Google

AdSense Dostu Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik Topluluğu Nasıl Oluşturulur

Google AdSense’in, uzun süredir nefret dolu konuşma ve kötüye kullanma ile ilgili, AdSense reklamlarıyla uyumlu olmadığı konusunda uzun süredir devam eden bir politika vardır . Google, kurallarına   uyma stratejileri yayınladı .

Aşağıdakiler, bir topluluğun AdSense politikalarıyla daha uyumlu hale gelmesini sağlamak için tavsiyem. İpuçları, 15 yıllık ılımlı deneyime dayanıyor.

Genel olarak, bir kelime filtresi Google’ın nefret dolu konuşma ve diğer yasaklanmış içeriklerle ilgili kurallarına uyması için yeterli değildir. Çözüm, üyelerin yabancılaştırılmadan ümit kültürünü değiştirmeyi ümit edecek değişiklikleri kademeli olarak uygulamak için beş aşamalı bir yaklaşım gerektirebilir.

AdSense Dostu Bir Topluluk Oluşturmanın Beş Adımı

  1. Gönderim kurallarını güncelle
  2. Kuralları belirgin hale getirin
  3. Sesi Örneğe Göre Ayarla
  4. Nazik ve Hasta Moderasyonu
  5. Rapor Gönder işlevini tanıtın

1. Gönderim Kurallarını Güncelle

Posta kurallarını güncelleyin, böylece ırkçı konuşmayı, nefret dolu konuşmayı ve bir kişiye, hükümete veya şirkete yönelik şiddeti savunmayı açıkça yasaklar.

Gönderme kuralları, kullanıcıların neyin kabul edilebilir olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için vardır. Ayrıca tüm topluluğunuz için tonu ayarlar. Kayıt formundan bu belgeye bağlantı vermek ve kayıt kurallarına uymaları gerektiği konusunda ilan ayrıcalıklarının verildiğini açıkça belirtmek önemlidir.

Birisi gönderim kurallarını ihlal ettiğinde, bu yönergeleri işaret edebilir ve gönderim kurallarına uyma karşılığında vermeme ayrıcalıklarının verildiğini hatırlatabilirsiniz.

2. Gönderme Yönergeleri Öncelikli Olmalı

Gönderim kurallarına sahip olmak yeterli değildir. Yeni bir üye kaydolduğunda kurallar kayıt alanına yönlendirilmeli ve bunlarla ilişkilendirilmelidir.

Bir foruma üye olmak, forum tarafından üyeye, ilan kurallarına uymayı kabul etmeleri karşılığında verilen bir ayrıcalık olarak anlaşılmalıdır.

3. Sesi Örnekle Ayarlayın

Bir moderatör her zaman sabırlı, kibar ve nazik olmalıdır.

Bu nedenle, moderatör asla bir üyeyi alay etmemelidir. İdeal olarak, moderatör kesinlikle keyifli olmalıdır. Bir moderatörün davranış şekli, topluluğun geri kalanının nasıl davrandığı için bir model olur.

4. Nazik ve Hasta Moderasyonu

Moderatörün rolü bir polisle aynı değildir. Bir moderatörün rolü, topluluğun hizmetkarına daha yakındır. Moderatörün amacı, yeni üyelerin yollarını bulmalarına yardım ederek, topluluğun sesini örnekleriyle belirleyerek ve spam’i kaldırarak topluma destek vermektir.

Topluluğu yönetme işi iyi yapılırsa, üyelerin düzenlenmesi veya yönetilmesi için harcanan zaman sonunda azalır.

5. Bir Gönderi İşlevi Bildirin

Bir raporlama işlevi yalnızca moderatörleri kötü davranış konusunda uyaran üyeler hakkında değildir. Bir post işlevi, üyeye kötü davranışa başvurmadan, kötü davranış konusunda bir şeyler yapmanın bir yolunu vermekten ibarettir.

Bir gönderi, üyelere seçenekler sunar, böylece trollerle uğraşmaları gerekmez. Trolleri rapor ederek trolle tartışmanın ağırlaştırılmasını önleyebilirler.

Bir raporlama fonksiyonunun gerçek değeri, üyelerinizin kötü üyelerle uğraşmadan daha iyi bir deneyime sahip olmalarına yardımcı olmaktır.

Bir gönderi raporunun yan yararı, bu işlevi sürekli kullanan üyelerin ideal moderatörler yapma eğiliminde olmalarıdır. Onlar iyi üyeler.

Forumda Ücretsiz Konuşma Yok

Troller, serbest konuşma hakkına sahip olduklarına inanma eğilimindedir. ABD hükümetinin, hükümetin kendisi tarafından yapılan ücretsiz konuşma ihlallerini koruyan yasaları vardır.

Ancak, bir kişinin evinizde, iş yerinizde veya web topluluğunuzda istediğini söyleme hakkına sahip olduğunu söyleyen bir yasa yoktur.

Bununla birlikte, topluluk üyeleri hiçbir zaman polisleştirilmemeli veya kendilerinin polislik edildiğini hissetmeleri için yapılmamalıdır. Bir topluluğun aşırı denetlenmesi üyelerin ayrılmasına yol açabilir.

Topluluk gönderim kültürünü değiştirmeye ihtiyaç duyduğunuzu fark ederseniz, bu aşamaların yapılması, gönderim kurallarının güncellenmesi, moderatör ekibinin kültürünün değiştirilmesi ve ardından topluluğa değişikliklerin tanıtılması ile başlanması gerekebilir.

feridkaplan

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir. Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
Kapalı
Kapalı