Seo

Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Herhangi bir sitede kullanıcı tarafından oluşturulan gizli bağlantılar spam’leri bulmak ve kaldırmak, herhangi bir web sitesi sahibinin veya SEO uzmanının günlük en önemli görevlerinden biridir.

Bu tür spam’lerin yaygın türlerinden biri, kötü niyetli kullanıcılar veya kodlar tarafından sitenize yerleştirilebilecek gizli metin ve bağlantılardır .

Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olabilir:

  • Web sitesi misafir kabullerini kabul eder.
  • Site yorum sistemi gönderilen yorumları uygun şekilde filtrelemez.
  • Web sitesi saldırıya uğradı ve bilgisayar korsanları gizli bağlantılardan faydalanmak ve bunları enjekte etmek için kullandı.
  • Kazara, bir kişi başka bir web sayfasından bazı CSS stilleriyle metin kopyalayıp yapıştırdığında arka uç editörüne.

Google’a göre , aşağıdaki metin türleri ve bağlantılar Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ediyor:

  • Sayfanın arka plan rengiyle aynı metin rengini kullanma (örneğin, beyaz arka plan üzerinde beyaz metin).
  •  Kullanıcılar tarafından görülemeyen ancak arama motorlarında görülebilen CSS teknikleri kullanılarak gizlenmiş metin veya bağlantılar .
  • Bir paragraftaki bir karakter üzerindeki bağlantıları kullanma (örneğin, bir paragrafın ortasındaki kısa çizgi).

Ancak tüm gizli unsurlar aldatıcı olarak kabul edilmez.

Örneğin, duyarlı bir web sitesi tasarımına ve yalnızca mobil kullanıcılar için gizli, cep telefonuna özel bir menüye veya diğer öğelere sahip olabilirsiniz. Kullanıcılar, arama motorlarıyla aynı içeriği belirli bir cihazda gördükleri için gördüklerinden, bunlar tamamen iyi.

Kaçınılması gereken şey,   Google’ı web sitesi kullanıcıları tarafından görünmeyen ancak Google’ın görebildiği içeriği kullanarak manipüle etmeyi amaçlayan siyah şapka SEO teknikleridir .

Bu yayında, bir web sayfasındaki gizli bağlantıları veya metinleri manuel olarak bulmak için kullanabileceğiniz taktikleri inceleyeceğiz.

Araçların nasıl çalıştığını göstermek için gizli spam metinleri ve bağlantıları içeren örnek bir test sayfası kullanacağız. Aşağıdaki örnek sayfa, web sayfası kadar normal bir şekilde resim ve metin içermektedir.

screenshot test11.loc 2019.02 1 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

1. Bir Tarayıcı Eklentisi Denilen Web Geliştirici Kullanın 

2019 02 07 1604 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Bu eklentiyi yüklediğinizde, tarayıcınızın sağ üst köşesinde gri bir dişli simgesi göreceksiniz. Üzerine tıklayarak birçok seçenek göreceksiniz.

Tüm CSS stillerini de devre dışı bırakabilirsiniz. (Ayrıca, FireFox’ta Google Chrome’daki kullanıcı arayüzü ile de mevcuttur .)

2019 02 07 1637 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Satır içi stilleri devre dışı bırakarak başlayacağım, çünkü kullanıcılar gizli içerik eklediklerinde, genellikle style = "display:none"sunucularınızdaki stil sayfası dosyalarına erişemedikleri için olduğu gibi öğelere satır içi stilleri uygularlar . Yalnızca, satır içi stilleri uygulamalarına izin veren TinyMCE gibi içerik düzenleyicisine erişebilirler.

Yukarıdaki örnekte, başlangıçta görünmeyen style = " font-size:0px;"ve satır içi ve style = "display:none"stil uygulanmış iki metin bloğu göreceksiniz .

Satır içi stilleri devre dışı bırakmak size herhangi bir sonuç vermezse, tüm stilleri devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Uygulayarak aşağıdakileri göreceksiniz:

2019 02 07 1648 1 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Aradaki fark, tüm web sitesi stillerini de kaldırması ve web sitesinin salt metin sürümünü görmenizdir. Burada, hiç kimse web sitesi CSS stilleri aracılığıyla gizlenmiş olsa bile hiçbir gizli öğeyi atlayamaz.

Olağandışı küçük metinleri veya bağlantıları görebilmek için stilsiz web sayfalarını dikkatlice araştırmanız gerekir. “The” çapa metnine dikkat edin. Özlemesi kolay, değil mi?

Bunu yapmak, stilleri devre dışı bıraktığınız sırada HTML DOM’da bulunan gizli içeriği bulur.

Örneğin, bir dakika sonra çalışan kötü amaçlı bir JavaScript kodu varsa ve gizli içeriği veya bağlantıları AJAX ile yüklüyse, bu öğeler görünmez. Görmek için tüm stilleri devre dışı bırak eylemini bir kez daha yapmanız gerekir.

Şimdi örnek sayfamızdan deneyelim ve stilleri devre dışı bırak düğmesine bir süre sonra tekrar tıkla. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, daha önce görünmeyen bir gizli metnin daha ortaya çıkmadığını göreceksiniz, çünkü sayfaya bir süre sonra JavaScript aracılığıyla enjekte edildi.

2019 02 07 1714 1 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Bu nedenle, stilleri bir süre sonra birkaç kez devre dışı bırakmak iyi bir uygulamadır.

Evet, aynı JavaScript içeriği de kaldırabilir (yani kısa bir süre için enjekte eder ve sonra kaldırır), ancak hem CSS’yi hem de JavaScript’i devre dışı bırakmak ve değişikliklerini geri almak için zararlı kodları reddetmek için JavaScript’i devre dışı bırakma seçeneğiniz de vardır. Saldırıya uğramış web sitesinde enjekte edilen kötü amaçlı herhangi bir içerik bu yöntemle sizin için görünür olacaktır.

Birçoğunuz “ Arama motoru SPAM dedektörü ” adlı çevrimiçi aracı duymuş olabilirsiniz . Gizli içeriği bulmak için kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Bu sayfayı kullanarak test sayfamı çalıştırdığımda hiçbir gizli metin sorununu göremedi. Belki de bunun yerine anahtar kelime doldurma sorunlarını tespit etmek için daha iyi kullanılır.

2. Tarayıcı Eklentisi Bağlantı Yakalayıcıyı kullanın

2019 02 07 1740 1 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Bu eklenti, web sayfasındaki tüm bağlantıları ayıklayacaktır ve bağlandığınız herhangi bir sıra dışı bağlantıyı görebilmeniz için bir rapor oluşturacaktır. (Firefox’ta Link Gopher uzantısını kullanabilirsiniz  .)

2019 02 07 1746 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Bu eklentiyi çalıştırmak, bir şeylerin yanlış olduğu fikrini veren garip bağlantıları ortaya çıkardı. Spam bağlantılarını tespit etmenin en hızlı yolu bu olabilir.

Bu aracı kullanarak garip bağlantılar bulursanız, ilk veya üçüncü yöntemi kullanarak derinlemesine bir denetim başlatabilirsiniz.

3. Tarayıcınızın ‘İnceleme’ Geliştirme Aracını Kullanma

İlk yöntemi kullanmak her zaman harikadır, ancak ayrıntılara yeterince dikkat etmiyorsanız, sorunları özleyebilirsiniz. Şüpheli HTML öğelerini vurgulayan küçük bir JS kodu yazdım.

Eğer teknik becerileriniz azsa, aşağıdaki kod pasajının yardımı ile gizli metinleri ve bağlantıları bulmak için tarayıcı konsolunuzu kullanabilirsiniz.

Google Chrome’da ,> İncelemek> Konsol’a sağ tıklayın   ( tarayıcınız için bulmak için bu kılavuza başvurabilirsiniz ).

2019 02 07 1755 Bir Web Sayfasında Gizli Bağlantılar ve Metin Bulmak için 3 Araç

Bunu bir kez daha denemek isterseniz, web sayfasını yenilemeniz ve yeniden çalıştırmanız gerekir. Canlandırıcı olmadan koşmak, ikinci denemenizde size yanlış sonuçlar verecektir.

Teknik olarak anlayışlı olmayanlar yanlışlıkla bu kodun site ziyaretçilerinin bir web sitesini nasıl gördüğünü etkileyebileceğini düşünebilir. Bilgi için, web sayfası sadece müşteri tarafında etkilenecektir (kodu konsolda kim çalıştırırsa).

Sonuç

Yukarıda açıklanan teknikler, gizli metin ve bağlantıları manuel olarak denetlemenize yardımcı olacaktır.

Web sayfalarını tarayabilen ve aynı konuda raporlar üreten bir yazılım olmasına rağmen, sayfalarınızı elle kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir, çünkü yazılım belirli algoritmaları takip eder ve her türlü gizli metin ve bağlantı türünü her zaman algılamayabilir.

Benzer Makaleler

Blog SEO İpuçları Blog İçeriği Optimizasyonu

feridkaplan

Bing, Tarama Verimliliğini Nasıl Artırıyor?

feridkaplan

Web Sitesi Sıralamanızı Artırmak İçin En İyi Ücretsiz SEO Araçları

feridkaplan

Yorum Yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA