Google My Business işletme Sahiplerinin İncelemelere Yanıt Vermesi İçin Yeni Bir Yol Ekledi

Google My Business Nedir?

Google My Business (Benim İşletmem), işletmenizin Google aramalarında ve haritalarda kolay bir şekilde bulunmasını sağlayan ve işletme hesaplarınızı yönetmenize olanak sağlayan ücretsiz bir yönetim aracıdır.

Yönetim aracına kayıt olarak işletme bilgilerinizi girip doğruladıktan sonra müşterilerinizin sizi kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede Google’da daha görünür olup doğal yoldan yeni müşteriler edinebilir ayrıca haritalar sayesinde size daha kolay bir şekilde ulaşmalarını da sağlamış olursunuz.

1536567731 google my business logo Google My Business işletme Sahiplerinin İncelemelere Yanıt Vermesi İçin Yeni Bir Yol Ekledi

İşletmeler için My Business Kullanmanın Yararları:

 • İşletmenizi inceleyen kullanıcılar hizmet ve ürünleriniz hakkında genel bir bilgiye sahip olacakları için kısa sürede işletmenizi tanıma fırsatı bulurlar.
 • İşletmeye kaydını oluşturup bilgilerini doğrulayan firmalar kullanıcılar tarafından diğer işletmelere göre daha profesyonel görünmektedir bu nedenle işletme bilgileri doğrulanmanız yararınıza olacaktır.
 • İşletme bilgileriniz Google Haritalarda ve aramalarda tüketiciler tarafından görüneceği için (adresiniz, çalışma saatleriniz, web siteniz, telefon numaralarınız) size erişmeleri çok daha kolay olacaktır.
 • Müşterilerin sizin işletmeniz için yaptığı yorumları okuyup yanıtlayabilirsiniz. Bu sayede işletmeniz hakkında genel düşünceleri fikir edinmek adına görmüş olursunuz.
 • İşletme fotoğraflarınızı ekleyip çıkarabilirsiniz. Fotoğrafları olan işletmeler Google Haritalar’da %42 daha fazla yol tarifi, web sitelerine de %35 daha fazla tıklama almaktadır. Bu sayede daha fazla yol tarifi ve tıklanma elde edebilirsiniz.
 • Müşteriler işletmenizi arattıklarında hangi kanallardan ve hangi konumdan nasıl ulaştıkları hakkında genel bilgilere My Business hesabınız üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.
 • Ayrıca cep telefonunuzu yoğun şekilde kullanıyorsanız My Business mobil uygulamasını indirerek tüm süreçleri telefon veya tabletinizden yönetebilirsiniz.

Google My Business, işletme sahiplerinin incelemelere yanıt vermesi için yeni bir yol ekledi .

İşletmeler artık Google Haritalar’ın masaüstü sürümündeki incelemelere yanıt verebilir.

Önceden, incelemelere yanıt vermek yalnızca Google My Business uygulamasında veya GMB web sitesinde yapılıyordu.

Artık işletmeler girişlerini Google Haritalar’da görüntülerken incelemelere yanıt verebilir.

Her zamanki gibi incelemelere cevap verebilmek için işletme profillerinin doğrulanması gerekiyor.

Bu özelliği tanıtmanın yanı sıra, Google ekli yardım belgesini , olumsuz incelemelere cevap vermek için ipuçları ile de güncelledi.

Google’ın Olumsuz İncelemelere Cevap Verme İpuçları

Google My Business İşletme sahiplerine, olumsuz incelemelerin her zaman kötü işletme uygulamalarının bir sonucu olmadığını hatırlatır.

Müşteri uyumsuz beklentilere sahip olabilir ve incelemeye cevap vermek işletmelerin bu deneyimi nasıl geliştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Olumlu bir izlenim bırakırken, Google’ın olumsuz yorumlara yanıt vermesi için ipuçları:

 • Kişisel verileri paylaşmayın veya hakeme kişisel olarak saldırmayın. Bunun yerine, doğrudan sizinle bağlantı kurmalarını önerin.
 • Hakemin işle ilgili olumsuz izleniminin arkasındaki nedenleri araştırın.
 • Yapılan hatalara karşı dürüst olun, ancak sizin suçunuz olmayan şeylerin sorumluluğunu almayın.
 • Uygun olduğunda özür dile. Şefkat ve empati gösteren bir şey söylemek en iyisidir.
 • İsminizi veya baş harflerinizi yazarak gerçek bir kişi olduğunuzu gösterin.
 • Asla kırma. Asla kişisel olma. Her zaman kibar ve profesyonel olun, tıpkı yüz yüze olacağınız gibi.
 • Müşterilerinizin deneyimine dikkat ettiğinizi göstermek için zamanında cevap verin.

Olumlu bir inceleme sonrası etkileşim genellikle müşterinin incelemeyi güncellemesine yol açar ve potansiyel müşterilere işletmenin gerçekten umursadığını gösterir.