SEO Pazarlama Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu, google, bing, yandex, yahoo gibi arama motorlarının işleyişini göz önünde bulundurarak oluşmuş bir tür internet pazarlama şeklidir. Bu tür stratejiler, insanların internete girdiklerinde nerelere göz attıklarını ve aradıkları şeye ulaşmak için arama motorlarına ne tür kelimeler yazmayı tercih ettiklerini saptamaya çalışırlar. Bu tür stratejiler insanların ulaşmak istedikleri sonucları ararken hangi arama motorlarını sıklıkla kullanmayı tercih ettikleri konusunu da ele alırlar ve detaylı sonuçlar ortaya koyarlar.

Bir siteyi optimize etmek demek, o sitenin, içeriği kadar, daha fazla HTML düzenlemesine ve kodlama yardımına da ihtiyacı var demektir. Bu düzenleme size, kullanıcıların kullandıkları anahtar kelimelerle daha ilintili bir web sitesi elde etmenizi sağlar. Ve bazı arama motorlarında var olan engelleri de aşar.

Bir diğer yöntem ise, sitenin back-linklerini arttırarak trafiği arttırmak ve sitenin bu şekilde yükselişe geçmesini sağlamaktır. Arama motoru optimizasyonu genellikle dizayn yada sitenin gelişim süreçlerine bakmaz, HTML’ye bakar. Html2’de yapılan değişiklikler arama motorlarındaki sıralamanızı yükselişe geçirebilir. Bir siteyi yaparken, arama motoru dostu temple’lar ve yazılımlar kullanmanız sitenizin sıralaması açısından daha iyi bir tercih olacaktır.

Ne oldu da SEO bu kadar önem kazandı?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için, içerik sağlayıcı olarak en temel amacınızın ne olduğunu düşünün. Yazdığınız içerikleri yalnızca siz mi takip edeceksiniz? İçeriği neden hazırlıyorsunuz? Elbetteki belirli bir ziyaretçi kitlesine sahip olmak için. Hazırladığınız içeriği kimsenin ziyaret etmemesi, size birşey kazandırabilir mi? Elbetteki hayır. İnternet üzerinde içerik sağlayıcıysak, amacımız; hazırladığımız içeriğin bize bir kazanım sağlaması gerektiğidir. Bu fikirden hareketle içeriğin belirli bir ziyaretçi kitlesini kazanımı kişisel olarak bizi tatmin edebildiği gibi, aynı zamanda bu faydayı diğer kazanımlara kanalize edip edemeyeceğimiz sorusunu da doğurur ki bu nedenle web siteleri açısından SEO önem kazanmaya başlamıştır. Yani SEO’nun önem kazanması hem maddi hem de manevi tatmine yöneliktir. Manevi tatmin, içeriğimizin ziyaretçi sayısıyla açıklanırken; maddi tatmin içeriğimize gelen ziyaretçiler üzerinden ekonomik fayda sağlayabilmemiz fikri olarak açıklanmaktadır.

Herkes SEO çalışması yapabilir mi?

Bazı uzmanlar SEO’ya bir sanat olarak bakmaktadır. Çünkü web siteleri bazında popülarite kazanmak bazı bilgi ve becerilere sahip olmaktan geçer. Bu nedenle SEO, teknik anlamda uzmanlık isteyen bir olguyken aynı zamanda doğallık gerektiren bir husustur. Bu sebepten dolayı SEO uzmanlığı profesyonel anlamda bir meslek durumuna geçmiştir. SEO hususunda bazı noktalar herkesin anlayabileceği düzeydeyken ilerleyen aşamalarda uzmanlık bilgisi gerektirdiğinden dolayı herkes tarafından profesyonel anlamda yapılabilecek bir çalışma değildir. Yani her içerik sağlayıcısı ya da site sahibinin SEO konusunda uzman olduğunu söyleyebilmek oldukça güçtür. Zaten SEO çalışması, birbirini tetikleyen çok fazla bileşene sahip olduğundan dolayı hangi bileşenin neler üzerinde etkili olduğunu saptamadan girişilebilecek bir çalışma değildir.

SEO çalışması web siteniz ve içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması amacıyla yapılmaktadır. Üst sıralarda çıkan web sitesine ziyaret daha fazla olacağından dolayı, bu ziyaretçi kitlesini marjinal faydaya kanalize etme isteği içerik yayımcısının en önemli arzusudur. Bu nedenle miilyarlarca kişinin ziyaret ettiği web siteleri en önemli kazanç kapılarından birisini oluşturmaktadır.

SEO çalışmasının aşamaları nelerdir?

SEO çalışması da tıpkı pazarlamaya benzetilebilir. Nasıl ki pazarlama, herhangi bir ürün yada hizmet henüz üretilmeden başlayan bir süreç olarak belirtilmekteyse; SEO’da henüz web sayfanız internet üzerinde yayına geçmeden önce başlayan bir süreçtir. SEO’nun ilk aşaması web sitenizin kategorisini belirlemekle başlar, bu aşamayı web sitenizin anahtar kelimelerini belirleme süreci takip eder. İlk aşamada karar verdiğiniz içerik kategorileri, ikinci aşamada anahtar kelimelere (arama sorgularına) dönüşmek zorundadır. Belirtilen kategoride hazırlanan web sitesi yayına geçtikten sonra teknik bilgi gerektiren SEO çalışması safhası başlamaktadır. Bu aşamada; belirlediğiniz kategoriye uygun özgün içerikler web sitenizde yayınlanmaya başlar ve web sitenizin stabil bir hale gelmesi, arama motorlarınca takip edilebilir ve içeriklerinizin indexlenebilir bir duruma gelmesi beklenir. Arama motorlarınca fark edilen web siteniz ve içerikleriniz, belirli bir sürenin ardından arama motorlarındaki ilgili arama sorgularında gösterilebilir bir hale gelir. Bu aşamadan sonra arama motorlarının referansıyla web sitenize ziyaretçiler gönderilmeye başlar. SEO, sınırlı olan kategorilerde rakiplerinizden daha üst sıralarda listelenme gayretlerinin bütünüdür. Çünkü arama motoru kullanıcılarının bir çoğu, arama sorguları sonucunda listelenen web sitelerinden çoğu zaman ilk sayfadaki ve üst sıralarda gösterilenleri ziyaret eder. Bu da sizin üst sıralarda gösterilme isteğinizi tetikleyecek bir durumdur. SEO çalışmalarındaki en önemli unsur yapılan çalışmaların arama motorları nezdinde doğal görünmesidir. Bu nedenle yukarıdaki aşamaları, tanıtım yazıları, backlink, referanslar izler ki, SEO uzmanları açısından SEO çalışmaları web sitesinin arama motoru performansını bir anlamda doğal göstermek için olduğu sonucuna ulaşılabilir.

Pazarlama Açısından SEO

Günümüzde pazarlama, daha çok ve ölçülebilir tüketici kitlesinin tespit edilebilmesi sebebiyle dijital platformlara doğru kaymıştır. Dijital platformlardan en önemlisini ise internet oluşturur. İnternet üzerinden pazarlama stratejileri, e-ticaretin yaygınlaşmasıyla başlayan, e-ticaret sitelerinin sayısındaki artışla devam eden ve beraberinde sosyal medya pazarlaması kavramını doğmasına neden olan bir hal almıştır. Aynı zamanda, içeriklerin tüketicileri yönlendirmedeki etkisi dolayısıyla içerik pazarlaması son dönemlerde önem kazanarak e-ticaretin başarıya ulaşmasını destekleyici en önemli faktörlerden birisi olmuştur. Teknoloji okuryazarlığının artış göstermesi, e-ticaret siteleri açısından ziyaretçileri online müşteri statüsüne sokma gayretleri içerisine girmelerini hızlandırmıştır. Bu nedenle ziyaretçi ve tüketici kimliğinden online müşteri yaratma aşamasında SEO büyük önem kazanan bir hal almıştır. Binlerce rakibinizin arasından sıyrılarak arama motoru sorgularında ön sıralarda bulunmak e-ticaret sitelerinin de vazgeçilmezi durumundadır. Bu nedenle SEO, içerik sağlayıcı web sitelerinde olduğu gibi e-ticaret siteleri açısından da önem arz etmektedir. Arama motorlarında anahtar kelime, ürün adı, ürün fiyatı gibi arama sorgularında ilk sıralarda çıkmak, e-ticaret sitenize organik ziyaretçi çekebileceği gibi olayı yalnız arama motoruyla sınırlamamak da gerekiyor. İnternetin kazanç potansiyelinin farkına varan hemen hemen her içerik oluşturucu, hisseden bir pay kapabilmek için çaba harcamakta. Bilindiği gibi internetten para kazanmanın yüzlerce farklı alternatifi mevcut, bu nedenle internet gelirlerini e-ticaret ile sınırlamamak da gerekiyor. Başarılı içeriğe sahip web siteleri bile reklam yayıncılığı yaparak muazzam gelirlere sahip olabilmekte.

Arama motoru pazarlaması ile SEO pazarlamanın karşılaştırılması

2013 yılı sonunda yapılan bir araştırmaya göre arama motorlarından Google, %71 ile pastadan en büyük payı kapan arama motoru olarak belirtilmekte. Bu nedenle pazarlama yöneticileri, içerik sağlayıcılar, e-ticaret siteleri arama motoru referanslarını en etkin şekilde kullanma gereği hissetmekte ve işe arama motoru reklamcılığıyla başlamaktadır. Arama Motoru Pazarlaması olarak isimlendirilen bu dijital pazarlama metodu, ücret karşılığında arama motoru sıralamalarında en üst seviyede çıkmayı amaçlamaktadır. Aşağıdaki görselden farkedilebildiği gibi “iPhone 5S” arama sorgusunda karşımıza 533 milyon farklı sonuç çıkmaktadır. Ürünün üreticisi Apple olmasına karşın arama sıralamasında 4. sırada yer almakta. Peki sizler internet kullanıcısı olarak hangi arama sonucuna tıklamayı tercih edersiniz? Cevap çoğu zaman en üstteki birkaç sıralama olarak değişecektir. Dikkatli incelediğinizde en üstteki 3 sıralamanın e-ticaret sitelerinin ücretli reklamları olduğunu farkedebilirsiniz. Yani arama motoru pazarlaması yapan işletmelerin en büyük amacı ziyaretçileri alışveriş sitelerine yönlendirmek ve onların satın alma niyetlerini ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle arama motoru pazarlaması, işletmelerin pazarlama çabalarında önemli çevrimiçi araçlardan birisi olmaktadır.

Sonuç olarak arama motoru pazarlaması bütçenizle orantılı başarı etkisine sahiptir. Yani pazarlamasını yaptığınız ürün ya da hizmet sizin teklif ettiğiniz bütçe oranında arama motoru sıralamalarında üst mevkilerde yer almaktadır. Fakat unutmamamız gereken en önemli durum, arama motoru pazarlaması ile SEO Pazarlamanın birbirinden farklı metotlar olduğudur. Arama motoru pazarlaması yukarıda belirttiğimiz  direkt pazarlama ve satış amacıyla tercih edilmesinden solayı doğrudan pazarlama sınırları içerisine de alınabilir. Oysa ki SEO pazarlama henüz ürün ya da hizmet ortada yokken başlatılan ve belirli aşamalardan oluşan bir pazarlama sürecidir. SEO pazarlama, doğrudan reklam ve pazarlama çabası olmamakla birlikte internet pazarlamasının en önem taşıyan unsurlarından birisidir.

İnternet temelli pazarlama biçimlerinin tamamında SEO’nun etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Ziyaretçi çekmek SEO çalışmalarından etkilenir, çekilen ziyaretçiyi satın almaya yöneltmek ise web sitesinin kendisi ve içeriğiyle alakalıdır. Amacınız ziyaretçiden müşteri yaratmaksa, SEO bu aşamanın en önemli aracıdır. Hatta günümüzde SEM (Search Engine Marketing) Arama motoru pazarlaması kavramı ortaya çıktı ki, hiç de ihmal edilecek bir durum değil.