşı karşıyadır. Tüm bu kriterler, gelişmiş teslimat süreleri, müşteri hizmetleri ve daha fazla ürün seçimi beklentisiyle birlikte, e-ticaret platformlarının geleceğini tanımlayacaktır.

1. Kişiselleştirme ve Müşteri Deneyimi

E-ticaret kişiselleştirme ve gelişmiş kullanıcı deneyimi, e-ticaretin önde gelen temelleri olarak kalacaktır. Müşteri satın alma kararları, showrooming ve webrooming’in birleşiminden etkilenecektir; Ürün demoları ve perakendeciler tarafından sunulan benzersiz mağaza içi deneyim. Bu nedenle, e-ticaret platformları, mağaza içi satın alma, tahsilat veya iade seçenekleriyle birlikte, çevrimiçi alışverişle birlikte gelen çok yönlülük ve seçenek derinliğini sunmak için sürekli olarak gelişecektir.

Müşterilerinizin mükemmel bir profilini oluşturmak, hiper kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi oluşturmak için çok önemlidir. Uzun yıllar boyunca, perakendeciler online çevrim içi, ya da çevrimiçi reklamları, kuponları ve müşterileri satış hunisine yönlendirmek için kullanılan diğer girişleri içeren çevrimiçi O2O iş taktiklerini kullanmaya başladılar. Ancak, tüketiciler daha dikkatli büyüdükçe, O2O yavaş yavaş kötüleşiyor ve “O2O 2.0” yaklaşımı olarak tanımlanabilecek şeyleri görmeye başlıyoruz.

Çin’de bulunan Walmart Inc. mağazaları artık alışveriş yapanların WeChat, çok amaçlı bir Çin mesajlaşma, sosyal medya ve mobil ödeme uygulaması yoluyla satın alma işlemlerini yapmalarına izin veriyor . Tencent tarafından geliştirilen WeChat , alışveriş listelerini, kuponları ve diğer öğeleri önermek için tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları ve tercihleri ​​hakkındaki verileri analiz ediyor.

2. AI Sistemlerinin Entegrasyonu

Hızla değişen ve gelişen teknoloji, e-ticaret platformlarındaki süreçlerin tam otomasyonu olan çevrimiçi perakende sektörü için bir sonraki büyük adımı tanımlayacaktır. E-ticaret platformlarıyla entegre olan AI sistemleri, her bir çevrimiçi mağaza için satış prosedürü, en yüksek dönüştürme tasarımı vb. İçin optimum koşulları belirlemek üzere algoritmalar çalıştırabilir. Testleri etkin bir şekilde çalıştırmak, ayarları optimize etmek ve süreci döngüde tekrarlamak için algoritmalar kullanarak perakendeciler web mağaza yeteneklerini en üst düzeye çıkarabilir ve daha yüksek dönüşümler sağlayabilir.

Ayrıca, görsel içeriğin karar almada daha önemli bir rol oynayacağı öngörülüyordu. Googleve eBay gibi internet devleri , görsel aramanın kendi sürümlerini zaten başlatmış olsa da, hâlâ emekleme aşamasında çok fazla olan West Elm gibi perakendeciler de mağazalarına benzer işlevler eklemek için en son AI teknolojilerinden yararlanıyorlar.

Dijital pazarlama ve e-ticaret uzmanları, e-ticaret platformlarının yapay zeka ve makine öğrenim teknolojilerini alışveriş deneyimine entegre edeceğini öngörüyor. Bu, perakendecilere, satın alma alışkanlıkları hakkında bilgi toplayarak ve saklayarak satın alma süreci üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. Gelecekteki mağazalarda, alışveriş yapan kişilerin boy, kilo, ten rengi, favori rengi vb. Bilgilerini girmelerine izin verilecek ve daha sonra bu sonuçlara dayalı olarak kıyafet alımları önerilecektir. Perakendeciler, müşterilerin gerçek kıyafetler üzerinde deney yapmalarına izin vermek için artırılmış gerçekliği kullanabilir ve ayrıca ayakkabılar veya pantolonlar gibi diğer kıyafet öğelerinin tamamiyle bir kıyafeti tamamlamasını öneriyor.

3. Tüm Cihazlarda Ölçüm

Mevcut cihazların bolluğu nedeniyle, tüketiciler artık aynı anda birden fazla cihaza aktif olarak katılmaktadır. Bu, e-ticaret platformlarının perakendecilerin müşterileri ile bütün cephelerde etkileşime girmesine yardımcı olabilecek çözümler üretmesi gerektiği anlamına gelir. Magento ve WooCommerce gibi birçok e-ticaret platformu , mağazanız için kolayca yerel bir mobil uygulama oluşturabilecek uzantıları sağlıyor olsa da; Sorunsuz bir mobil ödeme hala birçok platform için bir meydan okumadır.

M-ticaret şimdiden trilyon dolarlık bir işareti yakaladı ve yakın gelecekte e-ticareti yavaş yavaş üstlenecek. Üstelik, Google’daki güncellemeler, web sitenizin mobil sürümünün kısa bir süre sonra Google’ın endeksinde içerdiği ve önemli bir sıralama faktörünün başlangıç ​​noktası haline geleceği anlamına gelir. Gelecekte, e-ticaret platformlarının perakendeciler için daha yenilikçi, mobil uyumlu çözümler sunmaya çalışacağını düşünüyoruz.

4. Monolitik Platformların Düşüşü

Geleneksel e-ticaret platformları esnek değildir ve atanmış görevleri gerçekleştirmek için özellikleri desteklemez. Sorunu daha fazla tanımlamak için, sorunlar üç geniş kategoriye ayrılabilir:

 • İlk sorun, mevsimlik alışveriş yapanların yükünü ele almak için güçlü bir sunucu alma ile gelen, ancak yılın geri kalanında başka türlü uykuda kalabilecek kaynakların israfıdır.
 • İkincisi, belirli bir fiziksel konumdaki sunucular, başka bir ülkedeki müşterilere performans ve hız sağlayamayabilir. Bu, küresel müşterileri dönüştürme çabalarının büyük bir başarısızlığı olabilir.
 • Son olarak, tüm gerekli sunucuları tek bir konumda barındırarak, çevrimiçi saldırılar, sunucu çökmeleri ve diğer pek çok sorun karşısında daha savunmasız hale gelirler – özellikle de sunucular yedeklemiyorsa. Gelir kaybının yanı sıra majör komplikasyonlara ve kararsız marka itibarına da yol açabilir.

Müşteri deneyimini geliştirmek için Perakendeciler, her türlü müşteri analizini kendi tekliflerine dahil etmelidir. Bu prosedürün verimlilik oranı, platforma bağlı olarak değişir ve zorluklarını sunar.

Özel olarak oluşturulmuş platformlar bu sorunları başarılı bir şekilde ele alabilir, ancak geliştirme ve sürekli optimizasyon üzerinde çalışan çok deneyimli deneyimli geliştiricilerin büyük bir takımını gerektiren zorlu bir görev olabilir. Monolitik bir web uygulamasını daha küçük ve daha basit hizmetlere dönüştürmek, yalnızca web sitenizin verimliliğini ve ölçeklendirme yeteneğini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda değişime daha hızlı tepki vermenizi de sağlar.

2011 yılında , Best Buy , yekpare web sitesini ayrı web servislerine ayırdı. Bu, hem şirkete hem de müşterilere hemen fayda sağladı. (Ancak bu, küçük perakendeciler için bu maliyetleri rasyonel hale getiremeyecek olanlardan daha pahalı bir seçenek olabilir).

5. Hiperscale Computing Kullanımı

Hyperscale is not only cost-effective and provides more space for innovation, but it allows retailers to explore different solutions for individual services. Moreover, retailers will have more freedom in managing the expenses and will be freed from the need of making a permanent commitment. Retailers will be able to focus on development in areas that highlight their strengths and attract customers in a highly competitive market.

Bulut bilişimin e-ticaret girişimcilerine hem zamandan hem de kaynaklardan tasarruf etmesine yardımcı olduğu tartışması yoktur. Dünyayı tüketicilere ve çevrimiçi perakendecilere açtı. Walmart , kendi dahili bulut ağını oluşturmak için beş yıldan fazla ve milyonlarca dolar harcadı; Bu, çevrimiçi alışverişin daha büyük bir bölümünü alma konusundaki kararlılıklarını açıkça göstermektedir ve tüm çevrimiçi perakendecilere, yalnızca satışlarını artırmak için değil, mağaza içi operasyonlarını da geliştirmek için bulut bilişime hızla geçmeleri için bir ilham kaynağıdır.

Gelecek Ne Kadar

Yeni teknolojiler ve en yeni ürünler, çoğu tüketicinin çevrimiçi alışveriş yapma şeklini giderek daha fazla değiştiriyor. Google Home gibi yenilikçi cihazlar, bir satın alma işlemini tamamlamak için gereken adım sayısını azaltmaktadır. Tüketiciler, Google Ana Sayfası’nı kullanarak bir istek listesi oluşturabilir ve bir web tarayıcısı veya başka uygulamalar başlatmadan siparişlerini doğrudan yerleştirebilir.

Sosyal medya kanalları da online perakende sürecinin büyük bir parçası haline gelmiştir. Demografiye ve belirli müşteri davranışlarına göre reklam ürünlerinin etkili araçlarını kanıtlamışlardır. Daha da önemlisi, müşteriler e-ticaret platformuna doğrudan erişim sağlamak için sosyal medya kanallarını kullanabilirler. Bu entegrasyon araçlarının geleceği, müşterilerin yakında bir sosyal medya kanalında görüntülenen bir ürün resmini seçerek satın alabileceklerini gösteriyor.

E-ticaretin karmaşıklığı artmaya devam ederken, perakendeciler en ayrıntılı çözümü öğrenmeye başlıyorlar, mutlaka en etkili çözüm olmayabilirler.

E-ticaret platformunun yönetilebilir bölümlere indirgenmesi ve tüketici verilerinin belirli müşteri davranışlarına yönelik fonksiyonların daha iyi geliştirilmesi için kullanılması, perakendecilerin e-ticaretin yakın geleceğine hazırlanmasına yol açacak yaklaşımlardır.